Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ρε παιδιά αυτό το menu που το βρίσκουμε γιατί έχω λαλήσει....02150b63feea6aa44760fd8514ff5415.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία ερώτηση προς μυημένους βλέπε @jpower73 το MIUI optimization στις επιλογές προγραμματιστών που βοηθάει? αν κάνουμε off τι γίνεται? διότι κάποιες εφαρμογές όπως το SAI που εγκαθιστά split apk (apks ) δεν μπορούν να δουλέψουν με το optimization on, και το Macrodroid το ίδιο αναφέρει αν υπάρχει πρόβλημα με τα macros να το κάνουμε off, εσείς πως το έχετε?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαντάζομαι ότι αυτό το μενού πρέπει να έχει σχέση με πληκτρολόγιο....και μάλλον με Μι πληκτρολόγιο γιαυτό δεν το έχουμε.:(

Όσο γιά το MIUI optimization δες αυτό

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω unlock bootloader και μετα εγκατάσταση rom? Που να εχει γραφτεί απο δικό μας μέλος εννοώ.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αυτό το μενού πρέπει να έχει σχέση με πληκτρολόγιο....και μάλλον με Μι πληκτρολόγιο γιαυτό δεν το έχουμε.:(

Όσο γιά το MIUI optimization δες αυτό

Και όμως όταν έκανα το Macrodroid install ΜΕ ΠΗΓΕ ΕΚΕΊ για να δώσω δικαιώματα αλλά θέλω να τσρεκάρω αν είναι οκ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε #jpower73 εσύ το έχεις OFF για να το τσεκάρω και εγώ μήπως αυτό μου κάνει πρόβλημα στο Macrodroid, όσες φορές και αν κάνω test trigger δουλεύει με την ώρα δεν δουλεύει, έχω βάλει να μπαίνει αθόρυβο και πτήση βράδυ ON πρωί OFF αλλά δεν το κάνει ,αν πάω στο κόκκινο trigger και κάνω test το κάνει πάντα και ON και OFF, τελικά το menu που προανέφερα μήπως ξέρεις που βόσκει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να κάνω unlock bootloader και μετα εγκατάσταση rom? Που να εχει γραφτεί απο δικό μας μέλος εννοώ.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31985-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%9C%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-28-05-2019/

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

oardlbrd.jpg

Settings > Apps > manage apps - Default Apps > Assist & voice input

 

Κλείδωσε και το Macrodroid στη μνήμη.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ. ολα καλά μεχρι τώρα, υπάρχει αντίστοιχος οδηγος για εγκατάσταση fastboot rom?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

oardlbrd.jpg

Settings > Apps > manage apps - Default Apps > Assist & voice input

 

Κλείδωσε και το Macrodroid στη μνήμη.

Νασε καλά έφαγα όλα τα menu το 3 dot μόνο δεν πάτησα. Οκ όλα ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα λέμε τα ξαναλέμε..

Εχω κάνει port κυριολεκτικά ότι ρομ υπήρχε σε κυκλοφορία ακόμη και από συσκευές παντελώς άγνωστες σε μας.

Στο τέλος έμεινα σε μια miui και σε μια Aosp Extended Modded lite λογω του ότι ήταν Android 7 σε σχέση με την Miui που ηταν κκ.

Επέλεξα αυτήν που όλα λειτουργουσαν άψογα

 

Καταλαβαίνω αυτούς που θέλουν να μπλέξουν με καστομιές. Θέλουν το κάτι παραπάνω.

Ή έστω το κάτι διαφορετικό. Περισσότερο εμφανισιακά. Ίσως δεν καλύπτονται από τα mithemes.

Ίσως θέλουν λίγο περισσότερη σβελταδα. Κάτι που ίσως το αναζητήσουμε κι εμείς μετά από 2-3 χρόνια. Ίσως λίγο παραπάνω παραμετροποίηση στον πυρήνα

Μάλλον όμως θα θυσιάσουν μέρος της αυτονομίας. Κάποιος έγραψε για 10% /ώρα Sot.

