Jump to content

Ψευδη καταγγελια στο ΙΚΑ


Doukasjohn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας από όσους έχετε εμπειρία από παρόμοια περίπτωση ή γνώση του θέματος. Καμια φορα πας να κανεις το καλο και βρισκεις το μπελα σου.

Διατηρώ ένα κατάστημα στο οποίο αποφάσισα να κάνω μια ανακαίνιση.

Φώναξα έναν ηλεκτρολόγο για να αναλάβει κάποιες εργασίες, μου τον προτεινε μια θεια μου γιατι λεει ειχε οικονομικα προβληματα κι ειπε να τον βοηθησουμε μιας και δεν ειχα κανενα γνωστο αποφασισα να τον παρω .

Μετά το χιλιομετανιωσα επειδή ο τύπος ητανε σβαρνιαρης για να ολοκληρώσει τη δουλειά μου έφαγε περιπου 10 ημέρες ερχόταν για καμία ώρα την ημέρα και έφευγε. Στο τέλος λοιπόν την ώρα που πηγαμε να κλείσουμε λογαριασμό η δουλειά καπου χάλασε και μου άφησε πολλές κακοτεχνιες και μόλις του ζήτησα να μου εκδώσει τιμολόγιο για να πληρωθεί μου έριξε την αλήθεια πως δουλεύει μαύρα και δεν έχει χαρτια . Με αυτό το τύπο λοιπόν τσακωθηκαμε και τωρα απειλεί πως θα με πάει στο ικα για καταγγελια ότι γνώριζα πως δεν έχει χαρτια και τον απασχολουσα. Μάρτυρες δε ξέρω αν έχει ότι δούλεψε σε εμενα αλλά πρέπει να έχει τραβήξει φωτογραφίες στο χώρο, φαινεται ήξερε τι έκανε. Από ότι έμαθα μετά είναι λαμόγιο χωρίς περιουσιακά στοιχεία και δεν έχει να χάσει κάτι αν τον καταγγείλω κι εγώ για την απάτη του. Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι συνέπειες μπορεί να έχει σε εμένα αυτή η καταγγελια εαν την κάνει? Μπορει να φάω το πρόστιμο των 10500 ?

Edited by Doukasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την κάνει την καταγγελία γιατί θέλει απλώς να σε εκβιάσει.

Δώστου αυτά που θα έπρεπε να του δώσεις και μην το τραβάς.

Ακόμα και αν τον τυλίξεις που είναι εύκολο γιατί θα είναι γνωστός στο ΙΚΑ ότι κάνει συνεχείς καταγγελίες και είναι εκβιαστής, τα λεφτά που θα σου φάνε οι δικηγόροι θα είναι περισσότερα από αυτά που σου ζητάει υποθέτω.

 

Εάν λοιπόν θέλεις να τον τυλίξεις πρέπει να πας στην αστυνομία και να κάνεις καταγγελία για εκβιασμό, ώστε να γίνει καταγραφή των τηλεφωνικών κλήσεων μεταξύ σας και να συνεννοηθείς σε κάποιο μέρος να του δώσεις τα λεφτά.

 

Σε γενικές γραμμές σου προτείνω να τα βρείτε μεταξύ σας και να φροντίσεις στο μέλλον να είσαι πιο προσεκτικός, για να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις και καλό θα είναι να υπογράφεις και ένα συμφωνητικό ή έστω μία καταγραφή σε ένα βιντεάκι της συμφωνίας που κάνετε με τη σύμφωνη γνώμη τη δική του, σε μελλοντικές δουλειές.

 

Επίσης μπορείς να πάρεις έναν άλλο ηλεκτρολόγο για να διορθώσει τις κακοτεχνίες και ταυτόχρονα να σου δώσει και μία έκθεση για το τι πρόβλημα είχε η προηγούμενη δουλειά, ώστε σε περίπτωση διαφωνίας να του χρεώσεις τη δουλειά του δεύτερου ηλεκτρολόγου.

 

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος με λέει εμένα ότι ο τύπος δε θα σε ζητήσει ξανά λεφτά και ξανά και ξανά και ξανά???

 

Προσωπικά δε θα έδινα σημασία

Με τις φωτογραφίες θα κάνει καταγγελια?

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tον λογιστή σου δεν μπορείς να τον ρωτήσεις;Θα σε κατευθύνει με το τι μπορεί να σου κάνει.

