Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο 720g μπορεί να υστερεί ελαφρώς στο gaming είναι όμως πολύ ανώτερος και με εξαιρετική διαχείριση ενεργειας. Άλλωστε αυτόν έβαλαν και στο 9 pro

Πέρα από το NFC τα 6gb ram στην ίδια κατηγορία 64gb και την 64αρα κάμερα δεν πλεονεκτεί κάπου το 8pro. Και πάλι νομίζω ότι υπερτερεί ελαφρως το 9s στη κάμερα παρά τα 64Mpx. Και γω σε αυτό το διλημα αλλά δεν το μετάνιωσα καθόλου για το 9s. Και μόνο για την μπαταρία αξίζει

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Η όλη εικόνα μέχρι στιγμής μετά από δύο αναβαθμίσεις τώρα είμαι με την 11,0.9 σταθερή Global έχω να πω πως το 9ς δεν θυμίζει πουθενά και επουδενί midrange συσκευή. Είναι αέρινο σε όλα του και δεν έχει καμία σχέση με το redmi note 7 της γυναίκας μου. Το 9ς το χρησιμοποιεί ο γιός μου ενώ εγώ έχω ως βασική καθημερινη συσκευή το OnePlus 7pro, άλλο ένα μπόνους για το 9ς ότι όταν το πιάνω με το 1+ δεν λες ωχ σέρνεται ή τί μάπα οθόνη είναι αυτή κλπ κλπ. Είναι τα πιο τίμια 200 ευρώ που έχω δώσει με πληθώρα καμερών ,πολύ μα πολύ καλές κάμερες (πλην βίντεο) αέρινος επεξεργαστής , χορταστική οθόνη με πλούσια χρώματα αίσθηση amoled και μπαταρία

απλά ατελείωτη....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 17 σχεδόν ώρες με πολύ νορμάλ χρήση , 2 - 3 τηλέφωνα και πλοήγηση έχω 85% μπαταρία!!!

Έχω εντυπωσιαστεί , μου θύμισε κάτι Nokia που τα φόρτιζες μια φορά το εξάμηνο!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://ibb.co/vzmMprk

 

https://ibb.co/pxZGrB5

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό και απλό προγραμματάκι, για να δω τι τρώει την μπαταρία με κλειστή την οθόνη το βράδυ; Αυτό το "Σύστημα Android" κοντά στο 40% είναι νορμάλ;
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό και απλό προγραμματάκι, για να δω τι τρώει την μπαταρία με κλειστή την οθόνη το βράδυ; Αυτό το "Σύστημα Android" κοντά στο 40% είναι νορμάλ;

 

Το 40% δεν είναι ούτε η μεγάλη υπερβολή, ούτε και λίγο. Το απολύτως ιδανικό είναι να σου παίζει μεταξύ 15-25%. Εμένα την περασμένη εβδομάδα, (στο Pro βέβαια, αλλά τον ίδιο επεξεργαστή έχουν δεν έχει οπότε σημασία), ήταν η κατανάλωση Android στο 84,5%! Το είχε τερματίσει!

Αλλά του έκανα επανεκκίνηση, του έκανα και update τη rom που είχε βγει αναβάθμιση, και έστρωσε.

Αρχικά κάνε του επανεκκίνηση. Μήπως πέρασες πρόσφατα αναβάθμιση; παίζει και αυτό, το να μην έχει "κάτσει" καλά η rom, αυτό πάλι στρώνει με μερικές φορτίσεις, να κάνει κάποιους κύκλους φορτισεων δηλαδή η συσκευή και θα στρώσει. Όχι δεν είσαι στα απόλυτα νούμερα, αλλά κάνε τις ενέργειες αυτές.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις... Ενώ έχω wifi και data και bluetooth κλειστά, άλλα βράδια πέφτει 1-2% το 7ωρο, ενώ χθες και προχθές έπεσε 6% στο ίδιο διάστημα, ακόμα και με την εξοικονομηση ενέργειας ενεργοποιημένη. Ίσως κάποια εφαρμογή είχε μείνει ανοιχτή, τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα

Τοπιασα στα χερια μου γοαβπρωτη φορα κιβασχοληθηκα αρκετη ωρα μες αε μαγαζι με συνδεμενο σε wifi

Ολα αψογα τελεια κ πολυ ωραια κ ταωτρια χρωματα

ΑΛΛΑ

Η οθονη δυστυχως εινια πολυ ξεθωρα τα χρωματα

Δοκιμασα κι τις τρεις επιλογες που εχει

Τιποτα

Το συγκρινα με το διετιας 6s iphone plus με επισης lcd οθονη που ημιυν και ειμαι σαν οθονη μιλαω πολυ ευχαριστημενος κ υζιφος

Πολυ χαλια μου φανηκε η οθονη

Εβαλα κ εφαρμογες οπως google maps η καποια σαιτ ειδησεων

Τιποτα πολυ ξεθωριασμενα τα χρωματα Ακομα κ σενσχεση με το μι μαξ2 που επισης ειχα μαζι μου

Εχω κι εκπτωση στο συγκεκριμενο μαγαζι 230 θα τοπαιρνα με δωρο τα ασυρματα ακουστικα κ παλι ΔΕΝ μουκανε καρδια κ το αφησα

Θα παω μα το ξαναδω μ αρεσε πολυ κατα τ αλλα

Αν καποιος εχει ενα τιπ στις ρυθμισεις περα τις προεπιλογες για να παρει λιγο χρωμα η οθονη ας γραψει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα

Τοπιασα στα χερια μου γοαβπρωτη φορα κιβασχοληθηκα αρκετη ωρα μες αε μαγαζι με συνδεμενο σε wifi

Ολα αψογα τελεια κ πολυ ωραια κ ταωτρια χρωματα

ΑΛΛΑ

Η οθονη δυστυχως εινια πολυ ξεθωρα τα χρωματα

Δοκιμασα κι τις τρεις επιλογες που εχει

Τιποτα

Το συγκρινα με το διετιας 6s iphone plus με επισης lcd οθονη που ημιυν και ειμαι σαν οθονη μιλαω πολυ ευχαριστημενος κ υζιφος

Πολυ χαλια μου φανηκε η οθονη

Εβαλα κ εφαρμογες οπως google maps η καποια σαιτ ειδησεων

Τιποτα πολυ ξεθωριασμενα τα χρωματα Ακομα κ σενσχεση με το μι μαξ2 που επισης ειχα μαζι μου

Εχω κι εκπτωση στο συγκεκριμενο μαγαζι 230 θα τοπαιρνα με δωρο τα ασυρματα ακουστικα κ παλι ΔΕΝ μουκανε καρδια κ το αφησα

Θα παω μα το ξαναδω μ αρεσε πολυ κατα τ αλλα

Αν καποιος εχει ενα τιπ στις ρυθμισεις περα τις προεπιλογες για να παρει λιγο χρωμα η οθονη ας γραψει

 

Αν θες μπορείς εκεί στις 3 επιλογές που έχει και λες ότι τις δοκίμασες, να παίξεις λίγο με τη παλέτα που έχει απο πάνω, για να δώσεις τον τονισμό που θες. Επίσης επέλεξες απο κάτω την επιλογή που έλεγε Κορεσμός: Πάντα ενίσχυση χρωμάτων; Ή οθόνη είναι πολύ καλή, αλλά όχι top χρωματικά. Αν θες ακόμα πιο ζωντανά χρώματα, και παρόμοια specs (64mp camera, NFC) πας σε RN8 Pro, που χρωματικά είναι ανώτερη. Φοράει όντως καλύτερο panel. Αλλά επαναλαμβάνω, δεν είναι του πεταματού η οθόνη του RN9 Pro.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορείς εκεί στις 3 επιλογές που έχει και λες ότι τις δοκίμασες, να παίξεις λίγο με τη παλέτα που έχει απο πάνω, για να δώσεις τον τονισμό που θες. Επίσης επέλεξες απο κάτω την επιλογή που έλεγε Κορεσμός: Πάντα ενίσχυση χρωμάτων; Ή οθόνη είναι πολύ καλή, αλλά όχι top χρωματικά. Αν θες ακόμα πιο ζωντανά χρώματα, και παρόμοια specs (64mp camera, NFC) πας σε RN8 Pro, που χρωματικά είναι ανώτερη. Φοράει όντως καλύτερο panel. Αλλά επαναλαμβάνω, δεν είναι του πεταματού η οθόνη του RN9 Pro.

