Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χωρις να απολογουμε..

παλαιοτερα δουλεψα mac,

στο χωρο της εκπαιδευσης.

πολλοι ρωτανε εμμεσα,

γιατι δεν εχω παρει ενα τωρα..

την τελευταια φορα που ηταν να παρω ενα..

πηγα στα γραφεια στην θεσ/νικη,

πεμπτη 3.30 pm..

οπου μου ειπαν οτι κλεινουν σε μιση ωρα ΚΑΙ ΕΝΩ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ηθελε να με εξυπηρετησει..

μαλλον πιο σωστα μια κυρια ηθελε, αλλα δεν την αφηναν..

Στο πλαισιο του marketing,

ειμαστε οι καλυτεροι και οποιος θελει αγοραζει..

ΤΩΡΑ εχοντας ακουσει πολλα για πην rainbow,

πρακτικα πρεπει να εχεις και ενα μηχανημα για backup..

αν χαλασει το αλλο..

ΤΕΛΟΣ οταν κυριαρχησει η λογικη, θα μαι απο τους πρωτους που θα παρουν mac..

ευχες για οτι καλυτερο..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έχουμε πει και σ'αυτό το thread, έχουν γίνει δηλώσεις από επίσημα χείλη της Apple, ότι γνωρίζουν πολύ καλά την κατάσταση στην Ελλάδα, και στο κοντινό μέλλον τα πράγματα θα αλλάξουν.

Οπότε ετοιμάσου να πάρεις mac. :D

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να γινει..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει και σ'αυτό το thread, έχουν γίνει δηλώσεις από επίσημα χείλη της Apple, ότι γνωρίζουν πολύ καλά την κατάσταση στην Ελλάδα, και στο κοντινό μέλλον τα πράγματα θα αλλάξουν.

Οπότε ετοιμάσου να πάρεις mac. :D

δε νομίζω :(

 

πράγμα που το αποδεικνύει και το άρθρο περί Rainbow - Π.Γερμανός την Ισοτιμία του Σαββάτου.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες κι εμάς τι έγραφε το συγκεκριμένο άρθρο γιατί δεν έχει νόημα να το αναφέρεις χωρίς να γνωρίζουν κι άλλοι το περιεχόμενο του;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες κι εμάς τι έγραφε το συγκεκριμένο άρθρο γιατί δεν έχει νόημα να το αναφέρεις χωρίς να γνωρίζουν κι άλλοι το περιεχόμενο του;

"Θα βρει τελικά τον Γερμανό της η Rainbow, όπως φημολογείται και πάλι στην αγορά ή μήπως θα συνεχιστεί η αυτόνομη πορεία του δημιουργήματος του Γιώργου Βάμιαλη;"

 

ουσιαστικά αναφέρεται σε μια πιθανή συνεργασία της "χρυσοφόρου" αντιπροσωπείας με τον Π.Γερμανό @ Mutlirama. Βέβαια μια πρώτη αρχή έχει γίνει με τη διανομή προϊόντων της πρώτης (κυρίως του iPod) στην κυπριακή αγορά.

 

Η συνεργασία ουσιαστικά θα έρθει (αν έρθει) στον τομέα διάθεσης στην αγορά (μέσω του έτοιμου δικτύου) και όχι στον τομέα υποστήριξης- service. Όπότε προς το παρόν δεν βλέπω κάποια μεγάλη διαφορά. Στο κάτω κάτω ο κ.Βάμιαλης κατέχει το 79,5% των μετοχών της εταιρίας (αταλάντευτη θέση σχεδόν από την πρώτη μέρα εισαγωγής στο ΧΑΑ).

 

Υ.Γ. "χρυσοφόρος" γιατί: μεγάλο τζίρο που πραγματοποιούν τα προϊόντα της aapl στην ελληνική αγορά και την απήχηση που είχε στο εξωτερικό η παρουσίαση του iphone.

 

επίσης σε άρθρο στην ίδια εφημερίδα προ 3μήνου: "

 

Ο Γ.Βάμιαλης (Rainbow) δηλώνει ότι “δεν αποχωρεί και δεν έχει δεχθεί πρόταση εξαγοράς”

 

Η Rainbow και συγκεκριμένα ο βασικός μέτοχος Γεώργιος Βάμιαλης, διευκρινίζει ότι ούτε έχει εκφράσει την επιθυμία να αποχωρήσει από την εταιρία, ούτε του έχει γίνει πρόταση εξαγοράς, είτε μέρους, είτε του συνόλου των μετοχών που κατέχει απαντώντας έτσι σε πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας. Σημειώνουμε ακόμη, ότι ο κύριος μέτοχος της εταιρίας, κύριος Γεώργιος Βάμιαλης, δεν έχει διενεργήσει καμία πράξη αγοράς ή πώλησης μετοχών από την ημερομηνία εισαγωγής της εταιρίας στο Xρηματιστήριο Αθηνών (18/12/2001), μέχρι και σήμερα."

