Jump to content

Για τους επιμένοντες να ...ατμίζουν.


Theodore41
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

‘Both are venomous snakes’: Surgeon who performed 1st lung transplant on terminally-ill vaper says it’s as bad as cigs

https://www.rt.com/usa/476496-vaping-kills-lung-transplant-bans/

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
κοψετο τελειως
Ξεκαθάρισε αυτό, εδώ και κανένα δίμηνο τουλάχιστον με ανακοίνωση από τον ίδιο τον CDC. Όλα αυτά τα κρούσματα οφείλονταν στην χρήση ελαίου κάνναβης αντί για κανονικό υγρό ηλ. τσιγαρου από ανεγκέφαλους.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθάρισε αυτό, εδώ και κανένα δίμηνο τουλάχιστον με ανακοίνωση από τον ίδιο τον CDC. Όλα αυτά τα κρούσματα οφείλονταν στην χρήση ελαίου κάνναβης αντί για κανονικό υγρό ηλ. τσιγαρου από ανεγκέφαλους.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν θέλουν κανναβη ας κάνουν κανονικό τσιγάρο από φίλα κανναβης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα ό,τι μπαίνει στους πνεύμονες και δεν είναι αέρας δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος οτι δεν είναι δυνητικά επικίνδυνο. Από την άλλη (θα έπρεπε να) είσαι σίγουρος οτι ο καπνός περιέχει μία τεράστια λίστα ουσιών που είναι αποδεδειγμένα από επιβλαβείς έως καρκινογόνες.

Από τη στιγμή λοιπόν που δεν έχει αποδειχθεί το ίδιο και για τον ατμό και μάλιστα οι ενδείξεις δείχνουν ότι είναι πολύ λιγότερο επιβλαβής *, είναι τουλάχιστον εγκληματικό να εξισώνονται. Ειδικά όταν το άτμισμα είναι ο πιο επιτυχημένος τρόπος να κόψεις το καπνισμα.

 

 

 

*πχ ο Public Health England, αγγλικός δημόσιος οργανισμός υγειάς, υποστηρίζει ότι το άτμισμα είναι 95% λιγότερο επιβλαβές από το καπνισμα. https://www.gov.uk/government/news/e-cigarettes-around-95-less-harmful-than-tobacco-estimates-landmark-review

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μην πείτε για συμφέροντα και πληρωμένες μελέτες, γιατί αν κάποιος έχει την ισχύ να το κάνει αυτό, τότε σίγουρα δεν είναι η ατμιστική βιομηχανία που αποτελείται από μικρές επιχειρήσεις και...χομπίστες. Η βιομηχανία καπνού από την άλλη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ατμιστής εδώ και 5 χρόνια. Δυστυχώς είναι νωρίς για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για το αν είναι επιβλαβές ή όχι το άτμισμα. Αν λάβεις υπ'όψιν ότι οι καπνοβιομηχανίες χάνουν από αυτο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρες οι έρευνες που έχουν βγει μέχρι τώρα και καταδικάζουν το άτμισμα. Εμένα πάντως με βοήθησε να κόψω μαχαίρι το τσιγάρο και μέχρι τώρα οι εξετάσεις που έχω κάνει είναι καθαρές...
Link to comment
Share on other sites

11 χρόνια ατμιστής, όλες οι εξετάσεις πεντακάθαρες.

Φυσικά είναι καλύτερο να μην βάζεις οτιδήποτε άλλο στα πνευμόνια σου εκτός απο καθαρό αέρα, υπάρχει τέτοιο πράμα όμως; :p

Δεν δικαιολογούμαι, απλά μου αρέσει και αν είναι να το κόψω θα έρθει μόνο του και όχι απο φόβο απο τις τρολιές των καλοπροαίρετων.

