Jump to content

Ερωτηση για τους Djs.


Nokkia
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να μου πειτε αν αυτα που κανουν οι Djs Live σε clubs τους ερχονται εκεινη την στιγμη ή τα εχουν μελετησει απο το σπιτι τους. και εκεινο με τα φωτα που τα βαζουν να αναβουν με τον ρυθμο του τραγουδιου πως το κανουν;
Link to comment
Share on other sites

τα πιο πολλα φιλε μου ειναι ηδη μελετημενα να γινουν ετσι οπως γινοντε,συμβαινουν φυσικα και τα απροοπτα της τελευταιας στιγμης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε μερικα club polles fores θα δεις οτι τα τραγουδια που παιζουν κ η σειρα σχεδον ειναι παντα η ιδια...:P

Εδω μερικοι megaloi dj φερναν laptop k pezan etoimo set...

τα φωτα ειτε ειναι με την κονσολα ειτε με προγραμμα για pc..

Link to comment
Share on other sites

Εμας στα ΤΕΕ μας ειχανε δειξει οτι στα περισσοτερα φοτορυθμικα (φωτα) υπαρχει εισοδος απο πισω οπου μπαινει η μουσικη και παιζει αναλογα με τον ηχο.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Moved here, from C & F.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε μερικα club polles fores θα δεις οτι τα τραγουδια που παιζουν κ η σειρα σχεδον ειναι παντα η ιδια...:P

Εδω μερικοι megaloi dj φερναν laptop k pezan etoimo set...

τα φωτα ειτε ειναι με την κονσολα ειτε με προγραμμα για pc..

H playlist μπορεί να είναι από πριν έτοιμη (ανάλογα και τον DJ) αλλα τα κομμάτια τα μιξάρουν live εκείνη τη στιγμή. Αν ήταν έτοιμο το set από πριν τι νόημα θα είχε; Τι θα έκαναν όλη την ώρα πάνω στα decks; Το laptop το έχουν για να τους βοηθά στις μίξεις.

 

 

RM: How do you generally prepare for a live set and how much planning generally goes into playing a really great live set?

 

Josh: No planning because if you plan you kill all of the spur of the moment nature which makes a good live set great.

 

RM: What type of equipment do you use when you’re playing at a club, for example clubs like Gatecrasher?

 

Josh: Dave spins on a CDJ1000 and I play on a Mac laptop with Ableton Live. I use Live basically as a way to DJ and the only interesting thing about the way I use it is that I have the output of the computer going to an M-Audio Firewire 410 box and the outputs of that I have connected to the Stanton headshells that have line inputs so I can connect to the club mixer. So I’m playing the tracks on Live, but I’m actually doing EQ and mixing using the club mixer.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια λιγοι Djs κανουν μιξεις live. και το οτι ειναι ετοιμα δεν σημαινει οτι καθονται ολη την ωρα. αλλαζουν τα cds, χεριζονται τα φωτα κτλ. εξαλλου αν ολα τα κανανε εκεινη την στιγμη και σωστα θα ηταν Superman!

 

Εμας στα ΤΕΕ μας ειχανε δειξει οτι στα περισσοτερα φοτορυθμικα (φωτα) υπαρχει εισοδος απο πισω οπου μπαινει η μουσικη και παιζει αναλογα με τον ηχο.
αυτο με τα φωτα αληθεια γινεται; παντως εκεινος πρεπει να τα εκανε Live τα φωτα και μονο σε ρεφρεν και σε λιγα τραγουδια..
Link to comment
Share on other sites

Στα περισσότερα μαγαζιά το πρόγραμμα είναι σχεδόν ίδιο. Αν πηγαίνεις συχνά μαθαίνεις και τις αλλαγές κιόλας. Έχει πλάκα να κάνεις μίξεις στον Η/Υ. Τα κομμάτια τα ξέρουν από πριν. Άλλοστε είναι τα πιο εμπορικά συνήθως εκτός αν είναι άλλο το στυλ του μαγαζιού. Όσον αφορα τα φωτορυθμικά, με ένα φίλο ηλεκτρολόγο έχουμε φτιάξει ένα σύστημα με 6 εξόδους για λάμπες και πάρα πολλούς δυνατούς συνδυασμούς. και υπάρχει μια δυνατότητα να πέρνουμε είσοδο ήχου από ένα μικρόφωνο το οποίο ακούει την μουσική που παίζει στον χώρο και αυτό κανονίζει μόνο του τον ρυθμό των φώτων στον ρυθμό του τρσγουδιού. Νομίζω όμως ότι μπορείς να βάλεις και άλλα φώτα αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί τώρα δεν είναι στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Τα φωτορυθμικά δουλεύουν είτε με είσοδο ήχου είτε με μικρόφωνο. Το ίδιο και τα ανεξάρτητα φωτιστικά. Μερικά από αυτά τα φωτιστικά που κινούν διαρκώς μια δέσμη φωτός που αλλάζει χρώματα, δουλεύουν με πρόγραμμα από η/υ.

