Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια....

Στα περησοτερα μαγαζια εχει 2 μπαταριες

Στο πακετο...

Η συχνωτητες 850-2100 ειναι καλες για την ελλαδα;

Τι σημενει που εχει μονο 2 συχνωτητες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω ενα κινεζικο κινητο και εχει προβλημα το ακουστικο για τις κλησεις. Τα ακουστικα του εχουν χαλασει και αυτα. Ο μονος τροπος επικοινωνιας ειναι να ειναι σε ανοιχτη ακροαση καθως ακουγεται απο το αλλο ακουστικο. Οταν συνδεω αλλα handsfree το μικροφωνο δεν λειτουργει, ενω εγω ακουω κανονικα. Υπαρχει καποιος τροπος με συνδεδεμενα τα handsfree να ακουω απο αυτα ενω παραλληλα χρησιμοποιω το μικροφωνο του κινητου? Θα με βοηθουσατε πραγματικα πολυ. Το κινητο εχει android 4.2.2.

 

Δύσκολα τα βλέπω. Ακουστικά με ενσωματωμένο μικρόφωνο γιατί δεν λειτουργούν; Να μιλάς και να ακούς από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα βλέπω. Ακουστικά με ενσωματωμένο μικρόφωνο γιατί δεν λειτουργούν; Να μιλάς και να ακούς από αυτά.

 

Δεν εχω ιδεα γιατι δεν λειτουργουν. Μπορω να ακουσω κανονικα εγω,αλλα οχι ο αλλος. Οποτε δεν λειτουργει καλα το μικροφωνο των handsfree. Εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα και παλι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό κινητό είναι ?

Μήπως υπάρχει ηδη κάποιο νημα, να απευθυνθείς εκεί και να σε βοηθήσουν...???

 

Ειναι το HTM A6. To εχω ψαξει στο συγκεκριμενο νημα αλλα δεν εχει κανεις αυτο το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μάλλον δεν έχει κανείς τη συγκεκριμένη συσκευή, γιατί είχες ξανανοίξει θέμα για το πρόβλημα σου και γιαυτό δεν πήρες απάντηση.

 

Αν το πρόβλημα συνεχίζεται και μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μάλλον έχεις hardware θέμα και θα πρέπει να το δει κάποιος τεχνικός. Δες εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388536

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειχα ενα star H920+ ηταν σκυλι ... και δουλευαν ολα στο φουλ ακομα και το gps που ειναι γνωστο προβλημα στα mtk :D

 

να συμπληρωσω οτι ειχε 2800mah και κραταγε ανετα 2 μερες με αρκετη χρηση

 

Καλημερα παιδια....

Στα περησοτερα μαγαζια εχει 2 μπαταριες

Στο πακετο...

Η συχνωτητες 850-2100 ειναι καλες για την ελλαδα;

Τι σημενει που εχει μονο 2 συχνωτητες;

 

Ναι φιλε, δουλευει κανονικα Ελλαδα

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Νομιζω οτι το μοντελο που αναφερεις υπαρχει στο φορουμ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=351301&page=7). Εκει θα δεις οτι εχει προβλημα στην αναγνωριση των κλησεων. Το σκεφτομουν κι εγω, γιατι τα χαρακτηριστικα του ειναι οντως καλα για την τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα.Δεν υποστηριζει και φυσικα δεν εμφανιζει Ελληνικα σε μηνυματα και επαφες.Εμφανιζει τετραγωνακια.Το ηχειο του ειναι απιστευτης εντασης.Οταν το ενεργοποιησα για πρωτη φορα μ ακουσε ολη η πολυκατοικια.Το εχω στο 1 σε ενταση (απο 7-8 επιπεδα) και ακομα ειναι πολυ δυνατο.Καθαρη η συνομιλια.Το μεγαφωνο το ενεργοποιω και παω σε αλλο δωματιο μεσα στο σπιτι και ακουω τον αλλο πεντακαθαρα.

