Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να έχω ίντερνετ στο λάπτοπ μου για τους δύο επόμενους μήνες.

Με μία ταχύτητα στα 384Kbps θα ήμουν ικανοποιημένος.Επίσης θέλω το πακέτο που θα αγοράσω να περιέχει router.

Ποια εταιρεία πιστεύετε πως με συμφέρει περισσότερο ;

 

Μπορώ να αποκτήσω μία mobile connect card πληρώνοντας πάγιο μόνο για τρεις μήνες ;

Πλοηγούμαι καθημερινώς αρκετή ώρα σε ιστοσελίδες,χωρίς όμως να κατεβάζω αρχεία.

Θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω μία τέτοια κάρτα από ένα πακέτο ADSL ;

Όχι βέβαια. Η κάρτα θα άξιζε μόνο αν το θέλεις κυρίως για εκτός σπιτιού.

 

Αν θέλεις router wireless, η καλύτερη επιλογή είναι το ADSL in a Box Plus Wireless, στα 189€ για 6 μήνες στα 384 ή για 5 μήνες στα 512. Επίσης για όλο το καλοκαίρι, σου δίνει δωρεάν πρόσβαση στα Forthnet Hot-Spots.

 

Αν δε σε ενδιαφέρει να είναι Wireless ο router, πάρε το DSLCube της Vivodi με 59€ για 3 μήνες στα 512. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν είσαι σε περιοχή με δίκτυο Vivodi θα σε συνδέσουν στο δικό τους δίκτυο, οπότε θα πάρει κανένα μήνα η ενεργοποίηση. Αν δεν έχεις δίκτυο Vivodi, θα κάνεις κλασικά γύρω στις 10-12 ημέρες το πολύ (εκτός απροόπτου φυσικά, που πάντα μπορεί να συμβεί).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Egw pali aderfe shmera kleinw 14 meres apo thn apostolh aithshs sth hol. Mexri k prox8es pou tous thlefwnhsa eipan oti de parelavan thn aithsh me ta elta pou esteila.

An thn estelna me peristeri pio grhgora tha pigaine!

Aisxos k kseftila na tous plhrwneis mprosta k meta na perimeneis san m@@@@kas!

Link to comment
Share on other sites

Για 1024 συνδρομή επειδή λήγει σε 3 εβδομάδες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Τελλας-Φορθνετ-Οτενετ? Για άλλες εταιρείες δεν ενδιαφέρομαι.

Απο τις τιμές που είδα στις σελίδες τους η Τελλάς έχει 19 ευρώ την μηνιαία συνδρομή,η Φορθνετ έχει προσφορά 3+3 στα 130 κάτι ευρώ-αλλά αναφέρει οτι ισχύει μέχρι 30 ιουνιου και η Οτενετ την 3μηνη συνδρομή την εχει 140 ευρω. Ξέρετε αν θα υπάρχουν μειώσεις απο πλευράς Φορθνετ-Οτενετ ώστε να ανταγωνιστουν την Τελλάς?

Πάντως πολύ παράξενο η Οτενετ να έχει την μηνιαια αορίστου σύνδεση 47 ευρώ.

Υπόψιν οτι η γραμμή του Οτε είναι στο ονομα μου και δεν ενδιαφέρομαι για κάποιο πακέτο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις που πληρώνεις 39.17 € το μήνα για τη γραμμή.

Κάντα 47.50 και θα έχεις με μια 6μηνη δεσμευση και γραμμή και providing otenet σε αυτή την τιμή... (conn-x)

 

Άρα βγαίνει 8.40 € το μήνα η otenet

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για 1024 συνδρομή επειδή λήγει σε 3 εβδομάδες τι θα μου προτείνατε ανάμεσα σε Τελλας-Φορθνετ-Οτενετ? Για άλλες εταιρείες δεν ενδιαφέρομαι.