Όσο για τις μίξεις θα ήθελα να ελπίζω ότι γίνονται ακόμα live :whistle:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Traktor ή Ableton Live

Το Traktor είναι πιο απλό και εύκολο, καθώς σου δίνει μια κανονική κονσόλα, με μείκτες κι όλα τα συναφή.

Το Ableton Live είναι πιο επαγγελματικό με διαφορετική φιλοσοφία και περισσότερες δυνατότητες. Το γεγονός οτι το χρησιμοποιούν πολλοί μεγάλοι DJs ελπίζω να αρκεί για να καταλάβει κάποιος πόσο καλό είναι.

 

EDIT

Την Παρασκευή βγήκε το Ableton Live 5, το οποίο υποστηρίζει και mp3's σε σχέση με την 4 που δουλευε μόνο με wav files

Link to comment
Share on other sites

και ποσο πανε αυτα τα φωτορυθμικα; επισης οταν λεμε για προγραμματα με μιξεις, μπορειτε να προτεινετε ορισμενα;
φωτορυθμικά μπορείς να φτιαξεις με ελάχιστα λεφτά, με kits της smart kit και της velleman, αν πιάνουν τα χέρια σου. Φυσικά υπάρχουν και επαγγελματικά για μεγαλύτερα φορτία κτλ, εκεί τιμές δεν ξέρω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω ότι όλα σχεδόν τα clubs έχουν ξεχωριστό άτομο που παίζει τα φώτα, είτε μέσω υπολογιστή με πρόγραμμα είτε μέσω κονσόλας.
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα προγραμματα για να λειτουργησουν χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο hardware στον υπολογιστη;

 

 

Δε νομίζω, απλώς συνδέεται η κονσόλα με τον υπολογιστή. Πάντως πρόκειται για πανάκριβα προγράμματα..

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα προγραμματα για να λειτουργησουν χρειαζεται καποιο ιδιαιτερο hardware στον υπολογιστη;

Όχι. Μια απλή κάρτα ήχου

Link to comment
Share on other sites

Για τα φωτορυθμικά δεν χρειάζεσαι πολλά πολλά λίγη ενημέρωση και όρεξη να ψάξεις να βρεις εξαρτήματα, συνδεσμολογίες κτλ. Για τα προγράμματα μίξεων αν δεν θέλεις να μπλέξεις με τόσο πολύπλοκα και επαγγελματικά προγράμματα μπορείς να ξεκινήσεις με το Pc Dj Red ή Silver που μπορείς να βρεις σπασμένα στο διαδύκτιο. Προσωπικά επειδή ασχολούμαι με την μουσική προτιμώ να κάνω μίξεις με μείκτη κανονικό και να παίζω με cd!! Την βρίσκω περισσότερο έτσι. Και μπορείς να βρεις δικάναλους μείκτες σε πολύ καλές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

μη λετε κ οτι θελετε...

το 90% τον djs εχει στο μυαλο του καποια κομματια, κ τα παιζει με οποιαδηποτε σειρα προκυψουν, μαζι με αρκετα αλλα της στιγμης. αυτο που κανουν οι περισσοτεροι ειναι να απομνημονευουν ποια κομματια ταιριαζουν για αλλαγη, (συνηθως οσον αφορα την τονικοτητα, η καποιο κοινο ρυθμικο μοτιβο) κ να τα παιζουν παντα διπλα διπλα.

τα φωτα ειναι τα γνωστα ρομποτικα martin τα οποια εχουν και ενα αντιστοιχο προγραμματακι στον υπολογιστη με καποια ετοιμα presets που μπορει να συνδεθει κ με laser κ αλλα πολλα, κ παρολο που μπορει να παιξει αυτοματα συμφωνα με το linein ελαχιστοι το χρησιμοποιουν αυτο.

