Jump to content

πρόβλημα με προσθαφαίρεση στοιχείων των Windows.


johnnis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν παω να ανοιξω την προσθαφαίρεση στοιχείων των Windows μου βγαζει σφαλμα οτι δεν ητανε δυνατη η φορτωση τησ βιβλιοθηκης του προγραμματος εγκαταστασης οcgen.dll (πρωτα εβγαζε οτι ελειπε το ntoc.dll αλλα το κατεβασα ) ή η συναρτηση OcEntry δεν ητανε δυνατον να βρεθει . Ο κωδικος του σφαλματος ειναι 0x7e. Το πρόβλημα το καταλαβα οταν εκανα update toν Windows installer απο to windows update που βγαζει κατα καιρους και δεν τον κανει εγκατασταση. Να τον βγαλω εντελως μεσω τησ προσθαφαίρεσης προγραμματων; τη τρεχει; εινα υιος; με το Avast που το εψαξα δεν βρηκε τιποτα.να ετοιμαζομε για format; εχω τα Windows xp home edition sp2
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να ανοιξω την προσθαφαίρεση στοιχείων των Windows μου βγαζει σφαλμα οτι δεν ητανε δυνατη η φορτωση τησ βιβλιοθηκης του προγραμματος εγκαταστασης οcgen.dll (πρωτα εβγαζε οτι ελειπε το ntoc.dll αλλα το κατεβασα ) ή η συναρτηση OcEntry δεν ητανε δυνατον να βρεθει . Ο κωδικος του σφαλματος ειναι 0x7e. Το πρόβλημα το καταλαβα οταν εκανα update toν Windows installer απο to windows update που βγαζει κατα καιρους και δεν τον κανει εγκατασταση. Να τον βγαλω εντελως μεσω τησ προσθαφαίρεσης προγραμματων; τη τρεχει; εινα υιος; με το Avast που το εψαξα δεν βρηκε τιποτα.να ετοιμαζομε για format; εχω τα Windows xp home edition sp2

Πές μου σε κανονική λειτουργία φορτώνει τα στοιχεία των windows?Και επίσης ακριβώς τι σφάλμα βγάζει όταν μπαίνεις σε ασφαλή λειτουργία να δώ αν διαφέρει λίγο το σφάλμα εκεί για να μπορέσω να σε βοηθήσω!

Ιός δεν είναι πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αν σε κανονική λειτουργία φορτώνει τα στοιχεία των windows, τι εννοεις;οσο για τι σφάλμα βγάζει σε ασφαλή λειτουργία θα δοκιμασω και θα σε ενημερωσω
Link to comment
Share on other sites

οταν λες αν σε κανονική λειτουργία φορτώνει τα στοιχεία των windows, τι εννοεις;οσο για τι σφάλμα βγάζει σε ασφαλή λειτουργία θα δοκιμασω και θα σε ενημερωσω

 

και σε safe boot το ιδιο σφαλμα βγαζει. οσο για αυτο που ρωτησες αν σε κανονική λειτουργία φορτώνει τα στοιχεία των windows εννοεις αν δουλευουνε σωστα το μονο που παρατηρησα ειναι οτι το windows movie maker δεν ανοιγει,σαν να μην υπαρχουν τα αρχεια του, και κατι αλλο οταν εκανα την εντολη sfc /scannow ενω ξεκινησε κανονικα μετα μου ζητησε το cd των windows xp profesional ενω εγω εχω τα home edition! πατησα ακυρο συνεχισε να τσεκαρει τα αρχεια και μετα μου ζητησε το cd των windows xp home edition και συνεχισε. παντως το σφαλμα συνεχιζει να το βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Το sp2 που λές ότι έχεις εγκαταστήσει πότε και πώς το έβαλες? Είναι πολύ πιθανό να κάνει καποια "μπερδεματα" με τα προγράμματα που λες (windows movie maker) καθώς και με τα αρχεία .dll ( όπως το οcgen.dll).
LIVE TO DIVE , DIVE TO LIVE!
Link to comment
Share on other sites

Το sp2 που λές ότι έχεις εγκαταστήσει πότε και πώς το έβαλες? Είναι πολύ πιθανό να κάνει καποια "μπερδεματα" με τα προγράμματα που λες (windows movie maker) καθώς και με τα αρχεία .dll ( όπως το οcgen.dll).

 

το εγκατεστησα οταν ειχε βγει απο το γνησιο cd της Microsoft

Link to comment
Share on other sites

το εγκατεστησα οταν ειχε βγει απο το γνησιο cd της Microsoft

 

Δεν το απεγκαθιστας καλύτερα να δούμε αν είναι αυτό το πρόβλημα?