Δεν ήταν υπαλληλος σου για να σου βάλουν πρόστιμο 10500€,αν υπάρχει ακόμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων ειμαι διατεθειμένος να πληρώσω και τα διπλάσια σε δικηγόρους προκειμένου να τιμωρήσω τέτοιες συμπεριφορές και να μην υποκειψω σε εκβιασμό. Από το λογιστή δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση και για αυτό

ρωτάω εδώ εαν εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ή γνώση του θέματος. Αυτό που με νοιάζει είναι εαν θα έχω εγώ συνέπειες από αυτή τη "συνεργασια" , το θέμα του κόστους των δικηγόρων το παραβλέπω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν τίθεται θέμα χρημάτων ειμαι διατεθειμένος να πληρώσω και τα διπλάσια σε δικηγόρους προκειμένου να τιμωρήσω τέτοιες συμπεριφορές και να μην υποκειψω σε εκβιασμό. Από το λογιστή δεν έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση και για αυτό

ρωτάω εδώ εαν εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ή γνώση του θέματος. Αυτό που με νοιάζει είναι εαν θα έχω εγώ συνέπειες από αυτή τη "συνεργασια" , το θέμα του κόστους των δικηγόρων το παραβλέπω

 

Δεδομένου ότι παραβλέπεις το θέμα κόστους των δικηγόρων, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς σε έναν για ερωτήσεις.

Επίσης, βρες έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο για να κάνεις τα παραπάνω που αναφέρθηκαν. Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι παραβλέπεις το θέμα κόστους των δικηγόρων, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς σε έναν για ερωτήσεις.

Επίσης, βρες έναν επαγγελματία ηλεκτρολόγο για να κάνεις τα παραπάνω που αναφέρθηκαν. Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις στην παρούσα φάση.

 

Εννοείται πως θα ρωτήσω και δικηγόρο και λογιστή αλλά ψάχνω και μια πιο αντικειμενική άποψη γιατί ο καθένας από τους 2 το βλέπει και από τη σκοπιά του , ο λογιστής είναι αυστηρός με το θέμα του ΙΚΑ και μου λέει Βρείτε τα, από την άλλη ο δικηγόρος με ξεσηκώνει πάμε και θα τον κανονισουμε λεει και προσπαθώ να κάνω ένα ζύγι μόνος μου. Το σίγουρο είναι πως δεν θα του χαριστω , επειδή ομως ειμαι πάντα σωστός με εφορια και ικα και θελω να εχω καθαρο μητρωο για αυτό ρώτησα εαν μια καταγγελια τέτοιου τύπου αν θα έχει βάση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα ρωτήσω και δικηγόρο και λογιστή αλλά ψάχνω και μια πιο αντικειμενική άποψη γιατί ο καθένας από τους 2 το βλέπει και από τη σκοπιά του , ο λογιστής είναι αυστηρός με το θέμα του ΙΚΑ και μου λέει Βρείτε τα, από την άλλη ο δικηγόρος με ξεσηκώνει πάμε και θα τον κανονισουμε λεει και προσπαθώ να κάνω ένα ζύγι μόνος μου. Το σίγουρο είναι πως δεν θα του χαριστω , επειδή ομως ειμαι πάντα σωστός με εφορια και ικα και θελω να εχω καθαρο μητρωο για αυτό ρώτησα εαν μια καταγγελια τέτοιου τύπου αν θα έχει βάση.
Το γινάτι βγάζει μάτι λένε στο χωριό μου.

Από τη στιγμή όπου το θέμα δεν είναι οικονομικό, δεν υπάρχει πλέον αντικειμενική βάση συζήτησης.

Πολλοί άνθρωποι πληρώνουν ακριβά τη συναισθηματική τους φόρτιση και μπορούν να φτάσουν ακόμα και σε εγκλήματα πάθους.

Πιστεύω ότι αν πάρει ένα εξώδικο από ένα δικηγόρο θα κάτσει στα αυγά του, αν και εμείς σου δίνουμε λύσεις χωρίς να γνωρίζουμε την πραγματικότητα, πέρα από την δική σου περιγραφή.

