Jump to content

Επιβάτες σε ΙΧ


DjTony
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θέλω να ταξιδέψω 3 ενήλικες και ένα μωρό 2 χρονών! Εγώ ή γυναίκα μου η αδερφή της + το μωρό.

 

Στην αστυνομία ένας μας είπε επιτρέπεται. Άλλος όχι. Η τροχαία μας είπε επιτρέπεται!

 

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ η κάτι τέτοιο; κάπου να το διευκρινίζει;

Link to comment
Share on other sites

αφου εδωσε το οκ η τροχαια δε πιστευω να εχεις θεμα.

ποσα χλμ θα πας; εχει γενικα μπλοκα στο δρομο που θα κινηθεις;

Link to comment
Share on other sites

Ή τρία άτομα ανεξαρτήτου συγγένειας ή γονείς με παιδιά. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε κατευθύνω σε κάποιο ΦΕΚ.

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο περιορισμός αυτός είναι για εκτός Αθηνών ή και για την Αθήνα; να πας πχ από Κηφισιά Πειραιά με 4 άτομα στο αμάξι δε μπορείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θέλω να ταξιδέψω 3 ενήλικες και ένα μωρό 2 χρονών! Εγώ ή γυναίκα μου η αδερφή της + το μωρό.

 

 

 

Στην αστυνομία ένας μας είπε επιτρέπεται. Άλλος όχι. Η τροχαία μας είπε επιτρέπεται!

 

 

 

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ η κάτι τέτοιο; κάπου να το διευκρινίζει;

Στείλε messenger στη γραμματεία πολιτικής προστασίας και θα σου απαντήσουν. Αν σου πουν ότι επιτρέπεται, θα έχεις την απάντηση τους γραπτώς για κάθε περίεργη"περίπτωση". Edited by Gx2
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Στην πολιτική προστασία μου είπαν μέχρι 3. Οπότε ένα παιδί και 3 ενήλικες ΔΕΝ!

 

Απορώ με την αστυνομία όμως που ο ένας λέει επιτρέπεται ο άλλος όχι... Ότι ναναι... Τσάμπα κλήση θα έτρωγα + πινακίδες + ότι άλλο του ερχόταν

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει βρε παιδιά;να μην σε πάρω στον λαιμό μου αλλά βλέπω αυτοκίνητα ιχ φουλ με πέντε άτομα μεσα.για Αθήνα μιλάω βέβαια.δεν ξέρω τι γίνεται αν για να πας επαρχία ισχύει κάτι άλλο,η ακόμα και αν αυτοί που είναι γεμάτοι είναι νόμιμοι Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τι μέτρα και χαζομάρες.Χανιά βάλε και 10 άτομα ολα μέλι γαλα.Μασκες στα ΜΜΜ; Αγνωστο.Καλο lockdown season 2 προσεχώς.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει βρε παιδιά;να μην σε πάρω στον λαιμό μου αλλά βλέπω αυτοκίνητα ιχ φουλ με πέντε άτομα μεσα.για Αθήνα μιλάω βέβαια.δεν ξέρω τι γίνεται αν για να πας επαρχία ισχύει κάτι άλλο,η ακόμα και αν αυτοί που είναι γεμάτοι είναι νόμιμοι

 

5 άτομα; ούτε καν... Απλά εγώ ρώτησα για 3 που επιτρέπει ο νόμος + ένα μωράκι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν μια εβδομάδα που ταξίδεψα εκτός νομού, ρώτησα τροχαία, και μου είπαν, μπορεί να ταξιδέψουν 4 άτομα σε αυτοκίνητο, αρκεί να είναι οικογένεια, ακόμα κι αν είναι όλοι ενήλικες.

Προφανώς στην περίπτωση οικογένειας με ανήλικα τέκνα, δεν τίθεται καν θέμα, ταξιδεύουν κανονικά.

 

Τι μέτρα και χαζομάρες.Χανιά βάλε και 10 άτομα ολα μέλι γαλα.Μασκες στα ΜΜΜ; Αγνωστο.Καλο lockdown season 2 προσεχώς.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Ούτε καν. Να σε πληρώσει για να κάθεσαι για δεύτερη φορά, δεν παίζει ούτε σε ταινία sci-fi.

Τοπικά lockdown και μόνο. Γενικό κλείσιμο περιοχών, π.χ. ολόκληροι νομοί, νησιά κλπ, πολύ δύσκολο, έως απίθανο.

Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχουν δεκάδες νεκροί κάθε μέρα, και τόσα αποθέματα μούφα νεκρών δεν έχουν. Εκτός αν αρχίσουν να περνάνε για νεκρούς τους ήδη νεκρούς, από νεκροταφεία κλπ. Δε νομίζω να πέσουν τόσο χαμηλά, γιατί θα βρέξει φάπες.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θέλω να ταξιδέψω 3 ενήλικες και ένα μωρό 2 χρονών! Εγώ ή γυναίκα μου η αδερφή της + το μωρό.

