Jump to content

Αργό wi-fi στα 2.4 GHz


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα έβαλα 50αρα γραμμη vdsl και η vodafone μου εδωσε ενα καινουριο dual-band router.Ομως ενω στην μπαντα 5 GHz η ταχυτητα κατεβασματος ειναι περιπου 40 Μbps,στην μπαντα 2.4 GHz ειναι πολυ πιο αργο,μολις 2-3 Mbps,ουτε το 1/10 της ταχυτητας που εχει στα 5 GHz.Ξερω οτι το 2.4 επιρεαζεται περισσοτερο απο παρεμβολες σε σχεση με το 5αρι,αλλα παλια που ειχα κανονικη 24αρα συνδεση και single-band router που επαιζε μονο στα 2.4 GHz,δεν ειχα τετοιο προβλημα,μου κατεβεζε σταθερα με 10-15 Mbps.Τι να φταιει αραγε?Πως θα μπορουσε να διορθωθει?Η βλακεια ειναι οτι πηρα καινουριο κινητο που υποστηριζει μπαντα μονο 2.4 GHz με αποτελεσμα ολες οι εφαρμογες που θελουν ιντερνετ να σερνονται και ειναι πολυ εκνευριστικο,διαφορετικα ολες οι υπολοιπες συσκευες μου υποστηριζουν το 5αρι,οποτε δεν εχω προβλημα.Εναλλακτικα υπαρχει τροπος να πιανω 5αρι wifi στο κινητο π.χ. με καποιον ανταπτορα?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επαναφορά ρυθμίσεων στο ρούτερ, και αν δεν φτιάξει μίλησε με την εταιρεία για αντικατάσταση. Επίσης δοκίμασε και άλλες συσκευές αν έχουν το ίδιο πρόβλημα στην 2.4

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο Bluetooth σου κάνει το θέμα, δοκίμασες και από κάποια άλλη συσκευή να επιβεβαιώσεις ότι δε φταίει το κινητό;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαι στον υπολογιστη,αν μπω στο 2.4 GHz ειναι το ιδιο αργο,δεν φταιει το κινητο,απλως ο υπολογιστης και η τηλεοραση πιανουν κανονικα το 5GHz,οποτε εκει εχω γρηγορο ιντερνετ ενω το κινητο δεν το πιανει.
Link to comment
Share on other sites

Kαι στον υπολογιστη,αν μπω στο 2.4 GHz ειναι το ιδιο αργο,δεν φταιει το κινητο,απλως ο υπολογιστης και η τηλεοραση πιανουν κανονικα το 5GHz,οποτε εκει εχω γρηγορο ιντερνετ ενω το κινητο δεν το πιανει.
Δεν πάει έτσι το ελάχιστο πρέπει να έχεις 50 mbps με 2.4(και πάνω) αν δεν έχεις τρως από κάπου παρεμβολές.

Εκτός και αν εχεις 100 mbps σύνδεση και κατεβάζεις αρχεία εκεί ναι φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα καναλι στο ρουτερ γιατι στο καναλι 8 που ηταν πριν απ'οτι ειδα στο wi-fi analyzer ετρωγε παρεμβολες απο ενα δικτυο της κοσμοτε,μαλλον καποιου γειτονα.Τωρα εχει βελτιωθει αρκετα η ταχυτητα.Και παλι βεβαια δεν φτανει την ταχυτητα που πιανει το 5αρι,αλλα μπορω να τρεχω κανονικα εφαρμογες χωρις να σερνεται.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα καναλι στο ρουτερ γιατι στο καναλι 8 που ηταν πριν απ'οτι ειδα στο wi-fi analyzer ετρωγε παρεμβολες απο ενα δικτυο της κοσμοτε,μαλλον καποιου γειτονα.Τωρα εχει βελτιωθει αρκετα η ταχυτητα.Και παλι βεβαια δεν φτανει την ταχυτητα που πιανει το 5αρι,αλλα μπορω να τρεχω κανονικα εφαρμογες χωρις να σερνεται.
Πάλι από κάπου τρως και δεν ενωω άλλο wifi υπό κανονικές συνθήκες με τέτοια χρήση δεν υπάρχουν διάφορες είτε 50 mbps είναι το wifi είτε 5 gbps
Link to comment
Share on other sites

Kαι πριν που ειχα single band router με 24αρα γραμμη επιανε συνηθως 10-15 mbps.Ισως να τρωει παρεμβολες και απο αλλες συσκευες(π.χ. κινητα,τηλεοραση,πολυπριζα).Ισως να φταιει και το οτι το ρουτερ δεν ειναι στο ιδιο δωματιο.Αντιθετα το 5αρι ενω ερχεται με πιο χαμηλο σημα,παει σφαιρα.
Link to comment
Share on other sites

Kαι πριν που ειχα single band router με 24αρα γραμμη επιανε συνηθως 10-15 mbps.Ισως να τρωει παρεμβολες και απο αλλες συσκευες(π.χ. κινητα,τηλεοραση,πολυπριζα).Ισως να φταιει και το οτι το ρουτερ δεν ειναι στο ιδιο δωματιο.Αντιθετα το 5αρι ενω ερχεται με πιο χαμηλο σημα,παει σφαιρα.
Ξεκάθαρα παρεμβολές

Εγώ στα 2. 4 κλειδώνω με 72 mbps με δυκτιο 100 mbps fiber από πίσω αν κατεβάσω το αρχείο κατεβαίνει με 8 mb/sec δλδ τερματίζω 72 mbps της γραμμής,... Απλά από κοντά έχει κάτι μηχανήματα ένας γιατρός άμα τα ανοίξει άμεσος γίνεται dial up το wifi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...