Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

gia sas paidia!!!!thelw na mou pite thn gnwmi sas se kapia antalaktika pou ebala sto daytona sprider 50 htane k to ekana 52 xil 110 kib....ebala ta eksis

 

 

kefali shark 100..me elatiria take.balbides japn ekentr. tha balw meta to strosimo

pistoni narita 52....

kulindro shark 52...******* ekana alla dn pirazei

strofalo trigwniko xiropoihto.....diadromes k pipes den kserw

trompa ladiou takekawa

kampana enisximeni takekawa.....

kampilater 22 china aplo...tha t balw argotera 24 mikuni

ekentroforos tha minei auth ts kefalis...meta to strosimo tha balw fuego200...

 

auta pros to paron...ti lete tha exw apodwsei!!!!einai kala....!!!!perimenw gnwmes paidia...EYXARISTW :cool:

 

μια χαρα ειναι για βολτες:) {κατι ακομα γραφε με ελληνικα και μιλα ομορφα (κανονες του forum)}

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αλανια να ρωτησω.............τι ειναι καλυτερ0??????? Suzuki Adress ή Honda Innova 2009??????? Καινουργια και τα δυο ε?????????.............:O___τελικα το πουλησα το αλλο................μου εδωσε+600ευρω..........θα παρω και αλλα 500 απο τν δουλεια..................:D:D:D:D..........[]ααααααααααα!!!!!!!!!!!!και αλλα 40 απο τν γιαγια μου απο την συνταξη:cool:]...................................εσεις τι προτεινετε μαγκες?????????????{και οτι αλλο 125cc παπι εχετε καινουργιο στ υποψην σας......}..........=(ααααα και να μπορει να παρει και κανα καλο φτιαξιματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

αλανια να ρωτησω.............τι ειναι καλυτερ0??????? Suzuki Adress ή Honda Innova 2009??????? Καινουργια και τα δυο ε?????????.............:O___τελικα το πουλησα το αλλο................μου εδωσε+600ευρω..........θα παρω και αλλα 500 απο τν δουλεια..................:D:D:D:D..........[]ααααααααααα!!!!!!!!!!!!και αλλα 40 απο τν γιαγια μου απο την συνταξη:cool:]...................................εσεις τι προτεινετε μαγκες?????????????{και οτι αλλο 125cc παπι εχετε καινουργιο στ υποψην σας......}..........=(ααααα και να μπορει να παρει και κανα καλο φτιαξιματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:

σορυ 400 εννουσα απο συνταξη[κωλο@@@@@@*** κουμπια]

Link to comment
Share on other sites

αλανια να ρωτησω.............τι ειναι καλυτερ0??????? Suzuki Adress ή Honda Innova 2009??????? Καινουργια και τα δυο ε?????????.............:O___τελικα το πουλησα το αλλο................μου εδωσε+600ευρω..........θα παρω και αλλα 500 απο τν δουλεια..................:D:D:D:D..........[]ααααααααααα!!!!!!!!!!!!και αλλα 40 απο τν γιαγια μου απο την συνταξη:cool:]...................................εσεις τι προτεινετε μαγκες?????????????{και οτι αλλο 125cc παπι εχετε καινουργιο στ υποψην σας......}..........=(ααααα και να μπορει να παρει και κανα καλο φτιαξιματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:

 

υπαρχουν τα εξης

souzouki adress

yamaha crypton

modenas kriss

honda innova

modenas xcite

kawasaki zx

 

Εγω θα σου προτεινα το modenas kriss .Τελειο design http://www.gorgolis.gr/colors/kriss125_1.htm και καρμπυρατερατο (καρμπυρατέρ AV20).!

