Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες εντος των ημερων παω για αλλαγη laptop.

Παιζει σοβαρα το ενδεχομενο για mac...

Το msn θα δουλευει χωρις προβλημα φανταζομαι(και χωρις cross over)?

Kαποιο λινκ για dc++ software?

CS,Generals κλπ παιζουν χωρις προβληματα με crossover;

Software που μπορω να βρω ραγισμενο;

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Software που μπορω να βρω ραγισμενο;

 

Όπου και του PC.

Torrents, direct downloads links κτλ.

:)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

mpori kapios na mou pi pos mporo na kano delete widgets???

(nai den exo xrisimopiisi mac prin )

:)

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

όσο είσαι στο dashboard, κράτησε πατημένο το κουμπί option (alt) και πήγαινε με το mouse σου επάνω στο widget. Θα δείς πάνω αριστερά του widget το Χ. Πατώντας το, κλείνεις το widget.
Link to comment
Share on other sites

tora pou se brika ...:)

kseris pos mporo na peraso eksoteri skliro ?

apo airport extreme ...wireless ....

 

se euxaristo ,ta exo skatosi me ta widgets ...apo ti xara mou to gemisa kai den iksera pos na ta bgalo :o

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

nai ,to teleuteo !

 

katafera kai perasa ton ektipoti (gia emena itan katarthoma)alla den ksero pos na peraso t skliro..

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

A είναι εύκολο! Τον συνδέεις (προφανώς θα πρέπει να έχεις κάποιο USB hub αφού ήδη έχεις βάλει τον εκτυπωτή). Πας στο Airport Utility, κάνεις διπλό click στο Airport σου και ελέγχεις αν τον έχει δει στην κατηγορία Disks. Μετά στο File Sharing τσεκάρεις το enable και διαλέγεις τον τρόπο security που θες, εγλω το έχω με το base station password για να μην έχω άλλον έναν κωδικό να θυμάμαι. Αυτά κι είσαι έτοιμος. Αν στο airport θα συνδέεσαι και με ethernet, τσέκαρε και την αντίστοιχη επιλογή.

 

Για να τον βλέπεις πάντα και αυτόματα στα μηχανήματα, μπορείς αν θες να τρέξεις το Airport Disk Utility!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχετε μάθει τίποτα για το MS Office 2008, πότε επιτέλους θα κυκλοφορήσει;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταφέρει να δουλέψει μέσα από το parallels usb εκτυπωτή;

Περνάω τους drivers για τα windows, φαίνεται ότι τον βρίσκει αλλά μετά τίποτα.

Υπάρχει κάποιο τρυκ;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ! δεν εχω δοκιμασει ποτε μου mac . σκεφτομαι να αλλαξω υπολογιστη τωρα και λεω να παρω εναν υπολογιστη της apple . τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα εχει εναντι ενος κανονικου υπολογιστη που τρεχει windows ?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ! δεν εχω δοκιμασει ποτε μου mac . σκεφτομαι να αλλαξω υπολογιστη τωρα και λεω να παρω εναν υπολογιστη της apple . τι πλεονεκτηματα και τι μειονεκτηματα εχει εναντι ενος κανονικου υπολογιστη που τρεχει windows ?

 

http://www.apple.com/getamac/

Link to comment
Share on other sites

Έχει μπόλικα και από τα δύο :)

 

Στα πλεονεκτήματα συμπεριλαμβάνονται το ίδιο το λειτουργικό, το οποίο είναι πιο εύχρηστο και εύκολο στο να το μάθεις και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες που σου δίνει, το ότι δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί ιοί για mac (σε αντίθεση με τα windows για τα οποία υπάρχουν εκατομμύρια), ότι έρχονται με περισσότερες multimedia εφαρμογές απ' ότι τα windows καλύπτοντας ένα ευρύτερο φάσμα απαιτήσεων χωρίς να χρειάζονται δεκάδες άλλα προγράμματα, η πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, το εξαιρετικό design και πολλά άλλα.

