Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα αυτό που είπες.οταν όμως έκανα επανεκκίνηση το κινητό,ξανά εμφανίστηκαν οι διεγραμενες επαφές.

 

 

Κάποιο πρόβλημα με κάποιον συγχρονισμό είναι. Δεν είναι πρόβλημα της συσκευής αυτό. Πρώτα απενεργοποίησε ό,τι sync έχεις στη συσκευή, έπειτα διέγραψε τις επαφές που θες, κάνε reboot και δες εάν το πρόβλημα παραμένει.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό σε κινητό.μαλλον είναι bug.το απενεργοποιησα τον συγχρονισμό και στις ρυθμίσεις τηλεφώνου και στο viber.σβηνω την επαφή.κανω reboot.

Στην αρχή η επαφή φαίνεται διεγραμμενη.μετα από μερικά δευτερόλεπτα Πηγαίνω στο viber ,κοιτάζω τις επαφές την ξαναεμφανιζει και στις επαφες τηλ.δοκιμαστε και εσείς αν θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό σε κινητό.μαλλον είναι bug.το απενεργοποιησα τον συγχρονισμό και στις ρυθμίσεις τηλεφώνου και στο viber.σβηνω την επαφή.κανω reboot.

Στην αρχή η επαφή φαίνεται διεγραμμενη.μετα από μερικά δευτερόλεπτα Πηγαίνω στο viber ,κοιτάζω τις επαφές την ξαναεμφανιζει και στις επαφες τηλ.δοκιμαστε και εσείς αν θέλετε...

Μήπως έχεις κρατήσει backup στο.google drive;Για δες το ,κάτι τέτοιο μου κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Στο atututu που έκανα test έβγαλε 273.518 σκορ.καλο;

 

Αν και όπως έχουμε πει μικρή σημασία έχουν τα νούμερα αυτά, για κινητό κάτω απο 200€, το να είναι μέσα στη 50άδα σε σκορ στο Antutu, είναι δείγμα της -εξαιρετικής- σχέσης ποιότητας-τιμής και τιμητικό κατά τη ταπεινή μου άποψη.

Πολλοί αντί για το κινητό αυτό (9s) προτείνουν το Α71 ως εναλλακτική, το οποίο σε σκορ είναι πολύ παρακάτω, και εκτός του ψυχολογικού ορίου της 50άδας.

Όπου και βέβαια είναι ψυχολογικό το όριο, γιατί το κινητό "πάει μπάλα" σε κάθε καθημερινή χρήση. Επίσης μέσα στο benchmark είναι δυνατότητες του κινητού που δεν θα προστεθούν στα + , όπως η ενεργειακή απόδοση του chipset-αυτονομία της συσκευής για παράδειγμα.

 

Να 'χαμε να λέγαμε.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και όπως έχουμε πει μικρή σημασία έχουν τα νούμερα αυτά, για κινητό κάτω απο 200€, το να είναι μέσα στη 50άδα σε σκορ στο Antutu, είναι δείγμα της -εξαιρετικής- σχέσης ποιότητας-τιμής και τιμητικό κατά τη ταπεινή μου άποψη.

Πολλοί αντί για το κινητό αυτό (9s) προτείνουν το Α71 ως εναλλακτική, το οποίο σε σκορ είναι πολύ παρακάτω, και εκτός του ψυχολογικού ορίου της 50άδας.

Όπου και βέβαια είναι ψυχολογικό το όριο, γιατί το κινητό "πάει μπάλα" σε κάθε καθημερινή χρήση. Επίσης μέσα στο benchmark είναι δυνατότητες του κινητού που δεν θα προστεθούν στα + , όπως η ενεργειακή απόδοση του chipset-αυτονομία της συσκευής για παράδειγμα.

 

Να 'χαμε να λέγαμε.

συμφωνω απολυτα μαζι σου:)

Edited by stathoulop
ορθη επαναληψη
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η Αναβαθμιση ???