Δεν είναι καλό αυτό.

Θέλει δουλειά ο kernel

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

https://www.xiaomigeek.com/fix-bootloader-unlock-stuck-50.html

Χοντρικα: 30 ώρες εκτός φορτιστή. 5 ώρες sot, 50+% μπαταρία. Χρήση αποκλειστικά(λιγα λεπτά μόνo με 4g+) με wifi, φβ, Μέσεντζερ, γουατσαππ, ινστα, ταπαταλκ, chrome, youtube vanced

 

 

 

 

https://www.imageupload.net/image/WW3os

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ράδιο που βλέπεις στην αδράνεια κινητού είναι οι κεραίες κινητής ( το σήμα) και όχι το ραδιόφωνο.... Παίζει μεγάλο ρόλο αν έχεις καλό σήμα εκεί που είσαι, επίσης δοκίμασε να το βάλεις μόνο 2g στο προτιμώμενος τύπος δικτύου και χωρίς volte το βράδυ και δες το πάλι.:)

Επίσης είναι λογικό όσο δεν δουλεύεις το κινητό να ανεβαίνει το ποσοστό της αδράνειας κινητού στα στατιστικά.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το σήμα δεν είναι καθόλου καλό οπότε θα δοκιμάσω να αλλάξω αυτές τις ρυθμίσεις. Έτσι κι αλλιώς το volte δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι σε ώρες που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό (& με κλειστό wifi) μια εφαρμογή ήταν σε ποσοστό >30%. Την οποία και αυτή όπως όλες την έχω στην εξοικονόμηση ενέργειας.:worry:

 

Υγ. έχω κάνει επανεκκίνηση πολλές φορές

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το σήμα δεν είναι καθόλου καλό οπότε θα δοκιμάσω να αλλάξω αυτές τις ρυθμίσεις. Έτσι κι αλλιώς το volte δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι σε ώρες που δεν χρησιμοποιούσα το κινητό (& με κλειστό wifi) μια εφαρμογή ήταν σε ποσοστό >30%. Την οποία και αυτή όπως όλες την έχω στην εξοικονόμηση ενέργειας.:worry:

 

Υγ. έχω κάνει επανεκκίνηση πολλές φορές

 

Ποιά είναι αυτή η εφαρμογή;

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νασε καλά έφαγα όλα τα menu το 3 dot μόνο δεν πάτησα. Οκ όλα ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να σκεφτείς ότι ούτε στην αναζήτηση δεν μου το έβγαλε....μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ. ολα καλά μεχρι τώρα, υπάρχει αντίστοιχος οδηγος για εγκατάσταση fastboot rom?

το σαιτ εχει οδηγους για ολα.ειναι ελληνικο.ψαξε εχει οτι αφορα τα χιαομι ολα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που έψαξα ήταν η αναζήτηση δέν το έβγαζε για αυτό το έψαχνα αλλά εκεί που το είχανε χώσει....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@jpower73 μια που βρήκαμε έναν παπά να θάψουμε πέντε έξι :lol::lol:

Μήπως έχεις η προσπαθήσει κανένα macro όταν μιλάς και απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση και ανάποδα?

Έχω βρει 2 -3 macros έτοιμα τα έφτιαξα αλλά ΔΕΝ... όπως τα παρακάτω

38733900e17e8a4acb4a6627e0f5ab10.jpg10e67d0e769e12d65255e4b9b135abc7.jpgd25dd86cf9617c8a4dfd9375683cf12d.jpg

Link to comment
Share on other sites

@jpower73 μια που βρήκαμε έναν παπά να θάψουμε πέντε έξι :lol::lol:

Μήπως έχεις η προσπαθήσει κανένα macro όταν μιλάς και απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση και ανάποδα?

