Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

 

τι τουρμπι ειναι αυτο που φαινεται εκει?...μουφα ειναι ε?

 

Ρε παιδες..εχω ενα φιλο με ενα c-50 (90αρι το εχει κανει 3αρι σασμαν αλλα τεσπα..)

και πηγε την παπια του στο μαστορα για να αλλαξει πιστονι επειδη ελεγε οτι το μηχανακι δεν ειχε συμπιεση..Το παει,το παιρνει την αλλη μερα και ερχεται τσαντισμενος και μου λεει ο "μ....κας μου άλλαξε όλο τον κυλινδρο!"..Αυτος τσαντιστηκε και καλα επειδη το πηγε για πιστονι το μηχανακι και τελικα ο μαστορας του αλλαξε ολο τον κυλινδρο με αποτελεσμα να μπει βαθια το χερι στην τσεπη..Στο ψητο λοιπον..Ο μαστορας του ειπε οτι του τον αλλαξε επειδη ειχε αρπαξει,ειδικος δεν ειμαι αλλα εγω που μου τον εδειξε κατι γρατζουνιτσες εβλεπα και το μισο χιτονιο ειχε κολημενο λαδι πανω..Τεσπα μου λεει ρε συ φυσιολογικο δεν ειναι να εχει γρατζουνιες ο κυλινδρος,αφου κανει επαφη με τα ελατηρια για να κανει συμπιεση και φυσικα με τις τριβες αρπαζει!ρε παιδια ποιος εχει δικιο τωρα γτι και εγω δε βγαζω ακρη....αν αλλαζε μονο πιστονι θα ηταν οκ;

 

βασικα υποτιθεται οτι το λαδι μοιωνει τις τριβες...αν τα ελατηρια ξυνουν τον κυλινδρο καηκες...και αυτες οι γρατσουνιτσες πραγματι ηταν αρπαγμα οποτε καλα εκανε και ον αλλαξε ο ανθρωπος...συνηθως αυτα τα αλλαζεις πακετο...κυλινδρο και πιστονι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βασικα υποτιθεται οτι το λαδι μοιωνει τις τριβες...αν τα ελατηρια ξυνουν τον κυλινδρο καηκες...και αυτες οι γρατσουνιτσες πραγματι ηταν αρπαγμα οποτε καλα εκανε και ον αλλαξε ο ανθρωπος...συνηθως αυτα τα αλλαζεις πακετο...κυλινδρο και πιστονι

 

Μπορει να βαζει λαθος λαδια....

Link to comment
Share on other sites

βασικα υποτιθεται οτι το λαδι μοιωνει τις τριβες...αν τα ελατηρια ξυνουν τον κυλινδρο καηκες...και αυτες οι γρατσουνιτσες πραγματι ηταν αρπαγμα οποτε καλα εκανε και ον αλλαξε ο ανθρωπος...συνηθως αυτα τα αλλαζεις πακετο...κυλινδρο και πιστονι

 

Του το ειπα και τσαντιστηκε και μαζι μου :lol::lol:!Μου ειπε οτι εχει αλλαξει 2κυλινδρους τωρα τελεφταια, τους στρωνει κανονικα καμια 500αρα μετρα, αλλα μετα απο 1000-1200 χμ τα φτυνουν (γρατζουνιες φθορες κλπ) τι παιζει;ειναι κριμα τα λεφτα δηλαδη..πρωτα το το παπι το ειχε 53mm νομιζω και μετα επειδη ο μηχανικος του ειπε οτι δεν κανει του εβαλε 52mm..κατι παιζει :worry:Ααα...και το μηχανακι δε το σπαει...δηλαδη με 60-70 το παει

 

blackjohn 20-50W βαζει ημισυνθετικα αυτα βαζω και γω και ειμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera eimai neo melos kai den ksero polla.Loipon na mou proteinete kamia veltiosi gia innova mexri 100euroulakia oxi kai treli veltiosi(mixanika)alla na do an simferei.Loipon ean den kano tpt me tosa poulaei kaneis kana mixanaki tpt trakarismeno?GLX kata protimisi.Sorry an exo grapsei se lathos topic.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera eimai neo melos kai den ksero polla.Loipon na mou proteinete kamia veltiosi gia innova mexri 100euroulakia oxi kai treli veltiosi(mixanika)alla na do an simferei.Loipon ean den kano tpt me tosa poulaei kaneis kana mixanaki tpt trakarismeno?GLX kata protimisi.Sorry an exo grapsei se lathos topic.:worry:

 

