Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναδρομικά : ondsl home 2mbps conn-x-Πάγια Τέλη ...............1,440

Ondsl home 2Mbps conn-x-Πάγια Τέλη [08/03/10-07/05/10].....................4,032

Αναδρομικά : ADSL 2Mbps Conn-X-Πάγια Τέλη...................................8,464

ADSL 2Mbps Conn-X-Πάγια Τέλη [08/03/10-07/05/10]......................23,700

ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ........................................................29,340

Αναδρομικά : ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ................................................................8.857

ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [08/03/10-07/05/10]....................................................24,800

 

Μαζί με το φπα όλα βγαίνουν 120 ευρώ.

Είναι νέα σύνδεση που έκανα σταθερό και ιντερνέτ και αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός

 

Είναι λογικό το ποσό ρε παιδιά;

Το τηλ.δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

Θα μας τρελάνουν...

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναδρομικά : ondsl home 2mbps conn-x-Πάγια Τέλη ...............1,440

Ondsl home 2Mbps conn-x-Πάγια Τέλη [08/03/10-07/05/10].....................4,032

Αναδρομικά : ADSL 2Mbps Conn-X-Πάγια Τέλη...................................8,464

ADSL 2Mbps Conn-X-Πάγια Τέλη [08/03/10-07/05/10]......................23,700

ΤΕΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ........................................................29,340

Αναδρομικά : ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ................................................................8.857

ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ [08/03/10-07/05/10]....................................................24,800

 

Μαζί με το φπα όλα βγαίνουν 120 ευρώ.

Είναι νέα σύνδεση που έκανα σταθερό και ιντερνέτ και αυτός είναι ο πρώτος λογαριασμός

 

Είναι λογικό το ποσό ρε παιδιά;

Το τηλ.δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

 

Θα μας τρελάνουν...

Αν προσέξεις, ο λογαριασμός έρχεται ανά δίμηνο. Συνεπώς, 60€/μήνα νομίζω είναι λογικό ποσό.

Αλλά λες ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου το τηλέφωνο... Τι να πω, δεν ξέρω... :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά ο λογαριασμός του ΟΤΕ είναι σαφέστατος. Ο συγκεκριμένος περιλαμβάνει τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής που φυσικά δεν θα ξαναχρεωθεί (και δεν έπρεπε να χρεωθεί αν στο ίδιο μέρος λειτουργεί ήδη γραμμή του ΟΤΕ σε αυτά τα στοιχεία) και επίσης υπάρχουν 3-4 αναδρομικές χρεώσεις που δείχνουν ότι ουσιαστικά αυτός ο λογαριασμός δε περιλάμβάνει μόνο τους 2 μήνες που προπληρώνεις σε κάθε λογαριασμό αλλά και 20 μέρες αναδρομικά που φυσικά ούτε αυτό θα το ξαναπληρώσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά ο λογαριασμός του ΟΤΕ είναι σαφέστατος. Ο συγκεκριμένος περιλαμβάνει τέλος ενεργοποίησης νέας γραμμής που φυσικά δεν θα ξαναχρεωθεί (και δεν έπρεπε να χρεωθεί αν στο ίδιο μέρος λειτουργεί ήδη γραμμή του ΟΤΕ σε αυτά τα στοιχεία) και επίσης υπάρχουν 3-4 αναδρομικές χρεώσεις που δείχνουν ότι ουσιαστικά αυτός ο λογαριασμός δε περιλάμβάνει μόνο τους 2 μήνες που προπληρώνεις σε κάθε λογαριασμό αλλά και 20 μέρες αναδρομικά που φυσικά ούτε αυτό θα το ξαναπληρώσεις.

 

Το εύχομαι γιατι μου είχαν πει οτι θα είναι σύνολο 31,5 περιπου ανα μήνα.

63 ευρώ περίπου δηλ. το δίμηνο.

[sIGPIC][sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας τις πράξεις, 63.56€ το δίμηνο μου βγήκε, οπότε σωστά σου έχουν πει.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εκανα online αίτηση για conn-x 8Mbps και με πήραν τηλέφωνο ότι σε 7 μέρες θα στείλουν το baudtec.

Αλλά την αμέσως επόμενη μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε η adsl στον αριθμό που δήλωσα. Μου εστείλαν και κωδικό για το antivirus.