 

Πρέπει όμως να ξέρεις ότι μπορεί τα δικαστήρια θα ακούσουν και τη δική του θέση και πάντα όταν υπάρχουν διενέξεις πρέπει να υπάρχουν ευθύνες και στις δύο πλευρές.

 

Θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να υπερασπίζει τα συμφέροντα του και όχι να τα θυσιάζει για να φτιάξει την κοινωνία.

 

Οπότε επιμένω σε δύο θέσεις ..

1_ Βρείτε τα πάση θυσία εξωδικαστικά και

2_ Οι άνθρωποι μαθαίνουν από τα λάθη τους, οπότε μη θεωρείς τόσο υποτιμητικό μία λανθασμένη επιλογή που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Το γινάτι βγάζει μάτι λένε στο χωριό μου.

Από τη στιγμή όπου το θέμα δεν είναι οικονομικό, δεν υπάρχει πλέον αντικειμενική βάση συζήτησης.

Πολλοί άνθρωποι πληρώνουν ακριβά τη συναισθηματική τους φόρτιση και μπορούν να φτάσουν ακόμα και σε εγκλήματα πάθους.

Πιστεύω ότι αν πάρει ένα εξώδικο από ένα δικηγόρο θα κάτσει στα αυγά του, αν και εμείς σου δίνουμε λύσεις χωρίς να γνωρίζουμε την πραγματικότητα, πέρα από την δική σου περιγραφή.

 

Πρέπει όμως να ξέρεις ότι μπορεί τα δικαστήρια θα ακούσουν και τη δική του θέση και πάντα όταν υπάρχουν διενέξεις πρέπει να υπάρχουν ευθύνες και στις δύο πλευρές.

 

Θεωρώ ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να υπερασπίζει τα συμφέροντα του και όχι να τα θυσιάζει για να φτιάξει την κοινωνία.

 

Οπότε επιμένω σε δύο θέσεις ..

1_ Βρείτε τα πάση θυσία εξωδικαστικά και

2_ Οι άνθρωποι μαθαίνουν από τα λάθη τους, οπότε μη θεωρείς τόσο υποτιμητικό μία λανθασμένη επιλογή που έκανες.

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι από μια μάχη και οι δύο θα βγουν λαβωμενοι όταν ομως δεν έχεις πειράξει τον άλλον, του χεις φερθεί τόσο ανθρωπινα κι αυτός σου συμπεριφέρεται αχαριστα τότε τρελαίνεσαι. Και θα πρέπει να τιμωρηθεί ώστε να μη τη ξαναπατήσει κι άλλος άνθρωπος γιατί έχω μάθει πως είχε κι άλλες διενέξεις. Το θέμα είναι πως ο τύπος είναι εκβιαστης κι αυτός με απειλεί για το ΙΚΑ και για αυτό δεν έχω κι άλλη λύση. Τα λεφτά του , ότι είχαμε συμφωνήσει τα πήρε. Τωρα ζητάει κι άλλα + ότι δεν μου εξέδωσε το τιμολόγιο. Υπάρχει δόλος ητανε προμελετημένα ολα για να μου κάνει τον εκβιασμό δεν είχε ξεκαθαρίσει τα πράγματα και από την άλλη μάζευε στοιχεία. Δεν αποζηταω την εκδίκησή αν είναι να σταματήσει εκεί ας σταματήσει έστω και ζημιωμενος από τις κακοτεχνίες και τη μη έκδοση τιμολογίου. Ομως να του πλήρωσω τον εκβιασμό αποκλείεται και για αυτό κοιταω την άμυνα μου.

Edited by Doukasjohn
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι από μια μάχη και οι δύο θα βγουν λαβωμενοι όταν ομως δεν έχεις πειράξει τον άλλον, του χεις φερθεί τόσο ανθρωπινα κι αυτός σου συμπεριφέρεται αχαριστα τότε τρελαίνεσαι. Και θα πρέπει να τιμωρηθεί ώστε να μη τη ξαναπατήσει κι άλλος άνθρωπος γιατί έχω μάθει πως είχε κι άλλες διενέξεις. Το θέμα είναι πως ο τύπος είναι εκβιαστης κι αυτός με απειλεί για το ΙΚΑ και για αυτό δεν έχω κι άλλη λύση. Τα λεφτά του , ότι είχαμε συμφωνήσει τα πήρε. Τωρα ζητάει κι άλλα + ότι δεν μου εξέδωσε το τιμολόγιο. Υπάρχει δόλος ητανε προμελετημένα ολα για να μου κάνει τον εκβιασμό δεν είχε ξεκαθαρίσει τα πράγματα και από την άλλη μάζευε στοιχεία. Δεν αποζηταω την εκδίκησή αν είναι να σταματήσει εκεί ας σταματήσει έστω και ζημιωμενος από τις κακοτεχνίες και τη μη έκδοση τιμολογίου. Ομως να του πλήρωσω τον εκβιασμό αποκλείεται και για αυτό κοιταω την άμυνα μου.

