Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχω διαθεσιμο ενα μοτερ honda 50 glx και σκεφτομαστε να το ωθησουμε στα ακρα και θελω γνωμες αν με τα πραγματα που θα μπουν πανω θα αντεξει....Λοιπον απ'το μοτερ μαλλον θα βγει η μπιελα η 50αρα και θα μπει απο glx90 ή astrea (μενει ο 50αρης ο στροφ πανω ομως..)...επισης κυλινδροπιστονα 53mm shark,astrea κεφαλη με εκκε 4ο σταδιο και καρμπ 22αρι keihin...Επισης γραναζωμα astrea...Η ερωτηση λοιπον ειναι αφου το μοτερι θα ειναι πλεον μακρυμπιελο αλλα με τον κοντο στον στροφ ποσο ζορι θα αντεξει ο στροφ ή θα τον κοψει;επισης απο τελικες θα λεει τπτ δηλαδη θα πιανει καμια 100αρα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια εχω διαθεσιμο ενα μοτερ honda 50 glx και σκεφτομαστε να το ωθησουμε στα ακρα και θελω γνωμες αν με τα πραγματα που θα μπουν πανω θα αντεξει....Λοιπον απ'το μοτερ μαλλον θα βγει η μπιελα η 50αρα και θα μπει απο glx90 ή astrea (μενει ο 50αρης ο στροφ πανω ομως..)...επισης κυλινδροπιστονα 53mm shark,astrea κεφαλη με εκκε 4ο σταδιο και καρμπ 22αρι keihin...Επισης γραναζωμα astrea...Η ερωτηση λοιπον ειναι αφου το μοτερι θα ειναι πλεον μακρυμπιελο αλλα με τον κοντο στον στροφ ποσο ζορι θα αντεξει ο στροφ ή θα τον κοψει;επισης απο τελικες θα λεει τπτ δηλαδη θα πιανει καμια 100αρα;

 

ο στροφαλος δεν παθαινει τιποτα σαυτά τα χιλιοστα. το 53mm ειναι τα ακρα για εσενα. δεν εχεις δει μου φαινεται μηχανακια καλα.

Link to comment
Share on other sites

πΑιδια η ηλεκτρονικη τακεκαβα δινει τιποτα στο μηχανακι;;

100σταρι ειναι το δικο μου

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια help γρηγορα!Εχω ενα astrea στα 52mm shark και μας εκλεψαν την κεφαλη απ'το μηχανακι (!!)(το παπι ειναι του πατερα μου και το κυκλοφορει εκεινος)..Δεν εχω ιδεα αν υπαρχει αλλη τετοια κεφαλη εδω γυρω,οποτε αν μπορειτε να μου προτεινεται μια αξιοπιστη κεφαλη αλλα οχι μουφα..Παντως αν βρω ξανα astrea θα παρω astrea ΗΑΕΜΑ-1 εγραφε πανω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια help γρηγορα!Εχω ενα astrea στα 52mm shark και μας εκλεψαν την κεφαλη απ'το μηχανακι (!!)(το παπι ειναι του πατερα μου και το κυκλοφορει εκεινος)..Δεν εχω ιδεα αν υπαρχει αλλη τετοια κεφαλη εδω γυρω,οποτε αν μπορειτε να μου προτεινεται μια αξιοπιστη κεφαλη αλλα οχι μουφα..Παντως αν βρω ξανα astrea θα παρω astrea ΗΑΕΜΑ-1 εγραφε πανω.

 

Πάρε ξάνα astrea,αλλά μόνο σε μεταχειρισμένη θα την βρεις,γιατί οι υπόλοιπες είναι κινέζικες.:OΕκτός αν πάρεις μια cdi:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο στρογγυλαρι εχω μια χρυσοταμπελη σεμπρινγκ μικρη μπουκα.

Υπαρχει καμια καλυτερη εξατμιση να βαλω ή δεν αξιζει ???