Δεν ξερω ποσο θα αντεξει το ηχειο αν καποιος το χει πανω απ το πρωτο επιπεδο.Το τελευταιο ειναι οτι πρεπει για χρηση μεσα σε κλαμπ:lol:

Το ραδιοφωνο με κεραια χωρις ακουστικα πιανει καμπανα.

Το συνιστω μονο σε ατομα που δεν ακουν καλα (ηλικιωμενοι κτλ) και για χρηση μονο να δεχονται και να κανουν κληση σε κανα 2 νουμερα (αν ξερουν Αγγλικα και σε παραπανω:lol:)

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

http://www.antelife.com/media/catalog/product/cache/1/image/600x/7aed0a6e51ae91b4661b0ea85e80f5d6/s/d/sdsd_5__7_17.jpghttp://www.antelife.com/media/catalog/product/cache/1/image/600x/7aed0a6e51ae91b4661b0ea85e80f5d6/s/d/sdsd_2__5_13.jpghttp://www.antelife.com/media/catalog/product/cache/1/image/600x/7aed0a6e51ae91b4661b0ea85e80f5d6/s/d/sdsd_7__7_3.jpg

Color:White/Blue/Yellow/Red/Black

OS: Android 4.2

CPU: MTK6582 Quad-core 1.3GHz,AnTuTu Benchmark: 17648

ROM: 4GB

RAM: 1GB

Card Extend: Support SD/TF Card up to 32GB

SIM Card: Dual SIM Card Dual Standby,One Micro SIM Card

Service Provide: Unlocked

Screen: 5.0 inch IPS,QHD,capacitive touch screen 960 x 540 pixels

Front camera: 2.0MP

Back camera: 8.0MP

 

$26 with coupon "bluboox1off26".antelife.com

 

Subtotal €82.94

Discount (bluboox1off26) -€19.26

Grand Total €63.68

 

Bluboo X1 video review

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα που στα 60 Ευρω πλεον,δεν ειναι τα ΜΤΚ6572 με 512ΜΒ ram η μονη vfm προταση!Πολυ ομορφο το κινητο και ελπιζω να ειναι οπως φαινεται,πιο ποιοτικο απ το W450 (με το οποιο την πατησα).Tσιμπησα ενα.

Σ ευχαριστω πολυ valanths για τις ψαγμενες προτασεις σου και το απιστευτο κουπονι!

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πετυχα αυτο το Daxian MTK6589 Quad Core IPS 4.7" 1GΒ στα $107 http://www.aliexpress.com/item/3G-GPS-Daxian-5s-MTK6589-Quad-Core-android-4-2-China-mobile-phone-IPS-4-7/1485281567.html

Ξερει κανεις κατι; Δε το κοβω και πολυ σοι απλα ειδα τις πολλες αγορες και εχω απορια αν αξιζει.

 

Απ οτι ψιλοκοιταξα δεν υπαρχει πουθενα αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον οχι. Του ali λεει Display 1280 X 720.