απο Κινα βρισκω κατω απο 150 το Redmi note 9 και προερχομαι απο το redmi note 7!

 

Ti λετε να δοκιμασω να μπω και εγω στο 9???:wacko::wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η Αναβαθμιση ???

απο Κινα βρισκω κατω απο 150 το Redmi note 9 και προερχομαι απο το redmi note 7!

 

Ti λετε να δοκιμασω να μπω και εγω στο 9???:wacko::wacko::wacko::wacko:

 

Θα σου πω την άποψή μου, έχω συγκεκριμένη άποψη επί του θέματος, πρώτα όμως θα μου πεις εάν επιθυμείς το budget σου. Είναι στο νούμερο που αναφέρεις, εκεί στα 150, ή μπορείς να διαθέσεις και παραπάνω (και πόσο παραπάνω);

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια το redmi 7 το εχω λιγοτερο απο 6μηνο και δουλευει μια χαρα ...σκεφτομαι να το δωσω μια καλη τιμη ( ποσο λες να πιασει επι τι ευκαιρια) Το ποσο ειναι εκει στα 140-150! και η παραγγελια εγινε απο Κινα!

 

αυτο που δεν ειχε το 7 και δε μου αρεσε και εχει το 9 και μου αρεσει ειναι το NFC για πληρωμη με πιστωτιεκς δεν ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

στην ουσια το redmi 7 το εχω λιγοτερο απο 6μηνο και δουλευει μια χαρα ...σκεφτομαι να το δωσω μια καλη τιμη ( ποσο λες να πιασει επι τι ευκαιρια) Το ποσο ειναι εκει στα 140-150! και η παραγγελια εγινε απο Κινα!

 

αυτο που δεν ειχε το 7 και δε μου αρεσε και εχει το 9 και μου αρεσει ειναι το NFC για πληρωμη με πιστωτιεκς δεν ειναι αυτο?

 

Καταρχάς το 9 το απλό έχει NFC όντως, κάτι που το 9s δεν έχει όπως θα γνωρίζεις.

Ναι μπορείς να κάνεις πληρωμή με τραπεζικές υπηρεσίες, όπου αυτό υπάρχει ως δυνατότητα, γιατί στην Ελλάδα δεν έχουν εκμεταλλευτεί οι τράπεζες πλήρως την υπηρεσία αυτή, είμαστε λίγο πίσω, αν το θες μόνο για τραπεζικά το NFC, γιατί οι χρήσεις του είναι πολλές.

 

Εάν καίγεσαι τόσο για NFC ναι να προχωρήσεις στην αγορά του συγκεκριμένου.

 

Ειδάλλως ΔΕΝ αξίζει η μετάβαση, γιατί μόλις 2 γενιές μετά δε θα δεις ουσιαστική αναβάθμιση.

Μετά απο 3 γενιές και πάνω θα δεις ουσιαστική διαφορά. Στη θέση σου και με τη προϋπόθεση ότι δε θα καιγόμουν για αλλαγή συσκευής, θα περίμενα στο budget αυτό που έχεις να βγει (όταν γίνει αυτό) το RN10 κάποια απλή του έκδοση που ίσως έχει κι αυτό NFC όπως έχει τώρα το 9, αλλά και να μην έχει απλή έκδοση με NFC, πάλι θα μπορείς να πάρεις το 9, και τότε θα είναι και σε τιμή σκότωμα ή να διαθέσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις το 9 Pro που τότε θα έχει γύρω στα 200 λίγο πάνω-λίγο κάτω, θα έχει παλαιώσει και ενδεχομένως "βαρύνει" στο multitasking το 7 σου. Μια χαρά συσκευή έχεις, και μόνο εάν θες "ντε και καλά" NFC, μόνο τότε να αλλάξεις το 7.

