Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

δεν καταλαβα τι παιζει με τις βιδες γιατι δεν εχω ξαναλυσει τετοιο...μονο απο c50 glx εχω λυσει...κοιτα ειναι ακριβως αυτο http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=33006 μπορεισ να μου πεις?.....μην το λυσω τσαμπα

 

μονοκαμπανο ειναι αυτο.. το καπακι που σου λεω ειναι αυτο που λεει λιφαν.. εε εκι μεσα ειναι η βιδουλα ;-)

εσυ θα το λυσεις η μηχανικος??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μονοκαμπανο ειναι αυτο.. το καπακι που σου λεω ειναι αυτο που λεει λιφαν.. εε εκι μεσα ειναι η βιδουλα ;-)

 

ααα ωραιος ρε συ...τωρα καταλαβα...θα το σφαξω καμια μερα να δω τι παιζει τοτε:)...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εβαψα τα γραμματα στα λαστιχα...στην αρχη επειδη βαφοταν και το αναγλυφο δεν φαινοταν ωραιο οποτε οταν πηγα να το τριψω με οινοπνευμα ειδα οτι εφυγε απο το αναγλυφο και εμεινε μονο το εσωτερικο βαμμενο οποτε ηρθε στο επιθυμητο αποτελεσμα .τα εκανα ολα ετσι και βγηκε τελειο. Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ενας φιλος μου εχει ενα cub 50.ειναι 53 πιστονι 54 στροφαλος, το πιστονι παλια εβρισκε ελαχιστα στην βαλβιδα εισαγωγης ισα ισα την καρβουνιλα εδιοχνε,μες την πατεντα το μοτερ,το ανοιξε για καποιο λογο και μετα χριαστηκαν να αλαχτουν οι φλατζες,σημερα που το δοκιμασαμε βαρουσε μεσα στο καρτερ,(οχι συνεχομενα)

υπαρχει περιπτοση γιατι οι παλιες φλατζες ηταν πιο χοντρες να ακουμπαει η μπιελα πανω στα μαγουλα του κυλινδρου και στις βαλβιδες?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόκειτε να φτιάξω το Daytona 54mm και σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω πράγματα.Θα είναι αξιόπιστο και τι γρανάζομα να του βάλω?Υπόξην ότι θα νάνω την ημέρα 30KM+

 

 

Κύλινδρος : AaSa 54mm

Πιστόνι : AaSa Ultra Light Full πομπέ 54mm

Κεφαλή : CDI

Κεντροφόρος : Fuego f 200

Καρμπιλατέρ : Mikuni 24mm + λαιμός

Στροφαλομπιέλα : AaSa 56mm

Τρόμπα λαδιού Takegawa

Αξονάκι Τρόμπας Λαδιού Λεπτό

Άνοιγμα Κάρτερ

Φλάντζες 54 mm μπροστά, μεγαλύτερες πίσω

Δίσκοι συμπλέκτη ενισχυμένοι racing

Ελατήρια καμπάνας σκληρά κόκκινα Astra racing

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόκειτε να φτιάξω το Daytona 54mm και σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω πράγματα.Θα είναι αξιόπιστο και τι γρανάζομα να του βάλω?Υπόξην ότι θα νάνω την ημέρα 30KM+

 

 

Κύλινδρος : AaSa 54mm

Πιστόνι : AaSa Ultra Light Full πομπέ 54mm

Κεφαλή : CDI

Κεντροφόρος : Fuego f 200

Καρμπιλατέρ : Mikuni 24mm + λαιμός

Στροφαλομπιέλα : AaSa 56mm

Τρόμπα λαδιού Takegawa

Αξονάκι Τρόμπας Λαδιού Λεπτό

Άνοιγμα Κάρτερ

Φλάντζες 54 mm μπροστά, μεγαλύτερες πίσω

Δίσκοι συμπλέκτη ενισχυμένοι racing

Ελατήρια καμπάνας σκληρά κόκκινα Astra racing

 

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις f100 με το πομπε πιστονακι σου και τωρα για γραναζια..θα δοκιμαζα 13-36

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να βαλεις f100 με το πομπε πιστονακι σου και τωρα για γραναζια..θα δοκιμαζα 13-36

 

με αυτό το γρανάζωμα θα έχει εκκίνηση και τελικές?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω θέλω... αν έχει κάποιος 24άρι καρμπ πόση βενζίνη καταναλώνει?? αν το βάλω στο μηχανάκι θα έχω καθόλου αυτονομία ή θα θέλει γέμισμα κάθε τρεις και λίγο?? έχω σκελετό με αποσπώμενο τεπόζιτο και παίρνει λιγότερο βενζίνη από τα άλλα παπιά:O Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω θέλω... αν έχει κάποιος 24άρι καρμπ πόση βενζίνη καταναλώνει?? αν το βάλω στο μηχανάκι θα έχω καθόλου αυτονομία ή θα θέλει γέμισμα κάθε τρεις και λίγο?? έχω σκελετό με αποσπώμενο τεπόζιτο και παίρνει λιγότερο βενζίνη από τα άλλα παπιά:O

