Jump to content

Μi9T ή υπάρχει καλύτερη επιλογή;


naruto14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φορουμ. Η μικρή αδερφή μόλις περνάει σε πανεπιστήμιο και κοιτάει να αλλάξει το (αρχαίο πλέον) Redmi 3. Το budget παίζει στα 200-250ευρώ με δυνατότητα για μια μικρή υπέρβαση μέχρι τα 300. Μιας και την ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κάμερα στο τηλέφωνο κοιτούσα αρχικά αυτό σαν προτεραιότητα. Για αυτό κοιτάω το Mi9T από Κίνα που βγαίνει περίπου 270 στην 128άρα έκδοση. Άλλες επιλογές είναι τα A50 και A70 αλλά δεν θεωρώ πως υπερτερούν σε κάτι μπροστά στο 9T. Το Poco δεν το κοιτάμε λόγω λίγου ξεπερασμένου πλέον design και LCD οθόνης (νομίζω θα μετρούσε AMOLED πλέον αφού έχουμε αρχίσει να τη βλέπουμε και σε φθηνότερα κινητά). Σίγουρα το κινητό θα το κρατήσει μινιμουμ 2 χρόνια, μπορεί και 3. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που μας διαφεύγει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ. Η μικρή αδερφή μόλις περνάει σε πανεπιστήμιο και κοιτάει να αλλάξει το (αρχαίο πλέον) Redmi 3. Το budget παίζει στα 200-250ευρώ με δυνατότητα για μια μικρή υπέρβαση μέχρι τα 300. Μιας και την ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κάμερα στο τηλέφωνο κοιτούσα αρχικά αυτό σαν προτεραιότητα. Για αυτό κοιτάω το Mi9T από Κίνα που βγαίνει περίπου 270 στην 128άρα έκδοση. Άλλες επιλογές είναι τα A50 και A70 αλλά δεν θεωρώ πως υπερτερούν σε κάτι μπροστά στο 9T. Το Poco δεν το κοιτάμε λόγω λίγου ξεπερασμένου πλέον design και LCD οθόνης (νομίζω θα μετρούσε AMOLED πλέον αφού έχουμε αρχίσει να τη βλέπουμε και σε φθηνότερα κινητά). Σίγουρα το κινητό θα το κρατήσει μινιμουμ 2 χρόνια, μπορεί και 3. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που μας διαφεύγει;

 

Aν σε νοιάζει η Αμολεντ πάνω από άλλα χαρακτηριστικά μαλλον είναι μονόδρομος! Νομίζω το μόνο κακό στοιχείο στο τηλέφωνο είναι o οn display αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων που για την ώρα σε κανένα κινητό δε δουλεύει άψογα! Ενδεχομένως να πεις οτι και η σέλφι κάμερα που είναι κινητή είναι ένα ρίσκο.

Παρ όλα αυτά ο μόνος λόγος που και γω δεν κινήθηκα προς τα εκεί είναι ο μη επεκτάσιμος αποθηκευτικός χώρος ( και η έλλειψη 256άρας έκδοσης )

 

από τα 2 σαμσουνγκ που αναφέρεις μονο το α70 αξίζει αλλά σε κάμερα χάνει απ όλα τα αξιόλογα τηλέφωνα τα οποία ίσως να σε ενδιέφεραν!

 

το θέμα είναι να αξιολογήσεις προτεραίοτητες κάμερα / αυτονομία / ραδιόφωνο / nfc / ΙR blaster / gaming / οθόνη και να οριοθετήσεις και ένα ανώτατο μπάτζετ ! σε όλα βέβαια αυτά το mi9t είναι μέσα (με την προυπόθεση των 270 που λες - μάλλον με κανα κουπονάκι γιατί πιο ψηλά το βλέπω ακόμα εγώ !)

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις όρκο οτι μια amoled οθόνη ειναι απαραίτητα και καλύτερη από μια καλή ips. Ας πούμε η Ips οθόνη του lg g7, για τα δικά μου κριτήρια είχε καλύτερη οθόνη από Mi8 και Mi9.

 

Φυσικά η οθόνη του pocophone δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία. Παρόλα αυτά, εφόσον θα το κρατήσει 2 χρόνια, ας μην το απορρίψει ακόμα μιας και εχει δυνατότερο soc. Εναλλακτικά, αν επιμένετε στην amoled οθόνη, μπορείτε να δείτε και το Mi8 το οποίο, εκτός απο δυνατότερο soc, έχει και καλύτερη κάμερα με αρνητικό βέβαια την χαμηλότερη αυτονομία.