 

Δεν θα έπρεπε να μου στείλουν και κωδικό και username και για τη σύνδεση;

 

Από πότε με χρεώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,

εχω ενα προβλημα ....Λοιπον ακουστε πως εχει ..αρχες μαρτιου ηρθε μια υπαλληλος της hol στο σπιτι ..και εγω εκανα την βλακεια και υπεγραψα συμβολαιο για φορητοτητα αριθμου απο τον οτε και συνδεση στο hol2play (στον οτε εχω conn-x φοιτητικο με 12μηνη δεσμευση ,η οποια δεν ειχε περασει ομως...). Αμεσως την επομενη βδομαδα διεκοψα το συμβολαιο με την hol ,πριν καν ενεργοποιηθει η υπηρεσια !!!!!(Ειχα παει στον οτε για να το στειλω το fax της διακοπης και ρωτησα εκει και μου ειπαν οτι δε θα πληρωσω κατι)!!!!...Τωρα που επεστρεψα απο τις διακοπες του πασχα (...σημερα μαλιστα γυρισα) ,βλεπω τον λογαριασμο του οτε 165 € ..και εκει που αναλυει τα στοιχεια του λογαριασμου λεει σε ενα σημειο --conn-x φοιτητικο με 12μηνη δεσμευση ,υπολοιπα παγια τελη 87 € και πιο κατω επιστροφικα ...€.

 

Τι εχει γινει ρε παιδια ...υπαρχει τροπος να μη χασω τα λεφτα?????

 

Το 1242 θα βοηθησει καθολου αν παρω τηλ. ή μονο το 134??

Ευχαριστω πολυ...

Edited by pzas
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,

εχω ενα προβλημα ....Λοιπον ακουστε πως εχει ..αρχες μαρτιου ηρθε μια υπαλληλος της hol στο σπιτι ..και εγω εκανα την βλακεια και υπεγραψα συμβολαιο για φορητοτητα αριθμου απο τον οτε και συνδεση στο hol2play (στον οτε εχω conn-x φοιτητικο με 12μηνη δεσμευση ,η οποια δεν ειχε περασει ομως...). Αμεσως την επομενη βδομαδα διεκοψα το συμβολαιο με την hol ,πριν καν ενεργοποιηθει η υπηρεσια !!!!!(Ειχα παει στον οτε για να το στειλω το fax της διακοπης και ρωτησα εκει και μου ειπαν οτι δε θα πληρωσω κατι)!!!!...Τωρα που επεστρεψα απο τις διακοπες του πασχα (...σημερα μαλιστα γυρισα) ,βλεπω τον λογαριασμο του οτε 165 € ..και εκει που αναλυει τα στοιχεια του λογαριασμου λεει σε ενα σημειο --conn-x φοιτητικο με 12μηνη δεσμευση ,υπολοιπα παγια τελη 87 € και πιο κατω επιστροφικα ...€.

 

Τι εχει γινει ρε παιδια ...υπαρχει τροπος να μη χασω τα λεφτα?????

 

Το 1242 θα βοηθησει καθολου αν παρω τηλ. ή μονο το 134??

Ευχαριστω πολυ...

 

Τα εχουμε πει και παλια εχεις κανει πολλες μ.... και αυτα πληρώνονται!!

Απο οτι καταλαβα πήγες ΗΟΛ και γυρισες ΟΤΕ μονο γραφειοκρατικά και ετσι πληρωνεις απο την αρχη. Τι να σου πω καλύτερα πήγαινε σε ενα καταστημα του ΟΤΕ να δεις πρωτα πρώτα τι εχει γινει με τις αιτήσεις σου.

 

Καλη τυχη και προσοχή αλλη φορα στις μικρούλες:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pzas , αυτο που ειπε ο Νικος , σε ενα καταστημα οτε η στο 134 , απλα οταν εκτυπωθηκε ο λογαριασμος ειχαν λαβει την ακυρωση , φυσιολογικά και αφου λες οτι το εκανες γρηγορα , θα ακυρωθει αυτο το ποσο .

 

Απλα να εχει το νου σου μηπως και προχώρηση η αιτηση (κανε επιβεβαίωση ακυρώσεις στην hol)

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε πει και παλια εχεις κανει πολλες μ.... και αυτα πληρώνονται!!

