Jump to content

[MOTO] Μηχανάκια Honda: GLX, Astrea κ.α.


exosceleton
 Κοινοποίηση

ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???  

802 members have voted

  1. 1. ποιο παπί της honda θεωρειτε καλυτερο???

    • glx90
      257
    • c50
      99
    • innova125
      160
    • astrea supra
      139
    • astrea grand
      147


Recommended Posts

ενα 24αρι θα ηταν καλυτερο,ισως ακομα και 26,παντως το πιθανοτερο ειναι να φταιει και η μαρκα και το ρυθμισμα..:)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω ρωτησα πιο ειναι καλυτερο πιστονι.Το flat ή το pompe?

 

Αναλογα την κεφαλη...εαν ειναι αστρισια καλητερο ειναι το φλατ και το ιμιμπομπε...εαν ειναι cdi μπομπε....και παει λεγοντας...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

-οταν βαζω νεκρα στο κιβωτιο,στο κοντερ δειχνει κατι τρελα.πχ καμια φορα δεν το φωτακι της νεκρας αναβοσβηνει ή κατι που παρατηρησα τελαιυταια.οταν εχω νεκρα αναβη λιγο και το φωτακι της τριτης:wacko:.

 

 

sorry για το πρηξιμο,σημερα προλαβα να τραβηξω μια photo.

http://img30.imageshack.us/img30/8976/innovaerror.jpg

 

 

και κατι αλλο,προσεξα οτι οταν οδηγω πολυ χαλαρα,πχ 30-40 χλμ με σταθερο γκαζι σε κανα δρομακι,αν σβησω και αναψω παλι το μχνακι μς την μανιβελα,η μανιβελα δεν ανεβαινει παλι αλλα μεννει κατω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και τώρα στο ψητό.Δόξασι ο θεός μπήκε πια το ρημάδι το 22αρι το καρμπ.Τελικά ο μόνος λόγος που δεν έκανε πριν ήταν επειδή δεν ήταν καλά ρυθμισμένος ο άερας.Ήθελε μια στροφή παραπάνω άνοιγμα και τώρα είναι κομπλε..Το γκάζι είναι ωραίο,όχι ξερό σαν το 18αρι καρμπQUOTE]

 

53mm ειναι το μηχανακι σου ετσι???Και τι μαρκα καρμπυρατερ εβαλες???Μαζεψε λεφτα να μπει ο fuego να το χαρεις το μηχανακι:happy:

 

Παιδια μια ερωτηση.Πιο πιστονι ειναι καλυτερο?Το pompe ή το flat?Φοραω πανω κεφαλη CDI και εχω μεσα pompe πιστονι.Λετε αν βαλω flat θα εχω καλυτερα αποτελεσματα?

 

Αν βαλεις flat δεν θα εχεις καλυτερη αποδοση,μονο θα ειναι πιο αξιοπστο.Πομπε ειναι αγωνιστικο και με αυτο εχεις πολλη παραπανω συμπιεση-οτι θες δηλαδη για ενα αγωνιστικο μηχανακι;)

 

Όχι, στην cdi πομπέ πιστόνι μπαίνει γιατί έχει μεγάλο χώρο καύσης

 

Οχι απαραιτητα πομπε,οτι θες βαζεις πανω:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

53mm ειναι το μηχανακι σου ετσι???Και τι μαρκα καρμπυρατερ εβαλες???Μαζεψε λεφτα να μπει ο fuego να το χαρεις το μηχανακι:happy:

 

Οχι το εκανα 52mm για λογους αντοχης και αξιοπιστιας..Να το καρμπ που εβαλα.

 

http://img36.imageshack.us/my.php?image=dsc00217e.jpg

 

Ειναι πολυ καλο δινει στα ψηλα ουτε υπερχειλιση ,ουτε μπουκωματα, μπερδεματα, και παιρνει και με την πρωτη!Fuego θα βαλω τωρα μολις τελειωσουν και οι ενδοσχολικες αλλα τι σταδιο;θελω να δινει στα ψηλα το παπι για το θελω πιο πολυ για γκαζια και οχι για κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

 

Οχι το εκανα 52mm για λογους αντοχης και αξιοπιστιας..Να το καρμπ που εβαλα.

 

http://img36.imageshack.us/my.php?image=dsc00217e.jpg

 

Ειναι πολυ καλο δινει στα ψηλα ουτε υπερχειλιση ,ουτε μπουκωματα, μπερδεματα, και παιρνει και με την πρωτη!Fuego θα βαλω τωρα μολις τελειωσουν και οι ενδοσχολικες αλλα τι σταδιο;θελω να δινει στα ψηλα το παπι για το θελω πιο πολυ για γκαζια και οχι για κοντρες.