επισης ελαχιστοι φωτιστες καθονται να κανουν κατι δικο τους, οι περισσοτεροι απλα παιζουν με τα presets, σε συνδιασμο με καποια αναλογικη κονσολα για απλα (οχι ρομποτικα) φωτα, καπνο κ τα συναφη.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσουμε; Οι DJ κάθονται και χειρίζονται τα φώτα ενώ οι Η/Υ παίζουν set από πριν;;; Έχει πλάκα να κάνεις αλλαγές/μίξεις σε Η/Υ???

Ο ορισμός της πλάκας είναι να είσαι αρχάριος και να έχεις δύο κομμάτια με καθαρό beat και να προσπαθείς να τα ταιριάξεις (είτε σε vinyl είτε σε cd), και μετά από 1~2 ώρες που θα τα παλεύεις και θα φεύγει το beat ή μπροστά ή πίσω (και τα νεύρα σου είναι κουρέλια), στο τέλος τα πετυχαίνεις ακριβώς.. Αυτό έχει πλάκα.. εκεί να δεις ανατριχίλα.

 

Όταν δοκίμασα το traktor και είδα πως με 2 click κάνεις -τέλειο, ομολογουμένως- beatlock και crossfading (αυτόματο, μην το τραβάμε με το mouse και κουραζόμαστε) πραγματικά ευχήθηκα να μην αντικαταστήσει ποτέ το παραδοσιακό djing... (κατα προτίμιση vinyl αλλά δυστυχώς αργοπεθαίνει και αυτό... Σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχουν καν audio cd, παρά μόνο data cd με mp3...)

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής έχει μπεί πάντως για τα καλά στην ζωή του dj. Έπετε και ραγδαία συνέχεια.

Τους προτιμώ ως "off-line" (off-decks?) μέσο για να ανακαλύπτει ο DJ μουσική και να κανει remix ίσως... Όχι στα decks...

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

9 χρόνια δουλεύω και ποτέ δεν είχα ετοιμαστεί για να παίξω στο καφέ ή στο μπαρ.

Ότι βρέξει ας κατεβάσει που λένε, γιατί θα πρέπει να λαμβάνω σοβαρά υπόψη την διάθεση του κόσμου που είναι καθοριστική για τις επιλογές μου.

 

τώρα, αυτά περί λαπτοπ και κονσέρβες έτοιμες απο το σπίτι μου ακούγονται κάπως απαράδεκτες. δεν είναι δυνατόν να βασιστώ σε ένα μηχανάκι με την προοπτική να κάνω κάποιον να 'κουνήσει' τον πισινό του :)

 

αν είναι να βγεί, θα βγεί. διαφορετικά επιλέγεις άλλο hobbie.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω δουλεψει σε παρτι φιλων ως dj και με Η/Υ(με προγραμμα trackstor) και με cd αλλα και με decks αλλα προτιμω τα decks....

βεβαια δεν εχω παει ποτε να δουλεψω σε κανενα club ή καφετερια....γιατι πως το λενε ντρεπομαι λιγο.Αληθεια τωρα αν δω σε καμοια αγγελια για dj δεν παιρνω τηλ. αν ομως παρω θα με δεχτουνε?

DO NOT....Worry(asxeto)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα σχετικά με τους pc dj's το έχω συζητήσει με αρκετά άτομα. Είναι αλήθεια ότι το pc έχει μπεί για τα καλά στη ζωή του dj. Αυτό για κάποιους είναι καλό για κάποιους άλλους είναι και κακό. Προσωπικά πιστεύω ότι η αίσθηση που έχει ο dj με τα πραγματικά dex είναι διαφορετική. Έχω παίξει και με τους δύο τρόπους και με πραγματικά dex και με virtual. Το καλό με το pc είναι ότι έχεις ό,τι χρειάζεσαι σε ένα laptop. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς τις θήκες με τα cd, τον εξοπλισμό κ.ο.κ. Στα αληθινά dex όμως αισθάνεσαι αυτό που παίζεις...δεν μπορώ να το περιγράψω αλλά είναι κάτι το διαφορετικό...!

 

Αυτά που λέγονταν περί Playlists ισχύουν σε μερικές περιπτώσεις, όπως σε δεξιώσεις, συνεστιάσεις κ.λ.π. Αλλά πάντα (θέλω να πιστεύω) ο καλός dj Βλέπει τις αντιδράσεις του κοινού και αναλόγως βάζει τη μουσική....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...