Απο οτι καταλαβα πήγες ΗΟΛ και γυρισες ΟΤΕ μονο γραφειοκρατικά και ετσι πληρωνεις απο την αρχη. Τι να σου πω καλύτερα πήγαινε σε ενα καταστημα του ΟΤΕ να δεις πρωτα πρώτα τι εχει γινει με τις αιτήσεις σου.

 

Καλη τυχη και προσοχή αλλη φορα στις μικρούλες:D

 

Έχει ασκήσει νόμιμα και εμπρόθεσμα το δικαίωμα υπαναχώρησης για αγορές εκτός εμπορικού καταστήματος. Δεν πρόκειται να έχει πρόβλημα. Η αίτηση στη χολ είναι σαν να μην έγινε. Ο οτε δεν διακόπηκε ούτε στα χαρτιά. Ο επόμενος λογαριασμός θα έχει πιστωτικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το router της forthnet δουλευει στον ΟΤΕ?

Τα router δεν έχουν καμμία σχέση με την εταιρεία στην οποία είσαι.

Όποιο router κι αν βάλεις, βάζοντας username και password λειτουργεί κανονικά!

Είτε χρησιμοποιήσεις BaudTec με λογαριασμό Forthnet είτε Siemens/Linksys/Netgear με Conn-X θα δουλέψουν μια χαρά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής ζήτημα- αν ξέρετε φυσικά γιατί μάλλον είναι εξειδικευμένο. Λοιπόν ψάχνω να βρώ τρόπο ώστε με το που καλεί κάποιος στο γραφείο να "πέφτει" μήνυμα της επιλογής μου μέχρι να σηκώσω το τηλέφωνο- δηλαδή πρώτο χτύπημα- και μήνυμα σε επανάληψη μέχρι να σηκώσω το τηλέφωνο. Το καλύτερο θα ήταν φυσικά να μπορέσω να το συνδιάσω αυτό με εκτροπή ( την οποία ήδη έχω λόγω του ότι λείπω τις περισσότερες πρωινές ώρες). Αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για ψηφιακή ευκολία- απλά δεν μπορώ να την βρώ στις υπηρεσίες του οτε:confused:

Σημειωση: πρόκειται για την πιο απλή έκδοση γραμμής οτε και τίποτε παραπάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Φιλικά

Χρήστος

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής ζήτημα- αν ξέρετε φυσικά γιατί μάλλον είναι εξειδικευμένο. Λοιπόν ψάχνω να βρώ τρόπο ώστε με το που καλεί κάποιος στο γραφείο να "πέφτει" μήνυμα της επιλογής μου μέχρι να σηκώσω το τηλέφωνο- δηλαδή πρώτο χτύπημα- και μήνυμα σε επανάληψη μέχρι να σηκώσω το τηλέφωνο. Το καλύτερο θα ήταν φυσικά να μπορέσω να το συνδιάσω αυτό με εκτροπή ( την οποία ήδη έχω λόγω του ότι λείπω τις περισσότερες πρωινές ώρες). Αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για ψηφιακή ευκολία- απλά δεν μπορώ να την βρώ στις υπηρεσίες του οτε:confused:

Σημειωση: πρόκειται για την πιο απλή έκδοση γραμμής οτε και τίποτε παραπάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Φιλικά

Χρήστος

 

Δεν υπαρχει τετοια υπηρεσια

Link to comment
Share on other sites

είναι θέμα ISDN?δηλαδή δεύτερης γραμμής?(τρόπος αναμονής?)

 

Δεν σε κατάλαβα?

 

Υπηρεσία που να ακούει καποιος μήνυμα της επιλογής σου πριν σηκώσεις το ακουστικό δεν υπάρχει ειτε στο pstn είτε isdn, αυτό που υπάρχει είναι να ακούει μουσική την οποία επιλέγεις απο μια διαθέσιμη λιστα που υπάρχει στο σύστημα.

 

Η πρόταση μου βαλε αυτόματο τηλεφωνητή.

 

Αν και αυτα που γράφουμε δεν αφορούν το Connx

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα?

 

Υπηρεσία που να ακούει καποιος μήνυμα της επιλογής σου πριν σηκώσεις το ακουστικό δεν υπάρχει ειτε στο pstn είτε isdn, αυτό που υπάρχει είναι να ακούει μουσική την οποία επιλέγεις απο μια διαθέσιμη λιστα που υπάρχει στο σύστημα.

 

Η πρόταση μου βαλε αυτόματο τηλεφωνητή.

