Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και μόλις το έκανα post σε άλλο forum, ας το γράψω κι εδώ.

 

Λίγες πληροφορίες για όποιον θέλει να αλλάξει το δίσκο κάποιου Mac

 

Καταρχήν αν δεν έχετε ΗΔΗ στημένο Time Machine είτε με Time Capsule είτε με έναν εξωτερικό δίσκο, δεν ξέρετε τι χάνετε !!! Αν το στήσετε μια φορά, και ειδικά αν το χρειαστείτε μια φορά, δεν θα μπορείτε να κάνετε χωρίς αυτό !

 

Αν λοιπόν έχετε BackUp με Time Machine, βάζετε τον καινούριο δίσκο μέσα, bootάρετε από το DVD του Leopard και αφού διαμορφώσετε το νέο δίσκο σας, επιλέγετε "Restore from Time Machine BackUp" ή κάπως έτσι. Διαλέγεται ΤΙ θα κάνετε restore (προφανώς τα πάντα) και αυτό ήτανε ! Έχετε ένα αντίγραφο του παλιού σας δίσκου, στο νέο !!!

 

Μια επίσης πολύ αξιόπιστη λύση, η οποία έμεινε από τις εποχές ΠΡΟ Leopard που δεν είχαμε Time Machine είναι το CCC (Carbon Copy Cloner), ένα FreeWare Application με το οποίο μπορετε να κάνετε ένα ακριβές αντίγραφο του παλιού σας δίσκου πάνω στον καινούριο. Ουσιαστικά σας γλιτώνει από το πρώτο βήμα, δηλαδή από το να bootάρετε από το DVD του Leopard. Αν και FreeWare πρόκειται για ένα πολύ αξιόπιστο Application.

 

Προσωπικά μιας και έχω Time Machine με Time Capsule, θα εμπιστευτώ την Apple. Στο παρελθόν, έχω κάνει το ίδιο και με το CCC.

 

Όποια λύση κι αν επιλέξετε, δε θα συναντήσετε πρόβλημα. Και τα δύο είναι το ίδιο απλά νομίζω.

 

Καλή επιτυχία !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ zografos, αλλά δίσκο ξέρω να αλλάζω, ήθελα να ρωτήσω αν παίρνει παραπάνω. Όταν έβαλα τον 250 μου είχε πει το παιδί που τον αγόρασα ότι μέχρι 250 παίρνει, αλλά μάλλον τότε δεν υπήρχε μεγαλύτερος! Έτσι είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν παίρνει παραπάνω, αλλά έσφαλα.

Τεσπα, ένας 500άρης θα με βολέψει, να μπορούσε να πάρει και άλλα 2GB μνήμη τέλεια θα ήταν...

edit: CCC χρησιμοποιώ πάντα, με time machine δεν έχω δοκιμάσει.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ zografos, αλλά δίσκο ξέρω να αλλάζω, ήθελα να ρωτήσω αν παίρνει παραπάνω. Όταν έβαλα τον 250 μου είχε πει το παιδί που τον αγόρασα ότι μέχρι 250 παίρνει, αλλά μάλλον τότε δεν υπήρχε μεγαλύτερος! Έτσι είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν παίρνει παραπάνω, αλλά έσφαλα.

Τεσπα, ένας 500άρης θα με βολέψει, να μπορούσε να πάρει και άλλα 2GB μνήμη τέλεια θα ήταν...

edit: CCC χρησιμοποιώ πάντα, με time machine δεν έχω δοκιμάσει.

 

Για τη μνήμη δεν ξέρω, θα πρέπει να το ψάξεις. Όσον αφορά το σίκο όμως, δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός. Αυτό που σε περιορίζει είναι μόνο το μέχρι ΤΙ δίσκος βγαίνει με τα χαρακτηριστικά που υποστρηρίζει ο MacBook σου ... δηλαδή SATA II, SATA III, 2.5", 3.5" κλπ ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 3 GB βλέπει, καλά είναι και αυτά.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 3 GB βλέπει, καλά είναι και αυτά.

 

Όχι καλά. Μια χαρά είναι. Μη μου πεις ότι τρέχεις κάτι στον Mac που θέλεις περισσότερη μνήμη ??? Εγώ στον iMac μου έχω 2Gb και πραγματικά δε χρειάζομαι περισσότερα ... Γενικά το λειτουργικό είναι πολύ ... συντηρητικό όσον αφορά τη μνήμη ... σε αντίθεση με τα Windows.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 3 βλέπει σε Windows, το Χ βλέπει και παραπάνω.

