Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως είναι μικρά.

Μπορείς να το πας και στο μαγαζί από το οποίο το αγόρασες και να το κάνεις εκεί το update. Ανάλογα το μαγαζί βέβαια. Κάποιοι βαριούνται και δεν το προτείνουν καν.

Αν πρόκειται για laptop και δε σε νοιάζει να δώσεις μερικά ευρώ πήγαινε σε κανα Starbucks που έχουν ασύρματο δίκτυο και κατέβασέ το.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

επειδη περασα σε αλλη πολη θα παρω υπολογιστη πιο συντομα απ οτι περιμενα . ξερετε κανενα καταστημα που να εχει ετοιμοπαραδοτους i mac ? οι νεοι ποτε θα ειναι ετοιμοπαραδοτοι ?
Link to comment
Share on other sites

επειδη περασα σε αλλη πολη θα παρω υπολογιστη πιο συντομα απ οτι περιμενα . ξερετε κανενα καταστημα που να εχει ετοιμοπαραδοτους i mac ? οι νεοι ποτε θα ειναι ετοιμοπαραδοτοι ?

 

Κοίτα κανα multirama ή fnac,οι νέοι imac σε καμιά 20-25 μέρες λένε θα είναι διαθέσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, να ρωτησω, σαν νεος στα

mac.. (ελπιζω..)

αν παρω ενα πχ mac mini 2006

που ειχε iPhoto 2006 λεμε τωρα..

μπορω να κατεβασω το iPhoto 2007 νομιμα και να κανω αναβαθμιση.. και πως να κατεβει,

απο αλλο mac mini ημι-νομιμα

(Ε φοβερη λεξη..) η κανονικα απο

το site της apple..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια, να ρωτησω, σαν νεος στα

mac.. (ελπιζω..)

αν παρω ενα πχ mac mini 2006

που ειχε iPhoto 2006 λεμε τωρα..

μπορω να κατεβασω το iPhoto 2007 νομιμα και να κανω αναβαθμιση.. και πως να κατεβει,

απο αλλο mac mini ημι-νομιμα

(Ε φοβερη λεξη..) η κανονικα απο

το site της apple..

 

Το iLife 2007 είναι νέο πακέτο, όχι update, άρα εαν θέλεις να είσαι νόμιμος το αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε Windows Vista; Πάρτε ένα Mac!

 

Φαίνεται ότι τα νέα iMacs δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα PC τελευταίας τεχνολογίας, ίσως μάλιστα και να αποδίδουν καλύτερα από αυτά τρέχοντας Windows Vista!

 

Πολλοί χρήστες των νέων iMacs που αποφάσισαν να εγκαταστήσουν Windows Vista αναφέρουν ότι οι νέοι τους υπολογιστές αποδίδουν καλύτερα στο νέο λειτουργικό της Microsoft από τα αντίστοιχα PC.

 

Το Windows Experience Index είναι ένα πρόγραμμα που βρίσκεται ενσωματωμένο στα Vista και αναλύει τις δυνατότητες του υπολογιστή, αποδίδοντάς του ένα γενικό βαθμό «συμβατότητας» με το λειτουργικό. Χρησιμοποιώντας το οι χρήστες των νέων iMacs που έχουν εγκαταστήσει Windows Vista μέσω του BootCamp ανακαλύπτουν ότι παίρνουν βαθμούς πολύ πάνω του 3 που απαιτείται για την ομαλή λειτουργία του λειτουργικού.

 

Αποκορύφωμα αυτού είναι ότι το δυνατότερο μοντέλο iMac που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, το iMac 2.8 Mhz, σκοράρει ένα απόλυτο 5.0 στη συγκεκριμένη πρόκληση. Το βαθμό αυτό αγωνιούν να φτάσουν πολλές επώνυμες μάρκες PC, όπως η Dell και η Hewlett-Packard.

 

Το γεγονός αυτό έρχεται να ενισχύσει τις φωνές όλων όσων προτείνουν την αγορά υπολογιστών Mac, ακόμα και αν αυτοί χρησιμοποιούνται αποκλειστικά με Windows Vista.

 

http://tech.pathfinder.gr/mac/mac-windows-vista.html

Link to comment
Share on other sites

σημερα μπορεσα επιτελους,

να αισθανθω καμμια δεκαετια

νεωτερος..

με ενα iBook G3 που τρεχει

Tiger, ολα πολυ καλα ως τωρα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

να μην κανω καμμια ερωτηση;..

τα widgets μπορουμε να τα εχουμε συνεχεια ανοιχτα;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε το Activity Monitor (spotlight it).

Εκεί βλέπεις τι τρέχει στο σύστημά σου. Θα δείς τα wdgts με το σχετικό τους μαύρο icon. Αν δείς κάποιο να τραβάει πολλά resources και δε το χρειάζεσαι, τότε κάνε του quit proccess.