 

Στα μειονεκτήματα τώρα: Πρώτα από όλα η απαίσια ελληνική αντιπροσωπεία (η διαβόητη "Rainbow"), το γεγονός πως πολλά περιφερειακά δε δουλεύουν σε mac περιβάλλον (π.χ. δεν μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε κάρτα τηλεόρασης. Πρέπει να ελέγξεις ότι είναι συμβατή με mac. Και αυτό ισχύει με όλα τα περιφερειακά), το ότι (αν είσαι gamer) δεν υπάρχουν πολλά παιχνίδια για mac στην Ελλάδα και ότι γενικότερα το software που θα παίρνεις θα πρέπει ή να είναι έκδοση "για mac" ή να είναι και για mac και για windows (π.χ. WoW).

 

Κάτι άλλο που είναι και καλό αλλά και κακό είναι πως το Mac OS υπάρχει μόνο σε μηχανήματα της Apple. Καλώς ή κακώς, αυτό σημαίνει πως μόνο μια εταιρία βγάζει μηχανήματα με αυτό το λειτουργικό που συνεπάγεται αυτομάτως μικρότερο φάσμα επιλογών όσον αφορά το μηχάνημα που θα επιλέξεις. Π.χ. αν θες laptop, θα πας είτε σε Macbook, που έχουν 13.3 οθόνες και είναι περισσότερο για μια "βασική" χρήση και εύκολη μεταφορά ή σε Macbook Pro που είναι τα πιο επαγγελματικά μηχανήματα. Υπάρχει φυσικά δυνατότητα αλλαγής κάποιων χαρακτηριστικών, αλλά η παράδοση ενός μηχανήματος που φτιάχνεις εσύ (BTO) καθυστερεί σημαντικά το χρόνο παράδοσης από την αντιπροσωπεία.

 

Επίσης, έχε κατά νου ότι μπορείς να κάνεις και εγκατάσταση των Windows πάνω σε μηχάνημα της Apple. Αυτό στο προτείνω μόνο σαν έσχατη λύση, αν τελικά επιλέξεις ένα μηχάνημα της εταιρείας και υπάρχει κάποια εφαρμογή ή περιφερειακό που δουλεύει ΜΟΝΟ σε Windows. Αλλιώς είναι απλά λάθος κίνηση.

 

Γενικότερα, ρίξε μια ματιά και εδώ για να δεις τι ακριβώς μηχανήματα έχει η Apple και να πάρεις μια ιδέα για τις τιμές. Να ξέρεις πάντως πως τα Mac, έχουν πάρα πολύ καλή φήμη η οποία συνοψίζεται στη φράση "τα αξίζουν τα λεφτά τους". Ωστόσο, από την άλλη σιγουρέψου πως δε σε συμφέρει περισσότερο ένας απλός υπολογιστής με windows.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την εκτενη απαντηση ! δηλαδη εν τελει αξιζει να δοκιμασω mac ! το προβλημα ειναι στο ποιον θα διαλεξω . οι εκδοσεις με ελληνικα λειτουργουν καλα ?
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά αγγλικής και ελληνικής έκδοσης είναι η εξής: η ελληνική έχει και ελληνικούς χαρακτήρες πάνω στο πληκτρολόγιο και σου δίνει και ένα cd το οποίο εξελληνίζει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του λειτουργικού και προσφέρει υποστήριξη ελληνικών σε παλαιότερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζουν unicode (πχ παλαιότερες εκδόσεις του Quark). Δεν είναι προεγκατεστημένο όμως, αν θες το βάζεις. Ταυτόχρονα όμως δημιουργεί αρκετά άλλα προβλήματα οπότε αν δεν έχεις ανάγκη κάτι τέτοιο, δεν το εγκαθιστάς καν, αφού η unicode υποστήριξη ελληνικών του Χ είναι πλήρης έτσι κι αλλιώς. Εγώ 2 χρόνια τώρα με ελληνικό ibook χωρίς υποστήριξη ελληνικών εγκατεστημένη δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τα ελληνικά.

 

Μέχρι πρότινος τις αγγλικές τις έδινε 100 ε περίπου φθηνότερα αλλά επειδή όλοι αγόραζαν αγγλικές, τώρα έχουν και οι δύο εκδόσεις την ίδια τιμή οπότε αγοράζεις ό,τι είναι διαθέσιμο.

