Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποτέ δεν φημιζόταν για το βίντεο της η Xiaomi,το συγκεκριμένο κινητό είναι τοπ για φωτογραφίες,ο φακός έχει ois και ηλεκτρονική σταθεροποίηση στα 30fps(super steady video)αν είναι σημαντικό το βίντεο για σένα και θέλεις να είναι τοπ καλύτερα να κοιτάξεις άλλη μάρκα, βέβαια θα σου έλεγα καλύτερα να το δεις κάπου από κοντά γιατί από reviews γενικά έχουμε δει απίθανα πράγματα.Επειδη είχα και το s10+ να σου πω ότι είναι ανώτερο το mi note 10 στον τομέα της φωτογραφίας, αλλά για κάποιον που το βίντεο είναι σημαντικό το καταλαβαίνω ότι μπορεί να τον χαλάει.

Βασικά τράβηξα ένα βίντεο περπαρτωι τώρα μέσα στο σπίτι νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός :-P

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομιζω οτι ειμαι υπερβολικος. Ουτε εχει κακο βιντεο η Xiaomi. Εχω κατι ληψεις Mi 8 4k απίστευτη εικονα.Στα 30 fps ειναι παρα πολυ καλα ολα τα mi. Στα 60 fps εχω βιντεο απο τα παιδια που μαλλον θα τα διαγράψω. Οχι μονο οταν περπατάς και να κρατας το κινητό οι γωνιες κουνιούνται ασταμάτητα. Πολυ αγχωτική λήψη. Θελω να παραμείνω xiaomi λογω του miu..Huawei με αυτα που γίνονται δύσκολα πας. Samsung δεν εχει διπλοτυπες εφαρμογες..πχ βαλε την ιδια εφαρμογη τραπεζα δυο φορες μονο κατι messenger..γενικα ουτε ασφαλεια app εχει με pin..κατι ασφαλείς φακελους που δεν με βολευουν.Οποτε ψηφιζω miu .. κριμα ομως τοσο κακο βίντεο στα 60 fps.Κακα τα ψέμματα στα 60 fps νιωθεις επαγγελματική λήψη με καλη σταθεροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειμαι υπερβολικος. Ουτε εχει κακο βιντεο η Xiaomi. Εχω κατι ληψεις Mi 8 4k απίστευτη εικονα.Στα 30 fps ειναι παρα πολυ καλα ολα τα mi. Στα 60 fps εχω βιντεο απο τα παιδια που μαλλον θα τα διαγράψω. Οχι μονο οταν περπατάς και να κρατας το κινητό οι γωνιες κουνιούνται ασταμάτητα. Πολυ αγχωτική λήψη. Θελω να παραμείνω xiaomi λογω του miu..Huawei με αυτα που γίνονται δύσκολα πας. Samsung δεν εχει διπλοτυπες εφαρμογες..πχ βαλε την ιδια εφαρμογη τραπεζα δυο φορες μονο κατι messenger..γενικα ουτε ασφαλεια app εχει με pin..κατι ασφαλείς φακελους που δεν με βολευουν.Οποτε ψηφιζω miu .. κριμα ομως τοσο κακο βίντεο στα 60 fps.Κακα τα ψέμματα στα 60 fps νιωθεις επαγγελματική λήψη με καλη σταθεροποίηση.
Στείλε μου ένα παράδειγμα αυτού που λες, γιατί εγώ το έχω το κινητό μόλις τράβηξα βίντεο περπατώντας και δεν βλέπω αυτό που λές μια χαρά ήταν.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου ένα παράδειγμα αυτού που λες, γιατί εγώ το έχω το κινητό μόλις τράβηξα βίντεο περπατώντας και δεν βλέπω αυτό που λές μια χαρά ήταν.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην αρχή του βιντεο δειχνει ο τυπος την διαφορα σε σταθεροποίηση ειτε περπατάει ειτε οχι κοιτα διαφορα.Αυτο ακριβως συμβαινει και με τα δικα μου βιντεο Mi8 vs S7 edge (1080p 60fps) σε 30 fps οχι δεν εχω πρόβλημα.

Ενω στην αρχη λεει απο την οθονη του κινητού φαίνεται να εχει καλη σταθεροποιηση το note στο τελος το τονίζει ποσο κακη σταθεροποιηση εχει το βιντεο το note κι οτι ξεγελαστηκε απο την οθονη του κινητου.