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρουν τα παιδιά όμως δεν έχει σχέση με μια τέτοια συμφωνία: http://www.macephemera.gr/news.php?readmore=235
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρουν τα παιδιά όμως δεν έχει σχέση με μια τέτοια συμφωνία: http://www.macephemera.gr/news.php?readmore=235

οκ.

 

απλά εγώ γράφω τι διαβάζω σε μια από τις σοβαρότερες οικονομικές εφημερίδες.

 

προσωπικά αν δω κάποια σημαντική μείωση του 79,5% τότε το συζητάμε ξανά.

 

Υ.Γ. όταν γεννάς χρυσό, δεν θες να το αποχωριστείς.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Με τη βασική διαφορά ότι δεν τα παράγει αυτός τα προϊόντα, ούτε είναι στο χέρι του το αν η Apple αποφασίσει να αλλάξει τακτική. Δε λέω ότι θα γίνει κάτι τέτοιο, και θα το πιστέψω μόνο μόλις το δω, αλλά κανείς δεν το αποκλείει. Όπως δεν αποκλείει κανείς και την πιθανότητα να κάνει τέτοιες κινήσεις (η Rainbow) για να μπορέσει να έχει και αυτή κάποια διαπραγματευτική δύναμη.
Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός είναι μεγαλομέτοχος των καταστημάτων Public (αντιγραφή των Fnac) που ήδη διανέμουν προϊόντα της Apple. Yπάρχει ένα στη Θεσσαλονίκη και ετοιμάζεται άλλο ένα στο Σύνταγμα σχετικά σύντομα.

 

Λες Alex να έχει πρόβλημα ο Γερμανός ή οποιοδήποτε μεγάλο δίκτυο λιανικής να συνεργαστεί με άλλη αντιπροσωπεία; Δεν το νομίζω. Ο Βαμιάλης έχει 79% στη Rainbow, αυτό δε σημαίνει ότι η Apple θα συνεργάζεται με τη Rainbow ες αεί. Οπότε το μερίδιό του είναι μάλλον αδιάφορο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός είναι μεγαλομέτοχος των καταστημάτων Public (αντιγραφή των Fnac) που ήδη διανέμουν προϊόντα της Apple. Yπάρχει ένα στη Θεσσαλονίκη και ετοιμάζεται άλλο ένα στο Σύνταγμα σχετικά σύντομα.

 

Λες Alex να έχει πρόβλημα ο Γερμανός ή οποιοδήποτε μεγάλο δίκτυο λιανικής να συνεργαστεί με άλλη αντιπροσωπεία; Δεν το νομίζω. Ο Βαμιάλης έχει 79% στη Rainbow, αυτό δε σημαίνει ότι η Apple θα συνεργάζεται με τη Rainbow ες αεί. Οπότε το μερίδιό του είναι μάλλον αδιάφορο.

το ζήτημα είναι να θελήσει άμεσα η aapl (EU-Balkans?) να κάμει τη διαφορά.

 

η ελληνική αγορά είναι αρκετά μικρή και όπως πάντα ουραγός στα θέματα τεχνολογία.

 

χαρακτηριστικά αναφέρω την προ-μηνών συμφωνιά του κ.Υπ. Οικονομίας με την Μ$ για την προμήθεια Windows XP - Office για τον δημόσιο τομέα και κάποιες ΔΕΚΟ. την ίδια στιγμή που ΟΛΕΣ οι ανεπτυγμένες χώρες (ειδικά στην ΕΕ) προσπαθούν να σπάσουν τέτοια μονοπώλεια και τακτικές εμείς πηγαίνουμε πίσω.

 

όλα αυτά δεν είναι και το πιο ενθαρυντικό πράγμα για κάποιον που θέλει να κάμει επένδυση στον τομέα της πληροφορικής στην Ελλάδα.

γιατί αν έρθει αυτόνομα η aapl δεν θα έρθει μόνο για να πουλήσει ipod... αλλά και για υπολογιστικά συστήματα περισσότερο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το ζήτημα είναι να θελήσει άμεσα η aapl (EU-Balkans?) να κάμει τη διαφορά.

 

η ελληνική αγορά είναι αρκετά μικρή και όπως πάντα ουραγός στα θέματα τεχνολογία.

