Jump to content

Αγορά κινητού έως 250€


morrison86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Έως 250€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Το προτιμώ από Ελλάδα.

Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) αν και μένω στην επαρχία, δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση

5) Το θέλουμε dual? Δεν έχω θέμα Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο χρειάζομαι. Τα άλλα δεν γνωρίζω τι είναι

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Προτιμώ ελληνικό μενού χωρίς φλασαρισματα όμως

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Με ενδιαφέρει καλός ήχος και καλή οθόνη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Xiaomi Redmi Note 2

 

Θα προτιμούσα κάποιο brand γνωστό, Samsung ας πούμε μιας και με τα Xiaomi έχω θέμα γενικά, αναβαθμίσεις και άλλα.. τι έχετε να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο.. θα ήθελα το κινητό που θα μου προτείνετε να λειτουργεί κανονικά στον Καναδά επειδή κάνω αρκετά ταξίδια εκεί..
Link to comment
Share on other sites

Γενικά με οσα λες κάνα a70 της Samsung θα είναι οκ. Όσα για updates αν δεν πάρεις ναυαρχίδα ξέχνα τα.. Και όσα δίνουν καλύτερα να μην έδιναν (βλ xiaomi με κάθε update τρέχεις και δεν φτάνεις να λύνεις τσ πρόβλημα)
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Motorola One Vision...

Καλή κάμερα, ραδιόφωνο έχει,Android one,πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας,το μόνο δες αν θα σου κάνει δουλειά που το θες για Καναδά...Ρίξε μια ματιά στις μπάντες που χρησιμοποιούνται εκεί...

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και το P30 lite της Huawei;

Αφού δεν σε πειράζει εγγύηση καταστήματος μια χαρά είσαι ως προς την τιμή, προσφέρει όλα όσα ζητάς και πολύ περισσότερα, φίλος που το έχει είναι ευχαριστημένος, γενικά διαβάζω καλά σχόλια.

Και δεν ξέρω τι κάνει η Xiaomi με αναβαθμήσεις κλπ, εγώ το P9 lite που έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα από την Huawei. Επί 2 χρόνια έρχονταν κανονικά (μία μεγάλη). Διαβάζω ότι το P30 lite μόλις πήρε την 10.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με οσα λες κάνα a70 της Samsung θα είναι οκ. Όσα για updates αν δεν πάρεις ναυαρχίδα ξέχνα τα.. Και όσα δίνουν καλύτερα να μην έδιναν (βλ xiaomi με κάθε update τρέχεις και δεν φτάνεις να λύνεις τσ πρόβλημα)

Χρόνια πολλά!! Σαν ναυαρχίδα ποια εννοείς;; Έχω 3 Xiaomi στο σπίτι και έχω απελπιστει με τις αναβαθμίσεις. Τη μια κολλάνε, την άλλη τρώνε τη μπαταρία.. βαρέθηκα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Motorola One Vision...

Καλή κάμερα, ραδιόφωνο έχει,Android one,πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας,το μόνο δες αν θα σου κάνει δουλειά που το θες για Καναδά...Ρίξε μια ματιά στις μπάντες που χρησιμοποιούνται εκεί...

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την συσκευή...

 

Χρόνια πολλά!! Το προτιμάς από κάποιο Samsung η Huawei;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί δεν κοιτάς και το P30 lite της Huawei;

Αφού δεν σε πειράζει εγγύηση καταστήματος μια χαρά είσαι ως προς την τιμή, προσφέρει όλα όσα ζητάς και πολύ περισσότερα, φίλος που το έχει είναι ευχαριστημένος, γενικά διαβάζω καλά σχόλια.

Και δεν ξέρω τι κάνει η Xiaomi με αναβαθμήσεις κλπ, εγώ το P9 lite που έχω δεν είχα ποτέ πρόβλημα από την Huawei. Επί 2 χρόνια έρχονταν κανονικά (μία μεγάλη). Διαβάζω ότι το P30 lite μόλις πήρε την 10.

 

Χρόνια πολλά!! Το κοιτάζω στο skroutz και νομίζω κλείνω προς το p30 lite. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο galaxy a50.. να κοιτάξω και κάποιο άλλο;;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!! Σαν ναυαρχίδα ποια εννοείς;; Έχω 3 Xiaomi στο σπίτι και έχω απελπιστει με τις αναβαθμίσεις. Τη μια κολλάνε, την άλλη τρώνε τη μπαταρία.. βαρέθηκα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χρόνια πολλά!! Το προτιμάς από κάποιο Samsung η Huawei;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χρόνια πολλά!! Το κοιτάζω στο skroutz και νομίζω κλείνω προς το p30 lite. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο galaxy a50.. να κοιτάξω και κάποιο άλλο;;

