Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iliasp,

 

πάνω δεξιά έχει το μπλέ εικονίδιο με τον μεγεθυτικό φακό, πατάμε επάνω του μονό click >

 

στο κενό πεδίο γράφουμε "Disk Utility" (χωρίς τα αυτάκια) >

 

μόλις εμφανιστεί στη λίστα αυτό που ψάχνουμε, πατάμε μονό κλίκ και ανοίγει η εφαρμογή (το disk util στην περίπτωσή μας) >

 

(μέσα στην εφαρμογή, στο αριστερό μέρος θα δείς μια λίστα με τους σκληρούς δίσκους σου)

 

επιλέγεις τον δίσκο που έχεις εγκατεστημένο το osx (και τα apps φυσικά) >

 

απο default βρίσκεσαι στο tab "First Aid". Εκεί πατάς το κουμπί "repair disk permissions" και αφήνεις να κάνει οτι κάνει για ένα δυο λεπτά.

 

Θα σου πει μόνο του οτι τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε το βρισκω πουθενα!!:X

 

Θα ανοίξεις το disk utility (/Applications/Utilities), θα πας

στην καρτέλα First Aid και εκεί θα βρεις το κουμπί verify

disk permissions. :)

 

Edit: Με πρόλαβε ο KennyDopeGr!

Link to comment
Share on other sites

τσιμπησα σημερα ενα παιχνιδακι...και ήθελα να ρωτησω τους πιο ειδικους!

για να το τρεξω τι λετε να κάνω?πρέπει να περασω αναγκαστικα τα αποκρουστικα windows xp ή μπορω με μια πιο ανωδυνη μεθοδο?

εσεις τι προτείνετε και γενικοτερα ποιοι τροποι υπάρχουν?

 

και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι κάνοντας εγγραφή στο .mac ,μετά το δίμηνο ακόμη κι αν δεν συνεχίσεις,μπορείς να χρησιμοποιείς το account για το ichat;

Κάτι τέτοιο διάβασα...Γενικά στο .mac έχει κάνει κάποιος upgrade;Πόσο στοιχίζει;Είναι με συνδρομή ή πληρώνεις εφ'απαξ;:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αφήνει (σε άφηνε τουλάχιστον). Αλλά δεν έχεις mail, sync κλπ.

Κοστίζει 99Ε το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αφήνει (σε άφηνε τουλάχιστον). Αλλά δεν έχεις mail, sync κλπ.

Κοστίζει 99Ε το χρόνο.

Πω πω :X

99 ευρώ το χρόνο ε;;; Κρίμα και σκεφτόμουν να το αγοράσω...

Μέσω της AOL χάνεις κάτι όσον αφορά το ichat;Ή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα;Θέλω να πω υποστηρίζεται και το video conferencing πχ;

Ευχαριστώ πολύ,stereo :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν χάνεις κάτι ιδιαίτερο, ίσως να μην μπορείς να ξεκινήσεις εσύ ένα conf με πάνω από έναν συμμετέχοντες (πέρα από σένα). Επίσης δεν ξέρουμε ακόμα τι διαφορές θα υπάρχουν με την εμφάνιση του Leopard.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκε το καινούριο parallels (final version). :)

Innovative new features:

 

* Parallels Installation Assistant making installing Parallels Desktop for Mac easier than before

* Parallels Coherence providing seamless integration and allowing you to maintain a single, integrated environment for running all of your applications

* Parallels Transporter allowing you to easily migrate your existing system to any Parallels enabled computer.

* Full USB 2.0 support allowing you to connect all of your favorite devices to your operating system of choice

* Full support for OS X and Windows Vista

* Automatic network configuration seamlessly connecting your new virtual system to the Internet without any manual network reconfiguration

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις να παιξει καποιο παιχνιδι στο macbook?ακομη και τα πιο βασικα τα τρεχει αθλια...εβαλα windows xp και επρεπε να τρεξω το CS:S σε Directx 7...δεν βλεπεται το παιχνιδι...

 

Κατα τα αλλα το macbook ειναι αψογο,εφαρμογες κτλ κτλ ειναι σιφουνας!

Πηρα και το mighty mouse το οποιο ειναι απιστευτο και σε λιγες μερες ολοκληρωνεται το switch με ενα airport base extreme!

Link to comment
Share on other sites

εγώ παίζω το football manager(mac version) και το τρέχει μια χαρα :)

 

Και γω μόνο αυτό παιζω (έπαιζα από παλιά και στα pc βέβαια). Μια χαρά μου τρέχει. Επίσης έχω παίξει Call of Duty, Quake 4 και τρέχουν μια χαρά και αυτά (δεν έπαιξα πολύ βέβαια Quake 4, ίσα ίσα να το δω).

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της AOL χάνεις κάτι όσον αφορά το ichat;Ή είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα;Θέλω να πω υποστηρίζεται και το video conferencing πχ;

 

Μπα όχι, τελείως ίδιο είναι. :) Και video conf και γρήγορο file transfer κι απ' όλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το CS Source μπορεί να μην παίζει γιατί η Source engine δεν πρέπει να είναι συμβατή με το GMA 945 που έχουν τα Mac Book...(και στο δικό μου fujitsu siemens δεν παίζουν τα source based παιχνίδια :( ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ MACBOOK ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ GAMES ΣΑΝ (QUAKE,CALL OF DUTY,HALO).ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ FPS.ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ FOOTBALL MANAGER ΠΑΙΖΩ ΣΕ MACBOOK ΑΛΛΑ ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ?ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΖΕΙ!

ΠΑΝΤΩΣ CALL OF DUTY ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕ IMAC,MAC PRO Γ@ΜΙΟΝΤ@Σ ΤΡΕΧΟΥΝ.... ΜΕ FULL ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ............

May the force be with you...
Link to comment
Share on other sites

Μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης.

 

Επίσης πρόσεχε πως εκφράζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ MACBOOK ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ GAMES ΣΑΝ (QUAKE,CALL OF DUTY,HALO).ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ FPS.

 

Κάτσε ρε συ. Εγώ το Call of Duty το έπαιξα στο Mac Mini με G4 επεξεργαστή. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απορία:

 

Στα windows με κάποια άτομα κάνουμε χρήση MSN για videochat.

 

Στην περίπτωση που κάποιος έχει ένα π.χ. MacBook τι γίνεται? (δηλαδή MacOS)

Πώς μπορούμε να κάνουμε videochat?

Link to comment
Share on other sites

To Skype είναι γνωστό και καλό. Από κει και πέρα, για msn contacts υπάρχουν τα aMSN και Mercury, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν γνωρίζω λεπτομέριες.

Επίσης, αν έχεις λογαριασμό .Mac (που δε νομίζω) ή email/account στην AOL, υπάρχει και το iChat, που είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό.

 

Προσωπικά, πάντος, θα σου πρότεινα το Skype. Το χρησιμοποιώ για υπερατλαντική επικοινωνία και είναι μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες γνωστές ημερομηνίες που έχουν να κάνουν με ανακοινώσεις της Apple (όχι για κάποιο συγκεκριμένο προϊόν) είναι 15 Απριλίου και αρχές Ιουνίου (NAB trade show και WWDC).
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...