Jump to content

Vodafone 5G εντυπώσεις


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι φίλε μου και μάλιστα κάλεσα το τεχνικό τμήμα. Αν και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση της εταιρείας σε αντίθεση με τις άλλες που σου μιλάνε με αγένεια, όντως στο συγκεκριμένο θέμα δηλώνουν άγνοια. Μάλιστα ο υπάλληλος μου είπε όταν ανέφερα τα παραπάνω ότι είμαι ο πρώτος (!!!) συνδρομητής που αναφέρει κάτι σχετικό με τα παραπάνω όσον αφορά το roaming!
Χαχα το είχα δηλώσει βλάβη. Και μάλιστα περίμενα ένα μήνα και δεν πήρα απάντηση. Διέκοψα και έκανα και καταγγελία

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mitchman said:

Καλησπέρα, επιβεβαιώνω το γεγονος του throttling της vodafone gr σε roaming, ταξίδι πρόσφατα στη Βουλγαρία, default επιλογή η Α1, θυγατρική της Α1 Αυστρίας και πρώην MTel (θυγατρική vodafone), throttling σε 4G με max speedtest 15-18 mbps, και διαρκείς εναλλαγές σε 3G αν έκανες πολλή χρήση σε data. Με χειροκίνητη προεπιλογή είναι ανοιχτή η Yettel BG, πρώην Telenor (κάποτε Globul-θυγατρική cosmote), με καλύτερη απόκριση λόγω ping και ελαφρώς καλύτερο download, χωρίς πολλές εναλλαγές. Αντίθετα συγγενής με nova unlimited, παντού από 50-150 mbps σε 4G. 5G συσκευή δεν υπήρχε στη παρέα. Να σημειωθεί ότι το VoLte είναι απενεργοποιημένο και nova και vodafone, με εξαίρεση τη nova που δουλεύει το wificalling. Συσκευή με vodafone unlimited ultra (πλέον red unlimited) iPhone 6S, και με nova unlimited iPhone 8, και τα δύο μήλα με τελευταίο update από clean install και νέες sim. Στο επόμενο ταξίδι θα πάρω μαζί μου το Galaxy A23 5G για να έχω και εικόνα στο 5G. Αυτά από εμένα.

Αυτό αποδεικνύει ότι το iPhone 8 έχει καλύτερο modem από το 6, δεν δείχνει throttling. Just saying ….
 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει; 

Υπάρχει περιορισμός ή όχι; 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, TakeOverNet said:

Αυτό αποδεικνύει ότι το iPhone 8 έχει καλύτερο modem από το 6, δεν δείχνει throttling. Just saying ….
 

Ναι λογικά για να το λένε όλοι ο επεξεργαστής φταίει. Η Vodafone να συμμορφωθεί και να παρέχει αυτά που υπόσχεται

6 minutes ago, p_k said:

Τελικά τι ισχύει; 

Υπάρχει περιορισμός ή όχι; 

 

Φυσικά και ισχύει ο περιορισμός και θα ενημερώσω και εγώ από Αγγλία 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Τελικά τι ισχύει; 

Υπάρχει περιορισμός ή όχι; 

 

Από τα λεγόμενα των παιδιών πιστεύω πως υπάρχει περιορισμός.. Απεριόριστο roaming ήθελε η vodafone. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, aektzhs 1 said:

Ναι λογικά για να το λένε όλοι ο επεξεργαστής φταίει. Η Vodafone να συμμορφωθεί και να παρέχει αυτά που υπόσχεται

Εμένα Παντως με το 3310 δεν μου άνοιγε καμία σελίδα η Nova. Άρα έχει κόψει την περιαγωγή 

 

Το cat12 είναι γρηγορότερο από το cat6, αλλά σου φταίει το home(!!) δίκτυο; Μήπως έχεις κάποια εμπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, TakeOverNet said:

Εμένα Παντως με το 3310 δεν μου άνοιγε καμία σελίδα η Nova. Άρα έχει κόψει την περιαγωγή 

 

Το cat12 είναι γρηγορότερο από το cat6, αλλά σου φταίει το home(!!) δίκτυο; Μήπως έχεις κάποια εμπάθεια;

Εσύ μήπως έχεις εμπάθεια;Για ψάξτο λίγο παραπάνω. Εγώ αν θέλεις να ξέρεις δεν είμαι με κανέναν,είμαι με αυτά που βλέπω εγώ ο ίδιος και αλλά μέλη του forum. Δεν λέω ότι υπάρχουν πιο γρήγορα μοντέλα,αλλά όταν το λένε άτομα από όλες τις εταιρείες κινητών συσκευών κάτι πάει λάθος με την Vodafone 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, TakeOverNet said:

Εμένα Παντως με το 3310 δεν μου άνοιγε καμία σελίδα η Nova. Άρα έχει κόψει την περιαγωγή 

 

Το cat12 είναι γρηγορότερο από το cat6, αλλά σου φταίει το home(!!) δίκτυο; Μήπως έχεις κάποια εμπάθεια;

Δεν νομίζω κάποιος να έχει 3310.