 

Edited by pchatzip
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του βιντεο δειχνει ο τυπος την διαφορα σε σταθεροποίηση ειτε περπατάει ειτε οχι κοιτα διαφορα.Αυτο ακριβως συμβαινει και με τα δικα μου βιντεο Mi8 vs S7 edge (1080p 60fps) σε 30 fps οχι δεν εχω πρόβλημα.

 

 

 

Φίλε δεν ξέρω τι έχει κάνει το παλικάρι,εγώ βλέπω και στα 30fps το mi note 10 τρεμοπαιζει λες και είναι στο μπαλαουρο,δεν παίζει κάτι τέτοιο στο υπογράφω,δεν ξέρω τι έχει κάνει, βέβαια εγώ έχω και το pro αλλά δεν νομίζω να έχουν διαφορές στην σταθεροποίηση.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Giwrgos_Gk
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω τι έχει κάνει το παλικάρι,εγώ βλέπω και στα 30fps το mi note 10 τρεμοπαιζει λες και είναι στο μπαλαουρο,δεν παίζει κάτι τέτοιο στο υπογράφω,δεν ξέρω τι έχει κάνει, βέβαια εγώ έχω και το pro αλλά δεν νομίζω να έχουν διαφορές στην σταθεροποίηση.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το παρατήρησα κι εγω οτι το εκανε και στα 30 fps.σε αυτο το βιντεο.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ειναι μονο το παλικάρι. Κανε αναζήτηση στο youtube οποιδηποτε xiaomi 60 fps. Εκτος απο το Mi 9 pro ολα τα αλλα συμπεριφέρονται ετσι.Ολα. Κι απο προσωπικη χρηση σε Mi 8 στα 60 fps μου κανει ακριβως τα ιδια το εχω ψαξει πολυ και με gcam και stock κτλ κτλ Στα 30 fps εχει πολυ καλη σταθεροποίηση τουλάχιστον το mi 8 που εχω.Στα 60 ειτε 1080 ειτε 4κ οπως ολα τα video στο youtube

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κι εγω οτι το εκανε και στα 30 fps.σε αυτο το βιντεο.Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ειναι μονο το παλικάρι. Κανε αναζήτηση στο youtube οποιδηποτε xiaomi 60 fps. Εκτος απο το Mi 9 pro ολα τα αλλα συμπεριφέρονται ετσι.Ολα. Κι απο προσωπικη χρηση σε Mi 8 στα 60 fps μου κανει ακριβως τα ιδια το εχω ψαξει πολυ και με gcam και stock κτλ κτλ Στα 30 fps εχει πολυ καλη σταθεροποίηση τουλάχιστον το mi 8 που εχω.Στα 60 ειτε 1080 ειτε 4κ οπως ολα τα video στο youtube
Πάντως επιμένω στην άποψη μου ότι αν θες καλό βίντεο πας σε άλλη εταιρεία,και μια πολύ καλή πρόταση με κορυφαίο βίντεο, καλύτερο soc είναι το lg g8s και νομίζω είναι και λίγο πιο φθηνό,τσεκαρε το.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επιμένω στην άποψη μου ότι αν θες καλό βίντεο πας σε άλλη εταιρεία,και μια πολύ καλή πρόταση με κορυφαίο βίντεο, καλύτερο soc είναι το lg g8s και νομίζω είναι και λίγο πιο φθηνό,τσεκαρε το.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Off topic λίγο ζητάω συγγνωμη αλλα αφου το ψαξες μια γρήγορη απαντηση θα ηθελα

Απο φωτο το lg σε σχεση με mi 8 εχεις εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Off topic λίγο ζητάω συγγνωμη αλλα αφου το ψαξες μια γρήγορη απαντηση θα ηθελα

 

Απο φωτο το lg σε σχεση με mi 8 εχεις εικονα?