 

όταν λέω ναυαρχίδα

note 10 plus, s10 plus . p30 pro πχ η πας σε iphone σε ολα τα αλλα υπάρχουν 2 περιπτώσεις

1. ελάχιστες αναβαθμίσεις (η καλη περίπτωση ναι μεν δεν θα εχεις πρόσφατο λογισμικό άλλα θα είσαι σταθερός)

2. μπόλικες αναβαθμίσεις αλλά καλύτερα να μην της έκανες ποτε εύχεσαι (η περιποτση της xiaomi)

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω ναυαρχίδα

note 10 plus, s10 plus . p30 pro πχ η πας σε iphone σε ολα τα αλλα υπάρχουν 2 περιπτώσεις

1. ελάχιστες αναβαθμίσεις (η καλη περίπτωση ναι μεν δεν θα εχεις πρόσφατο λογισμικό άλλα θα είσαι σταθερός)

2. μπόλικες αναβαθμίσεις αλλά καλύτερα να μην της έκανες ποτε εύχεσαι (η περιποτση της xiaomi)

 

Οι ναυαρχίδες κοστίζουν πολλαααα.. γι'αυτό λέω και κάτι καλό έως 250. Ποιο απ ολα είναι πιο σταθερό, πιο αξιόπιστο ας πούμε; Το Huawei p30 lite με τα 128gb ας πούμε τι λέει σαν επιλογή; Θα έχω και εκεί αναβαθμίσεις με loggαρισματα και πτώση της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Οι ναυαρχίδες κοστίζουν πολλαααα.. γι'αυτό λέω και κάτι καλό έως 250. Ποιο απ ολα είναι πιο σταθερό, πιο αξιόπιστο ας πούμε; Το Huawei p30 lite με τα 128gb ας πούμε τι λέει σαν επιλογή; Θα έχω και εκεί αναβαθμίσεις με loggαρισματα και πτώση της μπαταρίας;

 

για αυτό και ανέφερα αν θέλεις και updates και να είναι και καλα πας σε ναυαρχίδα αλλιώς επιλεγείς ελάχιστα updates vs πολλά αλλα σκαρτα

 

p30 lite ειναι μια χρα θα σου βγαλει ανετα 2 χρονάκια χωρίς κάποιο θέμα απο εκεί και πέρα μολις βαρύνουν εφαρμογές πχ facebook viber κλπ και λαγ θα εχεις και μπαταρία θα φεύγει (και οχι λογο τον updates αλλα λόγο οτι πλέον δεν θα μπορεί να τραβάει με ίδια άνεση τα τέρατα viber instagramm messenger κλπ τα οποία ειναι άκρος άκρος βαριά apps

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!! Σαν ναυαρχίδα ποια εννοείς;; Έχω 3 Xiaomi στο σπίτι και έχω απελπιστει με τις αναβαθμίσεις. Τη μια κολλάνε, την άλλη τρώνε τη μπαταρία.. βαρέθηκα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χρόνια πολλά!! Το προτιμάς από κάποιο Samsung η Huawei;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χρόνια πολλά!! Το κοιτάζω στο skroutz και νομίζω κλείνω προς το p30 lite. Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο galaxy a50.. να κοιτάξω και κάποιο άλλο;;

 

Το Motorola One Vision το έχω ταυτόχρονα μαζί με το Samsung galaxy note 8,και σίγουρα το προτιμώ σε σχέση με ένα Samsung/Huawei/Xiaomi στην μεσαία κατηγορία...

Ένα ακόμα σημαντικό είναι το γεγονός ότι είναι splash proof,και 4/128...

Βασικά την Xiaomi στην μεσαία κατηγορία την έχω διαγράψει από τις προτιμήσεις μου....

Link to comment
Share on other sites

για αυτό και ανέφερα αν θέλεις και updates και να είναι και καλα πας σε ναυαρχίδα αλλιώς επιλεγείς ελάχιστα updates vs πολλά αλλα σκαρτα

 

p30 lite ειναι μια χρα θα σου βγαλει ανετα 2 χρονάκια χωρίς κάποιο θέμα απο εκεί και πέρα μολις βαρύνουν εφαρμογές πχ facebook viber κλπ και λαγ θα εχεις και μπαταρία θα φεύγει (και οχι λογο τον updates αλλα λόγο οτι πλέον δεν θα μπορεί να τραβάει με ίδια άνεση τα τέρατα viber instagramm messenger κλπ τα οποία ειναι άκρος άκρος βαριά apps

 

Καταλαβαίνω.. δλδ το θέμα είναι οι εφαρμογές που είναι αρκετά βαριές.. κ δυστυχώς χωρίς αυτές δεν μπορούμε.. σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Motorola One Vision το έχω ταυτόχρονα μαζί με το Samsung galaxy note 8,και σίγουρα το προτιμώ σε σχέση με ένα Samsung/Huawei/Xiaomi στην μεσαία κατηγορία...