 

Δεν έχω άποψη για το πως κινούνται οι τιμές των μεταχειρισμένων για αυτό που με ρωτάς. Σίγουρα, παραπάνω απο 130-140 μη περιμένεις να φύγει, το πιθανότερο ότι λέω και πολλά.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο atututu που έκανα test έβγαλε 273.518 σκορ.καλο;

 

Γαζωνει το εργαλείο, δεν μασάει πουθενά. Λες και έχεις ναυαρχίδα του 2018 είναι...τρομερό σκρολάρισμα στο browsing, τα παιχνίδια τα πάει αέρα η μπαταρία ατελείωτη και οι κάμερες για σκαρτα 200 ευρώ σε πάρα μα πάρα πολύ καλή απόδοση σε θέμα φωτογραφίας ,στο βίντεο οκ δεν τα πάει περίφημα απλά καλά θα έλεγα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για το pro μιλάμε?

 

Εδω για το note 9s, για το note 9 pro διπλα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=483395

Link to comment
Share on other sites

Εδω για το note 9s, για το note 9 pro διπλα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=483395

Για το 9 Pro είναι εδώ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8037922#post8037922

Εσύ του έστειλες το παρόν νήμα ξανά! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με τον dialer? Πολύ συχνά με το που απαντάω η ξεκινάω κλήση κλείνει η οθονη ακόμα κ αν απομακρύνω το ακουστικό και ανοίγει μόνο με διπλό πάτημα του power όπου μετά δουλεύει κανονικά η οθονη όταν απομακρυνθεί από το αυτί. Σε 11.0.3. Δεν έχω διαβάσει κάποια αναφορά τέτοια. Είναι πρόβλημα του αισθητήρα άρα hardware η θα λυθεί με update?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με τον dialer? Πολύ συχνά με το που απαντάω η ξεκινάω κλήση κλείνει η οθονη ακόμα κ αν απομακρύνω το ακουστικό και ανοίγει μόνο με διπλό πάτημα του power όπου μετά δουλεύει κανονικά η οθονη όταν απομακρυνθεί από το αυτί. Σε 11.0.3. Δεν έχω διαβάσει κάποια αναφορά τέτοια. Είναι πρόβλημα του αισθητήρα άρα hardware η θα λυθεί με update?

 

Το hardware είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάμε.

Και αυτό γιατί βάση πιθανοτήτων αλλά πολλές φορές και απο τη περιγραφή ενός προβλήματος, υπάρχει bug.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα σου θα φτιάξει με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Και θα σου πρότεινα να την κάνεις, γιατί ο αισθητήρας εγγύτητας είναι χρήσιμος για να σου προτείνω να τον απενεργοποιήσεις. Κάνε factory reset λοιπόν, και εάν θες μας ενημερώνεις για το πρόβλημά σου.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να περιμένω κάνα update γιατί ποιος ξαναστηνει. Θα δοκιμάσω backup σε xiaom8 cloud για επαναφορά μετά αφού τσεκαρω. Αν και δε νομίζω να φτιάξει αφού έκανα κατευθείαν σχεδόν update. Το κάνει πάντως και με το viber άρα δεν ειναι bug του dialer.επισης το κάνει και με τα bluetooth ακουστικά που δε θα πρεπε να κλεινει. Βρηκα κ αυτο

επισης ενα calibration

δεν ξερω αν δουλευει.

EdIT: Δοκιμασα calibration αλλα δεν το ελυσε το θεμα

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ήμουν έτοιμος να αγοράσω το 9s αλλά με τα τόσα προβλήματα που βλέπω να υπάρχουν για κανένα λόγο δεν θα το έκανα τώρα.

