Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Τα μαμα ειναι ολα...καρμπ νομιζω εχει 21αρι.εγω μονο εξατμιση εχω αλλαξει και φιλτρο αερα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα μαμα ειναι ολα...καρμπ νομιζω εχει 21αρι.εγω μονο εξατμιση εχω αλλαξει και φιλτρο αερα.

 

λοιπον βαλε εναν αγριο εκκεντροφορο θα δεις μια μικρη διαφορα... αλλα σε συνδιασμο με ενα 24αρι καλορυθμισμενο καρμπ θα εχει μεγαλη διαφορα...αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις;) και αργοτερα μπορεις να βαλεις και κανενα γραναζακι κτλ οπως ειπεσ και πιο πανω.

Edited by honda_100
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι για να εχεις ενα αξιοπρεπες μηχανακι πρεπει να εχεις πανω από 21mm καρμπυρατέρ κατα την αποψη μου.Πχ εγω εχω glx 52mm με 16αρη καρμπυρατέρ για να μην καιε και αθυριδωτη κεφαλή,αν την θυριδωσω,την πλανισω και βαλω ενα 22 θα εχω αλλο μηχανακι.Πρεπει να αποφασισεις αν θες να το κανεις να πηγαινει καλά και να καει η να ειναι αργο και οικονικο.

 

Μπορεις πχ να το κανεις 53mm φουλ πομπε με cdi και καρμπυρατερ 22-24 και το μηχανακι θα ειναι υπεραξιοπιστο και θα πηγαινει αξιοπρεπως!

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χρησιμοποιω κυριως για τις μετακινησεις μου κτλ θελω να ειναι οικονομικο και αξιοπιστο γιατι κανω αρκετα χιλιομετρα.απλα λιγο στα ψηλα θελω να μου δωσει κατι.αν αλλαξω και βαλω ενα 23αρι καρμπ θα δω καποια διαφορα?δεν θελω τιποτα τρελο απλα να μην κρεμαει τοσο.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χρησιμοποιω κυριως για τις μετακινησεις μου κτλ θελω να ειναι οικονομικο και αξιοπιστο γιατι κανω αρκετα χιλιομετρα.απλα λιγο στα ψηλα θελω να μου δωσει κατι.αν αλλαξω και βαλω ενα 23αρι καρμπ θα δω καποια διαφορα?δεν θελω τιποτα τρελο απλα να μην κρεμαει τοσο.

 

αν το θελεις οικονομικο τοτε βαλε εναν αγριο εκκεντροφορο και ρυθμισε το καρμπ που εχεις (θα υπαρξει διαφορα στην καταναλωση αλλα οχι τοσο μεγαλη) καλο θα ηταν να βαλεις και αλλα δυσκακια στην καμπανα αν εχεις κανει αρκετα km/h για να εκμεταλευτεις ολη του την δυναμη:)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κοιταξω για εκκεντροφορο.το μοτερ δεν εχει πολλα χιλιομετρα,3000 εχει κανει....
Link to comment
Share on other sites

παιδες ξερει κανεις ποσο κανουν κυλ/νο, κεφαλη (γεματη), καρμπ, αντλια λαδιου και γραναζια (ολα γνησια honda astrea)???:!::!::!:
Link to comment
Share on other sites

παιδες ξερει κανεις ποσο κανουν κυλ/νο, κεφαλη (γεματη), καρμπ, αντλια λαδιου και γραναζια (ολα γνησια honda astrea)???:!::!::!:

 

Πήγαινε πάρε ενα μοτέρ ολόκληρο καλύτερα πόσο τα δίνουν? 50-70ε

Link to comment
Share on other sites

Γατι τα θες γνησια?

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
φιλος εχει ενα d tracker 250 του 02 και του ειχε ψιλοκολλησει και την γλιτωσε με γυαλισμα στο κυλινδρο και πιστονι.τωρα ομως επειδη του κανει κατι περιεργα ξαναψαχνει για κυλινδρο και πιστονι η εστω μεταχειρισμενο μοτερ.εχετε καμια ιδεα που να κοιταξει?
Link to comment
Share on other sites

φιλος εχει ενα d tracker 250 του 02 και του ειχε ψιλοκολλησει και την γλιτωσε με γυαλισμα στο κυλινδρο και πιστονι.τωρα ομως επειδη του κανει κατι περιεργα ξαναψαχνει για κυλινδρο και πιστονι η εστω μεταχειρισμενο μοτερ.εχετε καμια ιδεα που να κοιταξει?

 

το ιδιο δεν ειναι με το klx? ή οχι ??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει διαφορά στις επιδόσεις ένα keihin pwk28 με ένα shark pwk28??

 

Tα ιδια ειναι,μην κοιτας να βρεις καλο καρμπυρατερ κοιτα να ειναι ολα τα αλλα σωστα και στο τελος το καρμπυρατερ.Η θα βρεις ενα στρογγυλο καλης μαρκας η βρες ενα πλακε shark η oko,εγω το ειχα και δουλευε μια χαρα.