 

 

 

Αναλογως το ζιγκλερ που εχει το 24αρι...πχ στο δικο μου 24αρι εβαλα μικροτερο ζιγκλερ και ειδα διαφορα στην αυτονομια χωρις μειωση στην αποδοση.Τωρα σε χιλιομετρα δεν μπορω να σου πω γιατι δεν τα προσεχω τοσο...σε μερες το υπολογιζω:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως το ζιγκλερ που εχει το 24αρι...πχ στο δικο μου 24αρι εβαλα μικροτερο ζιγκλερ και ειδα διαφορα στην αυτονομια χωρις μειωση στην αποδοση.Τωρα σε χιλιομετρα δεν μπορω να σου πω γιατι δεν τα προσεχω τοσο...σε μερες το υπολογιζω:p

 

δηλαδή πόσες μέρες κρατάει?? και με πόσα ευρώ το γεμίζεις κάθε φορά? και πόσες ώρες το χρησιμοποιείς το μηχανάκι την μέρα?? :X:X σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις :O

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πόσες μέρες κρατάει?? και με πόσα ευρώ το γεμίζεις κάθε φορά? και πόσες ώρες το χρησιμοποιείς το μηχανάκι την μέρα?? :X:X σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις :O

To γεμιζα καθε 5 μερες περιπου και η διαδρομη ηταν στανταρ....4-5 χιλιομετρα τη μερα.Τωρα με την τιμη της βενζινης γεμιζει και με 4-5 ευρω:X

Ποσα χιλιοστα ειναι το μηχανακι σου?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

To γεμιζα καθε 5 μερες περιπου και η διαδρομη ηταν στανταρ....4-5 χιλιομετρα τη μερα.Τωρα με την τιμη της βενζινης γεμιζει και με 4-5 ευρω:X

Ποσα χιλιοστα ειναι το μηχανακι σου?

 

53 είναι και τώρα έχω ένα 20άρι πάνω και γεμίζω κάθε 2 μέρες με 3 ευρώ... αλλά κάνω κάπου στα 20 χιλιόμετρα τη μέρα :p:p μπορεί και παραπάνω

Το κακό είναι ότι είναι μούφα το καρμπιρατέρ και δεν ρυθμίζεται με τίποτα, και εδώ βρίσκω μόνο απο 24 και πάνω καλά, mikuni και keihin. Αλλά αφού είμαι όλη μέρα βόλτες δε νομίζω να συμφέρει για μεγαλύτερο καρμπιρατέρ

Link to comment
Share on other sites

53 είναι και τώρα έχω ένα 20άρι πάνω και γεμίζω κάθε 2 μέρες με 3 ευρώ... αλλά κάνω κάπου στα 20 χιλιόμετρα τη μέρα :p:p μπορεί και παραπάνω

Το κακό είναι ότι είναι μούφα το καρμπιρατέρ και δεν ρυθμίζεται με τίποτα, και εδώ βρίσκω μόνο απο 24 και πάνω καλά, mikuni και keihin. Αλλά αφού είμαι όλη μέρα βόλτες δε νομίζω να συμφέρει για μεγαλύτερο καρμπιρατέρ

Παρε 24αρι και βαλε μικροτερο ζιγκλερ...ετσι και θα δουλευει σωστα το μηχανακι και αν θελησεις μπορεις να το κανεις μεχρι 55 χιλιοστα περιπου χωρις αλλαγη καρμπυρατερ.

Εγω το ειχα 54 και τωρα 51 με 24αρι καρμπ....τωρα τι νουμερο ζιγκλερ θα χρειαστεις ακριβως μπορω να σου πω μονο για delorto καρμπυρατερ μιας και αυτο εχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παρε 24αρι και βαλε μικροτερο ζιγκλερ...ετσι και θα δουλευει σωστα το μηχανακι και αν θελησεις μπορεις να το κανεις μεχρι 55 χιλιοστα περιπου χωρις αλλαγη καρμπυρατερ.

Εγω το ειχα 54 και τωρα 51 με 24αρι καρμπ....τωρα τι νουμερο ζιγκλερ θα χρειαστεις ακριβως μπορω να σου πω μονο για delorto καρμπυρατερ μιας και αυτο εχω.

 

χμμ.. εγώ έλεγα να βάλω ένα μικουνι που βρήκα... τεσπά το καλοκαιράκι που θα πιάσω δουλειά βλέπουμε.

τώρα έβαλα ένα καρμπυρατέρ άγνωστης μάρκας πάνω 26άρι και δεν κρατάει ρελάντί με τίποτα. πριν το βάλω το καθάρισα όλο μέσα με σπρέι καθαρισμού και είναι πεντακάθαρο μέσα και τα ζιγκλέρ και όλα... για να κρατήσει ρελαντί πρέπει να το ανεβάσω πολύ ψηλά... μου την έχουν δώσει στα νεύρα τα κινέζικα τα καρμπιρατέρ έχω δύο και δεν μπορώ να τα κάνω να δουλέψουν σωστά, και σε μάστορα που το πήγα.