 

Στην αστυνομία ένας μας είπε επιτρέπεται. Άλλος όχι. Η τροχαία μας είπε επιτρέπεται!

 

Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ η κάτι τέτοιο; κάπου να το διευκρινίζει;

 

Η δεύτερη φάση απομείωσης των περιορισμών επιτρέπει την ύπαρξη και μετακίνηση περισσότερων ατόμων στο αυτοκίνητο, πέραν του οδηγού. Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση επιτρέπεται από τις 8 Μαΐου 2020, η μεταφορά δύο επιβατών, εκτός από τον οδηγό, στα επιβατηγά ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.) οχήματα με οδηγό μέχρι πέντε θέσεων και στα επιβατηγά οχήματα δημόσιας χρήσης (ταξί).

Σε όλες τις ανωτέρω περιπτώσεις επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση η υπέρβαση του ορίου επιβατών, εφόσον στο όχημα επιβαίνουν, πέραν του οδηγού, μόνο γονείς με τα ανήλικα τέκνα τους.

 

Λίγο καραγκιοζιλίκι, αλλά υποθέτοντας ότι το μωρό είναι δικό σας, αν οδηγάει η αδερφή της γυναίκας σου είστε καλυμμένοι !

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/299558/metakiniseis-ektos-nomoy-posa-atoma-epitrepontai-se-kathe-aftokinita

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

5 άτομα; ούτε καν... Απλά εγώ ρώτησα για 3 που επιτρέπει ο νόμος + ένα μωράκι

 

Ναι μα το γράφω ότι δεν γνωρίζω αν το κάνουν νόμιμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Λόγω λοκνταουν επιτρεπόταν μόνο οδηγός και ένας επιβάτης, ειτε ενήλικας ειτε παιδί. Τωρα δεν υπάρχουν περιορισμοί. Μεχρι το επόμενο λοκνταουν δλδ...... Καπου διαβασα για εναν Σουηδό θετικό στην Κρήτη.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο επόμενο lockdown μωρέ, μην αναπαράγετε ό,τι σαχλαμάρα κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και στα κανάλια.

Ποιος θα σου επιβάλλει νέο lockdown, ο αστείος που δε μπορεί ούτε καν την κόρη του να πείσει να μην καρφώνεται και διαφημίζει πάρτι "sex me up" συνωστισμού;

Ποιος θα σε πληρώσει ξανά για να μείνεις μέσα χωρίς να δουλεύεις, τη στιγμή που έχει καταστραφεί οικονομικά το σύμπαν και δεν υπάρχει σάλιο;

Συνέλθετε ορισμένοι, εξαιτίας της δουλοπρέπειάς σας την πληρώνουμε όλοι.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωπα φιλε, χαλαρωσε με τις προσβολες, δεν με γνωριζεις ουτε σε γνωριζω. Ηδη σε λοκνταουν βρισκεται περιοχη της Ξανθης για 7 ημερες λογω διψηφιου αριθμου κρουσματων.
Link to comment
Share on other sites

Λόγω λοκνταουν επιτρεπόταν μόνο οδηγός και ένας επιβάτης, ειτε ενήλικας ειτε παιδί. Τωρα δεν υπάρχουν περιορισμοί. Μεχρι το επόμενο λοκνταουν δλδ...... Καπου διαβασα για εναν Σουηδό θετικό στην Κρήτη.

 

Έως 28/6 ισχύει 3 ενήλικες μόνο. Έχω μιλήσει με την πολιτική προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέτεις έτσι... Έχουν κόψει κανονικά πρόστιμο πάντως σε γνωστό που ήταν της νοοτροπίας ΈΛΑ ΜΩΡΈ ΚΑΙ ΤΙ ΈΓΙΝΕ και μαζεύτηκαν 5 άτομα για μπάνιο...
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση από αστυνομία, όταν χρειάστηκε να ταξιδέψω πριν κάνα δυο βδομάδες:

Κανονικά 4 άτομα σε ΙΧ, αρκεί να ανήκουν στην ίδια οικογένεια.

Άρα δικαιολογημένα έγραψαν τα άτομα που μαζεύτηκαν για μπάνιο, αφού προφανώς επρόκειτο για φίλους/παρέα και όχι για οικογένεια.

 

Όλα τα υπόλοιπα που λέγονται/γράφονται, ανάγονται στη σφαίρα ράδιο αρβύλα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Εγώ ξεκίνησα να ψάχνομαι για να ταξιδέψω εγώ η γυναίκα μου η αδερφή της και το παιδί μου. Αλλά δεν...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...