με 100 ευρω????????τεσπα ακου βαλε ενα εκεντεροφορο τησ FUEGO 65 ευρω κανει τωρα με τα 35 ευρω που μενουν δεν ξερω παρε κανα καρμυρατερ cm-200 αλλα καλυτερα να τα κρατισεισ κ να μαζεψεις και αλλα λεφτα κ να παρεισ π.χ καμια εξατμιση....κ κανα καλο καρμπ,με 100 ευρω επισης μπορεις να βαλεισ μια ηλεκτρονικη daytona αλλα πιστυεω πως ειναι καλυτερο να βαλεις εκεντροφορο

Link to comment
Share on other sites

με 100 ευρω????????τεσπα ακου βαλε ενα εκεντεροφορο τησ FUEGO 65 ευρω κανει τωρα με τα 35 ευρω που μενουν δεν ξερω παρε κανα καρμυρατερ cm-200 αλλα καλυτερα να τα κρατισεισ κ να μαζεψεις και αλλα λεφτα κ να παρεισ π.χ καμια εξατμιση....κ κανα καλο καρμπ,με 100 ευρω επισης μπορεις να βαλεισ μια ηλεκτρονικη daytona αλλα πιστυεω πως ειναι καλυτερο να βαλεις εκεντροφορο

 

enas filos mou me 100 euro to ekane 55 xil . kulidropistono kai kabilater.kai pai tsami. xoris kanena problima.to exi miso xrono peripou

Link to comment
Share on other sites

με 100 ευρω????????τεσπα ακου βαλε ενα εκεντεροφορο τησ FUEGO 65 ευρω κανει τωρα με τα 35 ευρω που μενουν δεν ξερω παρε κανα καρμυρατερ cm-200 αλλα καλυτερα να τα κρατισεισ κ να μαζεψεις και αλλα λεφτα κ να παρεισ π.χ καμια εξατμιση....κ κανα καλο καρμπ,με 100 ευρω επισης μπορεις να βαλεισ μια ηλεκτρονικη daytona αλλα πιστυεω πως ειναι καλυτερο να βαλεις εκεντροφορο

 

Ποσοι εκκε fuego υπαρχουν?εχω ακουσει για F100 και F200..Στα 52 με 53mm ποιος ειναι πιο καταλληλος;κανουν για 90αρη αλλα και 50αρη στροφαλο;

Link to comment
Share on other sites

Epeidi eimai ampalos apo mixanakia.To mpouzi ti akrivos kanei?Anevazei katholou taxitita telikes kai alla?Oso gia eksoterika kapios na proteinei tipota?

 

Ουτε εγω ξερω ακριβως τι κανει αλλα πιστευω οτι ριχνει τον σπινθηρα για να παρει μπρος το μηχανακι..

Link to comment
Share on other sites

Nai ki ego ayto nomizo oti kanei alla kapou eixa diavasei den thimamai oti ton allazeis ama thes gia mia mikri veltiosi stin taxitita.

 

Για το μπουζι μιλαμε;Το μπουζι δε παιζει ρολο στην τελικη...Για τελικη ειναι αλλα πραγματα,γραναζωμα,κυλινδροπιστονα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Krisiiiii me piani krisiiii :P Poio montelo apta honda Innova to moter tou kanei kai se Daytona ?

Please apantistee :P

My Bike:Daytona Dy50Rs

Dream Bike1:KTM 250 EXC

Dream Bike2:Modenas Dynamic 125

Dream Bike3:Suzuki Fx 125

Dream Bike5:Kawasaki Z750

Link to comment
Share on other sites

Krisiiiii me piani krisiiii :P Poio montelo apta honda Innova to moter tou kanei kai se Daytona ?

Please apantistee :P

 

για αρχή, τι θα λεγες να αρχίσεις να σέβεσαι όλους τους άλλους και να γράφεις σε απλά ελληνικά, για να μη μας βγαίνουν τα μάτια..??

είναι η πολλοστή φορά που στο λέω...

Link to comment
Share on other sites

Eξοτερικα βαψτο οπος σου αρεσει και αμα θες μπες στο http://www.bikepics.com για να παρεις και καμια ιδεα:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

My bikepics member

http://www.bikepics.com/members/akis236/

Tα παντα για τα scooter

http://greekscooters.50.forumer.com

Link to comment
Share on other sites

με 100 ευρω????????τεσπα ακου βαλε ενα εκεντεροφορο τησ FUEGO 65 ευρω κανει τωρα με τα 35 ευρω που μενουν δεν ξερω παρε κανα καρμυρατερ cm-200 αλλα καλυτερα να τα κρατισεισ κ να μαζεψεις και αλλα λεφτα κ να παρεισ π.χ καμια εξατμιση....κ κανα καλο καρμπ,με 100 ευρω επισης μπορεις να βαλεισ μια ηλεκτρονικη daytona αλλα πιστυεω πως ειναι καλυτερο να βαλεις εκεντροφορο

