Jump to content

Wifi Administrator


boksic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος με τον οποίο να μπορώ να διαχειριστώ κάθε συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο router μου αλλά και που είναι συσδεδεμενη αυτή (fb, torrent, Mozilla κ.τ.λ)

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να την διαχειριστεις να την παρεις remote; Ειναι δικες σου;

 

Οσο για το που ειναι συνδεδεμενες, τι πληροφορια θες ακριβως, υπαρχουν αρκετα προγραμματα που κανουν αυτη τη δουλεια. Αλλα πρεπει να εχεις και τις γνωσεις να τα δουλεψεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Τι εννοεις να την διαχειριστεις να την παρεις remote; Ειναι δικες σου;

 

Οσο για το που ειναι συνδεδεμενες, τι πληροφορια θες ακριβως, υπαρχουν αρκετα προγραμματα που κανουν αυτη τη δουλεια. Αλλα πρεπει να εχεις και τις γνωσεις να τα δουλεψεις.

 

Εννοώ να μπορώ να διακόπτω εγώ την σύνδεση τους και όταν θέλω και να επιτρέπω ξανά την σύνδεση τους όταν πάλι εγώ θελω.

Επίσης θέλω να ξέρω που βρίσκονται όταν είναι online ή το ιστορικό της ημέρας.

Εχω δώσει κωδικούς ρουτερ σε γείτονα υπό προϋποθέσεις για αυτό τον λόγο γίνεται αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον εξοπλισμο σου και ποσο θες να ψαχτεις! Σε αρκετα modem/router υπαρχει επιλογη για access control που μπορεις βαση των MAC Addresses των συσκευων να κανεις ενα schedule για να βγαινουν στο internet συγκεκριμενη ωρα.

 

Μετα για πιο βαθια ενημερωση πας σε monitoring programs στυλ wireshark, nagios, και αν θες και ακομα καλυτερο ελεγχο μπορεις να στησεις ευκολα και απλα στο δικτυο σου το Snort που κανει παπαδες και σε επιπεδο monitoring αλλα και σε θεμα firewall.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...