Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πως βγάζω το page file? είναι σπαστικό. μέσα σε 2-3 μέρες γεμίζει 1-2GB του δίσκου. δεν έχω και πολλά ελεύθερα.

 

swap file για το OS X και Linux. Και να το σβήσεις θα ξαναδημιουργηθεί άλεξ. Πάρε περισσότερη μνήμη. Χρησιμοποίησε το onyx για να καθαρίζεις το δίσκο.

 

πως μπορω να κανω copy ενα dvd (με ταινια) στο σκληρο μου??:rolleyes:

Mac the ripper

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες...εννοουσα μια ταινια που εχω γραψει εγω σε dvd με toast...πως μπορω να το κανω copy στο σκληρο παλι??εκανα drag & drop τα AUDIO_TS και VIDEO_TS στο desktop αλλα τωρα πως μπορω να τη δω στο mac??ειναι χωρισμενη σε 5 κομματια και δεν μπορω να τα ενωσω...τα κομματια ειναι της μορφης VTS_01_1.VOB
Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση είναι πάλι mac the ripper, δες το βίντεο

(διάβασε και τα σχόλια από κάτω)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

swap file για το OS X και Linux. Και να το σβήσεις θα ξαναδημιουργηθεί άλεξ. Πάρε περισσότερη μνήμη. Χρησιμοποίησε το onyx για να καθαρίζεις το δίσκο.

 

 

Mac the ripper

οκ. με 2GB ram δεν το κάνει δηλαδή? :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

SwapCop.(δεν το έχω δοκιμάσει)

Γενικά ναι, με αύξηση της μνήμης δεν θα χρησιμοποιεί swap ή σωστότερα θα χρησιμοποιεί λιγότερο. Δεν μπορείς να σβήσεις το swap τελείως, μόνο αν θες να χρησιμοποιείς άλλο δισκό που να το έχει.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση είναι πάλι mac the ripper, δες το βίντεο

(διάβασε και τα σχόλια από κάτω)

 

ενταξει το βρηκα...μετα χτυπαω και ενα "Handbrake" για να το φερω στα ισα του γιατι αυτο το .vob μου τη σπαει...:p

thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω την αποψη σας εχω στην κατοχη μου ενα black MacBook με 2.2 επεξεργαστη ιντελ , 1 γιγα ραμ, 160αρη σκληρο 13.3 οθονη και κτλ κτλ! Και μου χει κατσει η ιδεα να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο 13 αρη αλλα δεν βγαινει σε μαυρο και χω ξενερωσει !Τ ι να κανω να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο η κρατησω τον μαυρο !!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω την αποψη σας εχω στην κατοχη μου ενα black MacBook με 2.2 επεξεργαστη ιντελ , 1 γιγα ραμ, 160αρη σκληρο 13.3 οθονη και κτλ κτλ! Και μου χει κατσει η ιδεα να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο 13 αρη αλλα δεν βγαινει σε μαυρο και χω ξενερωσει !Τ ι να κανω να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο η κρατησω τον μαυρο !!!!

 

Koίτα, το καινούριο είναι πραγματικά τέλειο. Το unibody από αλουμίνιο και το καινούριο trackpad παίζουν καθοριστικό ρόλο σε αυτό. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη! Εφόσον βέβαια η διαφορά στη τιμή δεν σου είναι πρόβλημα.

 

Αν όμως είσαι ευχαριστημένος με το macbook που έχεις τώρα κράτησε το και βλέπεις αργότερα... Πόσο καιρό το έχεις?

Link to comment
Share on other sites

14 μηνες τον εχω τον μικρο ειμαι ευχαριστημενος απλα θελω καλλιτερη καρτα γραφικων μωρε να παιξω κανα παιχνιδι μην μπλεξω με windows δεν θελω εχω ερωτευτει τα leopard αρε προβληματα που χει ο κοσμος εεε;;; χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλέπω από την υπογραφή σου μάλλον το αποφάσισες :p

 

Μπα, εμένα με κόβω να πηγαίνω προς iMac μερια.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω την αποψη σας εχω στην κατοχη μου ενα black MacBook με 2.2 επεξεργαστη ιντελ , 1 γιγα ραμ, 160αρη σκληρο 13.3 οθονη και κτλ κτλ! Και μου χει κατσει η ιδεα να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο 13 αρη αλλα δεν βγαινει σε μαυρο και χω ξενερωσει !Τ ι να κανω να τον πουλησω και να παρω τον καινουριο η κρατησω τον μαυρο !!!!