Φαίνονται τόσο πολύ τα 50nits παραπάνω που έχει το 8pro;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται τόσο πολύ τα 50nits παραπάνω που έχει το 8pro;

 

Όχι φίλε evris, η διαφορά είναι πολύ μικρή! Κάποιοι μόνο ισχυρίζονται ότι τη βλέπουν τη διαφορά αυτή. Ίσως ισχύει τι να πω! Στους περισσότερους δε φαίνεται!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι κάτοχος του xiaomi redmi note 9 pro εδώ και 2 εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα, όταν ενεργοποιώ το διπλό άγγιγμα στην οθόνη για να ξυπνήσω την συσκευή ενώ αρχικά δουλεύει άψογα μετά από κάποια ώρα όταν πατάς ανάβει η οθόνη και απευθείας σβήνει χωρίς να προλάβεις να κάνεις κατι, το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση αλλά ξανά από ίδια μετά από λίγη ώρα.. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; :( επίσης για αναβάθμιση της rom χειροκίνητα πως γίνεται;; είμαι στην 11.0.1 ευχαριστώ πολύ! Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε evris, η διαφορά είναι πολύ μικρή! Κάποιοι μόνο ισχυρίζονται ότι τη βλέπουν τη διαφορά αυτή. Ίσως ισχύει τι να πω! Στους περισσότερους δε φαίνεται!

Πάντως και τα δύο χωριστά που τα είδα σε μια φίλη μου δεν είδα διαφορά. Βέβαια δίπλα δίπλα δεν τα έβαλα για να δω αν έστω κάτι ξεχωρίζει. Ούτε τα είδα κάτω από τον ήλιο μαζί.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα δύο χωριστά που τα είδα σε μια φίλη μου δεν είδα διαφορά. Βέβαια δίπλα δίπλα δεν τα έβαλα για να δω αν έστω κάτι ξεχωρίζει. Ούτε τα είδα κάτω από τον ήλιο μαζί.

 

Και που δεν τα έβαλες δίπλα, θα την καταλάβαινες πιστεύω τη διαφορά εάν υπήρχε, αφού το μάτι σου έχει συνηθίσει τόσο καιρό το 8 Pro. Τα 50 nits που έχουν διαφορά θα τα καταλάβει (και πάλι, εάν τα καταλάβει) κάποιος κάτω υπο αντίξοες συνθήκες (κόντρα ήλιος, με πολύ έντονη ηλιοφάνεια). Αλλά θεωρώ ότι είναι λίγο ψύλλοι στα άχυρα τόσο μικρή διαφορά. Η κύρια διαφορά των οθονών, είναι στη χρωματική απόδοση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα! Είμαι κάτοχος του xiaomi redmi note 9 pro εδώ και 2 εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα, όταν ενεργοποιώ το διπλό άγγιγμα στην οθόνη για να ξυπνήσω την συσκευή ενώ αρχικά δουλεύει άψογα μετά από κάποια ώρα όταν πατάς ανάβει η οθόνη και απευθείας σβήνει χωρίς να προλάβεις να κάνεις κατι, το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση αλλά ξανά από ίδια μετά από λίγη ώρα.. Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; :( επίσης για αναβάθμιση της rom χειροκίνητα πως γίνεται;; είμαι στην 11.0.1 ευχαριστώ πολύ!

