Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

παοδες κορυφή τα μοτερια σας!! να ρωτήσω κ γω κάτι που θέλω.

τι κυλινδροπιστονα να βάλω σε μαμα μηχανη εκατοσταρα.?ποσα mm μπορώ να βάλω κ ποια έχουν καλυτερη αντοχη κ μακροζωηα σε συνδιασμο με την αποδοση? (και οικονομικα οσο γίνετε)

 

αν μας έλεγες και τι μηχανή θα μας βοηθούσες να σε βοηθήσουμε...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αποκλιετε ρε φιλε νανε 57.αποτι ακουσα ι μεγαλιτερι διδρομι ειναι 56 που βγαλανε αλλα για το ιννοβα δεν εχο ιδεα τι πεζι.που ροτισα στο αασα μου ειπε εινει δισκολο να μεγαλοσουν αλλο τι διαδρομι.φισικα δεν κσερο τι καρτερ φοραει το ιννοβα αλλα ενα περιπου τα ιδια εινε ολα τα χοντα[/quote

 

το καρτερ του innova ειναι πολύ μεγαλύτερο εσωτερικά και ο στρόφαλος διαφορετικός. επίσης τρώει πολύ ανοιγμα στα κάρτερ. τέρμα χωρίς να μεταφυτεύσεις τα μπουζόνια πάει 80 mm το καρτερ. το πιο πολυ που εχω δει απο κοντα ειναι 78 mm κυλινδροπιστονα, πολλά τα λεφά, μεγάλο το ρίσκο αλλα τελική 154 km/h με gps καθαρά χιλιόμετρα, και 3η- 4η με μια γκαζιά σηκωνότανε... 260 cc ειναι οχι ψιλοπράγματα...

εγώ προσωπικά το έφτιαξα μόνος με ενα φίλο και πλήρωσα μονο ανταλλακτικα...

πολυ ανοιγμα τραβαει το καρτερ και καλι δαδρομι εχουνε τα ινοβα.κριμα που δεν εχουμε κατο τετοια μιχανακια.ακουω πολλα χιλιοστα και τρελενομε.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ανοιγμα τραβαει το καρτερ και καλι δαδρομι εχουνε τα ινοβα.κριμα που δεν εχουμε κατο τετοια μιχανακια.ακουω πολλα χιλιοστα και τρελενομε.

 

ναι φιλε, για βελτίωση ειναι ο,τι πρέπει. εγώ το έψαξα πολύ πριν το πάρω. παλιά ειχα μια glx μιζατη 59 mm με 54 στρόφαλο τριγωνικο, τετραβάλβιδη κεφαλή απομίμηση της takegawa και ήθελα το επόμενο μου μηχανάκι να ακολουθήσει τα χνάρια του... έπαιζε να πάρω κανένα fx η κανένα z μεταχειρισμένο, ετσι κι αλλιώς λεφτά είχα, αλλα το fx δε μου αρέσει, και με τα 2χρονα δεν έχω καλή σχέση...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

που βρικεσ τιν απομισι τιν τετραβαλβιδι ρε φιλε ποσο τι πιρεσ.και ειμαι φανατικος με τα τετραχπονα δεν παο με τιποτα τα 2χρονα
Link to comment
Share on other sites

η μηχανι μου είναι απομήμηση απο supra. κα ο κυλινδροσ πανω όμως γράφει 108cm3 αντι για 97 που γράφει το supra.

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

που βρικεσ τιν απομισι τιν τετραβαλβιδι ρε φιλε ποσο τι πιρεσ.και ειμαι φανατικος με τα τετραχπονα δεν παο με τιποτα τα 2χρονα

 

sorry που θα σε απογοητεύσω, αλλα την πήρα απο ένα ξάδερφό μου, και δεν ξέρω που μπορείς να την βρείς. αν μάθω θα σε ενημερώσω.

 

η μηχανι μου είναι απομήμηση απο supra. κα ο κυλινδροσ πανω όμως γράφει 108cm3 αντι για 97 που γράφει το supra.