 

Το mi9t γενικά ειναι μια καλή επιλογή. Ισως σκάλωνα όπως λεει και ο elektronaut στην in display fingerprint. Και επειδή ειναι κοπέλα ίσως χρησιμοποιεί συχνα την selfie οπότε ενα ρίσκο ειναι και η Pop up camera (πχ να της φυγει απο τα χερια ενω είναι εκτός η κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

H Pop up έχει αυτόματο κλείσιμο σε περίπτωση πτώσης. Τώρα πόσο γρήγορα μπορεί να κλείσει για να αποτρέψει ζημιά σε όλες τις πτώσεις, αυτό είναι άλλη ιστορία. Το in-display fingerprint scanner η αλήθεια είναι ωραίο σαν concept, αλλά από βίντεο μέχρι στιγμής βλέπω να δουλεύει άψογα μόνο στο One Plus 7 Pro.

 

Το Mi8 παίζει σε καλύτερη τιμή από Κίνα? Γιατί Ελλάδα το βρίσκω στα 280. To Poco θεωρώ πως χάνει αισθητά σε κάμερα λόγω του ότι δεν έχει ultrawide φακό, ούτε telephoto και επομένως ούτε optical zoom.

 

Επίσης αρκετά θετικό αυτό που είπατε για τη μη κυρτή οθόνη του Mi9T οπότε ένα tempered glass θα κουμπώσει λογικά πολύ καλά. Μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή με μοναδικά κουσούρια το fingerprint (που δεν παίζει να καταλάβει κάτι η μικρή μιας και δεν είχε ποτέ κινητό με fingerprint scanner) και η selfie camera.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι σχετικά συντομη η πτώση δεν προλαβαινει. Για αυτό στο ειπα ως αρνητικο ;). Ασε που ισως ειναι και ενοχλητικό να περιμενεις καθε φορά να κανει Pop up (εστω και αν ειναι στιγμιαιο). Ασε που χανεις και το face recognition.

 

Το mi8 για Ελλάδα μίλαγα και έχει σίγουρα καλυτερη βασική κάμερα από το Mi9t. Τώρα οσον αφορά την ultra wide μην παιρνεις και ορκο οτι θα την χρησιμοποιείς μιας και ειναι πολύ μέτρια (πολυ θολούρα στις άκρες). Οσον αφορά τον τηλεφακό, υπόψιν δουλεύει μονο μέρα. Την νυχτα όλες κάνουν ψηφιακό ζουμ μέσω του βασικού.

 

Αυτο που ειπε για την οθόνη ο Demelene ειναι για τα περισσότερα xiaomi (πχ mi9, redmi note 7 και redmi note 5 που εβαλα προσφατα τζαμάκι δεν είχαν καθόλου αέρα στις άκρες).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι το mi8 είναι η καλύτερη επιλογή αν την βολεύει η αυτονομία της συσκευής

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από Κίνα, το Mi9 με κουπόνι βγαίνει καμιά 20-25 ευρώ πάνω μόλις (αν βάλουμε και μεταφορικά). Για τόση μικρή διαφορά νομίζω αξίζει περισσότερο το Mi9. Το μόνο ουσιαστικό που χάνει μπροστά στο 8 είναι στην έλλειψη OIS, αλλά από βίντεο φαίνεται να έχει αρκετά ικανοποιητικό EIS. Αν δεν φύγουμε τόσο ψηλά σε budget δεν υπάρχει άλλη πρόταση έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από Κίνα, το Mi9 με κουπόνι βγαίνει καμιά 20-25 ευρώ πάνω μόλις (αν βάλουμε και μεταφορικά). Για τόση μικρή διαφορά νομίζω αξίζει περισσότερο το Mi9. Το μόνο ουσιαστικό που χάνει μπροστά στο 8 είναι στην έλλειψη OIS, αλλά από βίντεο φαίνεται να έχει αρκετά ικανοποιητικό EIS. Αν δεν φύγουμε τόσο ψηλά σε budget δεν υπάρχει άλλη πρόταση έτσι;

 

Εχει κατωτερη βασική κάμερα τόσο στις φωτογραφίες όσο και στο βιντεο.