 

χαρακτηριστικά αναφέρω την προ-μηνών συμφωνιά του κ.Υπ. Οικονομίας με την Μ$ για την προμήθεια Windows XP - Office για τον δημόσιο τομέα και κάποιες ΔΕΚΟ. την ίδια στιγμή που ΟΛΕΣ οι ανεπτυγμένες χώρες (ειδικά στην ΕΕ) προσπαθούν να σπάσουν τέτοια μονοπώλεια και τακτικές εμείς πηγαίνουμε πίσω.

 

όλα αυτά δεν είναι και το πιο ενθαρυντικό πράγμα για κάποιον που θέλει να κάμει επένδυση στον τομέα της πληροφορικής στην Ελλάδα.

γιατί αν έρθει αυτόνομα η aapl δεν θα έρθει μόνο για να πουλήσει ipod... αλλά και για υπολογιστικά συστήματα περισσότερο.

 

Ναι, γιατί σε άλλα μέρη του κόσμου οι επιχειρήσεις κάνουν ουρά για να βάλουν mac.... Αυτή είναι χαμένη αγορά για την Αpple και έχει πάψει να την κυνηγάει εδω και χρόνια.

 

ΥΓ. Γιατί αναφέρεις την Αpple με το χρηματιστηριακό της κωδικό; Mπέρδεψες το Myphone με το forum της WSJ?

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Anyway: Η Apple ίσως ( ; ) έχει καταλάβει ότι η τοπική αντιπροσωπεία δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντά της στην Ελληνική αγορά, μιας και η Rainbow "γειώνει" κανονικά τους καταναλωτές και ασχολείται περισσότερο με επαγγελματίες.

Η λογική της Apple μετά την ανέλπιστη επιτυχία του iPod, έχει αλλάξει πολύ. Το άνοιγμα των applestores σε πολλές χώρες του κόσμου γίνεται τα τελευταία 2-3 χρόνια με εντατικούς ρυθμούς. Στην Ολλανδία έχει applestore που πάνω - κάτω τον ίδιο πλυθησμό έχουμε.

Αυτό που θέλω ως χρήστης, είναι ΣΟΒΑΡΗ υποστήριξη και όχι κοροϊδία και πιάσιμο κ**ου. Δεν με αφορά ποιος, τι, που θα δώσει η apple δικαιώματα, αρκεί να υπάρχουν αρκετά σημεία εξυπηρέτησης και το σερβις να είναι αντάξιο του ονόματός της. Άλλωστε, για ένα λόγο που αγόρασα apple είναι για την ποιότητα (υπάρχει και αλλού, το ξέρω) και θέλω τέτοια και στην υποστήριξη.

Δυστυχώς η Rainbow, έχει αποδείξει ότι μόνο κακό κάνει στην Apple. Το μερίδιο αγοράς της στην Ελλάδα είναι εξαιρετικά χαμηλό σε σχέση με τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Δεν είναι τυχαίο. :rolleyes:

 

@marvin: είσαι λίγο υπερβολικός, οι επιχειρήσεις δεν κάνουν και ουρά για να βάλουν mac. Π.χ. οι σέρβερς της apple είναι πανάκριβοι ενώ με λινουξάκι κάνεις τη δουλειά σου και με Pentium 3. Είναι όμως γεγονός ότι σε άλλες χώρες έχει μεγαλύτερο μερίδιο, αλλά εγώ δεν είμαι μέτοχός της. Ένας απλός χρήστης είμαι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί σε άλλα μέρη του κόσμου οι επιχειρήσεις κάνουν ουρά για να βάλουν mac.... Αυτή είναι χαμένη αγορά για την Αpple και έχει πάψει να την κυνηγάει εδω και χρόνια.

 

ΥΓ. Γιατί αναφέρεις την Αpple με το χρηματιστηριακό της κωδικό; Mπέρδεψες το Myphone με το forum της WSJ?

οφτοπικ: γιατί από τα νιάτα μου το apple=applebees (:lol:)

 

στο κάτω κάτω αν έχεις μάθει να γράφεις κάτι κάπως το γράφεις έτσι. το πολύ πολύ να με περάσουν για δυσλεκτικό ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

 

@marvin: είσαι λίγο υπερβολικός, οι επιχειρήσεις δεν κάνουν και ουρά για να βάλουν mac. Π.χ. οι σέρβερς της apple είναι πανάκριβοι ενώ με λινουξάκι κάνεις τη δουλειά σου και με Pentium 3. Είναι όμως γεγονός ότι σε άλλες χώρες έχει μεγαλύτερο μερίδιο, αλλά εγώ δεν είμαι μέτοχός της. Ένας απλός χρήστης είμαι.

 

Ειρωνικά το έγραφα, και νομίζω αρκετά ξεκάθαρα.

