Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

Δεν μπαίνει κουτί πάνω γιατί έχει ένα μεγαλύτερο γρανάζι. Αλλά μπαίνει σχετικά εύκολα

 

Δηλαδη τι πρεπει να κανω?εσυ τετοιο σασμαν εχεις?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι δεν έχω τέτοιο αλλά είχε ένας φίλος. Τώρα ακριβώς τι πρέπει να κάνεις δεν ξέρω, αλλά αν ρωτήσεις έναν μάστορα που ξέρει απο παπιά θα ξέρει σίγουρα ;)
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω τέτοιο αλλά είχε ένας φίλος. Τώρα ακριβώς τι πρέπει να κάνεις δεν ξέρω, αλλά αν ρωτήσεις έναν μάστορα που ξέρει απο παπιά θα ξέρει σίγουρα ;)

 

Aυτο ειναι σιγουρο οτι ενας μηχανικος θα ξερει αλλα θα μου ζητησει να το φερω να μου το φτιαξει αυτος και εγω δεν γουσταρω κατι τετοιο..

Ρε παιδια επειδη ακουσα κατι τρελο...αν θελουμε σε ενα μοτερ glx να βαλουμε μονο στροφαλο 54χιλιοστα εκτως απο το αξονακι της τρομπας που θελει πιο λεπτο πρεπει να φαμε τα καρτερ και δεν εννοω για να βαλουμε μεγαλητερο κιλινδροπιστονο...?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασικά αφού ανεβάζει στροφές βάλε 24αρι keihin pe ή mikuni

ρε παιδια ολοι λενε δεν ξερω αν εχετε ακουσει..για εναν εκεντροφορο μιμισι takekawa εδω που μενω εγω ολοι τετοια εχουνε....εχετε καμια ιδεα ασπο αυτο!!!!να βαλω f200 στο 52χιλ πολα δεν ειναι..γτ εμενα μ ειπανε στα 52 που ειμαι ο f100 καλυτερα ειναι!!!

 

Γιατι ο κυλινδρος ο shark των 52mm ειναι μαπα; τον ξυρισες πριν την ωρα του;

οχι ρε εσυ δεν τ ξυρισα αλλα χαλαει το σετακι...επερεπε να εβαζα NIKASIL

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ολοι λενε δεν ξερω αν εχετε ακουσει..για εναν εκεντροφορο μιμισι takekawa εδω που μενω εγω ολοι τετοια εχουνε....εχετε καμια ιδεα ασπο αυτο!!!!να βαλω f200 στο 52χιλ πολα δεν ειναι..γτ εμενα μ ειπανε στα 52 που ειμαι ο f100 καλυτερα ειναι!!!

 

ο fuego f200 ειναι απομιμηση του takegawa r20;)

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε εσυ δεν τ ξυρισα αλλα χαλαει το σετακι...επερεπε να εβαζα NIKASIL

 

ρε δε καταλαβαινω τι παραπανω εχουν οι nikasil απ'τους αλουμινιου...ξερω οτι η στρωση nikasil μειωνει τις φθορες αλλα απο αποδοση και συμπιεση στο χωρο καυσης τι παραπανω δινει;

Link to comment
Share on other sites

ρε δε καταλαβαινω τι παραπανω εχουν οι nikasil απ'τους αλουμινιου...ξερω οτι η στρωση nikasil μειωνει τις φθορες αλλα απο αποδοση και συμπιεση στο χωρο καυσης τι παραπανω δινει;

 

Συμπιεση δεν δινει,απλα μειωνει τις τριβες,αυτο δεν σου φτανει?????:O

 

Ο κυλινδρος δεν κινειται και δεν μπορεις να κερδισεις υπποδυναμη απο αυτον,και με το nicasil το πετυχαινεις αυτο.Δηλαδη μονο και μονο να κερδιζεις επιδοσεις απο ενα μη κινουμενο μερος ειναι πολυ σημαντικο

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω λυσει το μοτερ μου αλλα κολαω στο να βγαλω τον κομπλαδορο τις μιζας ξερει κανεις πως να το βγαλω?πληζ ειναι επειγων καποιος που να το εχει κανει?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει βαλει κανεις στο μηχανακι λαμπες τυπου ξενον;;; αυτες που ειναι λευκες αλλα μπλεδιζουν (sic) λιγο.

 

ειδα οτι εχουν διαφορετικη τροφοδοτηση και θελει λιγο πατεντα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει βαλει κανεις στο μηχανακι λαμπες τυπου ξενον;;; αυτες που ειναι λευκες αλλα μπλεδιζουν (sic) λιγο.