51mm ειναι

 

 

οσο για τον στροφαλο που λεγαμε πιο πριν τελικα μου ανοιξε στροφες ο μαστορας για να βιδωσει τη βιδα που κρατα το βολαν....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αμα βγαλω το φιλτροκουτι και βαλω μια φιλτροχοανη,εκτος απο το γνωστο ηχο που κανει τι αλλο παθαινει?δλδ μπορει να εχω προβλημα μετα?και αμα βαλω αλλο καρμπ,να το κρατησω το φιλτροκουτι?
Link to comment
Share on other sites

αμα βγαλω το φιλτροκουτι και βαλω μια φιλτροχοανη,εκτος απο το γνωστο ηχο που κανει τι αλλο παθαινει?δλδ μπορει να εχω προβλημα μετα?και αμα βαλω αλλο καρμπ,να το κρατησω το φιλτροκουτι?

 

Αμα αλλάξεις καρμπυρατέρ δεν μπορείς να κρατήσεις το φιλτροκούτι.Αναγκαστικά θα βάλεις,αλλά τουλάχιστον βάλε μια των 10€,όχι τις φθήνες με 3€.

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

αμα βγαλω το φιλτροκουτι και βαλω μια φιλτροχοανη,εκτος απο το γνωστο ηχο που κανει τι αλλο παθαινει?δλδ μπορει να εχω προβλημα μετα?και αμα βαλω αλλο καρμπ,να το κρατησω το φιλτροκουτι?

 

Θα εχεις λιγο μεγαλυτερη καταναλωση απο τι με το φιλτροκουτι,αμα ειναι εργοστασιο το παπι δεν συμφερει να το κανεις ουτε προσφερει κατι ιδιαιτερο περαν του θορυβου.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο στρογγυλαρι εχω μια χρυσοταμπελη σεμπρινγκ μικρη μπουκα.

Υπαρχει καμια καλυτερη εξατμιση να βαλω ή δεν αξιζει ???

51mm ειναι

 

 

οσο για τον στροφαλο που λεγαμε πιο πριν τελικα μου ανοιξε στροφες ο μαστορας για να βιδωσει τη βιδα που κρατα το βολαν....

Epισης τι αναβαθμιση προτεινετε για να σκαβει;; (οχι πολλα εξοδα, ουτε χιλιοστα κτλ)

 

Εγω σκεφτηκα μικροβολανο να το κανω..τι λετε;;:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Epισης τι αναβαθμιση προτεινετε για να σκαβει;; (οχι πολλα εξοδα, ουτε χιλιοστα κτλ)

 

Εγω σκεφτηκα μικροβολανο να το κανω..τι λετε;;:worry:

 

Με μικρο βολαν το βαζεις οταν εχεις πολλα χιλιοστα και οταν δεν εχεις τιποτα αλλο να βαλεις επανω στο παπι σου για να πηγαινει πιο καλα..το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις φωτα καθολου....

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Με μικρο βολαν το βαζεις οταν εχεις πολλα χιλιοστα και οταν δεν εχεις τιποτα αλλο να βαλεις επανω στο παπι σου για να πηγαινει πιο καλα..το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις φωτα καθολου....

Γι αυτο ελεγα

 

http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=27269

 

απλα λετε να δω διαφορα στο γκαζι;; με ενδιαφερει να βουταει

 

τΟ θεμα με τα φωτα το λυνω ανετα, αν και δεν χρησιμοποιω το παπακι το βραδυ τοσο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα ...ειμαι κατοχος ενος zongshen και του εχω βαλει κινητηρα lifan 125 cdi .Λοιπον επειδη εχω βαρεθει να το βλεπω ετσι 5 χρονια ...θελω να του κανω καποιες αλλαγες πιο πολυ για εμφανιση(μου εχει κολλησει να το βαψω ασπρο περλε...). Σκεφτομαι να του αλλαξω και εξατμιση ...εχετε να προτεινετε καμια αλλη αλλαγη για να το κανω πιο μουρη ???....χαχαχα ...

Ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.. 8α μπο κατευ8ιαν στο 8εμα μου... ηταν να παρο daytona sprinter αλλα τελικα τα χριστουγενα 8α παρο ενα glxaki 50cc μαμισιο...:happy: 8α η8ελα να το δελτιοσο αρκετα... αλλα εχο καπιες εροτισεις σχετικα με αυτο... καταρχας 8ελο να βαλο καλα πραγματα στο μοτερ και γενικα για μη χαλαει σινεχεια αλλα μη μου κοστισει μια περιουσια... νομιζο στα 52mm ειναι περιπου 110cc στα 53mm μιπος ξερετε ποσο? και αν το κανο 53 τι καρμπυλατερ 8ελει? 20-22-24 μιπος πιο λιγο? επισεις αν το κανο 53 8α 8ελει αλαγμα η κεφαλι? 8α η8ελα να το βαψο αλλα οχι τπτ περιπλοκο... ενα απλο χρομα... και κατι τελευτεο 8α αντεχει 110cc++ η μαμισια αφου ειναι για 50cc?:worry: η 8α 8ελο και καινουργια μιχανι?:cry:

 

(ποσο 8α κοστισουν ολα αυτα μαζι?:worry: και ποσο το κα8ενα ξεχοριστα? με καλα ηλικα παντα... ευχαριστο για το μεγαλο μινιμα):)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.. 8α μπο κατευ8ιαν στο 8εμα μου... ηταν να παρο daytona sprinter αλλα τελικα τα χριστουγενα 8α παρο ενα glxaki 50cc μαμισιο...:happy: 8α η8ελα να το δελτιοσο αρκετα... αλλα εχο καπιες εροτισεις σχετικα με αυτο... καταρχας 8ελο να βαλο καλα πραγματα στο μοτερ και γενικα για μη χαλαει σινεχεια αλλα μη μου κοστισει μια περιουσια... νομιζο στα 52mm ειναι περιπου 110cc στα 53mm μιπος ξερετε ποσο? και αν το κανο 53 τι καρμπυλατερ 8ελει? 20-22-24 μιπος πιο λιγο? επισεις αν το κανο 53 8α 8ελει αλαγμα η κεφαλι? 8α η8ελα να το βαψο αλλα οχι τπτ περιπλοκο... ενα απλο χρομα... και κατι τελευτεο 8α αντεχει 110cc++ η μαμισια αφου ειναι για 50cc?:worry: η 8α 8ελο και καινουργια μιχανι?:cry:

 

(ποσο 8α κοστισουν ολα αυτα μαζι?:worry: και ποσο το κα8ενα ξεχοριστα? με καλα ηλικα παντα... ευχαριστο για το μεγαλο μινιμα):)

 

Στα 53mm ειναι 115cc και βαζεις 24αρι καρμπυρατερ (πρεπει να το ρυθμισει καποιος που ξερει).Αυτη η μετατροπη χρειαζεται να λυθει ολο το μοτερ για να αλλαχτουν διαφορα πραγματα μεσα (στροφαλος - μπιελα - καμπανα κτλ).Για το αν θα αντεξει δεν παιζουν ρολο μονο τι ανταλακτικα θα βαλεις αλλα αν ο μηχανικος που θα στα τοποθετησει ειναι γνωστης επι του θεματος και φυσικα αναλογα με τη χρηση που θα του κανεις εσυ.Το κοστος βγαζεις αναλογα με τα ανταλακτικα που θα χρησιμοποιησεις και την εργασια του μηχανικου...χοντρικα με 300 - 400 ευρο και πανω θελεις (χρησιμοποιωντας καλα ανταλακτικα).Καλο θα ταν για λογους αξιοπιστιας να μην επεμβεις σε οτιδηποτε εχει σχεση με τα ρευματα πανω στο μοτερ;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα ...ειμαι κατοχος ενος zongshen και του εχω βαλει κινητηρα lifan 125 cdi .Λοιπον επειδη εχω βαρεθει να το βλεπω ετσι 5 χρονια ...θελω να του κανω καποιες αλλαγες πιο πολυ για εμφανιση(μου εχει κολλησει να το βαψω ασπρο περλε...). Σκεφτομαι να του αλλαξω και εξατμιση ...εχετε να προτεινετε καμια αλλη αλλαγη για να το κανω πιο μουρη ???....χαχαχα ...

Ευχαριστω.....

 

Παιδια μπορει να μου απαντησει καποιος στο προηγουμενο ποστ μου ??...Και να ρωτησω λιγο τα πλαστικα του astrea ταιριαζουν στο zongshen??