 

Από την άλλη έχει δυνατότερο soc και λιγο καλυτερη αυτονομία. Αλλα σε soc δεν νομιζω να καταλαβει διαφορά από 845 σε 855 οταν προέρχεται από redmi 3 ενω πάλι θα έχει το ρισκο της Pop up και την έλλειψη face unlock.

 

Τελος δεν ειναι και λιγο να το παρεις αμεσως στα χερια σου απο ελληνικο κατάστημα σε σχέση με αγορά Κινα. Αλλα αν ειναι να ανεβεις ποσο και Κινα, καλύτερα Mi9t στα 334 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κατωτερη βασική κάμερα τόσο στις φωτογραφίες όσο και στο βιντεο.

 

Από την άλλη έχει δυνατότερο soc και λιγο καλυτερη αυτονομία. Αλλα σε soc δεν νομιζω να καταλαβει διαφορά από 845 σε 855 οταν προέρχεται από redmi 3 ενω πάλι θα έχει το ρισκο της Pop up και την έλλειψη face unlock.

 

Τελος δεν ειναι και λιγο να το παρεις αμεσως στα χερια σου απο ελληνικο κατάστημα σε σχέση με αγορά Κινα. Αλλα αν ειναι να ανεβεις ποσο και Κινα, καλύτερα Mi9t στα 334 ευρω.

 

Συγκρίνεις το Mi8 με Mi9 ή Mi9T? Γιατί μπερδεύτηκα. Τo Mi9T Pro φεύγει αρκετά εκτός budget πάντως...

Link to comment
Share on other sites

το mi9t pro βγήκε σήμερα με κουπόνι στα 334 ! όλοι το ποστάρανε !

 

πάντως το θέμα αυτονομίας να δεις απαιτήσεις! εγώ πχ αν ήμουν φοιτητής θα γουσταρα να μη χρειάζομαι powerbank και πρίζα ενώ όντας όλη μέρα έξω θα το έλιωνα στη χρήση! εκεί τα mi9 και mi8 είναι μέτρια! το mi9t ακόμα και το pro είναι σε επίπεδα redmi που είναι σκυλιά!

 

αν δε μας έλεγες για amoled redmi note 7 θα πρότεινα αφού έρχεται από redmi 3 που κοντεύει να κλείσει 4έτια, θα της φανεί διαστημόπλοιο όπως και να χει ! αυτό από κινά βγαίνει 135 ( και πλέον 155 από δω ) !

αυτό μπορεί να το δει λάιβ και παντού όπως και σίγουρα κάπου θα υπάρχει και το Mi8 και Mi9 - δεν εχει τυχει προσφατα να παω να δω αν παιζει καπου το mi9t ! και θα έχει και γνώμη και το πως τις κάθονται στο χέρι! και το α70 το χουν σχεδόν όλα τα καταστήματα για να συγκρίνετε τις οθόνες!

 

ναι μεν τα πιο δυνατά μοντέλα θα τραβήξουν παραπάνω καιρό, αλλά το ρίσκο της Motorized κάμερας μπορεί να μειώσει αυτό το χρόνο μιας και δεν έχουν καιρό αυτά τα μοντέλα στην αγορά για να κρίνεις τις αντοχές!

 

αλλά παίζουν ρόλο και το αν θέλει θύρα ακουστικών και radio fm, αν παίζει να χρειαστεί nfc ή έξτρα χώρο για ότι μπορεί να φορτώνει το κινητό της!

 

όσο για το fingerprint scanner αν δεν έχεις δει τη γλύκα λες οκ σιγα δεν το χρειάζομαι αλλά βολεύει τρελλά! επίσης αν το χει στην πλάτη τα xiaomi τραβάνε με αυτό πανεύκολα φωτογραφίες αντι να πατάς την οθόνη ή το volume up!

το ίδιο και το face recognition!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κατωτερη βασική κάμερα τόσο στις φωτογραφίες όσο και στο βιντεο.

 

 

 

Από την άλλη έχει δυνατότερο soc και λιγο καλυτερη αυτονομία. Αλλα σε soc δεν νομιζω να καταλαβει διαφορά από 845 σε 855 οταν προέρχεται από redmi 3 ενω πάλι θα έχει το ρισκο της Pop up και την έλλειψη face unlock.

