Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...για να λειτουργήσει σωστά κάποιο από αυτά τα εργαλεία, πρέπει να λειτουργούν οι ADB drivers για το tablet σου (με "adb devices" σε cmd να σου επιστρέφει αναγνωριστικό συσκευής "123456789ABCDEF").

Το πρώτο που αναφέρεις φαίνεται να είναι για ICS (4.0.x) και όχι JB (4.1.1) που έχεις εσύ. To δεύτερο ούτε εμένα δούλεψε σε ΟΕΜ RK3066 tablet. Το τρίτο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σε κάθε περίπτωση θες σωστά εγκατεστημένους ADB drivers που να αναγνωρίζεται το tablet σου.

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο από τα πιο "αυτοματοποιημένα": ZhuoDaShi (για ROOT), Moborobo (για drivers)

Καλημέρα, συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είχα θέμα με το ιντερνετ.

Το ZhuoDaShi (για ROOT) δεν μου κάνει τίποτα πάλι. Το δοκίμασα και κάνει συχνές επανεκκινήσεις. Όσο για το "adb devices" σε cmd με αναγνωριστικό συσκευής "123456789ABCDEF", αυτό βγάζει και το ZhuoDaShi .

Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο άλλα στην κεντρική σελίδα όταν το συνδέω και το διαβάζει, την λέξη ROOT κάτω αριστερά την εμφανίζει με κόκκινο. Παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά είχα θέμα με το ιντερνετ.

Το ZhuoDaShi (για ROOT) δεν μου κάνει τίποτα πάλι. Το δοκίμασα και κάνει συχνές επανεκκινήσεις. Όσο για το "adb devices" σε cmd με αναγνωριστικό συσκευής "123456789ABCDEF", αυτό βγάζει και το ZhuoDaShi .

Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο άλλα στην κεντρική σελίδα όταν το συνδέω και το διαβάζει, την λέξη ROOT κάτω αριστερά την εμφανίζει με κόκκινο. Παίζει ρόλο?

 

...δεν κατάλαβα. Όταν γράφεις σε command prompt: adb devices, επιστρέφει αναγνώριση του tablet; Αν ναι τότε απλά χρειάζεσαι το κατάλληλο πρόγραμμα να κάνει το root. Αν δυσκολεύεσαι με το ZhuoDashi, δοκίμασε με άλλα προτεινόμενα για Allwinner A10. Επειδή υπάρχει ένα ζήτημα με τα OEM και τους κατάλληλους drivers, ίσως χρειαστεί να πειράξεις το αρχείο .inf των γενικών drivers για Α10 Allwinner που βρήκες και να εισάγεις αναγνωριστικό για το δικό σου κατ' αναλογία με τα υπάρχοντα άλλα υποστηριζόμενα.

Βάλε και το Root Checker να δούμε τι λείπει από το σύστημα (su, superuser, busybox) ώστε αν δεν μπήκε απλά κάτι συγκεκριμένο (π.χ. su), να το κάνεις push manual μέσω adb (δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, υπάρχουν οδηγίες)

Δοκίμασες και τα υπόλοιπα που πρότεινε ο gerstavros2;

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ρώτησα και στο θέμα του hero μιας και όλα τα κινέζικα παρόμοια θα ναι ειδικά τα ainol, έχει παίξει κανένας στο tablet με micro sd class 10;; Τη σηκώνει η μέχρι 6 που είδα σε κάποια καταστηματα οτι υποστηρίζουν.

Έβαλα στο μάτι http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552397 32άρα verbatim class 10 και σκέφτομαι μήπως δε κάνει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ρώτησα και στο θέμα του hero μιας και όλα τα κινέζικα παρόμοια θα ναι ειδικά τα ainol, έχει παίξει κανένας στο tablet με micro sd class 10;; Τη σηκώνει η μέχρι 6 που είδα σε κάποια καταστηματα οτι υποστηρίζουν.

Έβαλα στο μάτι http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552397 32άρα verbatim class 10 και σκέφτομαι μήπως δε κάνει

 

...εμένα σε OEM (ΜΑΝΤΑ MID801) μια χαρά παίζει η εν λόγω verbatim (αν και δείχνεις τη 16άρα).