το 20άρι δεν δουλεύει καλά παρα μόνο στο ρελαντί :down:, το 26άρι ξυρίζει αλλά δεν κρατάει ρελαντί:down: άσε που όταν αφήνω το γκάζι γίνεται πίσω :rocket:

πωω μου έσβησε 15 φορές μέσα στην κίνηση έτσι που έρχεται να παω να το ρίξω απο κανενα γκρεμό

Edited by mikeioannina
Link to comment
Share on other sites

Eιναι μεγαλο το 26αρι για 53mm... παντως με 80-120 ευρω παιρνεις ενα καλο 24αρι delorto ή μικουνι και τελειωνεις με το θεμα καρμπυρατερ μια και καλη,,μαζι με 7-8 ζιγκλερ για δοκιμες.

Παντως μπορεις να παραγγειλεις και απο διαφορα Ελληνικα ηλεκτρονικα καταστηματα που στελνουν και με αντικαταβολη αν δεν εχεις καρτα.(επειδη πιο πισω λες οτι δεν βρισκεις εκει που εισαι)

 

Αυτο που επαθες,να σου σβηνει μεσα στην κινηση, ειναι οτι πιο σπαστικο....και μενα μου ρχετε να το καψω επιτοπου σε κατι τετοιες περιπτωσεις.

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Eιναι μεγαλο το 26αρι για 53mm

 

 

Nαι όντως εγώ το φορούσα στα 47!!!!!!Αλλά ρε φίλε δεν παίζουν ρόλο τα χιλιοστα τόσο πολύ στο καρμπυρατέρ

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ρε φίλε δεν παίζουν ρόλο τα χιλιοστα τόσο πολύ στο καρμπυρατέρ

Ακριβός παίζει ρόλο και τι βαλβίδες έχεις και πόσο ανοιγμένοι είναι οι αυλοί της κεφαλής και μέχρι πόσες στροφές φτάνει το μοτέρ...:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα λετε απλα το λεω απο την αποψη οτι ενα μεγαλο καρμπ. οσο και να το πνιξεις δεν θα αποδιδει τοσο καλα οσο ενα που ειναι στα ''μετρα'' του μοτερ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

πήρα από εναν φίλο τελικά ένα shark 26 και δουλέβει καλά σχετικά, κρατάει και ρελαντί. με μισό γκάζι το πάω όμως γιατί όσο και να άνοιγω παραπάνω δεν έχει διαφορά μόνο θόρυβο κάνει το μοτέρ ζορίζεται...

 

μήπως ξέρετε πόσο έχουν σταυρός μπουκαλες και τιμόνι απο astrea τορναρισμένα για glx ?

Edited by mikeioannina
Link to comment
Share on other sites

με τι μπορω να βαψω το φλασακια,το φαναρι το πισω και το μπροστα στο στογγυλοφαναρο. (φιμε θελω να τα κανω αλλα δν καθετε το χρωμα) :-S
Link to comment
Share on other sites

με τι μπορω να βαψω το φλασακια,το φαναρι το πισω και το μπροστα στο στογγυλοφαναρο. (φιμε θελω να τα κανω αλλα δν καθετε το χρωμα) :-S

 

εγώ είχα βάψει κάτι φλασάκια και ενα φανάρι με μαύρο σπρέι. τα πέρασα με λίγο χρώμα όχι πάρα πολύ, για να φωτίζουν κι όλας. και φαινόταν μια χαρά ωραία στο μάτι

Link to comment
Share on other sites

με τι μπορω να βαψω το φλασακια,το φαναρι το πισω και το μπροστα στο στογγυλοφαναρο. (φιμε θελω να τα κανω αλλα δν καθετε το χρωμα) :-S

 

εγώ είχα βάψει κάτι φλασάκια και ενα φανάρι με μαύρο σπρέι. τα πέρασα με λίγο χρώμα όχι πάρα πολύ, για να φωτίζουν κι όλας. και φαινόταν μια χαρά ωραία στο μάτι

Σωστα, απλα τα βαφεις απο την μεσα μερια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ειχα βαψει και μετα απο λιγο καιρο εκανα με λιγο νεφτι και εφυγε το πολυ και εγινε μια χαρα και φαινεται και το φως...μου εσπασε το ενα μπουζονι απο τα 2 στο λαιμο της εξατμισης.τωρα τι κανω?ελεγα να παρω μοτερ και το βλεπω να το παιρνω πιο γρηγορα.επισης για να παρω το ενα πλαστικο απο την ποδια και την μασκα ποσο θα παει?και ενα βαψιμο?λεω για ασπρο η σκουρο μπλε η μαυρο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...