 

Το καρμπιρατερ ειναι απο διχρονο? και τι ζιγκλερ φορας?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι διαφορα εχει η μπουζοπιπα της daytona απο τισ απλεσ μπουζοπιπες που κανει 60 ευρω πια(ελεοσ δλδ) κ ειναι γιΑ ολα τα μηχανακια?
Link to comment
Share on other sites

 

Το καρμπιρατερ ειναι απο διχρονο? και τι ζιγκλερ φορας?

 

Ναι διχρονο καρμπ..το εχει και στο stelpet αν θες να το δεις αλλα εγω το εχω τραβιξει καλυτερα :cool:

 

http://img40.imageshack.us/my.php?image=dsc00213c.jpg

 

Ζιγκλερ δεν αλλαξα,μπηκε κατευθειαν δηλαδη μονο αερα και ρελαντι ηθελε και ρυθμιστηκε μια χαρα

 

πως καταλαβαινουμε οτι το πιστονι χτυπαει στην κεφαλη?

 

Θα δεις σημαδια στο πιστονι ή στο σημειο επαφής με την κεφαλή,μου ειχαν πει νομιζω καποτε οτι παιζεις με τις φλατζες για να κερδισεις αποσταση..παντως προσωπικα πιστευω οτι αν οντως το πιστονι εκανε επαφη με την κεφαλη δε θα εμενε τιποτα ορθιο,συνηθως αν ακους θορυβο ειναι ή βαλβιδες ή φυγοκεντρικα και μερικες φορες (και ας ακουγεται περιεργο) ακουγεται και η καμπανα.Αλλά μη νομιζεις μπορει να ειναι πολλα αυτα που ακουγονται απο μηχανακι που ειναι χαλκομανια (δεν αναφερομαι σε σενα)

 

ρε παιδια τι διαφορα εχει η μπουζοπιπα της daytona απο τισ απλεσ μπουζοπιπες που κανει 60 ευρω πια(ελεοσ δλδ) κ ειναι γιΑ ολα τα μηχανακια?

 

Δε ξερω αν της daytona ειναι καλυτερη,ξερω ομως οτι σχεδόν όλοι εδώ στα μερη μου εχουν NGK,και δεν εχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι μια απαντηση οσο πιο γρηγορα μπορειτε!Μου χαλασε το σπειρωμα του μπουζιου της astrea της κεφαλης και χανει συμπιεση+ οτι σκαει και πεταει το μπουζι!Μαλλον θα παω για καινουργια κεφαλή και δεν ξέρω αν έχει την ίδια,τι θα μου προτεινατε? ειμαι στα 52mm astrea κιλυνδρο και 22αρι καρμπ
Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνω για μαμα εξατμιση του lifan και καλα ζετ, εχει κανεις τιποτα τετοιο??

 

μπορεις να παρεις μια μουφα,κανα 30αρι κ λιγοτερο θα σε βγει

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις μια μουφα,κανα 30αρι κ λιγοτερο θα σε βγει

θα ειναι ιδια ομως?? η εμφανιση με ενδιαφερει γιατι ειναι η πιο ομορφη μαμα εξατμιση, με εναν λαιμο απο μοτοσπορτ θα ταιριαζει μια χαρα στο glx...;)

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι ιδια ομως?? η εμφανιση με ενδιαφερει γιατι ειναι η πιο ομορφη μαμα εξατμιση, με εναν λαιμο απο μοτοσπορτ θα ταιριαζει μια χαρα στο glx...;)

 

θες αυτην που ειναι σαν μοτοσπορτ για το fx η του ζονγκσεν που ειναι σαν 2χρονη? (με θαλαμο κ τελικο)

Link to comment
Share on other sites

θες αυτην που ειναι σαν μοτοσπορτ για το fx η του ζονγκσεν που ειναι σαν 2χρονη? (με θαλαμο κ τελικο)

http://www.bikez.com/pictures/lifan/2008/27952_0_1_2_lf125%20smart_Image%20credits%20-%20Lifan.jpg

 

αυτη θελω....