Τελειες αναρτησεις (Kayaba) .Απλα τελειο.Επισης καλο ειναι και το adress .Παντως απο αξιοπιστια ολες ειναι καλες μαρκες :P

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πρότεινα το krypton x. ειναι υδροψυκτο , εχει ορθιο κιλυνδρο, 135 cc, στιλ μοτοσηκλετας, μονη αναρτηση κτλ. πιστευω οτι ειναι το καλυτερο της κατηγοριας του.
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia!!!!thelw na mou pite thn gnwmi sas se kapia antalaktika pou ebala sto daytona sprider 50 htane k to ekana 52 xil 110 kib....ebala ta eksis

 

 

kefali shark 100..me elatiria take.balbides japn ekentr. tha balw meta to strosimo

pistoni narita 52....

kulindro shark 52...******* ekana alla dn pirazei

strofalo trigwniko xiropoihto.....diadromes k pipes den kserw

trompa ladiou takekawa

kampana enisximeni takekawa.....

kampilater 22 china aplo...tha t balw argotera 24 mikuni

ekentroforos tha minei auth ts kefalis...meta to strosimo tha balw fuego200...

 

auta pros to paron...ti lete tha exw apodwsei!!!!einai kala....!!!!perimenw gnwmes paidia...EYXARISTW :cool:

 

δεν ανοιξες καρτερ ε?....κουμποσε ετσι το 52.....

Link to comment
Share on other sites

αλανια να ρωτησω.............τι ειναι καλυτερ0??????? Suzuki Adress ή Honda Innova 2009??????? Καινουργια και τα δυο ε?????????.............:O___τελικα το πουλησα το αλλο................μου εδωσε+600ευρω..........θα παρω και αλλα 500 απο τν δουλεια..................:D:D:D:D..........[]ααααααααααα!!!!!!!!!!!!και αλλα 40 απο τν γιαγια μου απο την συνταξη:cool:]...................................εσεις τι προτεινετε μαγκες?????????????{και οτι αλλο 125cc παπι εχετε καινουργιο στ υποψην σας......}..........=(ααααα και να μπορει να παρει και κανα καλο φτιαξιματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:

 

Κοιτα εγω θα επαιρνα το crypton x γιατι ειναι και το δυνατοτερο απο ολα και με μια εξατμιση θα γουσταρεις τρελα.Αλλα αν σε ενδιαφερει να το ριξεις στα φτιαξιματα θα σου ελεγα το kriss που μπορεις να παιξεις με καρμπυρατερ και μπορεις να βαλεις πολλα πραματα της takegawa πανω{νομιζω περνει πραγματα απο kazer}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jerom μπορείς σε παρακαλώ να γράφεις απλά ελληνικά χωρίς ενσωματωμένα μαθηματικά (+,-,,*....κτλ), και γραφή sms (τ,σ,μ,κ,τ,λ) ώστε να μη βγάζουμε τα μάτια μας..?
Link to comment
Share on other sites

αλανια να ρωτησω.............τι ειναι καλυτερ0??????? Suzuki Adress ή Honda Innova 2009??????? Καινουργια και τα δυο ε?????????.............:O___τελικα το πουλησα το αλλο................μου εδωσε+600ευρω..........θα παρω και αλλα 500 απο τν δουλεια..................:D:D:D:D..........[]ααααααααααα!!!!!!!!!!!!και αλλα 40 απο τν γιαγια μου απο την συνταξη:cool:]...................................εσεις τι προτεινετε μαγκες?????????????{και οτι αλλο 125cc παπι εχετε καινουργιο στ υποψην σας......}..........=(ααααα και να μπορει να παρει και κανα καλο φτιαξιματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes:

 

αν θεσ φτιαξιμο παρε η innova i,x απο injection με καρμπ,θα σ προτινα το zx130 αν θεσ 125 παρε το μοντενας η ψαξε βρες κανα crypton r