 

Koίτα, το καινούριο είναι πραγματικά τέλειο. Το unibody από αλουμίνιο και το καινούριο trackpad παίζουν καθοριστικό ρόλο σε αυτό. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα το έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη! Εφόσον βέβαια η διαφορά στη τιμή δεν σου είναι πρόβλημα

 

Εγώ είμαι καινούργιος στα Mac και έχω τον καινούργιο τον 13άρη εδώ και ένα μήνα.

 

Έχω πάθει την πλάκα μου! Αξίζει τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ! :)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι καινούργιος στα Mac και έχω τον καινούργιο τον 13άρη εδώ και ένα μήνα.

 

Έχω πάθει την πλάκα μου! Αξίζει τα λεφτά του μέχρι και το τελευταίο ευρώ! :)

εγώ πάλι δεν θα το έλεγα.

 

μέτρια ανάλυση (για τα δεδομένα μου) και πολύ μέτρια αναμονή.

 

καλύτερα να δει κάποιος το pro.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

και γω το σκεφτομαι για imac συμφερει το 24αρι φυσικα! Θα δουμεεεεεε το 15αρι ειναι πολυ ακριβο ρε ****το

 

Έχω το iMac το 20άρι στα 2.6MHz εδώ και ένα περίπου χρόνο. Όπως λέει και μια διαφήμιση "και αν το άλλαζα, πάλι το ίδιο θα' περνα" ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Με εχει πιασει μια μουρλα και θελω αμεσα ενα iMac24...

Που μπορω να βρω? Πλαισιο δεν εχει...:(

Multirama?

 

Αξιζει η διαφορα τιμης του 3.06 με του 2,66 ρε παιδες

Link to comment
Share on other sites

Με εχει πιασει μια μουρλα και θελω αμεσα ενα iMac24...

Που μπορω να βρω? Πλαισιο δεν εχει...:(

Multirama?

 

Αξιζει η διαφορα τιμης του 3.06 με του 2,66 ρε παιδες

 

Έχει και το Πλαίσιο και το Public και άλλα ...

Επίσης, εγώ θα πήγαινα και για μεταχειρισμένο (το δικό μου έτσι το πήρα). Ρίξε μια ματιά στα forum των κατάλληλων sites ... υπάρχουν αρκετές αγγελίες.

 

Όσο για τη διαφορά τιμής, νομίζω ότι δεν την αξίζει ... και γενικά συνήθως το top μοντέλο κάθε σειράς, είναι κάπως υπερτιμολογημένο ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Έχει και το Πλαίσιο και το Public και άλλα ...

Επίσης, εγώ θα πήγαινα και για μεταχειρισμένο (το δικό μου έτσι το πήρα). Ρίξε μια ματιά στα forum των κατάλληλων sites ... υπάρχουν αρκετές αγγελίες.

 

Όσο για τη διαφορά τιμής, νομίζω ότι δεν την αξίζει ... και γενικά συνήθως το top μοντέλο κάθε σειράς, είναι κάπως υπερτιμολογημένο ...

 

χμ... δεν μου αρεσουν τα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ;)

Τελικα βρηκα 24αρι... η ερωτηση ειναι το 2,66 ή το 2,93?

Link to comment
Share on other sites

χμ... δεν μου αρεσουν τα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ;)

Τελικα βρηκα 24αρι... η ερωτηση ειναι το 2,66 ή το 2,93?

 

Αυτό μόνο εσύ (η τσέπη σου) μπορείς να το αποφασίσεις ... Όσον αφορά τη διαφορά ταχύτητας, λογικά είναι από μικρή έως ανύπαρκτη ...

 

Επίσης, δες και τι άλλες διαφορές έχουν τα μοντέλα ... όπως καλύτερη GPU, μεγαλύτερο δίσκο ή μεγαλύτερο μνήμη ... και βέβαια ποιο είναι ποιο ... ετοιμοπαράδοτο !