 

Δεν είμαι ειδικός, αλλά τι σχέση έχει το ΙΚΑ; Υπάλληλος σου δεν είναι.

Είναι Ε.Ε. και είναι υποχρεωμένος να είναι αυτασφάλιστος στον ΟΑΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός, αλλά τι σχέση έχει το ΙΚΑ; Υπάλληλος σου δεν είναι.

Είναι Ε.Ε. και είναι υποχρεωμένος να είναι αυτασφάλιστος στον ΟΑΕΕ ή ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Δεν έχει καμία σχέση η δουλειά του με το επάγγελμα της επιχειρησης.

Προφανώς θα ισχυριστεί ότι τον φώναξα για μεροκάματο δεν έχω ιδέα για αυτό και ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν για να δω αν έχει βάση αυτό που λέει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ. Δεν έχει καμία σχέση η δουλειά του με το επάγγελμα της επιχειρησης.

 

Προφανώς θα ισχυριστεί ότι τον φώναξα για μεροκάματο δεν έχω ιδέα για αυτό και ρωτάω αν έχει τύχει σε κανέναν για να δω αν έχει βάση αυτό που λέει

Για να τον έχεις προσλάβει με μισθό, πρέπει το αντικείμενό σου να είναι ανάλογο.

Αν η δουλειά σου παραδείγματος χάρη είναι πωλήσεις ηλεκτρικών ειδών ή κατασκευές οικιών, τότε μπορεί να το ισχυρισθεί.

Αν έχεις όμως κρεοπωλείο δεν μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

Αν όμως έχεις κρεοπωλείο δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι η δουλειά του αυτή δεν είναι σωστή, αφού δεν γνωρίζεις το αντικείμενο και επίσης εάν έβλεπες από την αρχή ότι δεν ήταν σωστή γιατί τον άφησες να τελειώσει?

Αν υπάρχουν κακοτεχνίες φινιρίσματος πχ. αυτή είναι η δουλειά του σοβατζή ή του μπογιατζή.

Ο ηλεκτρολόγος είναι μόνο για τα ηλεκτρικά, εάν αυτά δουλεύουν τότε η δουλειά του είναι σωστή.

Θα σου πρότεινα μία συζήτηση με τον ίδιο και με παρόντες κάποιους τρίτους μέχρι να τα βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Για να τον έχεις προσλάβει με μισθό, πρέπει το αντικείμενό σου να είναι ανάλογο.

Αν η δουλειά σου παραδείγματος χάρη είναι πωλήσεις ηλεκτρικών ειδών ή κατασκευές οικιών, τότε μπορεί να το ισχυρισθεί.

Αν έχεις όμως κρεοπωλείο δεν μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

Αν όμως έχεις κρεοπωλείο δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι η δουλειά του αυτή δεν είναι σωστή, αφού δεν γνωρίζεις το αντικείμενο και επίσης εάν έβλεπες από την αρχή ότι δεν ήταν σωστή γιατί τον άφησες να τελειώσει?

Αν υπάρχουν κακοτεχνίες φινιρίσματος πχ. αυτή είναι η δουλειά του σοβατζή ή του μπογιατζή.

Ο ηλεκτρολόγος είναι μόνο για τα ηλεκτρικά, εάν αυτά δουλεύουν τότε η δουλειά του είναι σωστή.

Θα σου πρότεινα μία συζήτηση με τον ίδιο και με παρόντες κάποιους τρίτους μέχρι να τα βρείτε.