Απο τις τιμές που είδα στις σελίδες τους η Τελλάς έχει 19 ευρώ την μηνιαία συνδρομή,η Φορθνετ έχει προσφορά 3+3 στα 130 κάτι ευρώ-αλλά αναφέρει οτι ισχύει μέχρι 30 ιουνιου και η Οτενετ την 3μηνη συνδρομή την εχει 140 ευρω. Ξέρετε αν θα υπάρχουν μειώσεις απο πλευράς Φορθνετ-Οτενετ ώστε να ανταγωνιστουν την Τελλάς?

Πάντως πολύ παράξενο η Οτενετ να έχει την μηνιαια αορίστου σύνδεση 47 ευρώ.

Υπόψιν οτι η γραμμή του Οτε είναι στο ονομα μου και δεν ενδιαφέρομαι για κάποιο πακέτο!

 

Έχεις κάποιο link για τα 19 ευρώ της Tellas που αναφέρεις; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site της. Μιλάω μόνο για παροχή πρόσβασης στο internet 1024/256 χωρίς γραμμή. Βρήκα την τιμή που λες λες, αλλά ήταν μέρος πακέτου με γραμμή και όχι αυτόνομη.

Link to comment
Share on other sites

Επείγον!Τελευταία απέκτησα adsl αορίστου home 384 της οτενετ κ μ'αυτό μου δόθηκε γιουζερνέιμ κ πασγουορντ από την οτενέτ κ αριθμός σύνδεση 801110200.Τελευταία άκουσα ότι όσα αρχίζουν από 801 έχουν αστική χρέωση.Ντι εσ ελ δε σημαίνει 24/7 χωρίς χρέωση;Πείτε μου ότι δεν ίσχύει αυτό που υποψιάζομαι γιατί είμαι στα όρια 4εγκεφαλικού-για 10 μέρες έκανα χρήση 24/7.Σας ευχαριστώβ πολύ κ περιμένω απαντάησεις το συντομότερο!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link για τα 19 ευρώ της Tellas που αναφέρεις; Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι στο site της. Μιλάω μόνο για παροχή πρόσβασης στο internet 1024/256 χωρίς γραμμή. Βρήκα την τιμή που λες λες, αλλά ήταν μέρος πακέτου με γραμμή και όχι αυτόνομη.

 

Ρώτησα στην Τελλάς και μου είπαν οτι το μηνιαίο πάγιο για 1024 συνδρομή είναι 19.04 ευρώ. Αρα οι τιμές του πακέτου ισχυουν και στην περίπτωση που κάποιος έχει την γραμμή στο όνομα του και απλά θέλει συνδρομή στην Τελλάς.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις που πληρώνεις 39.17 € το μήνα για τη γραμμή.

Κάντα 47.50 και θα έχεις με μια 6μηνη δεσμευση και γραμμή και providing otenet σε αυτή την τιμή... (conn-x)

 

Άρα βγαίνει 8.40 € το μήνα η otenet

 

Και μετά το εξάμηνο τι γίνεται? Προφανώς η γραμμή είναι στο όνομα της Οτενετ και αυτό σημαίνει πάλι αίτηση για γραμμή και κάποιες μέρες offline. Γι'αυτό ακριβώς τον λόγο δεν θέλω να μπλέξω με πακέτα. Θέλω να είμαι εγω ο κάτοχος της γραμμής και να διαλέγω isp οποτε θέλω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Επείγον!Τελευταία απέκτησα adsl αορίστου home 384 της οτενετ κ μ'αυτό μου δόθηκε γιουζερνέιμ κ πασγουορντ από την οτενέτ κ αριθμός σύνδεση 801110200.Τελευταία άκουσα ότι όσα αρχίζουν από 801 έχουν αστική χρέωση.Ντι εσ ελ δε σημαίνει 24/7 χωρίς χρέωση;Πείτε μου ότι δεν ίσχύει αυτό που υποψιάζομαι γιατί είμαι στα όρια 4εγκεφαλικού-για 10 μέρες έκανα χρήση 24/7.Σας ευχαριστώβ πολύ κ περιμένω απαντάησεις το συντομότερο!