 

 

 

Τελος δεν ειναι και λιγο να το παρεις αμεσως στα χερια σου απο ελληνικο κατάστημα σε σχέση με αγορά Κινα. Αλλα αν ειναι να ανεβεις ποσο και Κινα, καλύτερα Mi9t στα 334 ευρω.

Ανδρέα δεν έχει pop up selfie το mi9.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα δεν έχει pop up selfie το mi9.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Το ξερω μιας και το ειχα. Αλλά ετσι οπως τα γραψα ο δυσλεκτικος δίκιο έχεις :lol:

Πας να διορθωσεις μια πρόταση, ξεχνας ενα κομμάτι της προηγούμενης... και έτοιμη η παραπληροφόρηση :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή τώρα πάμε σε λεπτά σημεία και ειναι ξεκάθαρο πλέον το τι θα πάρεις (πχ mi9t ή mi8) είναι θέμα προτιμήσεων, αν θες συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

 

Γνώμη μου, μην ξεφύγεις πολύ σε χρήματα... γιατί 30-30 ευρω στο τελος βλέπω να της παίρνεις κανα s10+ :lol: . Και όταν έρχεται από redmi 3 γνώμη μου ειναι ότι δεν θα καταλάβει και πολλά. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω μιας και το ειχα. Αλλά ετσι οπως τα γραψα ο δυσλεκτικος δίκιο έχεις :lol:

Πας να διορθωσεις μια πρόταση, ξεχνας ενα κομμάτι της προηγούμενης... και έτοιμη η παραπληροφόρηση :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή τώρα πάμε σε λεπτά σημεία και ειναι ξεκάθαρο πλέον το τι θα πάρεις (πχ mi9t ή mi8) είναι θέμα προτιμήσεων, αν θες συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

 

Γνώμη μου, μην ξεφύγεις πολύ σε χρήματα... γιατί 30-30 ευρω στο τελος βλέπω να της παίρνεις κανα s10+ :lol: . Και όταν έρχεται από redmi 3 γνώμη μου ειναι ότι δεν θα καταλάβει και πολλά. :)

 

Αυτό ξαναπές το :lol:. Αρχικά κοιτούσα Redmi Note 7, μετά λέω καλύτερα Mi A3 με 30 ευρώ πάνω και ας έχει 720p οθόνη, μετά πήγα στο Α50 αλλά λέω είμαι κοντά στο Mi9T, μετά λέω ε είμαι κοντά στο Mi9 και αυτό είναι κάνα 30άρι από Mi9T Pro :lol:. Ορίστε η φόρμα συμπληρωμένη:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Σε αυτό δεν νομίζω να υπάρχει σοβαρό θέμα ότι μέγεθος και να έχει.

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αγορά από οπουδήποτε, δεν υπάρχει θέμα.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα). Ε ναι πλέον κοιτάμε 800άρα μόνο.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?. Θα ήταν ψιλοmust το dual sim. Τα υπόλοιπα αδιάφορα.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Φαντάζομαι θα χρησιμοποιεί ελληνικό αλλά όχι ότι θα έχει θέμα και με αγγλικό.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Καλός ήχος σίγουρα. Για την οθόνη λογικά σε αυτό το budget κοιτάμε Amoled.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία, gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Xiaomi Redmi 3

 

Από ότι κατάλαβα το βασικότερο από όλα είναι να καθοριστεί το υψηλότερο budget. Από εκεί και πέρα φαίνεται ότι το μεγάλο versus είναι Mi 9 vs Mi 8 vs Mi 9T. Για να συνοψίσουμε

 

Το Mi9 μάλλον είναι η καλύτερη λύση απλά ξεφεύγει σε budget. Το Mi9T έχει το πιο μοντέρνο σχεδιασμό και καλύτερη αυτονομία, ενώ το Mi8 είναι η μέση λύση σε budget, με εξίσου καλή κάμερα με Mi 9 και δυνατότερο από Mi9T. Σε θέμα αυτονομίας το mi 9 ή το 8 είναι καλύτερα? Από κίνα βγαίνει γύρω στα 310 το Mi 9, 270 το Mi9T και 290 από Ελλάδα το Mi8.