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη βοηθεια σας...Πριν 3 μηνες εβγαλα τον κυλινδρο του astrea 53mm απ'το μοτερ γτι ο μαστορας μου ελεγε οτι υπαρχει πιθανοτητα να χτυπησει στροφαλο...Τεπσα εβαλα 52mm και η ******* ειναι οτι μου εβαλε shark κυλινδρο...Τεσπα προσπάθησα να κάνω ότι μπορω για να μη τα φτύσει γρήγορα 500χμ στρώσιμο κλπ μετα τα 1200+ χμ αρχισε να τα φτυνει και τωρα ειμαι στα 2500 χμ με τον shark κυλινδρο και το παπι εχει γινει κοτα...Συμπιεση ετσι και ετσι αλλα δεν κανει ανοιγματα στροφάρει πολύ γρήγορα σε χαμηλα χιλιομετρα και δε βγαζει τελικη, δηλαδη...ελεος....Και αμα ειναι ζεστο σβηστο η μανιβελα δε λειτουργει ανεβοκατεβαινει δηλαδη λες και δεν υπαρχει πιστονι μεσα στον κυλινδρο (καθόλου συμπιεση!) και δε παιρνει μπρος.Τί λετε να κάνω ν'αλλάξω κύλινδρο;Τί να του βαλω σε 52 ή (ίσως και σε 53mm μιας και μου αρεσαν αυτα τα χιλιοστα) μεχρι 200-300e
Link to comment
Share on other sites

Τσακαλακο μουφα αυτα που λες... φαινεται οτι δεν ξερεις, ο κυλινδρος δεν εχει καμια σημασια ουτε ποσα χιλιοστα ειναι ουτε τι μαρκα ειναι, εγω εχω στο Crypton το παλιο Shark και δεν εχει κανενα προβλημα, αν δεν σου καιει λαδια τοτε το προβλημα ειναι αλλου, το δικο μου το αλλαξα 3 μπιελες και 3 πιστονια αλλα ο κυλινδροσ εδω και 5 χρονια ειναι ο ιδιος... να ελενξης την μπιελα για αρχη... περιεγραψε μας αν ακουγεται καποιος ιδιαιτερος θορυβος...
Link to comment
Share on other sites

Τσακαλακο μουφα αυτα που λες... φαινεται οτι δεν ξερεις, ο κυλινδρος δεν εχει καμια σημασια ουτε ποσα χιλιοστα ειναι ουτε τι μαρκα ειναι, εγω εχω στο Crypton το παλιο Shark και δεν εχει κανενα προβλημα, αν δεν σου καιει λαδια τοτε το προβλημα ειναι αλλου, το δικο μου το αλλαξα 3 μπιελες και 3 πιστονια αλλα ο κυλινδροσ εδω και 5 χρονια ειναι ο ιδιος... να ελενξης την μπιελα για αρχη... περιεγραψε μας αν ακουγεται καποιος ιδιαιτερος θορυβος...

 

Δε ξερω αν πιστευεις αυτα που σου λεω απλα σου περιγραφω τι εχει γινει στα 2500χμ που εχω βαλει τον shark τον κυλινδρο πριν ειχα εναν (sandem?) καπως ετσι λεγοταν ειχε και ενα τριγωνακι σαν σημα...Τεσπα αυτο που σου λεω ειναι τι το παπι σιγα σιγα ψοφαει χωρις λόγο...Λάδια πώς να δω αν καίει ρε συ; διχρονο δεν ειναι να βγάζει ασπρη κάπνα από πίσω και δε θυμάμαι τη στάθμη του λαδιού εκτός αν πια έχει κατέβει πολυ.Δεν ακούγεται κανενας θόρυβος το μοτερ ειναι πενα,αλλά είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα ειναι στον κύλινδρο.Μερικες φορές μόνο μπουκώνει (σπανια) και κάνει πολύ δυνατό θόρυβο η εξάτμιση και δεν τραβάνε καθόλου οι ταχύτητες..

Link to comment
Share on other sites

δες μηπως εχει τραβηξει σκουπιδια το καρμπυρατερ και εχουν φραξει τα ζιγκλερ. ακομα δες για μπουζι, πολλαπλασιαστη και ηλεκτρονικη
Link to comment
Share on other sites

δες μηπως εχει τραβηξει σκουπιδια το καρμπυρατερ και εχουν φραξει τα ζιγκλερ. ακομα δες για μπουζι, πολλαπλασιαστη και ηλεκτρονικη

 