Ένα ακόμα σημαντικό είναι το γεγονός ότι είναι splash proof,και 4/128...

Βασικά την Xiaomi στην μεσαία κατηγορία την έχω διαγράψει από τις προτιμήσεις μου....

Δεν έχω λειτουργήσει ποτέ κάποιο Motorola και γι'αυτό δεν ανέφερα κάτι. Ίσως αξίζει μια ματιά..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω.. δλδ το θέμα είναι οι εφαρμογές που είναι αρκετά βαριές.. κ δυστυχώς χωρίς αυτές δεν μπορούμε.. σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω λειτουργήσει ποτέ κάποιο Motorola και γι'αυτό δεν ανέφερα κάτι. Ίσως αξίζει μια ματιά..

 

ειναι ολα δεν ειναι μονο εφαρμογες

 

ειναι και λογισμικο ειναι και εφαρμογες

 

για παράδειγμα είχα βγαλει απο συρτάρι σήμερα ένα το mate 9 για να το κάνω δώρο (ναυαρχίδα 3 χρόνια πριν) θυμάμαι πολύ καλά πόσο σβέλτο ηταν και θυμάμαι οτι είχα περίπου 2,5 gb ram ελεύθερη με όλα φορτωμένα

 

το ανοίγω κάνω τα updates του τέλεια πάει ολα καλά σφαίρα με το που φόρτωσα messenger insta fb κλπ (για να είναι έτοιμο να το δώσω) με την μια free ram 1 gb με 900mb λαγακια αρχίσανε κατευθείαν κλπ όχι ότι κινιτο χάλασε αλλά κλασσικές εφαρμογουλες έγιναν ακόμη ποιο βαριές...

ετσι αν εχεις σκοπό να κρατήσεις κινιτο πάνω απο 3 χρόνια μόνο ενα μοντέλο αντέχει τοσο πολυ (και αυτο λογο λογισμικού ) και προφανώς το ποσό που δίνεις ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει σε αυτο το κινιτο

 

παρε το p30 lite και οσο κράτησε και μετα απο κανα 2 χρονάκια παλι κατι αντίστοιχο κλπ και θα είσαι πιστεύω super :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ναυαρχίδες κοστίζουν πολλαααα.. γι'αυτό λέω και κάτι καλό έως 250. Ποιο απ ολα είναι πιο σταθερό, πιο αξιόπιστο ας πούμε; Το Huawei p30 lite με τα 128gb ας πούμε τι λέει σαν επιλογή; Θα έχω και εκεί αναβαθμίσεις με loggαρισματα και πτώση της μπαταρίας;
Θα έλεγα redmi note 8 pro σαν χαρακτηριστικά... Κάτω από 200
Link to comment
Share on other sites

ειναι ολα δεν ειναι μονο εφαρμογες

 

ειναι και λογισμικο ειναι και εφαρμογες

 

για παράδειγμα είχα βγαλει απο συρτάρι σήμερα ένα το mate 9 για να το κάνω δώρο (ναυαρχίδα 3 χρόνια πριν) θυμάμαι πολύ καλά πόσο σβέλτο ηταν και θυμάμαι οτι είχα περίπου 2,5 gb ram ελεύθερη με όλα φορτωμένα

 

το ανοίγω κάνω τα updates του τέλεια πάει ολα καλά σφαίρα με το που φόρτωσα messenger insta fb κλπ (για να είναι έτοιμο να το δώσω) με την μια free ram 1 gb με 900mb λαγακια αρχίσανε κατευθείαν κλπ όχι ότι κινιτο χάλασε αλλά κλασσικές εφαρμογουλες έγιναν ακόμη ποιο βαριές...

ετσι αν εχεις σκοπό να κρατήσεις κινιτο πάνω απο 3 χρόνια μόνο ενα μοντέλο αντέχει τοσο πολυ (και αυτο λογο λογισμικού ) και προφανώς το ποσό που δίνεις ουτε καν κοντά δεν πλησιάζει σε αυτο το κινιτο

 

παρε το p30 lite και οσο κράτησε και μετα απο κανα 2 χρονάκια παλι κατι αντίστοιχο κλπ και θα είσαι πιστεύω super :)

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! Πάντως με αρκετό κόπο έχω βγάλει 5 χρόνια με το Xiaomi Redmi note 2..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! Πάντως με αρκετό κόπο έχω βγάλει 5 χρόνια με το Xiaomi Redmi note 2..

5???????

παω να σου στήσω μνημείο με γυμνά χέρια :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

5???????