 

μάρκα καθόλου? π.χ. zongschen, lifan, dayang κλπ... στο ρωτάω για να ψάχω τι πράγματα φοραει ποσο ειναι ανοιγμένα τα κάρτερ κλπ... κεφαλή? μήπως ειναι lifan 3βαλβιδο?

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

ειναι jialing to moter. κεφαλη κανονική.

 

http://www.bikepics.com/pictures/720232/ αυτο ειναι. κ οσες έχουν ονομα alpagou απο κατω δικες μου

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ειναι jialing to moter. κεφαλη κανονική.

 

sorry αλλα jialing δεν έχω αγγίξει και το μόνο που εχω δει ειναι το nova που ειναι απομιμηση του innova. δεν ξέρω τι εκκεντροφόρο παίρνει, αλλα πιστεύω πως η καλύτερη λύση ειναι 54mm και ενα 26 mikuni για όλες τις απομιμήσεις. στον εκκεντροφόρο κολλάω τώρα...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

το παπί είναι dayang αλλα φοράει τέτοια μηχανη τώρα. είναι ακριβώς απομημιση απο αστρα ή σουπρα μιας κ το έχω ανοίξει να αλλάξω δισκάκια κ φυγοκεντρικο στην καμπάνα.

κυλινδροπιστονα 54mm δέχεται ετσι δεν είναι? ποσο περιπου θα στιχησουν αυτα. η εργασία θα είναι προσωπικη.

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ορίστε 2 φωτο του ιννοβα μου. το χρώμα ειναι πράσινο, αλλα λόγω της γαλάζιας πέρλας και του φλάς φαίνεται έτσι

http://www.bikepics.com/honda/anf125/07/pics.asp

ιδέες και απόψεις για εξωτερική εμφάνιση, οποιος έχει να τις πει

 

το παπί είναι dayang αλλα φοράει τέτοια μηχανη τώρα. είναι ακριβώς απομημιση απο αστρα ή σουπρα μιας κ το έχω ανοίξει να αλλάξω δισκάκια κ φυγοκεντρικο στην καμπάνα.

κυλινδροπιστονα 54mm δέχεται ετσι δεν είναι? ποσο περιπου θα στιχησουν αυτα. η εργασία θα είναι προσωπικη.

 

οι περισσότερες απομιμήσεις έχουν αρκετά ανοιχτά κάρτερ, άρα χωράνε τα κυλινδροπίστονα. μπορεις να βρεις απο 50 € κυλινδρο-πιστόνι και τα 2 μαζί.

αν ειναι ακριβής απομίμηση τότε σου προτείνω να βάλεις κεφαλή απο astrea και εκκεντροφόρο fuego f200 3ο στάδιο. (γύρω στα 105 € και τα 2, η κεφαλή γεμάτη, και σου μένει και ο εργοστασιακός εκκεντροφόρος του astrea)

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια στο innova.. απαιχτο.

105ε η κεφαλη με τον εκεντροφορο?

τα κυλινδροπιστονα τι μαρκα? μαλλον με τοσο λιγα λεφτα σιγα μη ειναι κ μαρκα!!

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα σε απογοητεύσω, αλλα την πήρα απο ένα ξάδερφό μου, και δεν ξέρω που μπορείς να την βρείς. αν μάθω θα σε ενημερώσω.

μαθε ρε φιλε γιατι ι τακικαβα δεν αγοραζετε

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις σκοπό να το φτιάξεις εσύ, να προσέξεις πολύ τα ελατήρια στο πιστόνι και ακόμα περισσότερο την ασφάλεια στον πύρο του πιστονιου, γιατι οι στροφάλοι στις απομιμήσεις εχουν πολύ τράνταγμα και αν δεν εχει κατσει καλά η ασφάλεια, θα φύγει .