Ευχαριστω και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα ...ειμαι κατοχος ενος zongshen και του εχω βαλει κινητηρα lifan 125 cdi .Λοιπον επειδη εχω βαρεθει να το βλεπω ετσι 5 χρονια ...θελω να του κανω καποιες αλλαγες πιο πολυ για εμφανιση(μου εχει κολλησει να το βαψω ασπρο περλε...). Σκεφτομαι να του αλλαξω και εξατμιση ...εχετε να προτεινετε καμια αλλη αλλαγη για να το κανω πιο μουρη ???....χαχαχα ...

Ευχαριστω.....

 

Έχεις αυτό που είναι ίδιο με supra ?

Αν ναι βάλτου πλαστικά απο supra (γύρω στα 75e έχει το set), κρύσταλα λευκά ή μαύρα στα φανάρια, ζάντες με ακτίνες και τίποτα σωληνάκια υψηλής :)

Link to comment
Share on other sites

Να γινω πιο συγκεκριμενος ....Επειδη δε ξερω και πολλα απο μηχανακια , θα παραθεσω εδω αυτα που σκεφτομαι να παρω και περιμενω γνωμες και αν ταιριαζουν στο μηχανακι( ή αν είναι περιττά) : Εξάτμιση , δισκόφρενα , αμορτισέρ και τέλος φιλτροχοάνη .

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Να γινω πιο συγκεκριμενος ....Επειδη δε ξερω και πολλα απο μηχανακια , θα παραθεσω εδω αυτα που σκεφτομαι να παρω και περιμενω γνωμες και αν ταιριαζουν στο μηχανακι( ή αν είναι περιττά) : Εξάτμιση , δισκόφρενα , αμορτισέρ και τέλος φιλτροχοάνη .

Ευχαριστω πολυ...

 

η εξατμιση νομιζω μονο θορυβο κανει, η δισκοπλακα ειναι μετρια, οι μπουκαλες μετριες, και η χοανη πολυ ελευθερη;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα την ηλεκτρονικη takegawa για ενα φιλο μου.

 

θα ηθελα να τη δοκιμασω στο δικο μου, η διαδικασια για να τη βαλω ειναι να βγαλω αυτη που εχω και κουμπωνω την τακεκαβα σωστα;; υπαρχει περιπτωση να γινει τιποτα και να χαλασει η ηλεκτρονικη;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ρωτησα μου ειπε πως πρεπει να κατεβασει το μοτερ για να αλλαξει ηλεκτρονικη.:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν ρωτησα μου ειπε πως πρεπει να κατεβασει το μοτερ για να αλλαξει ηλεκτρονικη.:lol::lol:

 

Τι μηχανικοί υπάρχουν σε αυτήν την χώρα ρε ****** μου:mad::mad::mad::mad::mad:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μηχανικοί υπάρχουν σε αυτήν την χώρα ρε ****** μου:mad::mad::mad::mad::mad:

ναι ρε γ@μοτο......κατι αλλο.........ρωτησα για ενα καρμπ και μου ειπε θελέι οπωςδηποτε και εκκεντροφορο για να δουλεψει καλα......ισχυει??? ή να το βαλω το καρμπ?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γ@μοτο......κατι αλλο.........ρωτησα για ενα καρμπ και μου ειπε θελέι οπωςδηποτε και εκκεντροφορο για να δουλεψει καλα......ισχυει??? ή να το βαλω το καρμπ?

 

για να δουλευει στο 100% θελει ετσι ξερω;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβληματακι....Ειχα φυγει για καμια βδομαδα και ειχα αφησει το παπι στο γκαραζ οταν γυριζω και το παιρνω το βαζω μπρος αλλα πηγαινε ψιλο-χαλια/μπουκωμενο/χωρις τη μαξ δυναμη κλπ...Λοιπον μετα απο 1-2 μερες ξαναβρισκει τη φορμα του αλλα αρχισε σιγα σιγα και σταδιακα να ακουγεται ενας ηχος απο την κεφαλη.Δεν ειναι βαλβιδες γτ ο ηχος των βαλβιδων δυναμωνει οπως ανοιγει το γκαζι,ακουγεται σαν να κροταλιζει κατι μεταλλικο,σαν να χτυπαει το πιστονι,ο ηχος αυτος δυναμωνει οσο ζεσταινεται το παπι και φοβαμαι μην μεινει..τι παιζει να ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...