 

Γενικά, όπως είπε και ο DesertSMisSRaiN, ένας είναι ο κανόνας: τα μηχανήματα της Apple προσφέρουν συγκεκριμένα πράγματα. Αν αυτά που προσφέρουν σε καλύπτουν, δηλαδή αν δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω (πχ να παίζεις μανιωδώς παιχνίδια) ή κάτι από όσα προσφέρουν σου είναι περιττό, τότε ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή. Αν όμως πάνω κάτι όσα δίνουν είναι και αυτά που ζητάς, τότε θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την εκτενη απαντηση ! δηλαδη εν τελει αξιζει να δοκιμασω mac ! το προβλημα ειναι στο ποιον θα διαλεξω . οι εκδοσεις με ελληνικα λειτουργουν καλα ?

 

Όπως σου είπε και ο stereo, αν εσύ θεωρείς πως αυτά που προσφέρουν θα σου είναι χρήσιμα, τότε ναι. Αξίζει να δοκιμάσεις. Γιατί το θες; θες λάπτοπ ή σταθερό;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

βασικα επειδη σε 2 μηνες θα ειμαι φοιτητης ενας υπολογιστης μου ειναι πολυ απαραιτητος . θα μενω μακρια απο το σπιτι και θα θελω να ειμαι αρκετα συχνα στο msn, εχω 2 terra μουσικης που θα ακουω συνεχεια, θα χτησιμοποιω πολυ το ιντερνετ . αυτες ειναι οι καθημερινες μου εργασιες . απο κει και περα επειδη ειμαι λατρησ της φωτογραφιας θελω να μην μου κολλαει σε προγραμματα οπως το photoshop και final cut pro . επισης θα ηθελα να μου ειναι αρκετα γρηγορος και να εχει καλη οθονη μπας και βαλω και tv card ! με τα παραπανω τι λετε, με συμφερει να παρω mac ? για λαπτοπ η σταθερο δεν εχω αποφασισει ακομα .
Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφίες και διαχείρισή τους και ανέβασμα σε site ή flickr κλπ, καθώς και για editing, θα είναι super.

 

Το iMovie σε μένα πάει καλά. Και το FC. Όταν πάω να κάνω HD editing ψιλοχοντροσέρνεται (έχω iMac CoreDuo -όχι Core2Duo- με δύο γίγα μνήμη). To encoding σε Η.264 του παίρνει ώρα αλλά τώρα θα ψωνίσω το κολπάκι της Elgato που το επιταχύνει.

 

Για τη μουσική τα ξέρεις, που την έχεις όμως αποθηκευμένη;

TV card υπάρχουν πολύ λίγα που παίζουν και λίγο ακριβά, οπότε αν σου είναι απαραίτητο χμ. Επίσης χμ με το MSN αν θες και video.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καταφέρει να δουλέψει μέσα από το parallels usb εκτυπωτή;

Περνάω τους drivers για τα windows, φαίνεται ότι τον βρίσκει αλλά μετά τίποτα.

Υπάρχει κάποιο τρυκ;

 

 

Κατάφερα να δουλέψει ο USB εκτυπωτής χρησιμοποιώντας το VMWARE προσομοιωτή. Μπορεί κάποιος να έχει την ίδια ερώτησ στο μέλλον οπότε

ας δοκιμάσει και το Vmware

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τυπώνω κανονικά μέσα από parallels. Κάνε τον εκτυπωτή shared από το OS X και θα τον δουν τα windows δικτυακό.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβαζα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για switchers: http://the.taoofmac.com/space/HOWTO/Switch%20To%20The%20Mac

:)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα ενα MacBook Pro 15.4 2.4Ghz...καλα εκανα;(τι ρωτω :P)

 

...και σε ποιo thread το ρωτάς :p :p

Με γειά. Εγώ ακόμα περιμένω το MacBook Black μου :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβαζα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για switchers: http://the.taoofmac.com/space/HOWTO/Switch%20To%20The%20Mac

:)

Μπράβο, πολύ καλό. Exported to pdf για μελλοντικό reference :p

 

Υπάρχει πουθενά κάποιο plugin για το itunes που να διορθώνει τα κινέζικα στα ελληνικά tags;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...