Τα είχα και τα δύο γι'αυτό σου απάντησα για το g8s και το κορυφαίο βίντεο, βγάζει ωραίες φωτογραφίες δεν θα έχεις θέμα επιπλέον θα έχεις και wide, αν θες μπορώ να σου στείλω κάνα δείγμα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα και τα δύο γι'αυτό σου απάντησα για το g8s και το κορυφαίο βίντεο, βγάζει ωραίες φωτογραφίες δεν θα έχεις θέμα επιπλέον θα έχεις και wide, αν θες μπορώ να σου στείλω κάνα δείγμα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολυ samples εχω βρει και γενκκα φαινεται το g8s να εχει και πιο ζωντανα χρωματα στις φωτο. Απορω πως το αφησες :)

 

Καλη συνεχεια με βοηθησες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ samples εχω βρει και γενκκα φαινεται το g8s να εχει και πιο ζωντανα χρωματα στις φωτο. Απορω πως το αφησες :)

 

 

 

Καλη συνεχεια με βοηθησες

Πάντως ότι και να πάρεις ψαξτο να είσαι σίγουρος γιατί ο ένας θα σου πει έτσι ο άλλος αλλιώς,το θέμα είναι τι σε καλύπτει εσένα και αν πραγματικά θες να αλλάξεις τηλέφωνο, γιατί έχω αλλάξει πολλά χωρίς ουσιαστικό λόγο :-P

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι βιντεακια για g8s στο 4Κ κουναει παρα πολυ σε σχεση και με το mi8 και mi9

 

:):):):):D:D

 

Αν τρολαρεις... ωραιος

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως ότι και να πάρεις ψαξτο να είσαι σίγουρος γιατί ο ένας θα σου πει έτσι ο άλλος αλλιώς,το θέμα είναι τι σε καλύπτει εσένα και αν πραγματικά θες να αλλάξεις τηλέφωνο, γιατί έχω αλλάξει πολλά χωρίς ουσιαστικό λόγο :-P

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα έπαιρνα της γυναικας μου οποτε θα δωσω το mi 8 στη γυναίκα μου και θα κρατήσω το Lg 8s

Το εψαξα σημερα φαινεται καλη περιπτωση σε γερμανικό site στιλ dxomark το βγαζουν μεσα στη πρωτη 5 αδα σε καμερα. Το μονο που θα ηθελα να εχει ειναι διπλοτυπες εφαρμογες και κλειδωμα εφαρμογων τοτε για εμενα δειχνει να ειναι σουπερ.

Σε ευχαριστώ πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

:):):):):D:D

 

 

 

Αν τρολαρεις... ωραιος

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Θα έπαιρνα της γυναικας μου οποτε θα δωσω το mi 8 στη γυναίκα μου και θα κρατήσω το Lg 8s

 

Το εψαξα σημερα φαινεται καλη περιπτωση σε γερμανικό site στιλ dxomark το βγαζουν μεσα στη πρωτη 5 αδα σε καμερα. Το μονο που θα ηθελα να εχει ειναι διπλοτυπες εφαρμογες και κλειδωμα εφαρμογων τοτε για εμενα δειχνει να ειναι σουπερ.

 

Σε ευχαριστώ πολυ και παλι

Δες και μερικά δείγματα εδώ, γενικά είναι αδικημένη συσκευή, έχει και άλλα δείγματα το παλικάρι τσεκαρε, συγνώμη και για τα off topic από τα υπόλοιπα παιδιά, ότι άλλο θες στείλε πριβέ να μην χαλάμε το νήμα.

2020-04-25 20.28.41

2020-03-02 11.52.34

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εναλλακτικη εφαρμογη του share me, υπαρχει? γιατι η εφαρμογη αυτη της xiaomi αν θες να μεταφερεις αρχειο με ελληνικη ονομασια το βγαζει κινεζικο. υπαρχει καποια αντιστοιχη για να μεταφερουν αρχεια απο το κινητο στον υπολογιστη, και τουμπαλιν μεσω wifi που να δουλευει κανονικοτατα και χωρις να αλλαζει ονομασιες? ευχαριστω.

(προετοιμαζομαι για φορματ. μιας και θα ειναι το πρωτο φορματ σε αντροιντ, εχετε καποια συμβουλη για να το στησω πιο γρηγορα?

επαφες συγχρονιζουν αυτοματα αποτι εχω καταλαβει. ρινγτοουν σε εποαφες, και λοιποες ρυθμισεις ξερω γω, τι κανουμε? ολα απο την αρχη?)

ευχαριστω

 

εντιτ. τελικα μεσω wifi δεν αλλαζουν οι ελληνικες ονομασιες, απλα ο ftp browser τα δειχνει κινεζικα. μολις συνδεθεις με καλωδιο, τα ονοματα φαινονται κανονικα. ομως στη μεταφορα αρχειων, τα ελληνικα εχουν θεμα και κοβουν την μεταφορα....