 

 

Η επιχείρηση μου σίγουρα δεν έχει σχέση με Το αντικείμενο. Τον άφησα να συνεχίσει και για αυτό εκνευρίζομαι με την αχαριστια γιατί ήξερα πως έχει ανάγκη την δουλειά και είμαι άνθρωπος που θελω να δίνω ευκαιρίες και νόμιζα πως θα την βρούμε την άκρη. Επίσης όταν κάνεις μια συμφωνία για το κόστος μιας δουλειάς την οποία αν την δουλέψεις κανονικά μέσα σε 3 μέρες την έχεις τελειώσει, ο τύπος όμως ερχόταν για μια δυο ώρες το πολύ την ημέρα κι έφευγε. Θεώρησα κι εγώ πως αυτοί είναι οι ρυθμοί του και είπα μην τον πιέσω, και στο τέλος γυρνάει και μου ζητάει παραπάνω λεφτά από την συμφωνία καθώς λεει απασχοληθηκε πολλές ημέρες και η χρέωση πάει με τη μέρα. Οι κακοτεχνίες αφορούν την δική του δουλειά αφου άφησε στη μέση εκκρεμότητες , στραβες τοποθετήσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει δωσ μου παραπάνω λεφτά αλλιώς θα σου κάνω καταγγελία στο ΙΚΑ στοιχειοθετείται ο εκβιασμός.

Μία καταγγελία και καταγραφή των κλήσεων από το τμήμα εκβιαστών της ασφάλειας και τον έχεις στο χέρι.

Και από δω και πέρα όλες οι προσφορές και οι συμφωνίες εγγράφως ή σε βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου λέει δωσ μου παραπάνω λεφτά αλλιώς θα σου κάνω καταγγελία στο ΙΚΑ στοιχειοθετείται ο εκβιασμός.

Μία καταγγελία και καταγραφή των κλήσεων από το τμήμα εκβιαστών της ασφάλειας και τον έχεις στο χέρι.

Και από δω και πέρα όλες οι προσφορές και οι συμφωνίες εγγράφως ή σε βίντεο.

 

Αυτό είναι το λάθος μου πως δεν πηρα γραπτή προσφορά, βέβαια αυτοί παλι εχουνε τρόπους να στην φερουνε γιατί ξέρουν που σε περιμένουν γιατί κάνουν κάθε μέρα αυτή δουλειά ενω εγω δε φτιάχνω κάθε μέρα τα Ηλεκτρολογικά, θα σου πει κάναμε έξτρα πραγματα από τη προσφορά κλπ. Εγώ δεν είχα σκοπό να το τραβήξω αλλά από τη στιγμή που με απειλεί θα πρέπει να προχωρήσω. Το θέμα είναι να κάνω εγώ πρώτος κίνηση ή να τον αφήσω, και αν τον αφήσω μη μου βεβαιώσουν πρόστιμο από το ΙΚΑ. Το θέμα είναι ου μπλεξεις και τέτοιοι άνθρωποι δεν πρέπει να μένουν ατιμώρητοι γιατί θα την πατήσουν και άλλοι πελάτες τους. Αυτόν ότι και να τον κάνεις δεν τον νοιάζει γιατί δεν έχει τιποτα στο όνομα του , το μόνο μας όπλο είναι η ενημέρωση ώστε να μη του δίνουν δουλειες και να μη την πατάει ο κόσμος.

Edited by Doukasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού δουλεύει μαύρα και δεν έχει χαρτιά ο μάστορας, μήπως θα έπρεπε να φοβάται αυτός μην το κυνηγήσουνε?Ως τι να σε κυνηγήσει?Ικα δε παίζει, δεν απασχολούσες υπάλληλο!Ίσα ίσα έπρεπε να σου κόψει τιμολόγιο, είναι αναγκασμένος εκ του νόμου!Το ότι έχει φωτογραφίες δε λέει τίποτα, ο καθένας μπορεί να βγάλει, βγάλε και συ για τις κακοτεχνίες του να τις έχεις!

 

Θα ρωτήσω τη γυναίκα μου που είναι δικηγόρος μήπως μας βοηθήσει!Αν και νομίζω ξέρω τι θα μου πεί, να μην ασχολήθεις , δεν αξίζει χρηματικά σε κανέναν να το κάνει πόσο μάλλον και αυτός που είναι σε πιο δύσκολη θέση...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού δουλεύει μαύρα και δεν έχει χαρτιά ο μάστορας, μήπως θα έπρεπε να φοβάται αυτός μην το κυνηγήσουνε?Ως τι να σε κυνηγήσει?Ικα δε παίζει, δεν απασχολούσες υπάλληλο!Ίσα ίσα έπρεπε να σου κόψει τιμολόγιο, είναι αναγκασμένος εκ του νόμου!Το ότι έχει φωτογραφίες δε λέει τίποτα, ο καθένας μπορεί να βγάλει, βγάλε και συ για τις κακοτεχνίες του να τις έχεις!

