Jump to content

Αγορά νέου υπολογιστή


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παρτα ΟΕΜ αν τα βρεις, τα μουλτιραμα κανουν κατι τετοιες απατεωνιές :p
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας αλλα ειτε εχασα καπιο ποστ που αναφερει κατι για προκαταβολη, ειτε τυφλοθικα ειτε ξεχασα τα μαθηματικα. Το PC εκανε 1192 και εσυ του εδωσες 1100 και περιμενες και ρεστα; Μηπος στο τελος βγηκες κερδισμενος; Εγω εχω prob (και σοβαρο μαλιστα) η καπου εγινε καπιο λαθος;
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ηθελε να γραψει 1092. Για αυτο περιμενε 8 ευρω ρεστα. Σου λεει πως του ειπαν πως θα ειναι ακριβως 1100, ειναι δυνατον να του βαλουν 92 ευρω ετσι;
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες,τα εγκατέστησα τα wins μόνος μου,εδώ και μέρες αλλά ξέχασα να σας το πω! Ναι,1092 ευρώ εννοούσα ρε τάσο,λες να γλύτωνα 100 ευρώ και να παραπονιόμουνα για τα 8 που μου φάγανε :p ?

Φωτιά το pc,τέλειο!Νομίζω είναι και ο venice core,έγραφε κάπου στο bios Vcore για τον επεξεργαστή αλλά δε ξέρω τι σημαίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ thnx. Ξέρει μήπως κάποιος πως μπορώ να βάλω το sp2 σε παράνομα windowsxp?Δοκίμασα μέσω του wins update αλλά μου βγάζει ότι ο κωδικός που χρησιμοποιώ δεν είναι έγκυρος και δεν μπορεί να συνεχίσει η εγκατάσταση :whistle: . Έψαξα και στο σχετικό με το sp2 thread αλλά άκρη δεν έβγαλα.
Link to comment
Share on other sites

Οκ thnx. Ξέρει μήπως κάποιος πως μπορώ να βάλω το sp2 σε παράνομα windowsxp?Δοκίμασα μέσω του wins update αλλά μου βγάζει ότι ο κωδικός που χρησιμοποιώ δεν είναι έγκυρος και δεν μπορεί να συνεχίσει η εγκατάσταση :whistle: . Έψαξα και στο σχετικό με το sp2 thread αλλά άκρη δεν έβγαλα.

lipon kane to eksis: anoikse ton internet explorer meta pigene sta ergaleia meta epiloges internet meta sto kartelaki pou leei programmata pata sto: diaxeirish prostheton ekei kapou leei Windows Genuine Advantage tikare to apenergopoiish meta pata ok ktl kai meta kleise ton internet explorer anoikse ton ksana...pigene sti selida ton anavathmiseon tis M$ kai eisai jet na katevaseis to sp2 mipos kai kleiseis kamia apo tis tripares ton xp ama kleisoune pote :D a re xamoura M$ pare ta @@ olon mas

Link to comment
Share on other sites

lipon kane to eksis: anoikse ton internet explorer meta pigene sta ergaleia meta epiloges internet meta sto kartelaki pou leei programmata pata sto: diaxeirish prostheton ekei kapou leei Windows Genuine Advantage tikare to apenergopoiish meta pata ok ktl kai meta kleise ton internet explorer anoikse ton ksana...pigene sti selida ton anavathmiseon tis M$ kai eisai jet na katevaseis to sp2 mipos kai kleiseis kamia apo tis tripares ton xp ama kleisoune pote :D a re xamoura M$ pare ta @@ olon mas

 

Δεν βρήκα τέτοια επιλογή εκεί που λες!Κάτι άλλο?Επίσης να ρωτήσω,εάν πάρω serial number από original wins μπορώ να τον χρησιμοποιήσω?Εάν ναι θα γίνω και γω "αυθεντικός"??Πως μπορώ να αλλάξω s/n σε έναν υπολογιστή?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα τέτοια επιλογή εκεί που λες!Κάτι άλλο?Επίσης να ρωτήσω,εάν πάρω serial number από original wins μπορώ να τον χρησιμοποιήσω?Εάν ναι θα γίνω και γω "αυθεντικός"??Πως μπορώ να αλλάξω s/n σε έναν υπολογιστή?Ευχαριστώ!

 

lipon giana katalavo esu prospatheis na katevaseis to sp2 i to exeis idi katavasei kai den mporeis na to kaneis install? lipon ego exo ena arxeio pou na allazei ton kodiko ton xp omos den to exo xrisimopoiisei pote opote h euthinh dikh sou :) ama theleis pes mail kai sto stelno ;) an tora den mporeis na ta katevaseis apo ti selida ths m$ tote prepei na kaneis akrivos auto pou sou eipa!pou akrivos kollas?