Καρμπ,ζιγκλερ και μπουζι ειναι μια χαρα...Για τον πολ/στη εχω ρωτησει και μου ειπαν οτι αν ειχε προβλημα δε θα επαιρνε καν μπρος;Μερικα παιδια μου λενε οτι τα ελατηρια ξυνουν τα τοιχωματα του κυλινδρου αλλα δε καταλαβαινουν πως γινεται αυτο αφου λαδια εχει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τη βοηθεια σας...Πριν 3 μηνες εβγαλα τον κυλινδρο του astrea 53mm απ'το μοτερ γτι ο μαστορας μου ελεγε οτι υπαρχει πιθανοτητα να χτυπησει στροφαλο...Τεπσα εβαλα 52mm και η ******* ειναι οτι μου εβαλε shark κυλινδρο...Τεσπα προσπάθησα να κάνω ότι μπορω για να μη τα φτύσει γρήγορα 500χμ στρώσιμο κλπ μετα τα 1200+ χμ αρχισε να τα φτυνει και τωρα ειμαι στα 2500 χμ με τον shark κυλινδρο και το παπι εχει γινει κοτα...Συμπιεση ετσι και ετσι αλλα δεν κανει ανοιγματα στροφάρει πολύ γρήγορα σε χαμηλα χιλιομετρα και δε βγαζει τελικη, δηλαδη...ελεος....Και αμα ειναι ζεστο σβηστο η μανιβελα δε λειτουργει ανεβοκατεβαινει δηλαδη λες και δεν υπαρχει πιστονι μεσα στον κυλινδρο (καθόλου συμπιεση!) και δε παιρνει μπρος.Τί λετε να κάνω ν'αλλάξω κύλινδρο;Τί να του βαλω σε 52 ή (ίσως και σε 53mm μιας και μου αρεσαν αυτα τα χιλιοστα) μεχρι 200-300e

 

τι μαρκα πιστονι φορας και τι εκκεντροφορο??

Link to comment
Share on other sites

τι μαρκα πιστονι φορας και τι εκκεντροφορο??

 

Το πιστονι σετ με τον shark κυλινδρο ηταν...Εκκε fuego

Link to comment
Share on other sites

Το πιστονι σετ με τον shark κυλινδρο ηταν...Εκκε fuego

 

παιζει να εχει χαλασει το πιστονι δηλαδη να εχουν φαγωθει τα ελατηρια... εχει χασει συμπιεση σε σχεση με την αρχη (μετα το στρωσιμο βεβαια)??γιατι και ενας φιλος μου που φορουσε κυλινδρο shark 50mm δεν ειχε παθει τιποτα (βεβαια επαθε αλλο προβλημα:happy:) και του επινε το αιμα καθε μερα το μονο που του ειχε κανει ηταν καλο στρωσιμο και καλα λαδια...

Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει χαλασει το πιστονι δηλαδη να εχουν φαγωθει τα ελατηρια... εχει χασει συμπιεση σε σχεση με την αρχη (μετα το στρωσιμο βεβαια)??γιατι και ενας φιλος μου που φορουσε κυλινδρο shark 50mm δεν ειχε παθει τιποτα (βεβαια επαθε αλλο προβλημα:happy:) και του επινε το αιμα καθε μερα το μονο που του ειχε κανει ηταν καλο στρωσιμο και καλα λαδια...

 

ναι εχει χασει αρκετη....

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα σημερα λαδια μετα απο 1200χλμ στο μιχανακι και τα λαδια ηταν καταμαυρα.:(

ειναι φυσιολογικο?4200χλμ εχει.

Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει χαλασει το πιστονι δηλαδη να εχουν φαγωθει τα ελατηρια... εχει χασει συμπιεση σε σχεση με την αρχη (μετα το στρωσιμο βεβαια)??γιατι και ενας φιλος μου που φορουσε κυλινδρο shark 50mm δεν ειχε παθει τιποτα (βεβαια επαθε αλλο προβλημα:happy:) και του επινε το αιμα καθε μερα το μονο που του ειχε κανει ηταν καλο στρωσιμο και καλα λαδια...