 

 

Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει. Με την adsl δεν καλείς κάποιον αριθμό για να συνδεθείς όπως κάναμε με τις απλές συνδέσεις. Αναλόγως το μόντεμ-ρούτερ που έχεις κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις και εχεις adsl.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Πακέτο 1024 έχει η Τελλάς με γραμμή δική της και κοστίζει 39.9 ευρώ ενω στην δική μου περίπτωση το μηνιαίο κόστος ανέρχεται στα 53 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Η τιμή των 19 ευρω για την σύνδεση είναι μετά απο τις μειώσεις που έκανε η Τελλάς πριν λίγο καιρό!

1024/256 με το δίκτυο της Τελλάς κοστίζει 29,90+ΦΠΑ, δηλαδή 35,70€. 39,90+ΦΠΑ είναι τα 2Mbit/512. Είμαι σε αυτό το πρόγραμμα (1μβιτ) μέσω shared llu. Το δίκτυό της είναι άψογο. Αρκεί να σε καλύπτει. Προς το παρόν καλύπτονται 4 περιοχές: Αμπελόκηποι-Ζωγράφου, Παγκράτι, Ηλιούπολη, Περιστέρι.

Link to comment
Share on other sites

1024/256 με το δίκτυο της Τελλάς κοστίζει 29,90+ΦΠΑ, δηλαδή 35,70€. 39,90+ΦΠΑ είναι τα 2Mbit/512. Είμαι σε αυτό το πρόγραμμα (1μβιτ) μέσω shared llu. Το δίκτυό της είναι άψογο. Αρκεί να σε καλύπτει. Προς το παρόν καλύπτονται 4 περιοχές: Αμπελόκηποι-Ζωγράφου, Παγκράτι, Ηλιούπολη, Περιστέρι.

 

Αυτό που λές πρώτη φορά το ακουω. Στην σελίδα της δεν αναφέρει κάτι σχετικό με αυτά που είπες!

Στο Περιστέρι μένω by the way.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Και μετά το εξάμηνο τι γίνεται? Προφανώς η γραμμή είναι στο όνομα της Οτενετ και αυτό σημαίνει πάλι αίτηση για γραμμή και κάποιες μέρες offline. Γι'αυτό ακριβώς τον λόγο δεν θέλω να μπλέξω με πακέτα. Θέλω να είμαι εγω ο κάτοχος της γραμμής και να διαλέγω isp οποτε θέλω.

 

 

LOOK.

Mιλάω για conn-x άρα η γραμμή συνεχίζει να είναι στο ονομά σου (και δεν θα διακοπεί ούτε λεπτό)

Μετά το πέρας του εξαμήνου αν θές συνεχίζεις πάλι με το 47.50 (όλα μαζί)

ή εντάσσεσαι σε άλλο πακέτο με χαμηλότερες τιμές που θα κυκλοφορεί τότε.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποφασισα και εγω να βαλω dsl, εχω σκεφτει την Tellas με 512 ταχυτητα που δεν εχει χρονοχρεωση και ογκοχρεωση και κοστιζει 33,80 το μηνα, εχει κανεις απο εσας Tellas, ειναι καλο το δικτυο της??? η μηπως εχετε κατι αλλο να μου προτινετε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές πρώτη φορά το ακουω. Στην σελίδα της δεν αναφέρει κάτι σχετικό με αυτά που είπες!

Στο Περιστέρι μένω by the way.

Nαι δεν αναφέρει γιατί ήταν αρχικό στάδιο. Όπως και τα 4μβιτ της ΧΟΛ που δεν θα τα βρεις δημοσιευμένα στο σάιτ της. Αν μένεις Περιστέρι σίγουρα αξίζει να δοκιμάσεις. Θα μείνεις καταευχαριστημένος με την ποιότητα του δικτύου και θα απαλλαχτείς απο το προβληματικό δίκτυο του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνεις χωρίς DSL για 20 εργάσιμες περίπου. Αυτός είναι κανόνας, μέχρι να παραδόσει ο ΟΤΕ την γραμμή σου στην Τελλάς για να σε συνδέσει στο δίκτυό της.

