Jump to content

Η ΦΑΓΕ ξαναχτυπά!


Nrg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατί γίνεται στην Κρήτη το δικαστήριο? :confused:

 

Γιατι εκει αγορασα το κασερι (στο Ρεθυμνο συγκεκριμενα). Ηλιθιο ετσι; Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω 250 Ευρω αεροπορικα απο Θεσσαλονικη, ξενοδοχειο, εξοδα κτλ συνολο καμια 350 Ευρω επειδη το κρατος μας δεν ειναι καθολου ευελικτο. Βεβαια μου πληρωνουν μεταφορικα με τρενο και πλοιο, αλλα αμα ειναι να αφησω τη τελευταια μου πνοη καθοδον καλυτερα να αναβαλεται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εκει αγορασα το κασερι (στο Ρεθυμνο συγκεκριμενα). Ηλιθιο ετσι; Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω 250 Ευρω αεροπορικα απο Θεσσαλονικη, ξενοδοχειο, εξοδα κτλ συνολο καμια 350 Ευρω επειδη το κρατος μας δεν ειναι καθολου ευελικτο. Βεβαια μου πληρωνουν μεταφορικα με τρενο και πλοιο, αλλα αμα ειναι να αφησω τη τελευταια μου πνοη καθοδον καλυτερα να αναβαλεται συνεχεια.

 

Όντως ηλίθιο (άντε να πεις ότι το Ρέθυμνο ήταν ας πούμε η έδρα της ΦAΓΕ να είχε νόημα - εκτος αν κατηγορείται κι ο μαγαζάτορας).

 

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις εσύ πρόβλημα που δεν πηγαίνεις?

 

Βασικά ακόμα πιο λογικό θα ήταν να γίνει η δικη κι ας μην είσαι εσύ (καλά αν βρεθεί κάνας νομικός θα πέσει να μας φάει :rolleyes: ). Εσύ βρήκες την τρίχα, το κατήγγειλες, δεν καταλαβαίνω τι άλλο χρειάζεται εκτος αν το αρνείται η εταιρία? γιατί αλλιώς γιατί να χρειάζεσαι σα μαρτυρας?

 

Και για να το πάω και πιο μακριά, γιατί ακριβώς χρειάζεται δικη?? Υπήρξε υγειονομική παράβαση, ας τους κόψουν ένα πρόστιμο να τελειώνει η δουλειά. Τι να συζητήσει το δικαστήριο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όπως είπες ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ..΄Εδω ειμαστε Ελλάδα... Εδώ στην Αμερική μία 0πήρε 1.000.000 ευρω από εταιρία "φουρνακίων μικροκυμμάτων" επειδή αυτή εβαλε τη γατα της εκει για να τη στεγνώσει... Η δικαιολογία της???

-"Δεν το έλεγαν οι οδηγείες χρήσης"

 

Το δικαστηριο αποφάσισε οτι έχει δίκιο και της εδωσε ΤΑ λεφτα...

 

Αυτήν έπρεπε να χώσουν μέσα για επικίνδυνη βλακεία .

Γιατί δεν έβαλε μέσα το παιδί της , η’ το κεφαλή της να στεγνώσει τα μαλλιά της ? ούτε αυτό πιστεύω να το έγραφε.

(off topic) Στην Αμερική το νομοθετικό σύστημα είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως ηλίθιο (άντε να πεις ότι το Ρέθυμνο ήταν ας πούμε η έδρα της ΦAΓΕ να είχε νόημα - εκτος αν κατηγορείται κι ο μαγαζάτορας).

 

Υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις εσύ πρόβλημα που δεν πηγαίνεις?

 

Βασικά ακόμα πιο λογικό θα ήταν να γίνει η δικη κι ας μην είσαι εσύ (καλά αν βρεθεί κάνας νομικός θα πέσει να μας φάει :rolleyes: ). Εσύ βρήκες την τρίχα, το κατήγγειλες, δεν καταλαβαίνω τι άλλο χρειάζεται εκτος αν το αρνείται η εταιρία? γιατί αλλιώς γιατί να χρειάζεσαι σα μαρτυρας?