 

Ναι, απλά στο X δε χρειάζονται ... συνήθως !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Βασικά μόνο αν θες να τρέχεις και αρκετό virtualization χρειάζονται, αλλιώς και τα 2 μια χαρά είναι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα macbook late 2006 με δίσκο 250, θέλω να του βάλω παραπάνω, ξέρετε που μπορώ να κοιτάξω αν μπορώ;

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303008

 

7200 rpm & free fall sensor.

 

βέβαια αν θες να θυσιάσεις τα 7200rpm και να πας σε 5000

υπάρχουν και 500άρηδες.

 

εν όψη 500άρης στις 7000.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αντιστοιχο με το subtitles workshop για mac υπαρχει? εχω φαει τον κοσμο στο internet αλλα γιοκ..

θελω ενα προγραμμα για επεξεργασία και συγχρονισμό υποτίτλων για avi, mkv files...

 

ps. καλη ανασταση σε ολους...:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αντιστοιχο με το subtitles workshop για mac υπαρχει? εχω φαει τον κοσμο στο internet αλλα γιοκ..

θελω ενα προγραμμα για επεξεργασία και συγχρονισμό υποτίτλων για avi, mkv files...

 

ps. καλη ανασταση σε ολους...:D

 

Δοκίμασε το jubler.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι αντιστοιχο με το subtitles workshop για mac υπαρχει? εχω φαει τον κοσμο στο internet αλλα γιοκ..

θελω ενα προγραμμα για επεξεργασία και συγχρονισμό υποτίτλων για avi, mkv files...

 

ps. καλη ανασταση σε ολους...:D

 

Τα δύο ποιο κλασικά εργαλεία για Mac είναι τα:

 

HandBrake

 

Visual Hub

 

και το ένα συμπληρώνει το άλλο. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το Subtitle Workshop, αλλά προφανώς παίζει με avi και όχι μόνο video files, ενσωματώνει υπότιτλους κλπ ...

 

Νομίζω ότι αυτά τα δυο προγράμματα θα σε καλύψουν. Αν όχι, προφανώς υπάρχουν και πολλά άλλα ...

 

Καλή ανάσταση και από εμένα (geovass το πέρασμά σου στο Mac και το σταδιακό ξεκόλλημα από τα Windows είναι μια ανάσταση ...)

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο ποιο κλασικά εργαλεία για Mac είναι τα:

 

HandBrake

 

Visual Hub

 

και το ένα συμπληρώνει το άλλο. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το Subtitle Workshop, αλλά προφανώς παίζει με avi και όχι μόνο video files, ενσωματώνει υπότιτλους κλπ ...

 

Νομίζω ότι αυτά τα δυο προγράμματα θα σε καλύψουν. Αν όχι, προφανώς υπάρχουν και πολλά άλλα ...

 

Καλή ανάσταση και από εμένα (geovass το πέρασμά σου στο Mac και το σταδιακό ξεκόλλημα από τα Windows είναι μια ανάσταση ...)

 

δοκίμασε και το καινούργιο VideoMonkey. είναι στον ίδιο κωδικα του visualhub

 

http://videomonkey.org/Video_Monkey/About.html

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο ποιο κλασικά εργαλεία για Mac είναι τα:

 

HandBrake

 

Visual Hub

 

και το ένα συμπληρώνει το άλλο. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει το Subtitle Workshop, αλλά προφανώς παίζει με avi και όχι μόνο video files, ενσωματώνει υπότιτλους κλπ ...

 

Νομίζω ότι αυτά τα δυο προγράμματα θα σε καλύψουν. Αν όχι, προφανώς υπάρχουν και πολλά άλλα ...

 

Καλή ανάσταση και από εμένα (geovass το πέρασμά σου στο Mac και το σταδιακό ξεκόλλημα από τα Windows είναι μια ανάσταση ...)

 

χεχεχε... μαλλον ετσι ειναι! καλα εεε... ανεβασα με 1 κλικ φωτος απο το iPicture στο Facebook μου... πωπωπω..

