Jump to content

Παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνης D;


asteratos
 Κοινοποίηση

Παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνης D;  

14 members have voted

  1. 1. Παίρνεις συμπλήρωμα βιταμίνης D;

    • Ναι
      7
    • Όχι
      7
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      0


Recommended Posts

Επισκέφτηκα πρόσφατα ένα παθολόγο του ΕΟΠΠΥ για να μου γράψει να κάνω γενικές εξετάσεις και θυμήθηκα το εν λόγο νήμα οπότε και του είπα να μου γράψει για να δω και την βιταμίνη D. Δεν έκανα και άσχημα. Αφού τις έκανα και τις πήρα στα χέρια μου ξανά επισκέφτηκα τον ίδιο γιατρό για να τις δει. Μαζί με τον ελάχιστα χαμηλό αιματοκρίτη (αν και ήμουν μέσα στα φυσιολογικά όρια), ήταν χαμηλή η βιταμίνη D και μου συνταγογράφησε 3μηνη "θεραπεία" με συμπλήρωμα βιταμίνης D. Ανά 15 μέρες ένα μπουκαλάκι DELTIOUS 25000 I.U./2,5 ml. Μετά από έξι μήνες θα τις επαναλάβω συμπεριλαμβανομένης και της βιταμίνης D.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκα πρόσφατα ένα παθολόγο του ΕΟΠΠΥ για να μου γράψει να κάνω γενικές εξετάσεις και θυμήθηκα το εν λόγο νήμα οπότε και του είπα να μου γράψει για να δω και την βιταμίνη D. Δεν έκανα και άσχημα. Αφού τις έκανα και τις πήρα στα χέρια μου ξανά επισκέφτηκα τον ίδιο γιατρό για να τις δει. Μαζί με τον ελάχιστα χαμηλό αιματοκρίτη (αν και ήμουν μέσα στα φυσιολογικά όρια), ήταν χαμηλή η βιταμίνη D και μου συνταγογράφησε 3μηνη "θεραπεία" με συμπλήρωμα βιταμίνης D. Ανά 15 μέρες ένα μπουκαλάκι DELTIOUS 25000 I.U./2,5 ml. Μετά από έξι μήνες θα τις επαναλάβω συμπεριλαμβανομένης και της βιταμίνης D.

 

πόση ήταν η τιμή της D στην εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

27,4 ng/mL

 

Τιμές αναφοράς: 7-53

Επάρκεια >30

 

Υ.Γ.: Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά προσπαθούσα, μάταια, να ανεβάσω φώτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Να σημειώσω πως εγώ παίρνω την Βιταμίνη D3 σε συνδιασμό με Βιταμίνη K2 (MK7) και μαγνήσιο.

 

Προσοχή γιατί όλα αυτά καταλήγουν σε νεφρά και συκώτι .

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

ακριβως ..και οι 2 εχουν δικιο..

λοιπον μετα απο εξεταση που εγινε στην μητερα μου βρεθηκε στα ορια της ελλειψης κοντα στα 13..συστηθηκε lecaclif 25.000iu 1 φορα την εβδομαδα για 3 μηνες,μετα εξεταση ξανα.

επειδη εχει θεμα στα νεφρα ομως αλλος γιατρος συστησε να λαμβανει μαζι και Κ2 γιατι οταν δεν την λαμβανεις η D3 πηγαινει στο αιμα και ισως στα νεφρα και μπορει να δημιουργησει πετρες,ομως με την βοηθεια της Κ2 που λειτουργει σαν δρομολογητης παει στα οστα.σαυτο σε οσους δεν εχουν θεμα στα νεφρα συστηνεται και το μαγνησιο μαζι.προσοχη στις συγκεντρωσεις να μην υπερβαινουν τα διεθνη ορια γιατι οπως ειπωθηκε ολα αυτα μεταλλα πανε στα νεφρα και συκωτι και η αλογιστη χρηση εχει παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά το μελέτησα αρκετά το θέμα επειδή σχετικά πρόσφατα ήρθε νέο μέλος στην οικογένεια και ο παιδίατρος μας σύστησε να παίρνει ένα συμπλήρωμα βιταμίνης D και συγκεκριμένα βιταμίνη d3 που απορροφάται πιο εύκολα.

 

Πράγματι χρειάζεται μελέτη και προσοχή το τι παίρνουμε άλλα όπως είπαν και πολλοί φίλοι παραπάνω έχει τεράστια σημασία η δοσολογία. Σε αυτό το άρθρο βρήκα έγκυρες πληροφορίες https://www.nutrimedical.gr/blog/βιταμίνη-d/.

 

Και για όσους λένε ότι είμαστε στην Ελλάδα κλπ κλπ και τα παιδιά δεν χρειάζονται βιταμίνη d γιατί έχουμε ήλιο θα ρωτήσω...

 

Οταν είμασταν εμείς μικροί πόσες! ώρες παιζαμε έξω σε αλάνες και στους δρόμους?

Τώρα πόση ώρα παίζουν τα παιδάκια έξω σε ανοικτό περιβάλλον?