Link to comment
Share on other sites

Mηπως μπορει να γινει μια πιο εκτενης αναφορα για την τεχνολογια, τα ειδη, την ποιοτητα και τις διαφορές μεταξυ των οθονων που μπαινουν στα tablets;

Τα περισσότερα σοβαρά επώνυμά κινέζικα τάμπλετ φοράνε IPS οθόνες πολύ καλής ποιότητας.

Αν και το ρώτησα και στο θέμα του hero μιας και όλα τα κινέζικα παρόμοια θα ναι ειδικά τα ainol, έχει παίξει κανένας στο tablet με micro sd class 10;; Τη σηκώνει η μέχρι 6 που είδα σε κάποια καταστηματα οτι υποστηρίζουν.

Έβαλα στο μάτι http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552397 32άρα verbatim class 10 και σκέφτομαι μήπως δε κάνει

παντού παίζουν όλες οι κάρτες πλέον, δεν έχει σημασία η κλάση ταχύτητας
Link to comment
Share on other sites

Ναι η yuandao -window -vido απο θεμα ποιοτητα κατασκευης ,μπαταριας και αξιοπιστιας δεν παιζεται ,ειχα για μια βδομαδα και επαιζα με το Ν90fhd (RK3066) και πραγματικα το χαρηκα το ταμπλετακι.

Καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω κάνει κάποια βλακεία και δεν μου εμφανίζονται τ mail κάτω δεξιά κάθε φορά που έχω νέα μηνύματα. Προσπαθώ ώρα να βρω πως θα τ ο επναφέρω αλλα τα νεύρα μου. Πείτε μου βρ παιδιά τι πρέπει να κάνω
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ καλό σε ποιότητα κατασκευής και ποιότητα απεικόνισης και οθόνης είναι κορυφη.Δεν εχει όμως συχνη υποστήριξη σε firmware.Πάντως και το μαμισιο που φοράει για πρωτο,είναι αρκετά καλό.Προβλήματα wifi τύπου ainol spark και μπαταρίας τύπου onda v972 εδώ δεν υφίστανται.
Link to comment
Share on other sites

1) Ainol Novo 9 Sparc

2) Yuandao 90FHD

3) Cube U9GT5

4) Onda V972

 

Το vs με τα retina tablets το έβαλα για να δω γνώμες και προτιμήσεις.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο απο τα τάμπλετ της Ainol πχ:

 

http://www.spemall.com/Ainol-Novo-10-Hero-GPS-Built-in-Dual-Core-Dual-Camera-10-1inch-IPS-1280x800-HD-Screen-Android-4-1-Jelly-Bean-Tablet-PC-with-Bluetooth_g.html

http://www.buyincoins.com/new_en/details/9-7-ainol-novo-9-spark-quad-core-a7-1-5ghz-android-4-1-tablet-pc-16gb-camera-product-25703.html

http://www.spemall.com/Ainol-Novo-10-Hero-II-Ainol-Novo-10-Hero-2-Quad-Core-Android-4-1-IPS-HD-Screen-Dual-Camare-with-Actions-ATM7029-Processor_g.html

 

Διαβάζω ότι έχουν αγοραστεί αρκετά στην Ελλάδα και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

 

1.αξίζουν τα λεφτά τους?

2.ποιό να προτιμήσω(με 10αρα οθόνη)?

3.απο ποιο κατάστημα να το αγοράσω?

4.τι γίνεται σε περίπτωση που θα χρειαστεί σέρβις, εντός ή εκτός εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μίλησες για Lenovo, πήρα κι εγώ, από την προσφορά του ΔΟΛ, το Lenovo A2107A-H, στις 7", με 40 ευρώ.

Το μηχανάκι έχει δύο κάρτες sim, αλλά έχει απενεργοποιημένο το call function (η Lenovo δεν έχει άδεια για κινητά).