Αν και μοιάζει ιδανική συσκευή για δίκτυα που δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες των συνδρομητών τους. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ την ύπαρξη περιορισμού στην ταχύτητα. Στην Ιταλία κάτω από κεραία N78 μέχρι 25 mbps έφτανε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, zerokill said:

Τι απατεώνες είναι αυτοί ρε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Λογικό! Αφού δεν μπορεί να "σηκώσει" 4ο δίκτυο τόσους συνδρομητές που έχει. Πρέπει να "ρίξει" χρήμα!

Link to comment
Share on other sites

3 συμφορουμιτες πηγαν πρόσφατα στο εξωτερικό με red unlimited. Και οι τρεις είπαν πως δεν ειδαν πάνω από 10-20mbps.

Το να ρίχνουμε το φταίξιμο στις συσκευές είναι τακτική της εξυπηρέτησης πελατών ορισμένων εταιριών. Απ όσο εχω καταλάβει το φόρουμ δεν ειναι εξυπηρέτηση πελατών άρα κανένας μας δεν πρεπει να επιδιώκει να ειναι συνήγορος του «διαβολου»

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, panos.k2 said:

3 συμφορουμιτες πηγαν πρόσφατα στο εξωτερικό με red unlimited. Και οι τρεις είπαν πως δεν ειδαν πάνω από 10-20mbps.

Το να ρίχνουμε το φταίξιμο στις συσκευές είναι τακτική της εξυπηρέτησης πελατών ορισμένων εταιριών. Απ όσο εχω καταλάβει το φόρουμ δεν ειναι εξυπηρέτηση πελατών άρα κανένας μας δεν πρεπει να επιδιώκει να ειναι συνήγορος του «διαβολου»

Στη δική μου περίπτωση δεν νομίζω να φταίει η συσκευή. Είναι η Samsung A53 η οποία τον Απρίλιο που μας πέρασε κάτω από την ίδια κεραία στη Μαδρίτη έδινε 800αρια και ξαφνικά τέλος Αυγούστου έδινε μέχρι 30αρια max. Και αυτό το έκανε σε όλες τις κεραίες ακόμα και με N78. Ακόμα και με αλλαγή δικτύου καθώς η Vodafone υποστηρίζει εκτός από τη Vodafone España σε 5g και τη Movistar σε 4g+ πάνω από 30 δεν πήγαινε. Αντιθέτως με την ίδια συσκευή σε what's up cosmote σε δίκτυα orange και movistar με 5g σε N78 έπιανα από 400 - 800.

Edited by mobilegr
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mobilegr said:

Στη δική μου περίπτωση δεν νομίζω να φταίει η συσκευή

Εγώ είμαι σίγουρος πως δεν φταιει η συσκευή σου. 

Link to comment
Share on other sites

απερίοριστη πρόσβαση σε roaming προσφέρει, όχι και απεριόριστη ταχύτητα. 😉

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CaptainNickGR said:

απερίοριστη πρόσβαση σε roaming προσφέρει, όχι και απεριόριστη ταχύτητα. 😉

Σωστά!!!!Μην τα θέλουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, CaptainNickGR said:

απερίοριστη πρόσβαση σε roaming προσφέρει, όχι και απεριόριστη ταχύτητα. 😉

Σύμφωνοι, αλλά αναφέρουν τον περιορισμό ταχύτητας στους όρους χρήσης; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, panos.k2 said:

Σύμφωνοι, αλλά αναφέρουν τον περιορισμό ταχύτητας στους όρους χρήσης; 