 

μαθε ρε φιλε γιατι ι τακικαβα δεν αγοραζετε

 

αυτό ξαναπές το... στο innova εχω δώσει 5000€ μαζί με αγορά σύνολο, πολλά απο αυτά πυ πλήρωσα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει καν, στο glx είχα δώσει 700.000 δραχμές το 2001 χωρίς αγορά αλλα παρά τα λεφτά που έδωσα το μονο takegawa ανταλλακτικό που έχω πάρει ειναι η εξάτμιση του innova...

 

πολυ καλη δουλεια στο innova.. απαιχτο.

105ε η κεφαλη με τον εκεντροφορο?

τα κυλινδροπιστονα τι μαρκα? μαλλον με τοσο λιγα λεφτα σιγα μη ειναι κ μαρκα!!

 

Narita. δεν ειναι και η καλύτερη μάρκα, αλλα ειναι πολύ καλή για τα λεφτα της, και αρκετά καλύτερα απο τα εργοστασιακά των απομιμήσεων. Narita φοραω κι εγω στο innova...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν το φοβάμαι το φτιάξιμο τα πράματα φοβάμαι.δε γουσταρω να πετάξω τα λεφτα μου.. εδώ γιαννενα είναι πολύ χαλια απο ανταλακικά.πρπει να ψαχτείς πολυ για να βρεισ αξιοπστο κ οχι απαρετητα μαρκα πραμα.και όλοι πως να αρπάξουν είναι.αφου σκέφτομαι να τα πα΄ρω απο αλλου..

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

εγο πιο πολυ τα αασα δουλευο και ειμε ευχαριστιμενοσ και απο πιοτιτα και απο τιμεσ.καλα ι τακικαβα ι εξατμισι δινει ρεστα πολυ καλι
Link to comment
Share on other sites

ναριτα κυλ/να λοιπον μου προτίνεις. καλο μου ακούγεται κ μια χαρα κ τα λεφτά.

επειδή η αγορά καινούργιας κεφαλής δεν είναι εφηκ΄τη τωρα μονο εκεντροφο μπορώ να αλλάξω? θα χρειστεί να δείξω τον παλιο η θα τεριάζει αν ζητήσω για να άστρα.που να ξερεις θα μου πεις..

 

αασα κυλ/να 54mm πόσο πάνε siamo?

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

εγο πιο πολυ τα αασα δουλευο και ειμε ευχαριστιμενοσ και απο πιοτιτα και απο τιμεσ.καλα ι τακικαβα ι εξατμισι δινει ρεστα πολυ καλι

 

καλά ειναι και τα aasa αλλα τα narita ειναι αρκετά φθηνότερα. βασικά εγώ απο aasa εμπιστεύομαι πολύ τους στροφάλους.

καλα η εξάτμιση καλή ειναι, αλλα μου έκοψε μια βίδα στο πατάκι γι αυτό το έχω ελεύθερο...

 

ναριτα κυλ/να λοιπον μου προτίνεις. καλο μου ακούγεται κ μια χαρα κ τα λεφτά.

επειδή η αγορά καινούργιας κεφαλής δεν είναι εφηκ΄τη τωρα μονο εκεντροφο μπορώ να αλλάξω? θα χρειστεί να δείξω τον παλιο η θα τεριάζει αν ζητήσω για να άστρα.που να ξερεις θα μου πεις..

 

κοιτα να δεις, αν η κεφαλή ειναι ακριβώς ιδια με του αστρα δεν θα εχεις πρόβλημα, πράγμα δύσκολο όμως... αν το πας σε ενα μηχανικό θα μπορεσει να σου πει τι εκκεντροφόρος ταιριάζει για να τον αγορασεις... καλύτερα όμως να το καθυστερήσεις και να βάλεις κεφαλή. το καλό πράγμα αργει...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

τα ναριτα προτι φορα τα ακουω.απο που τα προμιθευεσε.ιπαρχει καμια σελιδα να ριξω καμια ματια.εγο τα λεφτα μου τα δοσα το 98 στα μιχανακια για τιν παρτι μου μετα εριξα πολλα στο αμαξι και τορα εβαλα μιαλο και τορα φτιαχνο μονο μιχανακια για πελατεσ και γιρευο οτι καλιτερο και καλο κινιτε γενικα

 

ναριτα κυλ/να λοιπον μου προτίνεις. καλο μου ακούγεται κ μια χαρα κ τα λεφτά.