Πέρασα όμως μια custom rom από xda και πλέον τα έχει όλα!!! Έγινε πλήρες τηλέφωνο με δύο sim ( η μία 2g/3g η άλλη 2g), GPS, FM radio κτλ.Ο επεξεργαστής του , βέβαια, είναι μονοπύρηνος και υστερεί λίγο, σε σχέση με τα άλλα, αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Η οθόνη δεν είναι IPS, αλλά είναι πολύ καλή, για TFT.

Έχει, επίσης, φοβερά ηχεία και στιβαρή κατασκευή.

Γενικά, στα 200 ευρώ που πωλείται δε θα το πρότεινα, αλλά αν κάποιος έχει σκοπό να πάρει την προσφορά, τότε αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω κάνει κάποια βλακεία και δεν μου εμφανίζονται τ mail κάτω δεξιά κάθε φορά που έχω νέα μηνύματα. Προσπαθώ ώρα να βρω πως θα τ ο επναφέρω αλλα τα νεύρα μου. Πείτε μου βρ παιδιά τι πρέπει να κάνω

1. Στις ρυθμίσεις του email ενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις

2. Ενεργοποίησε τον συγχρονισμό των email στις ρυθμίσεις του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη πριν απο 3 βδομαδες ηταν στα 200 euro με τα μεταφορικα sing post ηρθε σε 12 ακριβως μερες απο την ημερομηνια παραγγελιας απο http://www.merrimobiles.com χωρις να πληρωσω τιποτα σε τελωνειο.Το εφερε στο σπιτι ο ταχυδρομος.Συσκευασμενο αψογα σε κουτι δικο του + προστατευτικο + κουτι απ'εξω.Γενικα πολυ ευχαριστημενος.

Δεν ξερω πως να ανεβασω φωτογραφιες γιατι τις εχω ετοιμες.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει εστω ενας ανθρωπος που να εχει δουλεψει και με τα 4 για να μπορει να συγκρινει απο την δικια μου εμπειρια απο το 2πυρινο Ν90FHD μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο δουλευει αψογα.
Link to comment
Share on other sites

Για τον PAN82....(sorry ξεχασα την παράθεση)

 

Για κοίτα και αυτό

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.556488

Νομίζω συμφάιρει καλύτερα.

 

είναι class 4 και μαζί με usb reader πήγε σρα 20€....στο ΜΚ802ΙΙIS πήγε μια χαρά και σκέτη και με το USB Reader.

Edited by mourgolykos

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Για τον PAN82....(sorry ξεχασα την παράθεση)

 

Για κοίτα και αυτό

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.556488

Νομίζω συμφάιρει καλύτερα.

 

είναι class 4 και μαζί με usb reader πήγε σρα 20€....στο ΜΚ802ΙΙIS πήγε μια χαρά και σκέτη και με το USB Reader.

την έχω δει αλλά αφού θα δώσω 20€ κοντά προτιμώ με 4€ παραπάνω να πάρω τη class10 τη verbatim να την έχω και για το μέλλον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552396 γιατί επειδή ειδικά στο tablet περνάω στη κάρτα ταινίες και διάφορα σε μια class 4 που έχω παλεύω με τα 3mb/s που περνάει να στείλω πολλά πράγματα και ελπίζω με τη class10 να χτυπάει κοντά στο 10mb/s να περνάω άνετα τα πράγματα που θέλω

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

πήρα το παραπάνω σκουπιδι από το Πλαίσιο, 65+ΦΠΑ..

 

επειδή δεν είναι licenced απο την Google δεν είχε play store.

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό για να του βάλω play store και να μπορέσω επιτέλους να αφοδεύω με angry birds :)

 

http://www.voetz.net/android-2/intenso-tab-714-playstore-installieren/[/quote

 

γενικότερα εντυπώσεις?

έχει ελληνικό πληκτρολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

σκουπίδι είναι..

πιο αργό απο το κινητό μου, χάλια οθόνη, κακή αίσθηση...

γυρναει στα ελληνικα το περιβάλλον, αλλά δεν βρηκα πως θα γραψω ελληνικα..