Στην σύμβαση αναφέρει απεριόριστη ταχύτητα μόνο για εντός Ελλάδας, για εκτός δεν αναφέρει κάτι οπότε και κάνουν ότι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το προανέφερα πριν 2-3 μέρες, για την εμπειρία μου με roaming το Πάσχα που μας πέρασε στην Ιταλία!
100% υπάρχει περιορισμός ταχήτητας, όπως επίσης και περιορισμός (μη τήρηση των όρων του συμβολαίου) ως προς τις παρεχόμενες υπηρεσίες και συγκεκριμένα την αδυναμία σύνδεσης κατά την περιαγωγή με τα όποια συνεργαζόμενα δίκτυα της χώρας περιαγωγής τα οποία αναφέρονται ρητά στην σελίδα της περιαγωγής της εταιρείας, ως συνεργαζόμενα δίκτυα με δυνατότητα χρήσης/σύνδεσης σε αυτά.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Στην σύμβαση αναφέρει απεριόριστη ταχύτητα μόνο για εντός Ελλάδας, για εκτός δεν αναφέρει κάτι οπότε και κάνουν ότι θέλουν.
Όταν ρωτάς την εξυπηρέτηση πελατών και την τεχνική υποστήριξη λένε ότι πρέπει να λειτουργεί όπως και στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κανείς περιορισμός. Επίσης το ίδιο λένε και στο κατάστημα. Οπότε πρέπει να παρέχουν σωστή πληροφόρηση

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexM2 said:

Όταν ρωτάς την εξυπηρέτηση πελατών και την τεχνική υποστήριξη λένε ότι πρέπει να λειτουργεί όπως και στην Ελλάδα και δεν υπάρχει κανείς περιορισμός. Επίσης το ίδιο λένε και στο κατάστημα. Οπότε πρέπει να παρέχουν σωστή πληροφόρηση

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποιος πάροχος και ποιο κατάστημα παρέχει σωστή πληροφόριση; Να μου πείτε να πάω να τους δώσω το βραβείο σωστής εξυπηρέτησης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mobilegr said:

Στη δική μου περίπτωση δεν νομίζω να φταίει η συσκευή. Είναι η Samsung A53 η οποία τον Απρίλιο που μας πέρασε κάτω από την ίδια κεραία στη Μαδρίτη έδινε 800αρια και ξαφνικά τέλος Αυγούστου έδινε μέχρι 30αρια max. Και αυτό το έκανε σε όλες τις κεραίες ακόμα και με N78. Ακόμα και με αλλαγή δικτύου καθώς η Vodafone υποστηρίζει εκτός από τη Vodafone España σε 5g και τη Movistar σε 4g+ πάνω από 30 δεν πήγαινε. Αντιθέτως με την ίδια συσκευή σε what's up cosmote σε δίκτυα orange και movistar με 5g σε N78 έπιανα από 400 - 800.

Ποιό δίκτυο είναι καλύτερο εκεί; Εύρος κάλυψης-ταχύτητες. Σε 4G/5G πάντα!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ποιό δίκτυο είναι καλύτερο εκεί; Εύρος κάλυψης-ταχύτητες. Σε 4G/5G πάντα!

Movistar δαγκωτό

34 minutes ago, CaptainNickGR said:

Στην σύμβαση αναφέρει απεριόριστη ταχύτητα μόνο για εντός Ελλάδας, για εκτός δεν αναφέρει κάτι οπότε και κάνουν ότι θέλουν.

Αν αναφέρει στους όρους «μέγιστη ταχύτητα μόνο εντός Ελλάδας» τότε εμμέσως πλην σαφώς μας λέει πως η περιαγωγη έχει όριο ταχύτητας. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Ποιος πάροχος και ποιο κατάστημα παρέχει σωστή πληροφόριση; Να μου πείτε να πάω να τους δώσω το βραβείο σωστής εξυπηρέτησης.
Άρα είναι παραπληροφόρηση και είναι δικό τους φταίξιμο. Επίσης στην σύμβαση αναφέρει:προσφέρει απεριόριστα εθνικά και διεθνή προς Ε.Ε. λεπτά ομιλίας και εθνικά SMS, 500' για διεθνείς κλήσεις & απεριόριστο internet από το κινητό στην Ελλάδα και στην Ε.Ε. Αυτά ισχύουν για χρήση σε Ελλάδα & E.E

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AlexM2 said:

Άρα είναι παραπληροφόρηση και είναι δικό τους φταίξιμο. Επίσης στην σύμβαση αναφέρει:προσφέρει απεριόριστα εθνικά και διεθνή προς Ε.Ε. λεπτά ομιλίας και εθνικά SMS, 500' για διεθνείς κλήσεις & απεριόριστο internet από το κινητό στην Ελλάδα και στην Ε.Ε. Αυτά ισχύουν για χρήση σε Ελλάδα & E.E

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Επίσης δεν λέει πουθενά ότι θα παίζει μόνο στον συνεργαζόμενο δίκτυο πχ μόνο στα δίκτυα του Ομίλου της Vodafone κλπ. Ενώ στην ιστοσελίδα εμφανίζει και τους άλλους παρόχους παίζει μόνο σε αυτόν που σε βάζει αυτόματα λες και το έχεις στο χειροκίνητο και όχι στο αυτόματο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...