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Έκανα reset ,4ο? απο τότε που το πήρα,γιατί ακόμα ψάχνομαι στο στήσιμο.Την προηγούμενη φορά μου είχε επιλογή για συρτάρι στις εφαρμογές και όχι όλες χύμα .Τωρα δεν υπάρχει η επιλογή!Τα πάντα είναι στην τελευταία έκδοση.Δεν καταλαβαίνω.

Οπως δεν καταλαβαίνω πως στέλνει notifications το gmail.Οποτε θέλει στέλνει .

Link to comment
Share on other sites

Έκανα reset ,4ο? απο τότε που το πήρα,γιατί ακόμα ψάχνομαι στο στήσιμο.Την προηγούμενη φορά μου είχε επιλογή για συρτάρι στις εφαρμογές και όχι όλες χύμα .Τωρα δεν υπάρχει η επιλογή!Τα πάντα είναι στην τελευταία έκδοση.Δεν καταλαβαίνω.

Οπως δεν καταλαβαίνω πως στέλνει notifications το gmail.Οποτε θέλει στέλνει .

Αυτό με το συρτάρι συνέβη και σε μένα, αλλά σε διαφορετική συσκευή, στο Redmi Note 8 Pro. Συγκεκριμένα, μετά από το τελευταίο update που πέρασα το android 10, ο launcher συστήματος είχε κανονικά συρτάρι εφαρμογών. Δεν είχα κάνει όμως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί δεν το συνηθίζω γενικά μετά από update, αλλά είπα στην περίπτωση αυτή ας κάνω...

Mε το που κάνω λοιπόν επαναφορά εργοστασιακών, χάνεται το συρτάρι εφαρμογών από τον μαμίσιο launcher και μέχρι τώρα δεν έχει επανέλθει.

Περιμένω update για να δω τι θα γίνει, αν και δεν με πολυενδιαφέρει γιατί δουλεύω Nova Prime.

Το αναφέρω, γιατί έχει γίνει σε αρκετά μοντέλα Xiaomi συσκευών.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω αγοράσει τον nova ,απο τον Δεκέμβριο του 2017 που ήταν προσφορά στα 0,50€.Τον δοκίμασα αλλά είναι σαν να μην άλλαξα κινητό,τόσο καιρό που τον είχα στον ΜΟΤΟ G5S τον βαρέθηκα.
Link to comment
Share on other sites

Μια αναβαθμιση του launcher ειναι. Μπειτε apkmirror κ κατεβαστε την 4.15.2... Απλα οταν κανετε reset πηγαινει σε παλιο update

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζετε τον poco launcher, είναι και της Xiaomi κάθεται πένα, κλειδώνει η οθόνη με double tap κλπ

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα, έφαγα μια ήττα.. Με τα Huawei και 1+, όταν το κινητό ήταν κλειστό κι έβαζα ξυπνητήρι, αυτομάτως ενεργοποιούσαν τη συσκευή λίγο πριν χτυπήσει.. Σήμερα, συνηθισμένους τόσο καιρό, έχασα μια συνάντηση γιατί το ξυπνητήρι δε χτυπησε! Πείτε μου ότι υπάρχει κάπου η λειτουργία!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λειτουργία για να ανοίγει και να σβήνει το κινητό αλλά δεν ξέρω αν συνδέεται με το ξυπνητήρι.

 

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια αναβαθμιση του launcher ειναι. Μπειτε apkmirror κ κατεβαστε την 4.15.2... Απλα οταν κανετε reset πηγαινει σε παλιο update

Εννοείς ότι αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών;

Επίσης είναι ασφαλές να κατεβάσεις από apkmirror;

Και τελευταία ερώτηση... πώς γνωρίζουμε ποια έκδοση είναι κατάλληλη για τη συσκευή μας;

Εγώ παραδείγματος χάρη έχω το Redmi Note 8 Pro, ποιο θα πρέπει να κατεβάσω;

Πάλι το 4.15.2;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθούμε.. Έβαλα κλειστό το κινητό να φορτίσει και τώρα που πηγα να τσεκάρω, είχε μείνει στο 10%, όπως το αφησα.. Ξεκίνησε να φορτίζει όταν το ενεργοποίησα.. Τί γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...