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

την έχω δει αλλά αφού θα δώσω 20€ κοντά προτιμώ με 4€ παραπάνω να πάρω τη class10 τη verbatim να την έχω και για το μέλλον http://www.e-shop.gr/product?id=PER.552396 γιατί επειδή ειδικά στο tablet περνάω στη κάρτα ταινίες και διάφορα σε μια class 4 που έχω παλεύω με τα 3mb/s που περνάει να στείλω πολλά πράγματα και ελπίζω με τη class10 να χτυπάει κοντά στο 10mb/s να περνάω άνετα τα πράγματα που θέλω

 

Εχω την εντυπωση οτι τα κινεζικα εχουν προβλημα στις γρηγορες καρτες (και οχι μονο) ....ελεγξέτο πρωτα.

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι τα κινεζικα εχουν προβλημα στις γρηγορες καρτες (και οχι μονο) ....ελεγξέτο πρωτα.

παντού class10 δουλεύω χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κόρη τράβα-τράβα, τελικά τα κατάφερε να διαλύσει τον φορτιστή του cube u30gt. Ξηλώθηκε το βυσματάκι που μπαίνει στη ταμπλέτα από το καλώδιο. Κοίταξα στο ebay και υπάρχουν αρκετοί φορτιστές σε τιμές μικρότερες από 10 ευρώ. Βρήκα και αυτόν που ισχυρίζεται ότι το φορτίζει από τη θύρα usb.

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι φεύγω για Πάσχα και αν παραγγείλω δεν θα προλάβει να έρθει.

Οπότε θα ήθελα κατά σειρά τα εξής:

1) Έχει κανείς στην Αθήνα ένα φορτιστή 12V, 2A, 2,5mm που να μη τον θέλει και να τον πουλάει ή ακόμη καλύτερα να τον χαρίζει;

2) Ξέρει κανείς να πουλιέται κάτι τέτοιο στην Αθήνα, και πού;

3) Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να τον φτιάξω; Άνοιξα το καλώδιο και έχει ένα άσπρο και ένα κόκκινο καλώδιο. Ξέρει κανείς ποιό χρώμα χώνεται μέσα στο βύσμα και ποιό κολλιέται απ' έξω;

Βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου κόρη τράβα-τράβα, τελικά τα κατάφερε να διαλύσει τον φορτιστή του cube u30gt. Ξηλώθηκε το βυσματάκι που μπαίνει στη ταμπλέτα από το καλώδιο. Κοίταξα στο ebay και υπάρχουν αρκετοί φορτιστές σε τιμές μικρότερες από 10 ευρώ. Βρήκα και αυτόν που ισχυρίζεται ότι το φορτίζει από τη θύρα usb.

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι φεύγω για Πάσχα και αν παραγγείλω δεν θα προλάβει να έρθει.

Οπότε θα ήθελα κατά σειρά τα εξής:

1) Έχει κανείς στην Αθήνα ένα φορτιστή 12V, 2A, 2,5mm που να μη τον θέλει και να τον πουλάει ή ακόμη καλύτερα να τον χαρίζει;

2) Ξέρει κανείς να πουλιέται κάτι τέτοιο στην Αθήνα, και πού;

3) Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να τον φτιάξω; Άνοιξα το καλώδιο και έχει ένα άσπρο και ένα κόκκινο καλώδιο. Ξέρει κανείς ποιό χρώμα χώνεται μέσα στο βύσμα και ποιό κολλιέται απ' έξω;

Βοήθεια.

Δεν φορτίζει το cube απο USB νομίζω :confused:

Νομίζω το εσωτερικό είναι το ρεύμα και εξωτερικά η γείωση (συνήθως μαύρο). Σύνδεσέ τα και δοκίμασε πριν τα κολλήσεις και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το εσωτερικό είναι το ρεύμα και εξωτερικά η γείωση (συνήθως μαύρο). Σύνδεσέ τα και δοκίμασε πριν τα κολλήσεις και θα καταλάβεις.
Δεν υπάρχει μαύρο καλώδιο. Ένα άσπρο και ένα κόκκινο. Τι εννοείς να δοκιμάσω και θα καταλάβω; Αν τα ενώσω ανάποδα υπάρχει περίπτωση να το κάψω;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...