Link to comment
Share on other sites

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Δεν ανοίγω νέο θέμα μιας και υπάρ5χει αυτό ήδη.

Ένας φίλος μου θέλει να πάρει νέο pc και θα τα αγοράσει όλα από τη αρχή. Για οθόνη κουτί ηχεία κλπ έχουμε ήδη βρει τι θα πάρει, αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας για τον πύργο.

 

Αρχικά η τιμή δεν θέλουμε να ξεπεράσει τα 1700 ευρώ περίπου. Αν αφαιρέσουμε οθόνη ηχεία και κουτί πάμε στα 1100 περίπου.

 

ξεκινάω από επεξεργαστή. Είμαι υπέρ της Intel χωρίς όμως να είμαι κάθετος. Με μια ματιά που έριξα είδα αυτόν http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.558091 Οι τιμές για 2πύρινους ανεβαίνουν πέρα του υπολογισμού μας. Έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο?

 

Εν συνεχεία πάμε στην μητρική. Θέλουμε Asus. Οι απαιτήσεις: 8κάναλο ήχο, lan και τα κλασικά. Αυτό όμως που έλεγα ήταν η υποστήριξη Sata 2, αλλά βλέπω ότι αγγίζουν τα 200 ή και τα ξεπερνάνε. Επίσης οι RAM. Αξίζει να πάρει 667 Mhz? Επομένως ακούω προτάσεις γύρο στα 150 ευρώ αν γίνεται με Sata 2.

 

Αν δεν υποστηρίζει Sata2 η μητρική τότε και ο σκληρός αναγκαστικά θα είναι Sata1 έτσι?

 

RAM νόμιζα 533 αλλά βλέπω ότι έχουν ανέβει περισσότερο οι συχνότητες.

 

Αυτά είναι τα βασικά που σκεπτόμαστε. Σάββατο θα κατέβουμε Στουρνάρι να δούμε πως πάνε και εκεί οι τιμές και για να ψάξουμε. Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη. Ότι άλλο έχετε να προτείνετε...

 

Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη και εγω ψαχνομαι για πισι σου λεω οτι ο INTEL Pentium 4 820 (2.8GHZ) Dual Core (s775) ειναι ελαχιστα πιο ακριβος απο τον ΗΤ.(264 ευρω)

Απο μητρικες Asus προτεινω την ASUS P5WD2 Premium (220 ευρω) για μνημες υπαρχουν 667 που στοιχιζουν 80 ευρω τα 512.για δισκο wd 250GB 7200 8MB SATA 2 στα 136.

επισης η συγκεκριμενη μητρικη παιρνει και μνημη 800 αλλα την μνημη 800 την εχουν μονο τα μουλτιραμα κατοπιν παραγγελιας.225 ευρω το 1 γκιγκα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικα προτεινω Mhtrikh ASUS A8N-E,epeksergasis AMD 64 VENICE 3500+ kai mnhmh 1 gigabyte 400 mhz.gia sklhro proteino MAXTOR 120 GB SATA

Απο αποψη χρηματων μητρικη 85+φπα,επεξεργαστης 225 ευρω τελικη,σκληρος δισκος 70+φπα

ειδικα για τον VENICE επειδη δεν τον εχουν ολοι δες http://www.skroutz.gr/index.php?lang=GR&keyword=athlon+64+venice&keyword_or=&limitfrom=&limitto=&order=1&tax=0&page=

μνημη τα 512 εχουν 44+φπα οποτε το 1 γκιγκα 88+φπα

αποψη μου να παρεις στην χειροτερη τον VENICE και οχι πεντιουμ 4 ΗΤ η απλο αθλον 64.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται ακριβά αυτά τα κομμάτια. Δεν ξέρω… επεξεργαστή ποιόν προτείνεται? Είτε intel είτε AMD :O :wacko:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ειδικα για την δευτερη προταση που σου εκανα η μητρικη ειναι σε λογικα πλαισια και ο επεξεργαστης ειναι σχεδον στην ιδια τιμη με τον ΗΤ της Ιντελ.

εγω προτεινω αν ειναι να δωσεις 220 ευρω να παρεις τον venice 3500+ με 225.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Οπως διαβασα σημερα σε ενα ξενο site αναμενονται νεες μητρικες(καινουριο socket) για Athlon X2 λιγο μετα τα Χριστουγεννα.Λογικα θα υποστηριζουν DDR2 και SATA2.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη περιοδος για αγορες...Ηδη αναμενονται μειωσεις και σε γραφικα.Λεγεται οτι η 6800Ultra θα γινει η καλυτερη value for money καρτα γραφικων με τις μειωσεις που θα ερθουν.Τωρα κοστιζει λιγο λιγοτερο απο την 7800,οποτε πρεπει να πεσει..........

Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

Αρα να περιμενουμε?Μπορει.Θα δουμε.Και εγω σκεφτομουνα να επαιρνα νεο υπολογιστη αλλα μπορω να περιμενω αν αναμενονται αλλαγες συντομα.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

oi pentium d omos me to 955X pezoyn kai 800 fsb ram.oi X2 tis AMD mexri 400.Ine mia parametros poy mporei na epireasi tin apodosi enos sistimatos.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

oi pentium d omos me to 955X pezoyn kai 800 fsb ram.oi X2 tis AMD mexri 400.Ine mia parametros poy mporei na epireasi tin apodosi enos sistimatos.
makria apo pentium D edo kala kala ama diavases parapano kai o engineer tis intel eipe me liga logia min parete pD giati exei polla provlimmata...vlepeis viazontan na ftasoun tin AMD.... :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον καταλήξαμε. Αυτά λέμε να του βάλουμε.

 

Τροφοδοτικό Thermal take Low Noise 460 Watt (78,85)

AMD Athlon 64 3500+ Venice Box (225,77)

Motherboard Asus A8N-SLI Deluxe (939) DDR,2xPCI-E,SATA,RAID,FIR,2xGB (135,85)

Memory 512 DDR 400 CL3 Kigstone (50,5)

NVIDIA 6600GT (220)

Western Digital 160GB STA2 8MB Cache (88,5)

Western Digital external 80GB (85,66)

Ηχεία Creative Inspire 5.1 T5900 (80,2)

LGDVD 16x GDR-8163 Silver bulk (25)

DVDRW Dual LG 4163B (45)

Monitor 19” LG TFT L1980Q

Thermal take tower Shunami (120)

 

Αλλά έχω μερικές απορίες.

1. Η μητρική υποστηρίζει SATA2?

2. Είναι ειδική μόνο για nvidia γι’ αυτό έχει sli στις 2 pci express?

3. Δεν θυμάμαι αν ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Πάντως οτιδήποτε άλλο θα μπορούσα να βάλω πείτε τι προτείνετε.

 

Οι τιμές είναι από e shop αλλά θα τα πάρει κάπως φθηνότερα από γνωστό. Ίσως 100 με 200 ευρώ κάτω όλα μαζί. Μπορεί περισσότερο. Δεν του έχουμε δείξει ακόμα τι θέλει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

oi pentium d omos me to 955X pezoyn kai 800 fsb ram.oi X2 tis AMD mexri 400.Ine mia parametros poy mporei na epireasi tin apodosi enos sistimatos.

 

Μαλλον εχεις μπερδεψει την ram με το fsb, ναι οντως οι pentium d παιρνουν μεγαλυτερες σε MHz μνημες (DDR2), ομως χρησιμοποιουν την παλια πλεον μεθοδο του fsb (ενδιαμεσο chipset) κατι που εχει καταργησει η amd (ο επεξεργαστης γραφει\διαβαζει απευθειας τις μνημες) κατι που εχει δραματικες επιπτωσεις στην ταχυτητα κυριως στα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα παιρνοντας μια μητρικη με 955Χ πιθανον να καλυπτεσαι και για νεους επεξεργαστες που θα βγαλει η Ιντελ.Για την μνημη τα 400 ειναι λιγα οταν με Ιντελ μπορεις να εχεις μεχρι 888 με υπαρχουσες μητρικες.Ναι εκανα λαθος στην διατυπωση.επειδη ειναι μειονεκτημα σε νεες μητρικες θα ειναι τουλαχιστον 667.ετσι λενε οι φημες.

Τωρα για τον φιλο με το νεο πισι η συγκεκριμενη μητρικη εχει ενα μικρο προβλημα.ισως χρειαστεις νεο fan.Οι δυο καρτες γραφικων πρεπει να ειναι ιδιες.Για το dvd rw βγηκε 5163 προσφατα.Δες http://www.mgmanager.gr

ο επεξεργαστης ειναι καλη επιλογη νομιζω και η μητρικη ειναι καλη.η μνημη ισως ειναι λιγη.καλυτερα να βαλεις 1 γκιγκα και για παιχνιδια και για τα vista.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

btw irthe o kainourios dual core tis AMD AMD ATHLON 64 X2 3800+ DUAL CORE BOX
κυκλοφορει σε καποια ελληνικα μαγαζια εδω και 20 μερες.τον εχει ακριβα παντως το e-shop.Αλλου μπορεις να τον βρεις 298+ΦΠΑ.για Χ2 3800+ συστημα ελεγα και εγω αλλα θα δουμε.ισως αξιζει η αναμονη αφου θα εχουμε νεο σοκετ και καλυτερες μνημες.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...