επειδή η αγορά καινούργιας κεφαλής δεν είναι εφηκ΄τη τωρα μονο εκεντροφο μπορώ να αλλάξω? θα χρειστεί να δείξω τον παλιο η θα τεριάζει αν ζητήσω για να άστρα.που να ξερεις θα μου πεις..

 

αασα κυλ/να 54mm πόσο πάνε siamo?

καμια 80αρα εβρο ρε φιλε

Link to comment
Share on other sites

τα ναριτα προτι φορα τα ακουω.απο που τα προμιθευεσε.ιπαρχει καμια σελιδα να ριξω καμια ματια.εγο τα λεφτα μου τα δοσα το 98 στα μιχανακια για τιν παρτι μου μετα εριξα πολλα στο αμαξι και τορα εβαλα μιαλο και τορα φτιαχνο μονο μιχανακια για πελατεσ και γιρευο οτι καλιτερο και καλο κινιτε γενικα

 

κοιτα να δεις για σελίδα δεν ξέρω, αλλα εγώ όλα τα ανταλλακτικα τα παιρνω απο ενα μαγαζι στο ηρακλειο. οποτε ξαναπάω θα ρωτήσω να σου πω, αν και δε νομιζω να πάρω απάντηση γιατί ο υπάλληλος ειναι λιγο ασχετος...

πάντως ειναι γιαπωνέζικα απο αρκετά καλό κράμα, και αρκετά ελαφριά.

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορεισ κανε μου τι χαρι γιατι οι τιμι ακουγετε καλι και θα πουλιουντε πιο ευκολα στι κυπρο

 

θα προσπαθήσω... ασχετη ερώτηση: μηπως ξέρετε αν έχει κανενας πειράξει honda gyro -x? (2χρονο πενηντάτρι 3κυκλο αυτοματο) πήρα ενα 50€ και εχει πολύ γέλιο... χειρόφρενα, 8αρια κλπ. τωρα θα το βάψω κ θα του βάλω ηχο αλλα σκεφτομαι να το κανω γυρω στα 70cc... siamos τι αμαξι εχεις?

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε φιλε σε ευχαριστω.. θα χρειαστώ ξανά τη βοήθεια σου όπως και του σιαμου. προσ το παρον μονο κυλ/να ναριτα θα βάλω.

αντιο σας

http://www.lovina.gr

------------------------------

Link to comment
Share on other sites

αμα μπορεισ κανε μου τι χαρι γιατι οι τιμι ακουγετε καλι και θα πουλιουντε πιο ευκολα στι κυπρο

 

παρε μια γευση απο narita... φτο βεβαια ειναι για διχρονο αλλα δε βρηκα κατι καλυτερο... http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?products_id=180&osCsid=aeef238d1f6976390dbe419ae14fac42

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε φιλε σε ευχαριστω.. θα χρειαστώ ξανά τη βοήθεια σου όπως και του σιαμου. προσ το παρον μονο κυλ/να ναριτα θα βάλω.

αντιο σας

 

οποτε με χρειαστεις θα ειμαι στη διαθεση σου. ελπίζω να βοήθησα...

Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται, αφήστε αυτούς που ονειρεύονται...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Το innova μου!

Link to comment
Share on other sites

κανενα πολινι κιλινδροπιστονο αμα βρεισ.μοτερ απο σκουτερ εχει.ενα μιτσυμπισι μιραζ εχο και οταν το πιρα φοραγε μοτερ 1600 μιβεκ και εβγαζε 178 ιππουσ απο μαμα.μετα εκανα μια μετατροπι και το κανα 4χ4 και του φορεσα μοτερ απο εβολουσιον 6 και βγαζει τορα 285 ιππουσ μαμισια.εκει εσκασα το πολι χριμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...