Τουλάχιστον κάνω 4-5 χρόνια μηδενικό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι ότι είναι σχετικά νέα προϊόντα και όχι ασφαλή αλλά το θέμα είναι η μείωση κινδύνου. Μεταξύ ατμίσματος και καπνίσματος (στο οποίο θα επιστρέψουν οι καπνιστές χωρίς τα ηλεκτρονικά) το πρώτο είναι πολύ λιγότερο βλαβερό. Η υγειονομική κρίση στις ΗΠΑ προκλήθηκε από παράνομα προϊόντα που περιείχαν τετραϋδροκανναβινόλη (THC) και βιταμίνη Ε, όχι από ελεγχόμενα προϊόντα. Το άτμισμα είναι από τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους διακοπής του καπνίσματος.

https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/awareness-and-prevention/e-cigarette-hub-information-for-health-professionals/e-cigarette-statement

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://www.discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε ή να πάω κι εγώ στο άτμισμα; Το ξέρω ότι το καλύτερο για την υγεία μου είναι να το κόψω τελείως, αλλά δεν μου είναι πολύ εύκολο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έπεσα πάνω σε αυτή τη συζήτηση καθώς είμαι χρόνια καπνίστρια και ψάχνω εναλλακτικές να μειώσω το κάπνισμα. Τον τελευταίο καιρό ψάχνω συνέχεια με τι μπορώ να αντικαταστήσω το τσιγάρο ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση και πολλοί φίλοι μου, μου πρότειναν το https://www.discoverglo.gr/ . Μήπως έχει τύχει να το χρησιμοποιήσετε; Κι αν ναι, μου το προτείνετε ή να πάω κι εγώ στο άτμισμα; Το ξέρω ότι το καλύτερο για την υγεία μου είναι να το κόψω τελείως, αλλά δεν μου είναι πολύ εύκολο.

 

με το ηλεκτρονικο δεν κατάφερα να το κόψω.. εδω και ενα μήνα ξεκίνησα iqos, οτι πιο κοντά σε τσιγάρο και με καλύπτει πλήρως.. ουτε να το μυρίσω δεν θέλω πλέον το κανονικό

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

με το ηλεκτρονικο δεν κατάφερα να το κόψω.. εδω και ενα μήνα ξεκίνησα iqos, οτι πιο κοντά σε τσιγάρο και με καλύπτει πλήρως.. ουτε να το μυρίσω δεν θέλω πλέον το κανονικό

Αλήθεια ε; Μπράβο! Εμένα μου αφήνει μια περίεργη μυρωδιά το συγκεκριμένο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ε; Μπράβο! Εμένα μου αφήνει μια περίεργη μυρωδιά το συγκεκριμένο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου :)

 

Ποδαρίλα ας πούμε; :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Iqos όντως μυρίζει κάπως περίεργα, αλλά εξαρτάται και με ποιο χαρμάνι καπνού καπνίζεις. Τα bronze για παράδειγμα όντως μυρίζουν έντονα. Τα sienna που είναι πιο κοντά στο τσιγάρο, δεν μυρίζουν τόσο. Τα υπόλοιπα χαρμάνια εκτός του κίτρινου που δεν μου άρεσε, δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Iqos όντως μυρίζει κάπως περίεργα, αλλά εξαρτάται και με ποιο χαρμάνι καπνού καπνίζεις. Τα bronze για παράδειγμα όντως μυρίζουν έντονα. Τα sienna που είναι πιο κοντά στο τσιγάρο, δεν μυρίζουν τόσο. Τα υπόλοιπα χαρμάνια εκτός του κίτρινου που δεν μου άρεσε, δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Ακριβώς.. sienna κάνω και amber και δεν μυρίζουν τόσο έντονα

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ δοκίμασα μια φορά και δεν με κράτησε...δεν είχα βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα απλά για να περνάει η ώρα το δοκίμασα με 0 της εκατό νικοτίνη κλπ...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ είχα 3 χρόνια που κάπνιζα και άτμιζα παράλληλα που το θεωρώ χειρότερο.

Εδώ και 4 μήνες μόνο άτμισμα και νιώθω πολύ καλύτερα.

Σε πολλές χώρες οι ειδικοί θεωρούν το άτμισμα πολύ καλύτερο συγκριτικά με το κάπνισμα.

Ωστόσο μόνο ο χρόνος θα δείξει γιατί είναι κάτι σχετικά καινούριο.

Εμένα προσωπικά με κέρδισε το άτμισμα και πλέον δεν με ικανοποιεί το τσιγάρο.

Δεν έκανα κάποια προσπάθεια μέσω αυτού για να το κόψω δηλαδή,ούτε για λόγους υγείας ούτε τίποτα,απλά άρχισε να μ' αρέσει περισσότερο.

Και δε νομίζω να σταματήσω το άτμισμα,ή τουλάχιστον δεν το 'χω στο μυαλό μου προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...