 

κανει ο fuego σε innova??;)

Link to comment
Share on other sites

enas filos mou me 100 euro to ekane 55 xil . kulidropistono kai kabilater.kai pai tsami. xoris kanena problima.to exi miso xrono peripou

 

http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_25&products_id=356&osCsid=8ba3f33344ff6be8e5e359b324473b1d αυτο το κυλινδροπιστονο εβαλε??

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις εξατμιση (50-250ε),ζαντες (90-170ε),λαστιχα λεπτα(40-65ε)φαναρι πισω διαφανο/led/lexus (10-20ε),μπορεις επισης να βαλεις συριτια,ταινιες τροχου που μπαινουν στο στεφανι..αυτα πανω κατω,μετα μπορεις να το βαψεις οπως θες,οπως ειπε και ο φιλος μπες στο bikepics εχει πολλα φτιαγμενα:)
Link to comment
Share on other sites

enas filos mou me 100 euro to ekane 55 xil . kulidropistono kai kabilater.kai pai tsami. xoris kanena problima.to exi miso xrono peripou

 

Ναι και μετα εγινε πυραβλος με 100ευρω..αλλοι δινουν πανω απο χιλιαρικο και λενε καπως καλα παει...πολυ απλα ο φιλος σου βλακειες σου ειπε οτι το εφτιαξε με 100 ευρω....εκτως και αν το εφτιαξε μονος του και παλυ θελει φλατζες,ανοιγμα καρτερ για να χωρεσει το πιστονι κτλ...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας. Ποιον πολλαπλασιαστεί να πάρω για το παπί? Takegawa, Kitaco η από NSR250? Ποιος είναι πιο καλός? Αν βάλω πολλαπλασιαστεί θα μπει άμεσος πάνω η χρειάζεται τίποτα χρονισμα το παπί ξανά? Παρακαλώ απαντήστε μου...
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μετα εγινε πυραβλος με 100ευρω..αλλοι δινουν πανω απο χιλιαρικο και λενε καπως καλα παει...πολυ απλα ο φιλος σου βλακειες σου ειπε οτι το εφτιαξε με 100 ευρω....εκτως και αν το εφτιαξε μονος του και παλυ θελει φλατζες,ανοιγμα καρτερ για να χωρεσει το πιστονι κτλ...

 

purablos den egine. alla pai kalitera pao to manisio.kai ebale ta pio fthina pragnata se fthino mastora.

Link to comment
Share on other sites

Παει αυτο το topic θα αφησει ιστορια!!!!!!!!Φιλε μου τα σιριτια και οι ταινιες τροχου τι ακριβως ειναι?Υπαρχει κανενα site να μοθ δειξεις?
Link to comment
Share on other sites

Παει αυτο το topic θα αφησει ιστορια!!!!!!!!Φιλε μου τα σιριτια και οι ταινιες τροχου τι ακριβως ειναι?Υπαρχει κανενα site να μοθ δειξεις?

μπαινουν μονο για εμφανιση:) .. http://mototrade.gr/osCommerce/images/stickers_for_wheel_rims_takegawa_kitaco_honda_monkey.jpg

 

(στο 2ο λινκ το κοκκινο περιμετρικα της ζαντας)

http://www.gumtree.com/posting_images/26/38142826__1240852802__1__2-638e1c90310fd41bddc80b5b9a79175a.__big__.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με το glx..Το πηρα σημερα και στη διαδρομη μου εκανε διακοπες,κυριως με την τεταρτη,επισης κατι γινεται και ενω μετα τα 60 ανοιγει κανονικα στο ακυρο μου κανει κρατηματα προς τα πισω σαν να παταω φρενο και δεν ανοιγει αλλο (η εξατμιση κανει περιεργο θορυβο).Επισης το λαμπακι της νεκρας αναβε συνεχεια,το οποιο ομως φτιαχτηκε επειδη τελικα ηταν μονο το καλωδιακι διπλα στο μικρο γραναζι που ειχε κοπει..Λοιπον,το καρμπυρατερ δε φταιει,μπουζι αλλαξαμε παλι τα ιδια οποτε μου λεει οτι παμε να δουμε αν εχουν προβλημα ηλεκτρονικη,πηνια κλπ.Εσεις εχετε καμια ιδεα τι παιζει; :cry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...