ΟΚ τα εργαλια για υποτιτλους, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να ανοιξουν και να συγχρονησουν ταινιες mkv...:cry: any solutions on this?? δεν θελω να αλλαξω φορματ γιατι τα βλεπω με HD player στην TV μου...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θες να κάνεις με τους υπότιτλους; Απλά να βλέπεις mkv με τα αντίστοιχα srt;
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θες να κάνεις με τους υπότιτλους; Απλά να βλέπεις mkv με τα αντίστοιχα srt;

 

οχι, αυτο το κανω με το vlc. θελω να μπορω να συγχρονίζω srt με mkv ή με avi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χριστος Ανεστη σε ολους!!!:)

 

Σημερα ολη μερα μου βγαζει αυτο το μηνυμα οταν μπαινω σε καποια sites στο safari...

 

........has content of MIME type “application/x-shockwave-flash”. Because you don’t have a plug-in installed for this MIME type, this content can’t be displayed

 

Τι κανω γι'αυτο??εχω και flash player και shockwave απο adobe...γιατι εχω αυτο το μηνυμα??

 

 

 

edit...μολις πηγα στα internet plug-ins και ειδα οτι υπαρχει ενας φακελος που λεγεται "Disabled Plug-ins" και μεσα μαντεψτε τι βρισκεται...ναι υπαρχει κατι σχετικο με shockwave που δεν εχω ιδεα τι ειναι βασικα....λεγεται NP-PPC-Dir-Shockwave

αυτο ειναι το προβλημα??και αν ναι πως το λυνω??

 

edit2...ολα καλα τελικα, ξαναεβαλα shockwave και παιζει..

Link to comment
Share on other sites

χμ... η διάφορα του leopard και του snow leopard πια ειναι? θα μπορούμε να αναβαθμίσουμε και εμεις που εχουμε leopard στην ῾χιονισμένη' έκδοση῞?
Link to comment
Share on other sites

repair permissions πότε κάμουμε?

To improve your system's performance, use the permissions repair function in OS X

μια φορά το χρόνο καλά είναι.

 

χμ... η διάφορα του leopard και του snow leopard πια ειναι? θα μπορούμε να αναβαθμίσουμε και εμεις που εχουμε leopard στην ῾χιονισμένη' έκδοση῞?

Βελτιώσεις στην ασφάλεια και ταχύτητα του λειτουργικού, μη εμφανείς, αλλά σημαντικές σύμφωνα με την apple. Αν έχεις intel, όταν βγει, δλδ κατά τον Οκτώβρη. Είναι η πρώτη έκδοση OS X που δεν θα υποστηρίζει power pc.

 

@stereo: 3 GB χρησιμοποιεί, άσχετο αν τα "βλέπει" όλα. Τσεκαρισμένο, πάντα για late 2006 μοντέλο και όχι για τα νεώτερα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

To improve your system's performance, use the permissions repair function in OS X

μια φορά το χρόνο καλά είναι.

 

 

Βελτιώσεις στην ασφάλεια και ταχύτητα του λειτουργικού, μη εμφανείς, αλλά σημαντικές σύμφωνα με την apple. Αν έχεις intel, όταν βγει, δλδ κατά τον Οκτώβρη. Είναι η πρώτη έκδοση OS X που δεν θα υποστηρίζει power pc.

 

@stereo: 3 GB χρησιμοποιεί, άσχετο αν τα "βλέπει" όλα. Τσεκαρισμένο, πάντα για late 2006 μοντέλο και όχι για τα νεώτερα.

ευχαριστώ. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα κι απο μενα λοιπον πουληθηκε ο μακουλης μου σνιφφφφφ

Λοιπον μου ειπε ενας φιλος για ενα μαγαζι στην αγγλια οτι εχει καλες τιμες και το μοιραζομαι μαζι σας http://www.computerwarehouse.co.uk εχει καλες τιμες και φερνει και ελλαδα με πιστωτικη και με δοσεις !!!!

Για δειτε το και τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να θεωρήσω οτι αγοράζοντας ενα USB hub θα παίξει μια χαρά με τον iMac μου ε? Δεν θελει καποια ρύθμιση?

Οι 6 USB που δινει (που ουσιαστικά είναι 4, μιας και Mouse/keybord καταλαμβανουν 2) ειναι λιγες ρε γ@μοτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να θεωρήσω οτι αγοράζοντας ενα USB hub θα παίξει μια χαρά με τον iMac μου ε? Δεν θελει καποια ρύθμιση?

Οι 6 USB που δινει (που ουσιαστικά είναι 4, μιας και Mouse/keybord καταλαμβανουν 2) ειναι λιγες ρε γ@μοτο...

Εννοείται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...