Συνήθως ενεργοποιούνται όταν ανοίγεις dashboard. Ενώ όταν δε βλέπεις dashboard, μένουν σε αδράνεια.

 

Μα Αφού Αλλά :) πάντα τρέχουν στον G4 μου. No problem at all.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το i movie να δουλέψω μου βγαινει μήνυμα για update για το i life το νεώτερο. Στην σελίδα της apple βλέπω πως στο νέο i movie υπάρχουν νέες δυνατότητες. Πως μπορώ να κατεβάσω την νέα έκδοση i movie; Ευχαριστώ.

Επίσης, θέλω να τοποθετήσω δεύτερο σκληρό μέσα στο i mac μου. Έχω αυτόν με την 22'' οθόνη. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Διότι όταν δουλεύω το i movie δεν βλέπει τον εξωτερικό σκληρό που συνδέω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως μπορείς να την κατεβάσεις. Πρέπει να αγοράσεις το iLife 08 (όταν κυκλοφορήσει) σε retail συσκευασία.

 

Επίσης μάλλον λες τον iMac των 24άρι.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν το amnesty free?..

 

το onyx με το tinkertool

συνκρουονται?.. ποιο το καλυτερο;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως μπορείς να την κατεβάσεις. Πρέπει να αγοράσεις το iLife 08 (όταν κυκλοφορήσει) σε retail συσκευασία.

 

Επίσης μάλλον λες τον iMac των 24άρι.

Οχι έχω το ποιό παλιό. Πρίν τους intel.

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν το amnesty free?..

 

το onyx με το tinkertool

συνκρουονται?.. ποιο το καλυτερο;..

 

onyx:D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Οχι έχω το ποιό παλιό. Πρίν τους intel.

 

:wacko: Ποιός είναι αυτός; G5 ή πιο παλιός;;:confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το i movie να δουλέψω μου βγαινει μήνυμα για update για το i life το νεώτερο. Στην σελίδα της apple βλέπω πως στο νέο i movie υπάρχουν νέες δυνατότητες. Πως μπορώ να κατεβάσω την νέα έκδοση i movie; Ευχαριστώ.

Επίσης, θέλω να τοποθετήσω δεύτερο σκληρό μέσα στο i mac μου. Έχω αυτόν με την 22'' οθόνη. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Διότι όταν δουλεύω το i movie δεν βλέπει τον εξωτερικό σκληρό που συνδέω.

 

life 08 69.89 Euro

 

http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/V3mQ8CIFmItpg0GbXxDOcw/1.0.5.10.15.3.0.0.0.0.3.0.0.0.1

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν το amnesty free?..

 

το onyx με το tinkertool

συνκρουονται?.. ποιο το καλυτερο;..

 

onyx 1 Mac HelpMate 2 Deeper 3 Maintenance 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε βγεί ποτέ iMac με 22άρα οθόνη. Σε κανέναν δεν μπορείς να προσθέσεις 2ο δίσκο εσωτερικά. Τον εξωτερικό σκληρό που συνδέεις τον βλέπει κανονικά το Χ και ο finder αλλά όταν κάνεις νέο project από το iMovie HD, στη στήλη στα αριστερά δεν φαίνεται;

 

Το νέο iMovie είναι κομμάτι του νέου iLife 08 το οποίο εκτός από το ebay μπορείς να το βρείς και στο amazon.co.uk, το οποίο το στέλνει και στην Ελλάδα. Υπ'όψιν ότι, ενώ το παλιότερο iMovie ήταν σαν ένα πολύ μικρό Final Cut Express, το τωρινό καμμία σχέση. Είναι περισσότερο προσανατολισμένο στο φτιάχνω home movies πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα πολλά από τα χαρακτηριστικά του παλιού να έχουν εξαφανιστεί. Προσωπικά το βρίσκω το καινούριο πολύ καλύτερο για τις ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

onyx 1 Mac HelpMate 2 Deeper 3 Maintenance 4

ΑΝ μπορεις εξηγησε μου..

αυτα ολα χρειαζονται..

αντικαθιστα καποιο το amnesty?..

THNX

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε βγεί ποτέ iMac με 22άρα οθόνη.

 

Mα λέω και εγώ! Ούτε εγώ το θυμάμαι, ούτε η wikipedia;:p

Και στο iPhoto το όλο νέο στυλ με τα events κάνει ακόμα πιο εύκολη την κατηγοριοποίηση και την ταξινόμηση των φωτογραφιών.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μπορεις εξηγησε μου..

αυτα ολα χρειαζονται..

αντικαθιστα καποιο το amnesty?..

THNX

 

oxi thn idia doyleia kanoyn kata th gnomh moy to onyx kai to Mac HelpMate einai ta kalytera an kai to deytero tora to dokimazo

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Amnesty™ Widget Browser for OS X

Power up your Dashboard widgets with extra features as they run on your desktop.

να φαινονται τα widgets..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...