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις σημαδια στο πιστονι ή στο σημειο επαφής με την κεφαλή,μου ειχαν πει νομιζω καποτε οτι παιζεις με τις φλατζες για να κερδισεις αποσταση..παντως προσωπικα πιστευω οτι αν οντως το πιστονι εκανε επαφη με την κεφαλη δε θα εμενε τιποτα ορθιο,συνηθως αν ακους θορυβο ειναι ή βαλβιδες ή φυγοκεντρικα και μερικες φορες (και ας ακουγεται περιεργο) ακουγεται και η καμπανα.Αλλά μη νομιζεις μπορει να ειναι πολλα αυτα που ακουγονται απο μηχανακι που ειναι χαλκομανια (δεν αναφερομαι σε σενα)

 

Μην το λες. Εμενα όταν το είχα Kitaco 51 ξεκίνησε να χτυπάει το πιστόνι από την πρώτη στιγμή και ο θόρυβος ήταν σαν να χτυπάνε βαλβίδες. Οποτε ο "super" μηχανικός που πήγαινα δεν κατάλαβε χριστό και το βγάλαμε έξω. Μέχρι και κόντρα έκανα έτσι, όμως ο θόρυβος μεγάλωσε και μια μέρα μόλις το έβαλα μπρός μου έσπασε την καμπάνα.... από τότε άλλαξα μηχανικό :) Ακόμη έχω το πιστόνι και την κεφάλι με τα σημάδια.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι μια απαντηση οσο πιο γρηγορα μπορειτε!Μου χαλασε το σπειρωμα του μπουζιου της astrea της κεφαλης και χανει συμπιεση+ οτι σκαει και πεταει το μπουζι!Μαλλον θα παω για καινουργια κεφαλή και δεν ξέρω αν έχει την ίδια,τι θα μου προτεινατε? ειμαι στα 52mm astrea κιλυνδρο και 22αρι καρμπ

 

Χωρις παρεξηγηση..lol..Να ρωτησω πως συνέβη αυτο;Α μη δοκιμάσεις να το βαλεις μπροστα αμα δεν ειναι βιδωμενο το μπουζι...Θα ακουσεις ενα μπαμ και μπορει να σου πεταξει το μπουζι απτην αναφλεξη..το εχω παθει και ανεβηκαν οι σφιγμοι μου δε σου κανω πλακα..

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση..lol..Να ρωτησω πως συνέβη αυτο;Α μη δοκιμάσεις να το βαλεις μπροστα αμα δεν ειναι βιδωμενο το μπουζι...Θα ακουσεις ενα μπαμ και μπορει να σου πεταξει το μπουζι απτην αναφλεξη..το εχω παθει και ανεβηκαν οι σφιγμοι μου δε σου κανω πλακα..

 

:worry:Αστο καλυτερα εγινε μεγαλη φαση...Μπορει να μου πει κανεις τι κεφαλη να βαλω αν δε βρω την αστρισια;Πλζ παιδια ειναι αναγκη!:cry:

Link to comment
Share on other sites

:worry:Αστο καλυτερα εγινε μεγαλη φαση...Μπορει να μου πει κανεις τι κεφαλη να βαλω αν δε βρω την αστρισια;Πλζ παιδια ειναι αναγκη!:cry:

Καλη κεφαλη και κινεζικη αλλα και αξιοπιστη ειναι η CDI αλλα θα πρεπει να αλλαξεις πιστονι δηλαδη να βαλεις πομπε αντι για φλατ που εχει τωρα.Αμα δεν θες τετοια πραγματα σου προτεινω την αστρισια κινεζικη που εχει και ροικη πανω η κεφαλη δηλαδη με κανα 50 ευρω και κανα 60 ευρω εργατικα εισαι ετοιμος.Αυτα απο μενα!Μια ερωτηση.Το μπουζι μονος σου επειχηρεισες να το βαλεις ή στην πορεια και χωρις να κανεις τιποτα εγινε η φαση?

Link to comment
Share on other sites

Καλη κεφαλη και κινεζικη αλλα και αξιοπιστη ειναι η CDI αλλα θα πρεπει να αλλαξεις πιστονι δηλαδη να βαλεις πομπε αντι για φλατ που εχει τωρα.Αμα δεν θες τετοια πραγματα σου προτεινω την αστρισια κινεζικη που εχει και ροικη πανω η κεφαλη δηλαδη με κανα 50 ευρω και κανα 60 ευρω εργατικα εισαι ετοιμος.Αυτα απο μενα!Μια ερωτηση.Το μπουζι μονος σου επειχηρεισες να το βαλεις ή στην πορεια και χωρις να κανεις τιποτα εγινε η φαση?