Αν ενδιαφερεται κανεις ας τον ρωτησει, ισως ειναι ο κατασκευαστης (Ηδη τον ρωτησα κατι αλλο εγω και περιμενω απαντηση).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αγόρασα για την κόρη μου, το έχω μια εβδομάδα στα χέρια, και λέω να σας γράψω πέντε πράγματα αν είναι να βοηθήσω και κάποιον άλλο. το παρήγγειλα από merimobiles που άνοιξαν και ελληνικό παράρτημα και έφτασε ρουταρισμένο αφού τους πλήρωσα και 7 δολάρια, αλλά ούτε wifi ούτε gps ούτε radio και να σέρνεται για τα υπόλοιπα, έπαθα την πλάκα μου. Σε επαφή μαζί τους έμαθα ότι λυπούνται πολύ???? αφού άρχισα να απειλώ ότι θα ανοίξω dispute στο paypal τότε μου είπαν να μπω σε κάποιες σελίδες και να βρω καμιά rom μπας και το φτιάξω, εγώ το έφτιαξα και χωρίς αυτούς αλλά η βοήθειά τους με υποχρέωσε αγενέστατοι και να μη σας κουράζω. Το τηλέφωνο λοιπόν ( και τα σχόλιά μου θα είναι πάντα σε σχέση με τα λεφτά) έχει καλή οθόνη , πολύ καλό ηχείο , μέτρια λήψη wifi, καλό πιάσιμο στο χέρι, καλό bluetooth, καλό ράδιο, το πίσω καπάκι τρίζει λίγο αλλά το κακό??? ίσως είναι η κεραία που έχει κολλημένη επάνω του και ίσως εκεί οφείλεται η μέτρια λήψη, το gps δεν πρόλαβα να το τεστάρω, ότι πρόγραμμα και να του έβαλα ρολάρει πολύ καλά, έχει στο πακέτο και ένα πλαστικό διαφανές πίσω επιπρόσθετο καπάκι και τότε δεν τρίζει τίποτε, μπορείτε να το βρείτε και σαν elephone p7 mini ακριβώς το ίδιο, γενικά για τα 84 € που είχε τη μέρα που το παρήγγειλα πιστεύω ότι ήταν πολύ καλή επιλογή , και όχι μόνο γιατί το πήρα για το παιδί αλλά γιατί πάει καλά. Άμα θέλετε να ρωτήσετε κάτι στη διάθεσή σας.

 

Να συμπληρώσω απλώς για το δίκαιο της υπόθεσης ότι η merimobiles επέστρεψε τα 6,99$ (-0,64$ η paypal =6,35$) που έδωσα για το ρουτάρισμα και πολλές συγγνώμες από άλλο υπογραφόμενο από το techmobiles και όχι τους πρώτους αγενέστατους.

Συμπληρωματικό: το xbmc δουλεύει μια χαρά.

 

Λοιπόν τέσταρα το gps και τέτοια χάλια δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί, δοκίμασα και mobileuncle κατεβάζοντας καινούργιο epo , δεν ξέρω και πολλά κόλπα να επέμβω και αυτό συμπεριφέρεται σαν να μην έχει καθόλου gps module, μου είπαν να πάω σε κανα χωράφι να κάτσω μισή ώρα για την πρώτη φορά και μετά όλα θα πάνε καλά, δεν είναι και πρωταπριλιά να τους πιστέψω, άμα βρω κάποιο κόλπο θα ξαναγράψω.

Edited by babis35
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου χάρησε ένας φίλος το G410 γιατί του είχε σπάσει τα νεύρα και έχει αρχίσει και σπάει και τα δικά μου. κολάει απίστευτα κακή διαχείρηση μπαταρίας και το μάρκετ απλά δεν εχει τίποτα.

Προσπάθησα να του βάλω την rom του umi x1 που είναι ίδια αλλά δεν κατάφερα κάτι.Μάλλον είναι κλειδωμένο το recovery γιατί όταν πάω να μπώ σε αυτό μου δείχνει το android ξάπλα με ένα κόκκινο θαυμαστικό και σταματάει εκεί.

Πώς μπορούμε να ανοίξουμε το recovery και να το φλασαρουμε; (rom κτλ τα έχω όλα)

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα.Δεν υποστηριζει και φυσικα δεν εμφανιζει Ελληνικα σε μηνυματα και επαφες.Εμφανιζει τετραγωνακια.Το ηχειο του ειναι απιστευτης εντασης.Οταν το ενεργοποιησα για πρωτη φορα μ ακουσε ολη η πολυκατοικια.Το εχω στο 1 σε ενταση (απο 7-8 επιπεδα) και ακομα ειναι πολυ δυνατο.Καθαρη η συνομιλια.Το μεγαφωνο το ενεργοποιω και παω σε αλλο δωματιο μεσα στο σπιτι και ακουω τον αλλο πεντακαθαρα.

Δεν ξερω ποσο θα αντεξει το ηχειο αν καποιος το χει πανω απ το πρωτο επιπεδο.Το τελευταιο ειναι οτι πρεπει για χρηση μεσα σε κλαμπ:lol:

Το ραδιοφωνο με κεραια χωρις ακουστικα πιανει καμπανα.