Ενας φίλος μου είχε μπερδέματα μετά την εγκατάστασή του! :)

LIVE TO DIVE , DIVE TO LIVE!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το απεγκαθιστας καλύτερα να δούμε αν είναι αυτό το πρόβλημα?

Ενας φίλος μου είχε μπερδέματα μετά την εγκατάστασή του! :)

 

 

το εχω 6 μηνες, μετα απο 6 μηνες να εβγαλε προβλημα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό το sp2 να δημιούργησε πρόβλημα, έστω και μετά από 6 μήνες. Θα σου πρότεινα κι εγώ να το απεγκαταστήσεις, άλλωστε όσοι επιχείρησαν να εγκαταστήσουν το sp2, αφού πρώτα είχαν εγκαταστήσει απλά windows είχαν διαφόρου είδους προβλήματα. Το καλύτερο είναι να βγάλεις το sp2 και αν το πρόβλημα επιμείνει να καταλήξεις σε win xp prof με προεγκατεστημένο το Sp2.
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να φταίει το theme που χρησιμοποιείς. Ειδικά αν έχεις το style xp. Αν είναι έτσι δεν χρειάζεται να το απεγκαταστήσεις. Απλά όρισε σαν θεμα ένα από τα default της microsoft. Έχει αναφερθεί από ακετούς χρήστες αυτό το bug. Τώρα, γιατί αυτό χτυπάει στην προσθαφαίρεση στοιχείων των Windows, δεν το έψαξα.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να φταίει το theme που χρησιμοποιείς. Ειδικά αν έχεις το style xp. Αν είναι έτσι δεν χρειάζεται να το απεγκαταστήσεις. Απλά όρισε σαν θεμα ένα από τα default της microsoft. Έχει αναφερθεί από ακετούς χρήστες αυτό το bug. Τώρα, γιατί αυτό χτυπάει στην προσθαφαίρεση στοιχείων των Windows, δεν το έψαξα.

 

καποιος μου προτεινε να βγαλω και να ξαναβαλω τον Internet Explorer. να το κανω; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις το sp2 ! Η "απο πάνω " αγκαταστάσεις του δημιουργούν προβλήματα.

Μιλάω εκ πείρας. Εχω δει και ακούσει τέρατα. . . Και πάνω από όλα μην αγχώνεσαι !

LIVE TO DIVE , DIVE TO LIVE!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις το sp2 ! Η "απο πάνω " αγκαταστάσεις του δημιουργούν προβλήματα.

Μιλάω εκ πείρας. Εχω δει και ακούσει τέρατα. . . Και πάνω από όλα μην αγχώνεσαι !

 

οταν λες "απο πάνω " εγκαταστασεις τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν λύθηκε το πρόβλημα; δοκίμασες να απεγκαταστήσεις το style xp;

 

και με απεγκατεστημενο το style xp παλι υπαρχει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

και με απεγκατεστημενο το style xp παλι υπαρχει το προβλημα

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Με ον όρο "απο πάνω εγκαταστάσεις" εννοώ εγκατάσταση sp των Win ενώ υπάρχει ήδη το λειτουργικό μέσα , με όλα τα προγράμματα που έχεις βάλει εσυ(πχ Office , Antivirus , games κτλ).Πολλές φορες το sp2 των WinXP βγαζει πρόβλημα όταν εγκαθίσταται έτσι.Γιαυτό προτιμάται να εγκαθίσταται ή αμέσως μετά το format ή φτιαχνοντας ένα cd εγκαταστασης των Windows με ενσωματομένο το sp2.Είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το sp2 ?

Με κανέναν τρόπο?Ούτε μπαίνοντας με safe-mode στα Windows? :worry:

LIVE TO DIVE , DIVE TO LIVE!
Link to comment
Share on other sites

Με ον όρο "απο πάνω εγκαταστάσεις" εννοώ εγκατάσταση sp των Win ενώ υπάρχει ήδη το λειτουργικό μέσα , με όλα τα προγράμματα που έχεις βάλει εσυ(πχ Office , Antivirus , games κτλ).Πολλές φορες το sp2 των WinXP βγαζει πρόβλημα όταν εγκαθίσταται έτσι.Γιαυτό προτιμάται να εγκαθίσταται ή αμέσως μετά το format ή φτιαχνοντας ένα cd εγκαταστασης των Windows με ενσωματομένο το sp2.Είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις το sp2 ?

Με κανέναν τρόπο?Ούτε μπαίνοντας με safe-mode στα Windows? :worry:

tha dokimaso

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...