 

Και για να το πάω και πιο μακριά, γιατί ακριβώς χρειάζεται δικη?? Υπήρξε υγειονομική παράβαση, ας τους κόψουν ένα πρόστιμο να τελειώνει η δουλειά. Τι να συζητήσει το δικαστήριο

 

Δεν θα εχω προβλημα γιατι τους εστειλα ενα studies status που πηρα απο το πανεπιστημιο οτι θα ειμαι στην Αγγλια μεχρι τελος Σεπτεμβριου κτλ, γι΄αυτο αλλωστε αναβληθηκε και η δικη. Για τι ακριβως κατηγορειται η ΦΑΓΕ δεν εχω μαθει, σαν ονομα φαινεται ενα μελος του ΔΣ ο οποιος προφανως ειναι ο υπευθυνος του εργοστασιου, ο καταστηματαρχης δεν κατηγορειται για κατι (και πως να κατηγορηθει αλλωστε αφου ηταν σφραγισμενη η συσκευασια). Εμενα με καλουν σαν μαρτυρα (το λεει στη κληση που μου εστειλε ο εισαγγελεας), απ'οτι με εχουν ενημερωσει ισως μπορεσω απλα να τους στειλω μια επιστολη οπου να λεω τι εγινε κτλ χωρις να χρειαστει να παω.

Link to comment
Share on other sites

Και περιμένεις να αποζημιωθείς???

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που θα καταλήξεις δηλαδή με την δίκη?Γιατί τόσο τρέξιμο?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που θα καταλήξεις δηλαδή με την δίκη?Γιατί τόσο τρέξιμο?

 

αμα βρει ενα καλο δικηγορο θα αποζημειωθει φυσικα ^^

 

και στην τελικη γτ το παιδι κυνηγαει μια καλυτερη ζωη! (χωρις τριχες στις συσκευασίες!)

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια,εχτες αγορασα 2 ψωμια απο τον φουρνο της γειτονιας μου(αλυσιδα ειναι σε ολη την πολη)

το βραδυ που πηγ να κοψω την γωνιτσα για να βαλω μεσα κασερακι(σαντουιτσακι δλδ) ειδα μεσα στην ψιχα του ψωμιου μουχλα!!!!!

σημερα πρωι πρωι πηγα στον φουρνο και ειπα το τι εγινε αλλα η κοπελα δε μου εδινε σημασια...ρωτησα λοιπον σε ποιον αρμοδιο μπορω να μιλησω και μου ειπαν"φερτε πισω το ψωμι και θα σας δωσουμε ενα αλλο"

της απαντησα πως αυτο δε λυνει το προβλημα,αλλα απλα αντικαθιστα το ψωμι...και μου ειπαν "ε αυτο μονο μπορουμε να κανουμε"

 

να σημειωσω πως απο τον συγκεκριμενο φουρνο ειχαμε και παλαιοτερα(το πιο προσφατο ηταν πριν ενα μηνα) αναλογα περιστατικα με παστες που ειχαν ξινισει,τριχα στις τουρτες..

 

περα του οτι δε προκειτε να ξαναψωνισω ουτε κριτσινι απο εκει,τι αλλο μπορω να κανω;;

η καταγγελια στο ινστιτουτο καταναλωτη πως γινεται;;

 

 

 

υγ.να αναφερω εδω τον φουρνο ή δεν κανει;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσα την φορμα καταγγελιας και του ΕΦΕΤ και του ΙΝΚΑ.ελπιζω να εχουμε νεα συντομα..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω σε γνωστο φουρνο της πολης μου καθως ετρωγα φρεσκοψημενο κρουασαν αντικριζω κολλημενη στο κρουασαν μια τεραστια ξεροψημενη κατσαριδα...αηδιαζω και παω κατευθειαν στον φουρνο τους λεω βρηκα κατσαριδα μεσα στο κρουασαν και μου απανταει τωρα μπορει να κολλησε πουθενα εδω και το παιρνει και το πεταει στα σκουπιδια σα να μη συμβενει τιποτα και με αποζημιωνει με 1.50Ε το κρουασαν εκανε 1Ε επισης στον ιδιο φουρνο αλλη φορα εμφανιστηκε μια γατα μεσα απο το χωρο που ζυμωνουν με μερεντα γυρω απο το στομα!!! επισης σε πολυ γνωστη αλυσιδα ζαχαροπλαστειου στη θεσσαλονικη βρηκα σε τσουρεκι κ σε προφιτερολ ασπρη τριχα απο τοτε δεν ξαναπατησα στα παραπανω
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπο κανονικες συνθηκες ποσες μερες κανει να δουνε μια καταγγελια;;ρωταω γιατι εστειλα και ενα μειλ αλλα απαντηση ακομα γιοκ
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνησε στον ΕΦΕΤ, http://www.efet.gr .

 

τελικα εσυ πλουτισες με την τριχα η μπ@?