 

Καλημέρα! Για να μη πάρεις απάντηση εδώ για το 9 Pro και κουράζονται τα παιδιά που έχουν το 9s να βλέπουν απαντήσεις για άλλα κινητά, μπορείς να υποβάλεις εάν το επιθυμείς, το ερώτημά σου στο νήμα για το 9 pro :)

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8045168#post8045168

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έβαλαν και το Max που είναι καθαρά κινέζικο. Πρέπει να μεταφερθούν τα ποστ στα αντίστοιχα νήματα τους και αυτό το νήμα να το κλείσουν. Όλοι μπερδευόμαστε! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έβαλαν και το Max που είναι καθαρά κινέζικο. Πρέπει να μεταφερθούν τα ποστ στα αντίστοιχα νήματα τους και αυτό το νήμα να το κλείσουν. Όλοι μπερδευόμαστε! :(

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, το ζήτησα σήμερα απο τον moderator να το διορθώσει, ελπίζω να μπορέσει να το κάνει, για να αποσυμφορηθεί το νήμα εδώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Πείτε μου τι ισχύει για αυτό που διαβάζω γενικά στο διαδίκτυο και για το s και για το "απλό" ότι υπάρχει πρόβλημα/τα σύνδεσης με το WiFi....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Πείτε μου τι ισχύει για αυτό που διαβάζω γενικά στο διαδίκτυο και για το s και για το "απλό" ότι υπάρχει πρόβλημα/τα σύνδεσης με το WiFi....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κανένα πρόβλημα στην περίπτωση της δικιάς μου συσκευής...

 

Ουτε εγω εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Καλησπέρα σας

 

Πείτε μου τι ισχύει για αυτό που διαβάζω γενικά στο διαδίκτυο και για το s και για το "απλό" ότι υπάρχει πρόβλημα/τα σύνδεσης με το WiFi....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οταν το πρωτοπήρα είχα θέμα αλλα όχι με όλα τα modem...με την τελευταία αναβάθμιση πάντως δεν έχω κανένα απολύτως θέμα

Link to comment
Share on other sites

Και στην δική μου μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με το WiFi...

Και για τον φίλο που έλεγε για τα χρώματα της οθόνης , εντάξει δεν είναι Α' Εθνική αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.

Εγώ πάντως μεσημέρι κάτω από απλή ομπρέλα θαλάσσης μια χαρά έβλεπα!!!

Τώρα αν κάποιος θέλει να τον χτυπάει ο ήλιος και να διαβάζει συγχρόνως άλλο θέμα...

Edited by zchrisz
Link to comment
Share on other sites

Το χω ξαναγράψει και παλιότερα η οθόνη του είναι παραπάνω από πάρα πάρα πολύ καλή, για να μην πω εξαιρετική! Τόσο σε φωτεινότητα όσο και σε χρώματα...το κινητακι το έχω συγκρίνει κόντρα ήλιο με s7 edge, s8 plus OnePlus 7pro και στέκεται επάξια δίπλα τους...το δε redmi note 7 είναι πραγματικά υποδεέστερο. Το θέμα είναι ότι η διαχείριση της μπάρας της φωτεινότητας είναι κάπως επιθετική, ενώ στις υπόλοιπες συσκευές είναι πιο φωτεινή στην μέση λ.χ. ενώ μετά ανεβαίνει σταδιακά, στο 9ς απ'τα 3/4 και πάνω αυξάνει πιο δυναμικά πιο επιθετικά σε αντίθεση με τα άλλα...εγώ αυτό έχω συμπεράνει. Στο τέρμα φουλ φωτεινότητας είναι υπέρ υπέρ ικανοποιητική και ανταγωνιστική και με άλλα πολύ πιο ακριβά κινητά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται τόσο πολύ τα 50nits παραπάνω που έχει το 8pro;

 

Δεν μιλαω για φωτηνοτγτα

Τα χρωματα ειναι τελειως ξεθωριασμενα

Θα ξαναπαω να κανω τις ρυθμισεις στην παλετα που προτεινε ο φιλος πιο πανω

Η οθονη ειναι απλα απογοητευτικη

Δεν περιμενα τετοιο απουελεσμα με τιποτα

Με αλλα ειχα κοληματα που τελικα ηταν οκ για την τιμη αλλα η οθονη με σταματησε

Θα δω εαν με τον κορεσμο γινει κατι

Κατα τ αλλα ειναι οκ το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...