Έχω βρει 2 -3 macros έτοιμα τα έφτιαξα αλλά ΔΕΝ... όπως τα παρακάτω

38733900e17e8a4acb4a6627e0f5ab10.jpg10e67d0e769e12d65255e4b9b135abc7.jpgd25dd86cf9617c8a4dfd9375683cf12d.jpg

 

Δε χρειάζεται.... :p

9gld9rlb.jpg

 

Γίνεται και με Macrodroid αλλά το κόλπο είναι όχι στον εγγυτητας αλλά στο αναμα της οθόνης κατά την κλήση..;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται.... :p

 

9gld9rlb.jpg

 

 

 

Γίνεται και με Macrodroid αλλά το κόλπο είναι όχι στον εγγυτητας αλλά στο αναμα της οθόνης κατά την κλήση..;)

Την τσέκαρα την επιλογή στο menu δεν δουλεύει με το δε macrodroid έξυπνη προσέγγιση αλλά πάλι δεν μου δουλεύει κάνω μια δοκιμαστική κλήση πλησιάζω το τηλέφωνο απομακρύνω ανάβει σβήνει οθόνη ήχος από το ακουστικό μόνο.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την τσέκαρα την επιλογή στο menu δεν δουλεύει με το δε macrodroid έξυπνη προσέγγιση αλλά πάλι δεν μου δουλεύει κάνω μια δοκιμαστική κλήση πλησιάζω το τηλέφωνο απομακρύνω ανάβει σβήνει οθόνη ήχος από το ακουστικό μόνο.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Τσέκαρε μήπως έχεις κάνει disable το talkback

(για την επιλογή στο μενού)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε μήπως έχεις κάνει disable το talkback

(για την επιλογή στο μενού)

Αν εννοείς το Assist app έχω βάλει το macrodroid γιατί το θέλει για να δουλέψει

Βασικά με το talkback θα μπερδέψουμε για αυτό ήθελα να το κάνω με το macrodroid, οπότε έχεις χρόνο τσεκαρε στο δικό σου αν δουλέψει με κανένα macro.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

eldgk3c6.jpg

Μάλλον είναι σε ίδια φάση με την εγγραφή κλήσεων.

Εκτός κι αν απενεργοποιησα κάτι σχετικό

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

eldgk3c6.jpg

Μάλλον είναι σε ίδια φάση με την εγγραφή κλήσεων.

Εκτός κι αν απενεργοποιησα κάτι σχετικό

Έπειδη έχω το true phone default δεν ξέρω αν το έχεις εσύ έλεγα μήπως φταίει αυτό.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπειδη έχω το true phone default δεν ξέρω αν το έχεις εσύ έλεγα μήπως φταίει αυτό.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

μπαααα,

η τηλεφωνιέρα είναι στην ουσία μάσκα.

τα της επικοινωνίας αναλαμβάνει το callui που είναι ιδιο.

 

Δοκίμασα και 3-4 εφαρμογές για το σκοπό αυτό. Τίποτα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μπαααα,

η τηλεφωνιέρα είναι στην ουσία μάσκα.

τα της επικοινωνίας αναλαμβάνει το callui που είναι ιδιο.

 

Δοκίμασα και 3-4 εφαρμογές για το σκοπό αυτό. Τίποτα

Εντάξει μην είμαστε και αχάριστοι για χωρίς root ένα τόνο πράγματα κάναμε γενικά μια χαρά είμαστε. Δεν περίμενα ότι χωρίς root μπορείς να κάνεις τόσα πράγματα βέβαια βοηθάει κάπου και το Android 7 και πάνω.