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Προχτες βρηκαμε κόκκο γυαλιου σε χαλβα. Ηταν πολυ μικρο το κομματακι , σαν κοκκος ζαχαρης. Δεν φαγαμε εννοειται τον υπολοιπο χαλβα για να δουμε αν εχει και αλλα κομματια. Ειναι μαρκα μεγαλου σουπερ μαρκετ. Τι μπορουμε να κανουμε ωστε να μην περασει ετσι; Σιγουρα αν παμε στο σουπερ μαρκετ θα μας γραψει κανονικοτατα η πωλητρια... Οχι τπτ αλλο αλλα σε Παπαδακη και Ευαγγελατο ντρεπομαστε να βγουμε! Παντως ειναι απαραδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να πάτε στο σούπερ μάρκετ, και αν δεν σας καλύψει η πωλήτρια, ζητήστε να μιλήσετε με κάποιον υπεύθυνο. Συνήθως βρίσκεται λύση από όσα περιστατικά έχω ακούσει.

Αν και πάλι δεν μείνετε ευχαριστημένοι, υπάρχει και ο Συνήγορος του Καταναλωτή, ή το ΙΝΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο θεμα...

 

κ εγω ειχα βρει τριχα σε πιτσα....

 

μηπως να κανουμε καμια μαζικη καταγγελια εναντιον πιτσαριο-χαλβαδοπαραγωγων.. :D

 

 

να μαζεψουμε και υπογραφες:lol:

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να μη κανεις τιποτα γιατι θα ταλαιπωρηθεις πολυ. Δυστυχως μιλαω εκ πειρας καθως σε παρομοιο περιστατικο ενημερωσα τον ΕΦΕΤ και προσφατα αναγκαστηκα να ταξιδεψω απο τη Θεσσαλονικη στη Κρητη για να παραστω στο δικαστηριο που εγινε κατα της εταιριας.

 

ΕΛΛΑΔΑ ΑΘΑΝΑΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ειπες τελικα περισσοτερες πληροφοριες για την δικη!!!Τι εγινε?

Τι ειδους κατηγορητηριο υπηρχε κατα της ΦΑΓΕ? Και τελικα, "καταδικαστηκε" ?

Πληρωσε στο δημοσιο κανενα προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο δικαστηριο (ευτυχως) ημουν στο εξωτερικο, η φαγε καταδικαστηκε και εκανε εφεση. Δεν ξερω τι της εριξαν, οποτε εμενα με καλεσαν να παω στην εφεση η οποια αναβληθηκε!!!!!!! Εκεινη την ωρα πραγματικα μου γυρισαν τα ματια αναποδα, ευτυχως επεσα σε λογικο δικαστη και δεχτηκε το (παραλογο :lol: ) αιτημα μου να μη ξαναπαω απο τη Θεσσαλονικη στη Κρητη για κατι το οποιο δεν χρειαζεται αφου υπαρχει η εκθεση του ΕΦΕΤ κτλ. Ευτυχως μου πληρωσαν το αεροπορικο και γυρω στα 50 Ευρω επιπλεον ,αλλα οχι το ξενοδοχειο. Σε γενικες γραμμες δε με χαλασε παρα πολυ γιατι εκεινη την εποχη δεν ειχα δουλεια οποτε με εξοδα περιπου 50 Ευρω (δικα μου) πηγα βολτα στη κρητη. Αλλα σκεφτειτε εναν που εχει δουλεια και δε μπορει να λειπει για τετοιες $@@#$%#$%$#^%$.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι υπερβάλλουμε λίγο. Δηλαδή αν βρούμε μία φορά στις 100 που θα αγοράσουμε ένα προϊόν τρίχα παέι να πει ότι η εταιρεία είναι αναξιόπιστη και πρέπει να τρέχουμε στους ευαγγελάτους και τους αφτιάδες? υπάρχει πάντα και η περίπτωση της αστοχίας στον έλεγχο. Δηλαδή αν αγοράσεις τοματούλα και μέσα κάποια σποράκια έχουν μαυρίσει θα πας στον αγρότη να του κάνεις μήνυση?

Οκ να πας να διαμαρτυρηθείς γιατί πρέπει αλλά από ένα γεγονός δεν είναι υπερβολή να χαρακτηρίζουμε κάποιον?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πάντα πρέπει να είμαστε ανεκτικοί στο λάθος διοτι είναι πιθανό.

Αναξιόπιστο ή όχι θα χαρακτήριζα κάποιον ανάλογα με το πως θα διαχειριζόταν την κατάσταση μετά την αποκάλυψη της αστοχίας

Link to comment
Share on other sites

αναξιοπιστο παντως εγω θεωρω μια εταιρεια που επαναλβανει κατα καιρους καποια σφαλματα που κανει και ξανακανει,οταν συμβαινει αυτο παει να πει οτι δεν δινεται απο τους αρμοδιους η καταλληλη σημασια η κι εγω δε ξρω τι μπορει να κανουν οι εργατες εκει μεσα με αποτελεσμα την κακη εικονα της επιχειρησης οπως επισης και τον κινδυνο που παραμονευει για την υγεια του καταναλωτη,εμας δηλαδη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...