 

παω να σου στήσω μνημείο με γυμνά χέρια :p:p:p

Χαχα όντως εγώ το κράτησα 3 χρόνια.

 

Το βασικό πρόβλημα ήταν η μπαταρία ήμουν μόνιμα με ένα power bank στο χέρι.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!! Πάντως με αρκετό κόπο έχω βγάλει 5 χρόνια με το Xiaomi Redmi note 2..
Μετά από τρία χρόνια που είχα το ίδιο κινητό με εσένα πήγα στο pocophone.

 

Από την στιγμή που κρατάς αρκετά χρόνια το κινητό σου το προτείνω.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παντως αν κανεις υποχωρηση στο θεμα του ραδιοφωνου, θα μπορεις να δεις πλεον και το P20 στα €229 και απο μεγαλες αλυσιδες.

Το οποιο σημαινει οτι μπορεις να το βαλεις και σε ατοκες δοσεις με πιστωτικη.

 

Λιγο "παλιο" πλεον αλλα δυνατη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Το p20 θεωρείς είναι καλύτερο συνολικά από το p30 lite? Προσέχω αρκετά τα κινητά από εφαρμογές και προσπαθώ να μη τα κακομεταχειριζομαι γι'αυτό και βγάζω αρκετά χρόνια.. ας βάλω στην αναζήτηση το pocophone και το Motorola one vision..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Το p20 θεωρείς είναι καλύτερο συνολικά από το p30 lite? Προσέχω αρκετά τα κινητά από εφαρμογές και προσπαθώ να μη τα κακομεταχειριζομαι γι'αυτό και βγάζω αρκετά χρόνια.. ας βάλω στην αναζήτηση το pocophone και το Motorola one vision..

 

Κάτοχος του Motorola One Vision,και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

Πριν είχα για δεύτερη συσκευή το Redmi Note 7, πιστεύω ότι το One Vision είναι ανώτερο....

Δεν ξέρω αν σε βγάλει πενταετία,αλλά 2_3 χρόνια σίγουρα θα σε βγάλει...

Και έχει και Radio,NFC,καλή κάμερα,και είναι και Android One....

Link to comment
Share on other sites

Το one vision νομίζω είναι λίγο μεγάλο και βαρύ.. είδα από κοντά σε διάφορα καταστήματα το galaxy a50 και το p30 lite. Τα είχαν δίπλα δίπλα όποτε μπορούσα να τα συγκρίνω λίγο καλύτερα.. το a50 θεωρώ είναι πιο αξιόπιστο ίσως. Αλλά το p30 κάθεται καλύτερα στο χέρι. Είναι λίγο μικρότερο.. έχω μπει σε δίλημμα ανάμεσα σε αυτά τα δύο..
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.. εχω κολλησει τελικα στο διλημμα samsung galaxy a50 η huawei p30 lite. τι κι αν κοιταζω και αλλα κινητα επιστρεφω παλι σ αυτα τα 2. τι προτεινετε να διαλεξω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.. εχω κολλησει τελικα στο διλημμα samsung galaxy a50 η huawei p30 lite. τι κι αν κοιταζω και αλλα κινητα επιστρεφω παλι σ αυτα τα 2. τι προτεινετε να διαλεξω?

 

Κ τα δύο είναι πολύ κακες συσκευές με mediocre κάμερες κ αμφιλεγόμενους επεξεργαστές. Στην μεσαία κατηγορία βασιλιάς είναι η xiaomi όσο κ αν κάνει μπούρδες . Κοίτα ξανά rn8 pro που δεν το γουστάρω λόγω mtk η mi 9 lite ..Αν κ στα 250 παίζει το σούπερ κινητό mi 9 t . Δεν σου προτείνω κάτι σε android one γτ δεν είναι για όλους. Ολα λειτουργούν όπως πρέπει ,αλλά παρατείνει αδειο κ βαρετο ίσως κ λόγω ελλείψεων προβλημάτων

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω πάλι Xiaomi. Βαρέθηκα τις αναβαθμίσεις. Πόσο κακά είναι δλδ το Α50 και το Ρ30 lite? Πολύ πιο κακά από τα Xiaomi που προτείνετε;;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω πάλι Xiaomi. Βαρέθηκα τις αναβαθμίσεις. Πόσο κακά είναι δλδ το Α50 και το Ρ30 lite? Πολύ πιο κακά από τα Xiaomi που προτείνετε;;
Σαν σύνολο όχι δεν είναι κακές συσκευές είναι σταθερές συσκευές. Τ xiaomi που αναφέρθηκαν είναι καλύτερα στην Camera πχ αλλά θα φας λούκι με software θα τρέμεις κάθε φορά που κάνει update μην διαλυθεί κάποια λειτουργία του.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...