 

Καλός όρισες στο μαγευτικό κόσμο της Apple. Εγώ συνηθίζω να λέω "Once you go Mac you never go back" !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μόνο εσύ (η τσέπη σου) μπορείς να το αποφασίσεις ... Όσον αφορά τη διαφορά ταχύτητας, λογικά είναι από μικρή έως ανύπαρκτη ...

 

Επίσης, δες και τι άλλες διαφορές έχουν τα μοντέλα ... όπως καλύτερη GPU, μεγαλύτερο δίσκο ή μεγαλύτερο μνήμη ... και βέβαια ποιο είναι ποιο ... ετοιμοπαράδοτο !

 

Καλός όρισες στο μαγευτικό κόσμο της Apple. Εγώ συνηθίζω να λέω "Once you go Mac you never go back" !

 

Σε ευχαριστω φιλε μου... εχω πολυ διαβασμα να ριξω... στο τελος ομως θα βγω πιστευω νικητης!

Παω να το παρωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πηρα!!!

Πωπωπω... εχω μεινει με ανοιχτο το στομα... τι να π ρε παιδια...

 

Ερωτησεις...

 

1. Ελληνκα γραφω ΟΚ. Υπαρχει κατι ια ορθογραφια?

2. Εχω βαλει msn της microsoft... δεν τρελαθηκα, παιζει τιποτα καλυτερο?

3. Αφηνω τον Safari η βαζω καποιον αλλο browser?

4. VLC κατεβασα για mkv και avi files... να βαλω καποιον αλλο player?

5. ενα τροπο να αλλαζω γλωσσα απο το keyboard υπαρχει? - edit το βρηκα!!!

6. για τορρεντ καποιο καλο προγραμα?

 

Αυτα για την ωρα... Ααα εχει και ενα σιντι μαζι με ὕποδομη γραμματοσειρων῞... τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το πηρα!!!

Πωπωπω... εχω μεινει με ανοιχτο το στομα... τι να π ρε παιδια...

 

Ερωτησεις...

 

1. Ελληνκα γραφω ΟΚ. Υπαρχει κατι ια ορθογραφια?

2. Εχω βαλει msn της microsoft... δεν τρελαθηκα, παιζει τιποτα καλυτερο?

3. Αφηνω τον Safari η βαζω καποιον αλλο browser?

4. VLC κατεβασα για mkv και avi files... να βαλω καποιον αλλο player?

5. ενα τροπο να αλλαζω γλωσσα απο το keyboard υπαρχει? - edit το βρηκα!!!

6. για τορρεντ καποιο καλο προγραμα?

 

Αυτα για την ωρα... Ααα εχει και ενα σιντι μαζι με ὕποδομη γραμματοσειρων῞... τι ειναι αυτο?

 

Εγώ θα πρότεινα να αφήσεις τον Safari, μια χαρά είναι, μπορείς κιόλας αν θέλεις να κατεβάσεις από το site της Apple τη beta έκδοση 4. Και εγώ χρησιμοποιώ vlc και είμαι ευχαριστημένος, παίζει και υπότιτλους, και δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Για torrents προτείνω transmission.

 

Για ορθογραφία δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι και για im δεν εχω ασχοληθεί περισσότερο από το msn για να σου πω, καλύτερα ας απαντήσει κάποιος άλλος.

 

To cd αυτό είναι διάφορες ελληνικές γραμματοσειρές της Rainbow, χρήσιμες αν για κάποιον λόγο θέλεις να έχεις πολυτονικό. Αλλιώς μην ασχοληθείς. Όπως και δεν υπάρχει λόγος και να ασχοληθείς με το ελληνικό update της Rainbow για το Mac OS X.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν με εντυπωσίασε η ταχύτητα σου ! Κι εγώ νόμιζα ότι εγώ είμαι ανυπόμονος και όταν θέλω κάτι το θέλω Τ Ω Ρ Α ... αλλά βλέπω ότι κι εσύ είσαι ...

 

Οι απαντήσεις του bored01 και του Johner νομίζω σε καλύπτουν 100%. Για ότι άλλο, εδώ είμαστε !

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...