 

Ίσως να μην το βολεύει ο τηλεφωνητής γιατί το τηλέφωνο θα πάψει να χτυπάει μόλις απαντήσει ο τηλεφωνητής. Υπάρχουν όμως τηλεφωνικά κέντρα που έχουν τέτοια δυνατότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν τα αμερικάνικα τηλέφωνα ψάχνει που απαντάνε μόνα τους σαν τηλεφωνητής κι αν είναι ο ιδιοκτήτης εκείνη την ώρα μέσα, μπορεί να απαντήσει αν θέλει.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το βολεύει ο τηλεφωνητής γιατί το τηλέφωνο θα πάψει να χτυπάει μόλις απαντήσει ο τηλεφωνητής. Υπάρχουν όμως τηλεφωνικά κέντρα που έχουν τέτοια δυνατότητα.

 

Κάτι σαν τα αμερικάνικα τηλέφωνα ψάχνει που απαντάνε μόνα τους σαν τηλεφωνητής κι αν είναι ο ιδιοκτήτης εκείνη την ώρα μέσα, μπορεί να απαντήσει αν θέλει.

 

Πριν την απάντηση δεν μπορει να γινει τιποτα απο οποιοδήποτε μηχάνημα ή τλφ κέντρο γιατι απλα η γραμμή α-β συνδρομητού (το connectivity) δεν εχει γίνει οποτε δεν υπάρχει ¨φωνη" η κληση ειναι υπο την εποπτεία του Ψ/Κ. Για να γινει το οτιδήποτε που εχει σχεση με φωνη πρέπει να απαντηθει η κληση και να ξεκινησει η χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την απάντηση δεν μπορει να γινει τιποτα απο οποιοδήποτε μηχάνημα ή τλφ κέντρο γιατι απλα η γραμμή α-β συνδρομητού (το connectivity) δεν εχει γίνει οποτε δεν υπάρχει ¨φωνη" η κληση ειναι υπο την εποπτεία του Ψ/Κ. Για να γινει το οτιδήποτε που εχει σχεση με φωνη πρέπει να απαντηθει η κληση και να ξεκινησει η χρέωση.

 

Με το τηλεφωνικό κέντρο (εφόσον υποστηρίζεται η συγκεκριμένη λειτουργία) μπορείς αφού απαντηθεί η κλήση να ορίσεις να ακούγεται όποιο μήνυμα θέλεις ενώ η τερματική συσκευή κουδουνίζει κανονικά.

 

Όπως σωστά αναφέρθηκε, από τη στιγμή που η κλήση αποκαθίσταται, υπάρχει και η σχετική χρέωση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oταν περιμενεις ενεργοποιηση του ιντερνετ και στελνουν τον κωδικο για Online προστασια σημαινει οτι ενεργοποιηθηκε?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Oταν περιμενεις ενεργοποιηση του ιντερνετ και στελνουν τον κωδικο για Online προστασια σημαινει οτι ενεργοποιηθηκε?

 

Πάντως εγώ έλαβα μετα από 3-4 μέρες το πακέτο με το μοντεμ και είχε μέσα τον κωδικό σύνδεσης ενώ στο κινητό μου είχαν στείλει όπως και σε σένα νωρίτερα τον κωδικό online προστασίας...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους:

 

1) Ενώ η αίτησή μου γράφει για πληρωμή μέσω λογαριασμού οτε, στο shelfcare που τσεκάρω τώρα αν είναι όλα ΟΚ γράφει "πληρωμή μέσω αντιπροσώπου". Σωστό είναι; Ετσι λέει όταν πληρώνεται μέσω λογαριασμού τηλεφωνίας οτε ή έκαναν π@παριά;

 

2) Μπορώ να αλλάξω το username και για τη σύνδεση και ταυτόχρονα για το email;

 

3) με τις δοκιμές που έκανα ενεργοποίησα 4 λογαριασμούς email ακόμα. είναι δωρεάν προφανώς..

Μπορώ να τους αλλάξω αν θέλω (για user name με ενδιαφέρει η αλλαγή- όχι για κωδικό)

 

4) από όσα κατάλαβα υπάρχουν συνολικά 5 ονόματα και κωδικοί που σχετίζονται με otenet:

α) ονομα και κωδικός σύνδεσης (είναι ο ίδιος με το πρώτο email που σου δίνουν)

β) όνομα και κωδικός για +4 λογαριασμούς email

σωστά;

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...