 

Εγώ πληρώνω 29,90+ΦΠΑ το μήνα για 1024/256. Και αν σε ενδιαφέρουν τα 2056/512 είναι 39,90+ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τα 4Mbit της Hol το είχα ακούσει. Απλά για την Τελλάς δεν το γνώριζα αυτό. Ημουν συδρομητής της Τελλάς για αρκετό καιρό και ήμουν ευχαριστημένος με τις ταχύτητες της ως Isp αλλά δεν θα έλεγα το ίδιο και για το λογιστήριο και την εξυπηρετηση τους.

Πάντως και χαμηλότερη τιμή έχει η Τελλάς και μετά τις αναβαθμίσεις του Οτε θα έχω με την Τελλάς 512 upload σε σχέση με το 2048/256 που θα δίνει ο Οτε.

Αν τα λέω σωστά η γραμμή θα είναι στο ονομα της Τελλάς και δεν θα μπορώ να επιλέξω άλλο isp.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αυτό το πρόγραμμα (1μβιτ) μέσω shared llu.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να μείνεις χωρίς DSL για 20 εργάσιμες περίπου. Αυτός είναι κανόνας, μέχρι να παραδόσει ο ΟΤΕ την γραμμή σου στην Τελλάς για να σε συνδέσει στο δίκτυό της.

 

 

δηλαδη εγω που εχω vivodi shared llu , αν θελω να αλλαξω παροχο θα περιμενω 20 μερες? Ή περιμενω 20 μερες μονο για το αντιστροφο?????......:!:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εγω που εχω vivodi shared llu , αν θελω να αλλαξω παροχο θα περιμενω 20 μερες? Ή περιμενω 20 μερες μονο για το αντιστροφο?????......:!:

Kι εσύ λογικά 20 εργάσιμες πρέπει να περιμένεις. Οι 20 είναι σχετικές και συνήθως μάξιμουμ. Μερικές φορές είναι και 12.

 

Και πάλι μεσολαβεί ο ΟΤΕ έστω και αν θες από Βιβόντι σερντ να πας σε Τελλας σερντ. Μονοπώλιο δυστυχώς φίλε... Ό,τι θέλει κάνει, όποτε θέλει παραδίδει. Εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο που να του δένει το λαιμό αν ξεπερνά τα όρια...

 

Ουσιαστικά όλη η δουλειά είναι μισή ώρα προγραμματισμός... Και για αυτό μόνο περιμένουμε κανά μήνα... Έλεος έτσι; Αλλά αν γινόταν σε μισή ώρα, όλοι θα φεύγανε από ΟΤΕ, κάτι που δεν τον συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Η κάρτα θα άξιζε μόνο αν το θέλεις κυρίως για εκτός σπιτιού.

 

Αν θέλεις router wireless, η καλύτερη επιλογή είναι το ADSL in a Box Plus Wireless, στα 189 για 6 μήνες στα 384 ή για 5 μήνες στα 512. Επίσης για όλο το καλοκαίρι, σου δίνει δωρεάν πρόσβαση στα Forthnet Hot-Spots.

 

Αν δε σε ενδιαφέρει να είναι Wireless ο router, πάρε το DSLCube της Vivodi με 59 για 3 μήνες στα 512. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν είσαι σε περιοχή με δίκτυο Vivodi θα σε συνδέσουν στο δικό τους δίκτυο, οπότε θα πάρει κανένα μήνα η ενεργοποίηση. Αν δεν έχεις δίκτυο Vivodi, θα κάνεις κλασικά γύρω στις 10-12 ημέρες το πολύ (εκτός απροόπτου φυσικά, που πάντα μπορεί να συμβεί).

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη βοήθεια :) .

