Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά, θα παίζει ωσπου να χαλάσει!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να χαλάσει; Μ' ένα backup-format-restore έρχεται στα ίσια του :p
Link to comment
Share on other sites

ναι, αν το συγκρίνεις με το μαρτύριο των windows δεν είναι τίποτα!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

δεν βαζω πιο μεγαλη ακριβεια..

ενταξει καταλαβες που ειμαι νομιζω.. :)

...και εμενα αυτα ακριβως μου βγαζει!.... τι κανουμε;

αυτο το backup-format-restore πως γινεται;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Από το CD του λειτουργικού που δεν έχεις :p

 

Δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα πάντως και έτσι να το αφήσεις (εκτός κι αν είναι τπτ hardware πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα γνωρίζετε, μπορεί κανείς να κατεβάσει trial το iWork 08. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα λόγω του numbers και σκέφτομαι να το κατεβάσω και, αν μου αρέσει, να το αγοράσω.

 

Το ερώτημα είναι, αν αποφασίσω ότι τελικά δεν αξίζει τον κόπο και αποφασίσω να το απεγκαταστήσω, θα χάσω και το iWork 06 που έχω registered αυτή τη στιγμή;

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, δεν κάνει upgrade, το εγκαθιστά σε τελείως διαφορετικό folder και έτσι μπορείς να έχεις και τα 2 (και αν δεν σου αρέσει το 08, το σβήνεις και μένεις με το 06!)
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν βγήκε ποτέ iMac με οθόνη 22 ιντσών! 17, 20, 24 είχε :) Εκτός και αν είναι κάποιο μοντέλο του "λαμπατέρ" που αγνοώ

 

Anyway, για το iMovie: για μένα είναι μεγάλη βελτίωση η νέα έκδοση. Αν σκεφτείς όμως το για ποιούς το έφτιαξαν. Το παλιό ήταν καυτα τη γνώμη μου αρκετά δύσχρηστο (σε σημείο μου σπάνε τα νεύρα) αλλά ήταν αρκετά δυνατό. Το νέο απευθύνεται σε όσους θέλουν να φτιάξουν μια ταινία πολύ γρήγορα χωρίς να χάσουν σε ποιότητα. Με άλλα λόγια, το παλιό ήταν ένα κουτσουρεμένο FCE, το νέο είναι ένα iPhoto για ταινίες. Μπορείς όμως να έχεις και τα 2 ταυτόχρονα στον υπολογιστή σου χωρίς κανένα πρόβλημα και να δουλεύεις όποιο θες ανάλογα με την περίσταση.

Ναι, το έκανα τελικα. Απογοητευμένος απο το i life. Έκανε αργή την σύνδεσή μου στο διαδύκτιο, το i movie είναι τελείως ακαταλαβήστικο, έχει το project σε εικονίδια, ούτε μπάρα εργασίας, ούτε τρόπος να βάλεις τις μεταβάσεις σου η και τους τίτλους σου, γενικά μετάνοιωσα που το έβαλα και χάλασα τόσα χρήματα. Με την αναβάθμιση έχασα και τις Ελληνικές γραμματοσειρές και το hd υλικό δεν το βλέπει κάν.

Τσάμπα τα 200 ευρό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το iWork 08 φαίνεται καλό.

 

Στο pages όμως έχω ένα πρόβλημα με το CocoAspell. Δεν μου βγάζει πλέον επιλογές λεξικού στο spelling (ούτε στο iWork08, αλλά ούτε και στο 06 που μέχρι χτες δούλευε τέλεια). Πατώντας shift apple +; μου βγάζει το dialogue box του ορθογραφικού ελέγχου, αλλά χωρίς επιλογή λεξικού. Ο μόνος τρόπος είναι να πάω στο inspector και να επιλέξω στο tab text, more, language, την γλώσσα που θέλω καθώς ως προεπιλογή έχει none. Και όταν ξαναρχίσω το pages φτου και απ' την αρχή. :mad:

 

 

Αυτό το πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει και με το pages 06. Δεν θυμάμαι πως το έλυσα όμως. :(

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πρώτη γλώσσα τα Ελληνικά και δουλεύει το cocoaspell
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αξίζει. Μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου κατεβάζοντας το trial:

http://www.apple.com/iwork/trial/

Link to comment
Share on other sites

σε πολλα αρχεια του word δεν βλεπω ελληνικα..

τι να κανω?..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το Pages φαντάζομαι, αλλαξε γραμματοσειρά και θα δείς ελληνικά
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

στο word ανοιγω ενα doc

αλλαζω και γραμματοσειρτα, αλλα τπτ..

θελω να βαλω μονο γραμματοσειρες..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις windows κάπου , τράβα τις γραμματοσειρές από το φακελάκι fonts και βάλτες στο mac
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

δηλ. ποιες να παρω;;

και που να τις βαλω;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το fontbook στο μακ και file-> add fonts. Πάρε αυτές που έχουν τα windows ελληνικά, τι κλασσικές arial, Times new roman, tahoma κλπ.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

και που να τις βαλω;;

:X :lol:

 

Αν τις πετάξεις στο Desktop και μετά κάνεις διπλό κλικ πάνω τους, το mac θα σε ρωτήσει αν θέλεις να τις εγκαταστήσεις. Πατάς ΟΚ και είσαι έτοιμος. :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες help.Παρέλαβα σημερα το μακβοοκ προ και ειμαι ολιγον χαμένος και πολυ ευχαριστημένος.

 

1. Κατέβασα τον firefox και δεν μου δείχνει ελληνικά. Τι κάνω; Ο σαφαρι δείχνει κανονικά

2. Πρόγραμμα για τορρεντς και dc++ πια να βαλω και που θα τα βρω φουλ;

3. Σπαστηρι για την office που θα βρω;

4. Σελίδα/ες με "καλό" software υπάρχουν.

5. Υπαρχουν shortcuts για back , minimize, maximize;

6. Καποιες εφαρμογες που κατέβασα πεταξα τα instalations τους στο trash και τα εικονιδια τους εκτος απο το dock τα εχω και στο desktop αλλα δεν με αφήνει να κάνω empty trash λεγοντας μoυ οτι η εφαρμογη is in use!

 

σορρυ για τις ασχετες ερωτησεις, αλλα ειμαι ασχετος με μακ και ελπιζω να συνηθίσω συντομα.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Με γειές!

1) Άλλαξε το encoding σε iso 8859-7 άμα δεν παίζει άλλαξε και γραμματοσειρά.

2) Για τορεντς κατέβασε το transmission, dc++ δεν έχει

3 και 4 μή ρωτάς τέτοια πράγματα εδώ!!! αντιβαίνει στους κανόνες του φόρουμ

 

5) στο παράθυρο πάνω αριστερά τα χ + και -

6) τρέχει τον installer και κάνεις drag n drop την εφαρμογή (συνήθως) στο applications. Μετά αν το αρχικό αρχείο είναι της μορφή dmg το κάνεις unmount και μετά το πετάς στα σκουπίδια

:)

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

command (apple key) +[ = forward

command+] = Back

command+w = κλείνει το tab/παράθυρο

command+R = reload.

 

Και δουλεύει ΣΕ ΟΛΕΣ τις εφαρμογές του Mac.

Link to comment
Share on other sites

5) στο παράθυρο πάνω αριστερά τα χ + και -

 

Υπόψιν ότι στις περισσότερες εφαρμογές το x δεν κλείνει την εφαρμογή, αλλά μόνο το παράθυρο. Για να τερματίσεις μια εφαρμογή command+Q

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...