Μεγαλύτερο μεριδιο εννοείς στους προσωπικούς υπολογιστές φαντάζομαι. Ναι, έχουν και κατά πολύ μεγάλο βαθμό αυτό είναι θέμα της κακής υποστήριξης και του απαράδεκτου marketing* της ελληνικής αντιπροσωπείας.

 

*Η νοοτροπία "τα mac είναι μόνο για γραφίστες" για την οποία δικαίως γκρινιάζει και ο stereo.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, παρανόησα.

 

Φυσικά δίκιο έχει ο stereo, τα μακ είναι για όλους. Μετά την 2μηνη χρήση μακ, πιστεύω ότι είναι το λειτουργικό είναι πραγματικά για γκαβούς. Πιο εύκολη χρήση δεν έχω ξαναδεί, κάθε μέρα μένω άφωνος με τον τρόπο που μπορώ να κάνω διάφορα πράγματα.

 

Άσχετο: Αυτό το cut & paste δεν μπορούν να το βάλουν στον finder;;;;;;;

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο: Αυτό το cut & paste δεν μπορούν να το βάλουν στον finder;;;;;;;

 

Πές τα!! Εγώ και στα win το drag & drop προτιμώ αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που είναι άβολο και το cut & paste είναι προτιμότερο.

Αυτή η ιστορία με το "make alias" (πες copy ρε άνθρωπε!) και μετά σβήσε είναι μπλέξιμο και δεν το χρησιμοποιώ καθόλου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε μετά το drag n drop να γίνεται αυτόματα διαγραφή το παλιό αρχείο, τότε πριν κάνετε το drop φροντίστε να έχετε πατημένο το μηλαράκι.

 

Και το Make Alias φτιάχνει συντόμευση στο αρχείο, δεν κάνει copy.

Link to comment
Share on other sites

kitao na agoraso auto edo ton forito, ean kapios gnorizi as mou pi entiposis ,episis na po den exo xrisipopiisi mac pote !

 

macbook pro

15-inch

2.33GHz Intel Core 2 Duo

1440 x 900 pixels

2GB memory

120GB hard drive1

6x double-layer SuperDrive

ATI Mobility Radeon X1600 graphics with 256MB SDRAM

hero of our nation.

Noodles Romanoff and his gang won't get far!

Trust in me and you'll find that...wait, I've got it here somewhere...ummm..never mind.

Viva the revolution!

Link to comment
Share on other sites

paidia telika tsimphsa to macbook black apo ta public

exw merikes apories...

to cd me tis grammatoseires na to valw?

ean den valw to osx gr update tha exw kanena idiaitero provlima?aksizei na to valw?

kanena kalo web server san ton kalo kai gnwsto apache gia windows exete na proteinete?

eseis ti torrent client proteimate?

aksizei na kanw eggrafh sto .mac?

 

xilia eyxaristw (to mhxanhma petaei:D:D)

Link to comment
Share on other sites

Να μη βάλεις τα cd. Θα έχεις περισσότερα προβλήματα αν το βάλεις. Είναι απαραίτητο μόνο αν θες να χρησιμοποιήσεις μη Unicode εφαρμογές όπως το παλιό Quark. Ο Apache είναι προεγκατεστημένος στο μηχάνημα, θα τον βρεις στο System Preferences/Sharing. Δες και το Help. Για torrents: http://www.xtorrent.com/ . Στο .mac μπορείς να εγγραφείς δωρεάν για 2 μήνες, να το δοκιμάσεις και να κρίνεις αν θες να συνεχίσεις!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι μιας και αναφέρθηκε το transmission....

Έχει επιλογή για να φαίνονται και οι seeders;Δεν βρήκα στις ρυθμίσεις κάτι,και το θεωρώ πολύ σημαντικό.Για την ώρα έχω τον bitrocket και είμαι -σχετικά- ικανοποιημένη :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι μιας και αναφέρθηκε το transmission....

Έχει επιλογή για να φαίνονται και οι seeders;Δεν βρήκα στις ρυθμίσεις κάτι,και το θεωρώ πολύ σημαντικό.Για την ώρα έχω τον bitrocket και είμαι -σχετικά- ικανοποιημένη :)

 

Και ο azureus καλός είναι, αλλά λίγο βαρύς λόγω java. :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Και ο azureus καλός είναι, αλλά λίγο βαρύς λόγω java. :D
Azureus δεν πρόκειται ποτέ να βάλω γι'αυτό το λόγο.Μπορεί να είναι ο πιο παραμετροποιήσιμος,αλλά δεν έχω καμία όρεξη να σέρνεται το macbook :p
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...