 

ειδα οτι εχουν διαφορετικη τροφοδοτηση και θελει λιγο πατεντα...

 

σε crypton x εχω δει ξενον;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια βρηκα πςσ βγαινει το γραναζακι...ευκολο ηταν απλος εγω ημουν βλακας

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

εχω τρελαθει μ λενε ******** για τν στροφαλο μ ειναι π τριγωνικος χειροποιητος....

ο μηχανικος που μ το εφτιαξε μ λεει θα σ βγαλει σιγουρα προβλιμα.....γτ οταν το ειχα παρει ειχαν ξεχασει να βαλουν το γραναζακι....

 

1 δεν ειναι ζυγισμενος

2 το χρονισμα της καδενας αυτο το γραναζακι το χρονισαμε εμεις

3 θα σηκωνει τρελες στροφες κ δεν θα παει βημα.....

 

τι λετε...κριμα εδωσα γ@μισι@τικα λεφτα ρε γμτ!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω τρελαθει μ λενε ******** για τν στροφαλο μ ειναι π τριγωνικος χειροποιητος....

ο μηχανικος που μ το εφτιαξε μ λεει θα σ βγαλει σιγουρα προβλιμα.....γτ οταν το ειχα παρει ειχαν ξεχασει να βαλουν το γραναζακι....

 

1 δεν ειναι ζυγισμενος

2 το χρονισμα της καδενας αυτο το γραναζακι το χρονισαμε εμεις

3 θα σηκωνει τρελες στροφες κ δεν θα παει βημα.....

 

τι λετε...κριμα εδωσα γ@μισι@τικα λεφτα ρε γμτ!!!!

 

οταν λες τριγωνικο χειροποιητο δηλαδη ηταν στρογγυλος και τον ελαφρωσατε οσο παει και τον κανατε τριγωνικο??:confused::confused: το χρονισμα που λες το κανατε να δουλευει με προπορεια??

Link to comment
Share on other sites

απο τον ακυριακοπουλο το πηρα ετοιμο τριγωνικο ελαφρομενο απο μονο του ητανε....κ μ ειπε οτι ητανε χειροποιητος!!!τωρα για την προπορεια κ αυτα δεν ξερω τιποτα...απλα αυτος ειχε ξεχασει να του βαλουν το γραναζακι,,,,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση, μπορεί κάποιος να μου πει εισαγωγή/εξαγωγή από: astrea γνήσια, cdi, Kitaco ultra

 

Και γενικά πείτε γνώμες για την καθεμια. Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον μηχανικό γιατί θέλω γνώμες και από άλλους. Το μοτέρ στο οποίο θα μπει έιναι glx 90άρι με 59-60mm πιστόνι και 54άρι στρόφαλο (και όλα τα παρελκόμενα, ηλεκτρονικές-πολλαπλασιαστές-καρμπυρατέρ-εκκεντροφόρους κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση, μπορεί κάποιος να μου πει εισαγωγή/εξαγωγή από: astrea γνήσια, cdi, Kitaco ultra

 

Και γενικά πείτε γνώμες για την καθεμια. Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον μηχανικό γιατί θέλω γνώμες και από άλλους. Το μοτέρ στο οποίο θα μπει έιναι glx 90άρι με 59-60mm πιστόνι και 54άρι στρόφαλο (και όλα τα παρελκόμενα, ηλεκτρονικές-πολλαπλασιαστές-καρμπυρατέρ-εκκεντροφόρους κλπ)

 

Κοιτα σε αυτα τα χιλιοστα καλητερη ειναι η kitaco γιατι εχει μεγαλητερο χςρο καυσεως οχι σαν την cdi και μεγαλες βαλβιδες κοντα σαν την cdi...βασικα εχει πολυ καλητερη ροικοτητα απο καθε απλη κεφαλη...

Μηπως ξερεις ποσα δοντια εχει η μαργαριτα απο ενα glx50 τετραταχυτο?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

σε crypton x εχω δει ξενον;)

Ναι ξερω για το xenon, και για glx βγαινει αλλα θελει ειδικο εξοπλισμο.

Αυτο το λαμπακι που λεω ειναι τυπου ξενον.. μοιαζουν στο χρωμα του φωτισμου με τη διαφορα οτι το τυπου ξενον μπλεδιζει ελαχιστα....αλλα φωταει 30% περισσοτερο... αγορασα σημερα τελικα το λαμπακι στα 8 ευρω Η4 και για κανονικο ξενον η λαμπα H7 ειχε 33 ευρω(αλλα θελει και ειδικο εξοπλισμο-κιτ που στοιχιζει καπου στα 150 ευρω πανω κατω)

 

Αλλα διαπιστωσα οτι εχω προβλημα με τα ηλεκτρικα και δεν το εβαλα για δοκιμη πανω...μετα απο προσφατο σερβις μου αλλαξαν και την μπαταρια και εβαλαν κλειστου τυπου, χωρις υγρα δηλαδη.