 

Μην συζητήσουμε για την διατροφή μας που αλλάζει άρδην προς το χειρότερο

 

Ολα έχουν σημασία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο την ενα χρονια λαμβανουμε το σκευασμα better you spray d3 + k2 με πολυ καλα αποτελεσματα. σε συνδυασμο προβιοτικων με κρανμπερυ απο το cranbiotix ειμαστε μια χαρα γιατι εχουμε οστα και εντερο σε καλη λειτουργια.το δευτερο λαμβανεται μονο για 2 μηνες με 1 μηνα κενο και ξανα μετα.

μας βοηθησαν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

να το πάμε πάλι από την αρχή

600 IU ημερησίως χρειαζόμαστε μέχρι 75 χρόνων,800 IU και πανω

η έκθεση στο ήλιο για τουλάχιστον 20 λεπτά

ισχύει σε ώρες που ο ήλιος είναι δυνατός, μεσημέρι δηλαδή

δεν πρέπει να φοράμε αντιλιακα,κρέμες και συναφή,δεν πρέπει να κάνουμε μπάνιο για 48 ώρες,διαφορετικά χάνεται

η έκθεση πρέπει να γίνεται απευθείας στον ήλιο,όχι πίσω από τζάμι κτλ

δεν χρειάζεται να παίρνουμε βιταμίνη συμπλήρωμα αν:

τρώμε σκουμπρί σαρδέλα τόνο πορτοκάλια γάλα αυγά, συκώτι,σολωμό μανιτάρια κτλ

αποφεύγουμε όμως μεγάλα ψάρια λόγω υδραργύρου

εγώ προτιμώ σαρδέλα ακόμα και παστη η σκουμπρί γνήσιο η κονσέρβα φιλέτο φλοκος

η καπνιστό 200γρ είναι συνήθως αρκετά για την ημερησία λήψη και παραπάνω για την φρέσκια σαρδέλα και αφήστε στην άκρη τα χαπακια για πάντα .....

το καλό με την D είναι ότι αποθηκεύεται στον οργανισμός μας αλλά μη ξεπεράσουμε τα 30.000 IU

 

τα υπόλοιπα Google it:p

 

 

 

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

2fea11292534824faa3a635a9dec3b80.jpg

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα σε κάποια φάση , λόγω θυρεοειδούς είχα και χαμηλή βιταμίνη D. Σταμάτησα πριν το καλοκαίρι το συμπλήρωμα. Το καλοκαίρι ήμουν συνεχώς στον ήλιο και το φθινόπωρο που έκανα εξετάσεις ήταν τέρμα φυσιολογικές οι τιμές.
Link to comment
Share on other sites

@akalos αν το παμε απο την αρχη ακυρωνεις πολλα απο αυτα που λες.απο ολα αυτα που λες ισχυουν μονο οι διατροφικες συνηθειες.ολα τα αλλα μυνηματα που εχουμε ποσταρει ,αν το παμε απο την αρχη τα ειδες? γιατι απο την αρχη λεμε οτι υπαρχει προβλημα που δεν λυνεται με μια απλη διατροφη,οτι υπαρχουν παραγοντες που εχουν μειωσει δραματικα την D παγκοσμιως και στην χωρα μας και φυσικα δεν μπορουν να γιανουν με την διατροφη και μονο,ουτε καν με τον ηλιο που ειναι η κυρια πηγη.ολοι εμεις που ποσταραμε τοσες πηγες και γραψαμε τοσα και τοσα δεν ειμιαστε ασχετοι.

οι δοσολογιες που λες ειναι για φυσιολογικα ατομα υγιη που δεν εχουν ελλειψη και για αλλες εποχες των ..γονιων μας, που τα κλιματα και οι τροφες ηταν αλλιως,πολυ καλυτερα.αυτα που λες ειναι χρονια πισω. :p και δυστυχως πρεπει να λαμβανουε αυτα τα βιταμινακια που λες:)

 

ριξε μια ματια ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ και ΠΑΝΕ ΞΑΝΑ:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
η΄ γιατι δνε μπορουν να την μεταβολισουν,αυτο ειναι το μεγελυτερο προβλημα σημερα και ερχεται απο το εντερο/να συμπληρωσω οτι η μεγαλυτερη διατροφικη πηγη ειναι το φρεσκο βουτυρο κατι που συνηθιχεται στον βορρα αλλα οχι σε εμας λογω ελαιολαδου.επισης στα ψαρια η λυρια πηγη ειναι το κοκαλο του γαυρου και της σαρδελλας που δεν το τρωνε φυσικα και πολλοι.
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι το χέλι και μάλιστα με τεράστια διαφορά, το βούτυρο αλλά πρέπει να τρώμε αρκετό ,άρα ελαιόλαδο και για άλλους λόγους

επίσης τα μανιτάρια Πόρτο μπελο λένε επίσης ότι έχουν αρκετή

φυσικά απ' θέμα κόστους και ευκολίας η σαρδελιτσα δεν πιάνεται

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...