 

Θα ρωτήσω τη γυναίκα μου που είναι δικηγόρος μήπως μας βοηθήσει!Αν και νομίζω ξέρω τι θα μου πεί, να μην ασχολήθεις , δεν αξίζει χρηματικά σε κανέναν να το κάνει πόσο μάλλον και αυτός που είναι σε πιο δύσκολη θέση...

 

Σευχαριστω φίλε μου για την βοήθεια, καλό είναι να είχα και μια τρίτη άποψη θα με βοηθουσε πολυ στις αποφασεις μου .Αυτος ισχυρίζεται πως δεν τον νοιάζει αν θα κατηγορηθεί για τα μαύρα καθώς δεν έχει και τίποτα να χάσει.. Από δω και πέρα αυτό που με νοιάζει είναι να μην έχω τρεχάματα με ικα και εφορια σαν συνεργός στα μαύρα που θα ισχυριστεί. Δεν θέλω να αμαυρωσω το καθαρό μητρώο που έχει η επιχείρηση μου σε αυτές της υπηρεσίες καθώς ειμαι πάντα σωστός στις υποχρεώσεις μου, από τη στιγμή ομως που θα το κινήσει τότε θα τον κυνηγήσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Έπειδή έχω επιχείρηση και εγώ και καταλαβαίνω τι λες και πως λειτουργείς, αν και κακώς προτιμάμε τέτοια άτομα και γνωστούς -πελάτες , θα ρωτήσω και θα σου πω...

 

Αν και δε νομίζω να ισχύει αυτο που λες δεν τον νοιάζει δεν έχει να χάσει κάτι..Ο δικηγόρος θέλει λεφτά για οτιδήποτε κάνεις..Επίσης όπου και να σε πάει μπορείς να ισχυριστείς ότι τον πλήρωσες , δε σου έκοψε απόδειξη καν και επίσης ότι δεν ήξερες καν ότι δουλεύει μαύρα.Δε πα να λέει αυτός ότι θέλει...

Δηλαδή ήμαρτον με κάτι τέτοια μαστόρια, πήρα πελάτη μάστορα να μου κάνει κάτι και μου ζητούσε ένα πεντηντάρι την ημέρα ανεξάρτητα πόσο καιρό θα πάρει , δεν ήξερε.Τον είπα τι λες ρε μεγάλε εσύ μπορείς να κάνεις και μήνα εδώ μέσα, πόσα θες του λέω για όλη τη δουλειά και κάτσε όσο θες, να δεις για πότε τελειώνει γρήγορα...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Έπειδή έχω επιχείρηση και εγώ και καταλαβαίνω τι λες και πως λειτουργείς, αν και κακώς προτιμάμε τέτοια άτομα και γνωστούς -πελάτες , θα ρωτήσω και θα σου πω...

 

Αν και δε νομίζω να ισχύει αυτο που λες δεν τον νοιάζει δεν έχει να χάσει κάτι..Ο δικηγόρος θέλει λεφτά για οτιδήποτε κάνεις..Επίσης όπου και να σε πάει μπορείς να ισχυριστείς ότι τον πλήρωσες , δε σου έκοψε απόδειξη καν και επίσης ότι δεν ήξερες καν ότι δουλεύει μαύρα.Δε πα να λέει αυτός ότι θέλει...

Δηλαδή ήμαρτον με κάτι τέτοια μαστόρια, πήρα πελάτη μάστορα να μου κάνει κάτι και μου ζητούσε ένα πεντηντάρι την ημέρα ανεξάρτητα πόσο καιρό θα πάρει , δεν ήξερε.Τον είπα τι λες ρε μεγάλε εσύ μπορείς να κάνεις και μήνα εδώ μέσα, πόσα θες του λέω για όλη τη δουλειά και κάτσε όσο θες, να δεις για πότε τελειώνει γρήγορα...