 

Πφφφ....αντε να το πω...Ειχα αφησει το παπι μεσα στο δωματιο (αδειο ειναι) και επειδη η μανα μου μπηκε να το καθαρισει της επεσε η σκαλα πανω στο παπι και αποτι φαινεται επεσε πανω στην κεφαλη,μιας και ειδα τα σημαδια εκει....Ε κοιταω αν ηταν ολα οκ και το μπουζι επαιζε...δεν εσφιγγε..και οταν με κλειστο το διακοπτη κανω μια μανιβελια εχανε συμπιεση απο κει και τα πηρα αγρια...τι διαφορα εχει το πιστονι εχω ακουσει για πομπε,φλατ,κομπλε κλπ...εγω εχω κομπλε:(

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι διχρονο καρμπ..το εχει και στο stelpet αν θες να το δεις αλλα εγω το εχω τραβιξει καλυτερα :cool:

 

http://img40.imageshack.us/my.php?image=dsc00213c.jpg

 

Ζιγκλερ δεν αλλαξα,μπηκε κατευθειαν δηλαδη μονο αερα και ρελαντι ηθελε και ρυθμιστηκε μια χαρα

 

το καρμπιρατερ ειναι για τετραχρονο. το εχω και εγω αυτο το καρμπιρατερ και αυτο που δειχνις στην φωτο ειναι η υπερχιλιση

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ....αντε να το πω...Ειχα αφησει το παπι μεσα στο δωματιο (αδειο ειναι) και επειδη η μανα μου μπηκε να το καθαρισει της επεσε η σκαλα πανω στο παπι και αποτι φαινεται επεσε πανω στην κεφαλη,μιας και ειδα τα σημαδια εκει....Ε κοιταω αν ηταν ολα οκ και το μπουζι επαιζε...δεν εσφιγγε..και οταν με κλειστο το διακοπτη κανω μια μανιβελια εχανε συμπιεση απο κει και τα πηρα αγρια...τι διαφορα εχει το πιστονι εχω ακουσει για πομπε,φλατ,κομπλε κλπ...εγω εχω κομπλε:(

Αν το astrea ειναι μαμα τοτε φορας φλατ πιστονακι.Αν ειναι πειραγμενο μαλλον πρεπει να φοραει παλι το ιδιο.Τωρα αν θες να το φτιαξεις και να βαλεις κατι δυνατο πανω μπορεις να βαλεις την CDI με full πομπε πιστονι μεσα για πολυ δυναμη.Αν δεν θες δυναμη πας παιρνεις μια κεφαλη αστρισια και εισαι παλι στα ιδια πραγματα και στην ιδια δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι μια απαντηση οσο πιο γρηγορα μπορειτε!Μου χαλασε το σπειρωμα του μπουζιου της astrea της κεφαλης και χανει συμπιεση+ οτι σκαει και πεταει το μπουζι!Μαλλον θα παω για καινουργια κεφαλή και δεν ξέρω αν έχει την ίδια,τι θα μου προτεινατε? ειμαι στα 52mm astrea κιλυνδρο και 22αρι καρμπ

 

 

Αμα πας σε καποιον που να ασχολειτα με τορνους και cnc και μηχανηματα κτλ,σιγουρα θα μπορει να σου ανοιξει καινουριο σπειρωμα.Αμα ξερεις καποιν καλος,αλλιως αν δεν ξερεις η δεν θες να ασχοληθεις καθολου με επισκευη,παρε καινουρια και καθαρισες:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με σταμάτησε το λιμενικό και μου είπαν να βάλω τάπα η άλλη εξάτμιση αλλα επειδή δεν υπάρχει τάπα για την Dragon έβαλα μια μαμισια επάνω....... θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που έκανα με την μαμισια σχετικά μια μεγάλη απόσταση το μηχανάκι θα έχει τίποτα επιπτώσεις στην απόδοση του ακόμα και αν ξαναβάλω την Dragon πίσω? Κάτι τέτοια μου είπε ένα φιλαράκι και ανησύχησα :S
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με σταμάτησε το λιμενικό και μου είπαν να βάλω τάπα η άλλη εξάτμιση αλλα επειδή δεν υπάρχει τάπα για την Dragon έβαλα μια μαμισια επάνω....... θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που έκανα με την μαμισια σχετικά μια μεγάλη απόσταση το μηχανάκι θα έχει τίποτα επιπτώσεις στην απόδοση του ακόμα και αν ξαναβάλω την Dragon πίσω? Κάτι τέτοια μου είπε ένα φιλαράκι και ανησύχησα :S

 

Δεν νομιζω να εχει επιπτωση στην αποδοση:OΑπλα οσο εχεις την μαμισια σε πειραγμενο μοτερ ανεβαζει πιο γρηγορα θερμοκρασια:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...