 

Δεδομένου του ότι η ενεργοποίηση απαιτεί κάποιες μέρες και του ότι πιθανότατα θα βρίσκομαι εκτός Αθηνών για δύο περίπου εβδομάδες τον Αύγουστο,σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσω μία Mobile Connect Card.

 

Το ADSL θα με συνέφερε τελικώς,μόνο στην περίπτωση που θα χρειαζόμουν ίντερνετ για ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Kι εσύ λογικά 20 εργάσιμες πρέπει να περιμένεις. Οι 20 είναι σχετικές και συνήθως μάξιμουμ. Μερικές φορές είναι και 12.

 

Και πάλι μεσολαβεί ο ΟΤΕ έστω και αν θες από Βιβόντι σερντ να πας σε Τελλας σερντ. Μονοπώλιο δυστυχώς φίλε... Ό,τι θέλει κάνει, όποτε θέλει παραδίδει. Εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο που να του δένει το λαιμό αν ξεπερνά τα όρια...

 

Ουσιαστικά όλη η δουλειά είναι μισή ώρα προγραμματισμός... Και για αυτό μόνο περιμένουμε κανά μήνα... Έλεος έτσι; Αλλά αν γινόταν σε μισή ώρα, όλοι θα φεύγανε από ΟΤΕ, κάτι που δεν τον συμφέρει...

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση

συνοψιζοντας απο οτι καταλαβα...:!:

 

 

1) εχω forthnet και μεταπιπτω σε otenet , ή και το αντιστροφο

και στις 2 περιπτωσεις δεν υπαρχει καθυστερηση, επι τοπου ή μετα απο κατι ωρες δινονται τα usernames και paswοrds

 

2) εχω tellas και μεταπιπτω σε vivodi (shared llu) (και το αντιστροφο),

περιμενω περιπου 20 μερες

 

3) εχω forthnet ή otenet και μεταπιπτω σε vivodi ή tellas(shared llu),

περιμενω 20 μερες

 

4) εχω vivodi (shared llu)και μεταπιπτω σε otenet ή σε forthnet,

περιμενω 20 μερες :confused: :confused: (?????????)

 

 

Y.Γ

Ειχα την εντυπωση :wacko: οτι αυτες οι καθυστερησεις ισχυουν στου παροχους με full llu (αγορασμενες γραμμες).

Στο shared llu εχω την εντυπωση οτι οι παροχοι πληρωνουν κανονικα ενοικιο στον οτε, οποτε τι fortnet τι vivodi?--> ιδια καθυστερηση...αν θελω να μπω στο δικτιο τους....

οπως και να χει μια επιβεβαιωση στα 1,2,3,4 με καλυπτει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για καινούρια σύνδεση adsl 512 τι προτείνετε για φθηνότερη...

Νομίζω HOL.

Τι λέτε;

Σημερα εκανα αιτηση για dsl και εκλεισα την προσφορα της Tellas 23,90 στα 512 το μηνα χωρις εξοπλισμο, χωρις δεσμευση και η τιμη δεν θα ανεβει μολις τελειωσει η προσφορα, αν εχεις modem/router νομιζω οτι ειναι πολυ καλη προσφορα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω modem αλλά δες κι αυτό...

Τώρα, με τη νέα προσφορά της Hellas On Line, το ΗΟL BroadbandPack 500, το μόνο πακέτο πρόσβασης στην ελληνική αγορά που παρέχει πρόσβαση με ADSL 512, εξοπλισμό με πολλαπλές δυνατότητες δικτύωσης, δυνατότητα τηλεφωνίας μέσω Internet με πολύ χαμηλές χρεώσεις και πολλά άλλα πλεονεκτήματα, κοστίζει όσο ένα πακέτο ADSL 384! Επωφεληθείτε σήμερα και ανεβάστε ταχύτητα!

 

 

 

 

8 μήνες ADSL 512 με 142 € !

(6 + 2 μήνες ΔΩΡΟ) Απεριόριστη πρόσβαση, όλα πληρωμένα!

...και 26€/μήνα στη συνέχεια!

 

Οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19%.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...