Όσο οικονομικό και να είναι ένα τηλέφωνο, κανείς δεν θέλει να πάρει μία συσκευή που να έχει προβλήματα. Και εδώ βλέπω διαρκώς αναφορές για μικρότερα ή μεγαλύτερα ζητήματα, οπότε το να περιμένω αναβαθμίσεις αγοράζοντας τη συσκευή, δεν το θεωρώ έξυπνο. Εμένα το καλύτερο είναι κανείς να αναβάλει την αγορά της συσκευής και να περιμένει λίγο καιρό ή να στραφεί σε άλλο μοντέλο

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Bugs υπηρχαν κ υπάρχουν και για προηγούμενα μοντέλα όπως το 8pro. Προσωπικά θεωρώ το 9s τη καλύτερη επιλογή στο 4/64 γύρω στα 165€. εκτός από το nfc που τελικά δεν είναι τραγικό δε μετανιώνω καθόλου που επέλεξα το 9s ανάμεσα στο 8pro και φυσικά στο note 9 αλλά και το σκέτο 9 όπου στα 4/64 η τιμή είναι παραπλήσια αλλά και τα δύο υποδιεστερα. Τώρα αν είναι να πάει κάποιος στο 9s 6/128 νομίζω ότι πλέον η ζυγαριά γέρνει προς το 9pro.

Update: μετά το δεύτερο calibration δε μου έχει δημιουργήσει θέμα προς το παρόν. Θα δείξει. Ελπίζω να μη χρειαστεί reset. Και όντως το θέμα δείχνει να μην είναι hardware αλλά θα περιμένω να δω 0ως θα εξελιχθει

Link to comment
Share on other sites

@giokspy δώστου λίγο χρόνο μακάρι να μην στο ξανά παρουσιάσει,στου γιου μου δεν έχει κάποιο θέμα και όντως η συσκευή αξίζει πάρα πολύ! ...Από έναν χρήστη που δουλεύει μόνιμα ναυαρχίδες με βασική συσκευή το 1+ 7pro
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τα τόσα bugs του 9s, και απλά θα ήθελα να πώ ότι 2 μήνες που το έχω (6/128), είναι βαρετά απροβλημάτιστο... Μόνο μια φορά κόλλησε και ενώ έδειχνε ΟΚ, όσοι με έπαιρναν έλεγε ότι είναι απενεργοποιημένο... Αυτό το είχα πάθει και με το Mi Max θυμάμαι, και ξέρω ότι έχει τύχει και σε άλλους, όχι μόνο με xiaomi... Μία που το έστησα, και πάει κανονικά... Τουλάχιστον 2 μέρες μπαταρία, και δεν έχει κάνει κιχ... Υποθέτω ότι το "φθηνό-καλό" είναι αυτό που ξέραμε, ότι θέλει "στρώσιμο", να κάτσει καλά... Ή είμαι τυχερός μέχρι σήμερα... Και εγώ θα έπαιρνα το pro σήμερα, αλλά δεν είναι λογική αυτή, να περιμένεις όποτε και αν βγει καλύτερο μοντέλο...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος θέμα με τον dialer? Πολύ συχνά με το που απαντάω η ξεκινάω κλήση κλείνει η οθονη ακόμα κ αν απομακρύνω το ακουστικό και ανοίγει μόνο με διπλό πάτημα του power όπου μετά δουλεύει κανονικά η οθονη όταν απομακρυνθεί από το αυτί. Σε 11.0.3. Δεν έχω διαβάσει κάποια αναφορά τέτοια. Είναι πρόβλημα του αισθητήρα άρα hardware η θα λυθεί με update?

Εγώ απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον έχω το αντίθετο πρόβλημα. Κάθε φορά που απαντάω κλήση αμέσως πατάω το πλαϊνό κουμπί να κλείσει η οθόνη για να μην πατάω κουμπιά με το αυτί μου. Ε με το 9s η οθόνη ποτέ δεν κλείνει εντελώς. Αναβοσβήνει πολλές φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης κι επειδή κάνω μεγάλα χρονικά τηλεφωνήματα σίγουρα 1-2 φορές κατά τη διάρκεια της κλήσης θα καταφέρω να πατήσω τη σίγαση χωρίς να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...