Σε ένα διπλανό forum κάποιος το hard brikare και ρωταγε κάποιους που πήγανε να βοηθήσουμε χωρίς να ξέρουμε ( εγώ του είπα οτι μην παιδευευται και ψάχνει ,ότι χωρίς άνοιγμα πλάτης EDL points και 30ευρο από κάποιον που έχει Authorized Account λύση δεν υπάρχει)

Τους ρώτησα τι κάνουνε αυτοί με το root που δεν μπορώ να κάνω εγώ χωρίς και κάποιος μου απάντησε ότι αν δεν ξέρω τι είναι το root να κάτσω να διαβάσω .....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην είμαστε και αχάριστοι για χωρίς root ένα τόνο πράγματα κάναμε γενικά μια χαρά είμαστε. Δεν περίμενα ότι χωρίς root μπορείς να κάνεις τόσα πράγματα βέβαια βοηθάει κάπου και το Android 7 και πάνω.

Σε ένα διπλανό forum κάποιος το hard brikare και ρωταγε κάποιους που πήγανε να βοηθήσουμε χωρίς να ξέρουμε ( εγώ του είπα οτι μην παιδευευται και ψάχνει ,ότι χωρίς άνοιγμα πλάτης EDL points και 30ευρο από κάποιον που έχει Authorized Account λύση δεν υπάρχει)

Τους ρώτησα τι κάνουνε αυτοί με το root που δεν μπορώ να κάνω εγώ χωρίς και κάποιος μου απάντησε ότι αν δεν ξέρω τι είναι το root να κάτσω να διαβάσω .....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

διαβαζοντας αυτα, θυμήθηκα αυτο...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8062354#post8062354

:D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτα, θυμήθηκα αυτο...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8062354#post8062354

 

:D

Ωραίος... μία χαρά απολογισμός

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω το Iphone SE απο τον Μάρτιο του 2016 . Σαν συσκευή δεν έχει καμμία φθορά - βλάβη , αλλά μάλλον έφθασε η στιγμή του αποχωρισμού : Η μπαταρία στο 83% (μέχρι το απόγευμα πρέπει να το ξαναφορτίσω) , αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι η χωρητικότητα (16Gb) .

Λόγω οικονομικής καταστάσεως δεν μπορώ να ξαναπάω σε Iphone (και ξέρω οτι θα το μετανοιώσω) , αλλά δεν γίνεται διαφορετικά . Σκέφτομαι λοιπόν το 9 Pro αφού το έχει και ο γιός μου και μου έχει πει τα καλύτερα . Το μόνο όμως που με προβληματίζει είναι η ασφάλεια όσον αφορά τις ηλεκτρονικές πληρωμές και τις εφαρμογές των τραπεζών (λογαριασμοί , ΙΒΑΝ , κάρτες κλπ) .

Είναι ασφαλές λόγω Android ; Χρειάζεται να εγκαταστήσω κάποιο(α) προγράμματα για περισσότερη ασφάλεια ; Ή να μην εγκαταστήσω τίποτα απ' όλα αυτά και να έχω αυτές τις εφαρμογές στο SE και να το χρησιμοποιώ μόνο απο το σπίτι (ή να έχω 2 συσκευές μαζί μου;) .

Ευχαριστώ .

 

Υ.Γ. Συγχωρέστε με εάν υπάρχουν ήδη απαντήσεις στο θέμα , αλλά είναι πάρα πολλές οι δημοσιεύσεις και δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω όλες ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό πράγμα αργεί να γίνει, προτιμώ να αργήσει και να είναι με όσο λιγότερα bugs η καθόλου, παρά να είχε βγει από τις πρώτες για το 9 pro και να τραβιόμαστε με τα bugs.

Tο τηλέφωνο τώρα δουλεύει ΑΨΟΓΑ τον μπελά μας γυρεύουμε?, μπορούμε και να ζήσουμε χωρίς την 12 δεν είναι ότι έχεις ένα τηλέφωνο που δεν δουλεύει, και περιμένεις , έτσι δεν είναι? θα ήταν καλύτερα να είχες την 12 και να είχες προβλήματα?

Πάντως εγώ που πήρα το MIUI 12 πολύ πιο μπροστά, σε Note 8 pro, δεν έχω κανένα θέμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...