 

Αλλα εξαρταται σε τι κεφαλη θα το βαλεις και να ξερεις καλυτερα να βαλεις 24 που θα δουλευει σωστα και θα καει και λιγοτερο.28αρια pwk φορανε τα dragster,ασε που πολλα βολταδικα glx φορανε 28αρια.

 

Αυτο για μενα ειναι βλακεια,αν αναλογιστεις οτι η takegawa στο σετακι της στα 67mm με αγωνιστικη κεφαλη δινει 26αρη καρμπυρατερ.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν βαζουν σε dragster μοτερ τιποτα βελτιωτικο στο καρμπ οπως αυτα που ψεκαζουν τις πεταλουδες των αυτοκινητων στην αμερικη??;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φώτα σας γιατί είναι ΕΠΕΊΓΩΝ!!! Πήρα εκκεντροφόρο takegawa για Honda Innova 125 (με καρμπιρατέρ) και μου κάνει νερά, παίρνει μπρος αλλά μπουκώνει στο τέρμα και με κάνει βατραχάκια, από εκεί που το πήρα μου είπε να μην πειράξω αλλά να αφήσω όπως είναι το χρόνισμα. Δοκίμασα πολλά καρμπιρατέρ αλλά τίποτα. Τί μπορεί να φταίει ? Εγώ πιστεύω ότι είναι το χρόνισμα του. Οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν όπως μου είπε = 7 εισαγωγής και 10 εξαγωγής. Τώρα τι κάνω ? Παρακαλώ τα φώτα σας και γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Ολο μαμα ειναι το υπολοιπο μοτερ?Τετοιους εκκεντροφόρους βαζουν σε πολυ φτιαγμενα μοτερ συνηθως

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολο μαμα ειναι το υπολοιπο μοτερ?Τετοιους εκκεντροφόρους βαζουν σε πολυ φτιαγμενα μοτερ συνηθως

 

Όχι έχει κυλινδροπίστονο 56mm Κεφαλή Bull's καρμπιρατέρ koso 26άρι γνήσιο κ.τ.λ.

Τελικά μάλλον βρήκα τι φταίει, το πιστόνι.... είναι full πομπέ και τώρα θα δοκιμάσω με ίσιο. Γιά να δούμε τί θα δούμε.... η νεκροψία θα δείξει. Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω και άλλες....

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχει κυλινδροπίστονο 56mm Κεφαλή Bull's καρμπιρατέρ koso 26άρι γνήσιο κ.τ.λ.

Τελικά μάλλον βρήκα τι φταίει, το πιστόνι.... είναι full πομπέ και τώρα θα δοκιμάσω με ίσιο. Γιά να δούμε τί θα δούμε.... η νεκροψία θα δείξει. Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω και άλλες....

 

ειναι ρυθμισμενο το καρμπ?? ριξε μια ματια στο μπουζι για να δεις αν το μειγμα σου ειναι καλο γιατι δεν νομιζω να μπερδευει λογο του πιστονιου.... φορας χοανη ή οχι??

Link to comment
Share on other sites

ειναι ρυθμισμενο το καρμπ?? ριξε μια ματια στο μπουζι για να δεις αν το μειγμα σου ειναι καλο γιατι δεν νομιζω να μπερδευει λογο του πιστονιου.... φορας χοανη ή οχι??

 

Ναι είναι πλήρες ρυθμισμένο και φοράω χοάνη. Δουλεύει με μόνο κοντά σε τέρμα ανοιχτές βαλβίδες και στα ψηλά. Το μπουζί μόλις το άλλαξα πριν κανα 6ωρό αυθεντικό NGK αγορασμένο από τον Δαβανόπουλο Honda στην Θεσσαλονίκη....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πλήρες ρυθμισμένο και φοράω χοάνη. Δουλεύει με μόνο κοντά σε τέρμα ανοιχτές βαλβίδες και στα ψηλά. Το μπουζί μόλις το άλλαξα πριν κανα 6ωρό αυθεντικό NGK αγορασμένο από τον Δαβανόπουλο Honda στην Θεσσαλονίκη....:worry:

 

ειπα για το μπουζι για να δεις αν ειναι ρυθμισμενο το καμπ γιατι απο εκει το τσεκαρουμε;) αλλα αφου ειπες οτι ειναι οk παμε παρακατω η χοανη ειναι μεγαλη γιατι εδω αρκετα υπερκυβισμενα μηχανακια που φορουν χοανη την καινε για να φυγει το σφουγγαρι και να ρουφαει περισοτερο αερα λεω να δοκιμασεις κατι τετοιο για αρχη να το δοκιμασεις μια βολτα αφιλτρο για να δεις (ρυθμισμενο ομως παλι);)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα τα ρευματα.Γιατι δεν παιρνεις το βολαν που φορας τωρα να πας να το ελαφρώσεις???Την ιδια δουλεια θα κανεις

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...