 

υπαρχουν αρκετοι παραμετροι αν εχει προβλημα το πιστονι ακου μερικες

1) αν σου καιει λαδια τοτε οφειλετε στα ελατηρια λαδιου, που ειναι το τερμα κατω σετακι με τα 3 ελετηρια, μπορει να σου εχουν κολησει και να περναει το λαδι στον χωρο καυσης, μπορει να εχει φθαρει ο κυλινδρος και να στα περναει παλι αλλα και στις 2 περιπτωσεις δεν χανεις ισχυ, μονο καπνα στην εξατμηση.

2) αν εχουν φαγωθει τοσο πολυ τα ελατηρια που λες οτι χανει συμπιεση τοτε θα περνουσε καπνος στον στροφαλοθαλαμο, ελενξε το βγαζοντας την ταπα που βαζεις λαδι στο μοτερ.

 

η απολεια που περιγραφεις ισως προερχετε και απο λανθασμενη ρυθμηση βαλβιδων (μικρο διακενο μεταξυ βαλβιδας και κοκορακι) με αποτελεσμα οταν ζεστενεται να κραταει ελαφρως ανοιχτη καποια βαλβιδα

αλλη περιπτωση ειναι να εχει καψει φλαντζα η να ξεφυσαει αλλα απο την μεσα μερια (εκει που περναει η καδενα του εκεντροφορου και να μην το βλεπεις, το ελεγχεις παλι απο την ταπα του λαδιου οπως ειπα πιο πανω)

μπορει να εχει ραγισει και το πιστονι, αλλα τοτε σιγουρα θα σου καιγε λαδι και θα φρακερνε απο την διαστολη (το επαθα)

δες αυτο με τις βαλβιδες πρωτα και πες...

 

Αξιζει το Χοντα mt50???

 

Εννοεις το ΜΤ50 που ειναι 20 χρονον? αν στο δινουν τσαμπε τοτε παρτο! αν ειναι να το αγορασεις τοτε δεν πολυαξιζει... ειναι αρκετα δυνατο και ανθεκτικο το μοτερακι του αρκει να μην το πειραξεις.. το ιδιο μοτερ φοραει και το ΜΒ 50 και παρομοια το ΜΤΧ, ΜΒΧ, NS και NSR 50αρια ολα, η διαφορα τους ειναι οτι τα τελευταια ειναι υδροψυκτα. αν παλι το θελεις τοσο πολυ και το παρεις και θελεις να το ψιλοφτιαξεις τοτε το μονο που θα κανεις ειναι να του βαλεις ενα κυλινδρο γυρω στα 70 κυβικα ενα καρμπιλατερακι και αγωνιστικα reed και αν εχει κοφτη τον βγαζεις... το μιχανακι θα ριχνει χαλαρα την 100αρα και πιο γρηγορα απο τα 125 τα παπακια αλλα να ξερεις οτι δεν θα κρατησει για πολυ, εχω και γω ενα μοτερ ΜΒΧ με 70αρι κυλινδρο και μου χτυπισε μπιελα (το μονο προβλημα που βγαζουν οταν τα φτιαχνεις) θα το αλαξω μια μπιελιτσα και μετα θα ειναι και παλι μαχιμο!

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει το Χοντα mt50???

πρωσωπικα μου φαινεται πολυ παλιο,βρες κτ πιο καινουργιο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω αυτήν την ποδιά: http://p1.bikepics.com/pics/2009/01/07/bikepics-1533311-full.jpg

αν δεν κανω λαθος το μηχανακι αυτο πρεπει να ειναι Daytona.....................νωμιζω το πηρε το ματι μου πιο παλια στ car.gr????????? Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τν βρεις στ car.gr να τον παρεις τηλ και πολυ απλα να τν ρωτησεις απο που τν πηρε!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω αυτήν την ποδιά: http://p1.bikepics.com/pics/2009/01/07/bikepics-1533311-full.jpg

 

αυτα τα πλαστικα φιλε μου ειναι τα μαμισια. τα εχουν κοψει σε καποιο φανοποιειο και φτιαξανε την καρηνα με πολυεστερα. αν μπεις στο bikepics τα εχουν κανει ετσι πολλοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...