 

Ακριβώς όπως τα λες... σε αυτή τη χώρα πάντα την πληρώνουν οι σωστοί και οι συνεπείς, τα λαμόγια τη γλιτώνουν, και όσοι χρωστάνε πολλά τους κουρευουν τα χρέη κλπ...

Και επειδή πάμε να εξυπηρετήσουμε κάποιες καταστάσεις πέφτουμε έρμαια κάποιων επιτήδειων. Κι εγώ αυτή τη συμφωνία έκανα, κοστος συνολικής δουλειάς αλλά κάποιο έξυπνοι νομίζουν πως θα τους πληρώσουμε τη τεμπελιά τους για μια ώρα δουλειά σε ημερήσιο μεροκάματο. Εμένα με ενδιαφέρει να μη λερωσω το καθαρό μου μητρώο κι από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θελει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρώτησα και μου είπε ότι πρέπει να κοιτάξει τι λέει ο νόμος αρχικά.. Μου είπε να μην ασχοληθείς, δε πρόκειται να έχεις συνέπειες από το ΙΚΑ. Ισα ίσα θα έπρεπε να είναι νόμιμος αυτός..
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει όλο το νήμα.υπαρδει κάπου χαρτί υπογεγραμμένο και από τους δύο για το ποσό της αμοιβής;αν δεν υπάρχει τι μπορει σου κάνει;πως θα αποδείξει κάτι;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρώτησα και μου είπε ότι πρέπει να κοιτάξει τι λέει ο νόμος αρχικά.. Μου είπε να μην ασχοληθείς, δε πρόκειται να έχεις συνέπειες από το ΙΚΑ. Ισα ίσα θα έπρεπε να είναι νόμιμος αυτός..

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες!

 

 

Δεν έχει υπογραφεί κανένα χαρτί

Link to comment
Share on other sites

Άρα πως μπορεί να σου κάνει κάτι χωρίς να έχει κάποια συμφωνία υπογεγραμμένη στα χέρια του;δεν νομίζω ότι μπορεί να σου κάνει κάτι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Άρα πως μπορεί να σου κάνει κάτι χωρίς να έχει κάποια συμφωνία υπογεγραμμένη στα χέρια του;δεν νομίζω ότι μπορεί να σου κάνει κάτι.

 

Η δουλειά έχει γίνει και μπορεί να το αποδείξει, το θέμα είναι πως ο τύπος μου την είχε στημένη καθώς δεν έχει χαρτιά δουλεύει μαύρα και θα ισχυριστεί πως συνεργάστηκα μαύρα μαζί του. Για αυτή τη περίπτωση ψάχνω να δω εάν θα έχω συνέπειες

Link to comment
Share on other sites

Στο δικαστηριο θα παραδεχθεις οτι την εκανε την δουλεια αρκει να εχεις συμφωνητικο εργασιων και αμοιβης. Δεν θα αρνηθεις να τον πληρωσεις αλλα θα απαιτησεις τιμολογιο υλικων και παροχης υπηρεσιων Αν δεν τα δωσει βασει νομου ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠοΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. Εδω στα καφενεια ισχυει αυτο.

 

Βαλτου και 2 εργοσημα να εισαι καλυμενος ασφαλιστικα, και αστον να τρεχει.

 

Ισα ισα θα κατηγορηθει για φοροδιαφυγη και θα τσιριξει απο τον πονο....

 

.πες του οτι λογιστικα δεν γινεται να εκταμιευσεις ανευ παραστατικου δαπανης εξοδων... Εν αναγκη ας σου φερει απο καποιον αλλο αλλα θα βαλει φπα...ετσι?. ...που εσυ θα εκπεσεις οποτε στα ...ιδια σου.

 

Αν τον τσιμπησει η εφορια για μη εκδοση και φοροδιαφυγη , μαυρη εργασια αδηλωτα εισοδηματα κλπ χανει ισως επιδοματα ανεργιας, ενοικιου η οτι αλλο και φορολογειται καθ υπολογισμο αναδρομικα και για αλλες ισως δουλειες που εχει κανει μαυρες....ευκολα θα φτασει τα 10000 προστιμα κατασχεσσεις κλπ...θα χασει και οτι επιδοματα.

 

Πες του τα και θα κλασει μαλλι. Πρωτα κολλα 2 εργοσημα. Βασικο.

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...