ετσι οταν ανεβαζω το γκαζι στην πορεια τα φωτα πισω και μπροστα φωτιζουν ολο και πιο πολυ μεχρι που καιγονται...τι να χει;; δυναμο;:(

Πλιζ οποια πληροφορια ευπροσδεκτη::

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω για το xenon, και για glx βγαινει αλλα θελει ειδικο εξοπλισμο.

Αυτο το λαμπακι που λεω ειναι τυπου ξενον.. μοιαζουν στο χρωμα του φωτισμου με τη διαφορα οτι το τυπου ξενον μπλεδιζει ελαχιστα....αλλα φωταει 30% περισσοτερο... αγορασα σημερα τελικα το λαμπακι στα 8 ευρω Η4 και για κανονικο ξενον η λαμπα H7 ειχε 33 ευρω(αλλα θελει και ειδικο εξοπλισμο-κιτ που στοιχιζει καπου στα 150 ευρω πανω κατω)

 

Αλλα διαπιστωσα οτι εχω προβλημα με τα ηλεκτρικα και δεν το εβαλα για δοκιμη πανω...μετα απο προσφατο σερβις μου αλλαξαν και την μπαταρια και εβαλαν κλειστου τυπου, χωρις υγρα δηλαδη.

ετσι οταν ανεβαζω το γκαζι στην πορεια τα φωτα πισω και μπροστα φωτιζουν ολο και πιο πολυ μεχρι που καιγονται...τι να χει;; δυναμο;:(

Πλιζ οποια πληροφορια ευπροσδεκτη::

 

τα φωτα σου καιγονται η η ασφαλεια??

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα σου καιγονται η η ασφαλεια??

τα φωτα τα μπροστα και τα πισω...

η ασφαλεια στην μπαταρια λες ε; μεσα στο καπακι...οχι δεν καιγεται, δηλαδη βλεπω κανονικα το σιδερακι στη μεση που ενωνει τα δυο βυσματα... αληθεια ποσα αμπερ πρεπει να ειναι;; ειναι 30αρα αυτη που εχει;; παιζει ρολο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

τα φωτα τα μπροστα και τα πισω...

η ασφαλεια στην μπαταρια λες ε; μεσα στο καπακι...οχι δεν καιγεται, δηλαδη βλεπω κανονικα το σιδερακι στη μεση που ενωνει τα δυο βυσματα... αληθεια ποσα αμπερ πρεπει να ειναι;; ειναι 30αρα αυτη που εχει;; παιζει ρολο;

 

ρε φιλε εγω που εχω και μιζα εχω 10αμπερ για βαλε μικροτερη...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε εγω που εχω και μιζα εχω 10αμπερ για βαλε μικροτερη...
Α, ωραια, εχω ενα κουτι με πολλες ασφαλειες θα το δοκιμασω κι αυτο.

 

Αλλα μηπως παιζει ρολο και ο ανορθωτης;; τον αλλαξε προσφατα ο ''τεχνικος''

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πάλι το ίδιο πρόβλημα με τον πίσω τροχό στο glx.

Η ρόδα δεν γυρνάει και έστω σ'αυτό το λίγο που γυρνάει ακούγεται ένας θόρυβος μέσα απ'το κέντρο της (ένα τακ τακ)

Σε ένα συνεργείο μου είπανε ότι θέλει αλλαγή η κιθάρα γιατί βρίσκει πάνω στη ζάντα, πήγα πήρα καινούρια κιθάρα αλλά πάλι το ίδιο.

Ξέρει κανείς τι να κάνω? Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι να κάνω? Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδιο πρόβλημα?

Το πιο πιθανο να εχουν φαγωθει μεσα οι λαστιχιενιες θεσης στην απεναντι μερια που ειναι τα τακακια,, δεν ξερω πως λεγεται ακριβως...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Που εννοείς? στο ταμπούρο ή απ'την άλλη μέσα απ'το γρανάζι?

μεσα απο το γραναζι... αν λυσεις την πισω ροδα θα δεις οτι μολις βγαλεις το καπακι της ροδας που ειναι το γραναζι θα εχει λαστιχα στο κεντρο της ροδας..αυτα λεω μηπως εχουν φαγωθει και δεν γυριζει

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...