Το συνιστω μονο σε ατομα που δεν ακουν καλα (ηλικιωμενοι κτλ) και για χρηση μονο να δεχονται και να κανουν κληση σε κανα 2 νουμερα (αν ξερουν Αγγλικα και σε παραπανω:lol:)

Κρίμα να μην υποστηρίζει ελληνικά... Κατά τ'άλλα φαίνεται μια χαρά!

Η μπαταρία πως τα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να μην υποστηρίζει ελληνικά... Κατά τ'άλλα φαίνεται μια χαρά!

Η μπαταρία πως τα πάει?

 

Καθως δεν το χρησιμοποιω ακομα σαν τηλεφωνο αλλα κυριως ελαχιστα σαν ραδιοφωνο,δεν μπορω να κρινω.Η ποιοτητα του ειναι αυτη που θα περιμενες σε ενα Κινεζικο των 20 Ευρω με κουμπια.Ισως λιγο καλυτερη.Αν υποστηριζε Ελληνικα θα ηταν αριστο VFM.Αλλα δεν...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σας !! ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα λιγο την προσοχη σας και την βοηθεια σας.

 

λοιπον πηρα ενα samsung note 2 gt-7102 (κινεζια) απο εναν φιλο μου , οταν καταλαβα οτι δεν ειχε ελληνικα μπηκα στην μπριζα και

να βρω μια roms και να κανω την πατατα μου! τελικα το κινητο ξεκινα και μου κολαι στο λογοτυπο .

υπαρχει καποιος που να με βοηθειση να το φτιαξω με κανα καλο οδυγο ? την πατατα μου την εκανα με odin 3.07! καποιος μαγειρας καλος? ευχαρηστο και συγνωμη γεια την ορθογραφια μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πριν απο 2-3 μέρες παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό

 

http://www.chinavasion.com/china/wholesale/Android_Phones/Large_Screen_Android_Phones/Trim_-_A_Budget_5_Inch_MTK6582_Quad_Core_Android_4.2_Smartphone_1280x720p/

 

Συμπαθητικό για τα λεφτά του θα έλεγα, με πολύ ωραία οθόνη και κάμερα.

Το rootara λοιπόν για να του βγάλω τις διάφορες κινεζιές απο μέσα αλλά και τους 5 διαφορετικούς launchers.

Του έβαλα έναν τον xperia Go launcher και όλα ήταν κομπλέ.

Προσπαθόντας να κάνω ανανέωση χρόνου, όταν άνοιγα το dialer σε κατάσταση κλήσης, έβγαζε το γνωστό ''com.android.phone has stopped''

Έκανα clear cache στα apps αλλά το πρόβλημα συνέχιζε... Έτσι σκέφτηκα να του κάνω ενα factory reset μπας και στρώσει.

Ξεκινάει το factory reset, bootarei κανονικά και βγάζει κατι κινέζικα χωρίς να έχει launcher. Όλα ήταν μαύρα αλλά το κινητό αποκρινόνταν κανονικά. Πατάω μια επιλογή σε ενα κινεζικο system popup του τύπου ''OK'' και κάνει reboot.

Απο τότε μόλις πάει να κάνει boot σταματάει στο σηματάκι του jelly bean και δεν ολοκληρώνει το boot.

Το recovery mode ειναι στα κινέζικα αλλά το μετέφρασα με ενα image translator.

Τι κάνουμε τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το εχει κατω απο την μπαταρια!

SAMSUNG

WCDMA

GT-N7102

CMIT ID: 2012CP5476

αυτα εχω αν θες κατι αλλο πες μου να το δω! σε ευχαρηστο.

Edited by asterix2014
Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα rom και την εβαλα αλλα ητανε η ιδια αλλα δεν εχει ελληνικα μηπως γωριζης πως θα το κανω ελληνικα ? ευχαρηστο!

και κατι ακομα το εκανα με το odin 3.07 να ξερεις !

το τηλεφωνο ειναι πληρες αντιγραφω της samsung .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...