Link to comment
Share on other sites

Το Mi9 μάλλον είναι η καλύτερη λύση απλά ξεφεύγει σε budget. Το Mi9T έχει το πιο μοντέρνο σχεδιασμό και καλύτερη αυτονομία, ενώ το Mi8 είναι η μέση λύση σε budget, με εξίσου καλή κάμερα με Mi 9 και δυνατότερο από Mi9T. Σε θέμα αυτονομίας το mi 9 ή το 8 είναι καλύτερα? Από κίνα βγαίνει γύρω στα 310 το Mi 9, 270 το Mi9T και 290 από Ελλάδα το Mi8.

 

Δεν ειναι απλά εξίσου καλή η κάμερα με MI9... ειναι καλύτερη! Τουλαχιστον το mix 2s που ειχα ήταν σαφέστατα ανώτερα σε κάμερα από Mi9

 

Σε αυτονομία όπως σου γραψα και παραπάνω το Mi9 ειναι λιγο καλύτερο από το 8. Αλλά για μένα αν βγάζει τη μέρα της με το 4 έτων redmi 3 (δηλαδή φθορά μπαταρίας 4 ετών) πιστεύω δεν θα χει θέμα με το Mi8. Καλό και χρυσό σε μπαταρία το redmi 3 αλλα μην ξεχνάμε και την φθορά

 

Βασικά το Mi8 το πρότεινα για τη κάμερα και τη σέλφι που δεν ειναι pop up. Σε ταχύτητα ακόμα και με το rn7 οκ θα ηταν. Πόσο μάλλον με τον 730 του mi9t. Οπότε μην σε απασχολεί η ταχύτητα που ναι μεν ειναι ανώτερος ο soc στο mi8 και ακόμα περισσότερο στο mi9 αλλα δεν προκειται να την αντιληφθεί.

 

Οπότε γνώμη μου ειναι είτε θα παει για την καλύτερη πίσω κάμερα στο mi8 είτε στο οικονομικότερο και καλύτερη αυτονομία mi9t. Το ακόμα ακριβότερο Mi9 θα σου λεγα οτι δεν εχει νόημα να το κοιτάζεις. Κατα τα άλλα, αν μπορεις να δεις απο κοντά το rn7 θα ελεγα να το κάνεις. Ισα ισα που αν το κρατησει πολλα χρόνια και δεν προσέχει (πχ αφηνει υψηλη φωτεινοτητα ακινητα αντικείμενα) καλύτερα ips οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλά εξίσου καλή η κάμερα με MI9... ειναι καλύτερη! Τουλαχιστον το mix 2s που ειχα ήταν σαφέστατα ανώτερα σε κάμερα από Mi9

 

Σε αυτονομία όπως σου γραψα και παραπάνω το Mi9 ειναι λιγο καλύτερο από το 8. Αλλά για μένα αν βγάζει τη μέρα της με το 4 έτων redmi 3 (δηλαδή φθορά μπαταρίας 4 ετών) πιστεύω δεν θα χει θέμα με το Mi8. Καλό και χρυσό σε μπαταρία το redmi 3 αλλα μην ξεχνάμε και την φθορά

 

Βασικά το Mi8 το πρότεινα για τη κάμερα και τη σέλφι που δεν ειναι pop up. Σε ταχύτητα ακόμα και με το rn7 οκ θα ηταν. Πόσο μάλλον με τον 730 του mi9t. Οπότε μην σε απασχολεί η ταχύτητα που ναι μεν ειναι ανώτερος ο soc στο mi8 και ακόμα περισσότερο στο mi9 αλλα δεν προκειται να την αντιληφθεί.

 

Οπότε γνώμη μου ειναι είτε θα παει για την καλύτερη πίσω κάμερα στο mi8 είτε στο οικονομικότερο και καλύτερη αυτονομία mi9t. Το ακόμα ακριβότερο Mi9 θα σου λεγα οτι δεν εχει νόημα να το κοιτάζεις. Κατα τα άλλα, αν μπορεις να δεις απο κοντά το rn7 θα ελεγα να το κάνεις. Ισα ισα που αν το κρατησει πολλα χρόνια και δεν προσέχει (πχ αφηνει υψηλη φωτεινοτητα ακινητα αντικείμενα) καλύτερα ips οθόνη.

 

Κατάλαβα. Θα τα βάλουμε κάτω να τα ζυγίσουμε και θα αποφασίσουμε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι το redmi note 7 θα σε καλύψει. Καλή κάμερα και πολύ δυνατή αυτονομία. Γλυτώνεις και αρκετά χρήματα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω παραλληλα mi9 και a70.

Το mi9

-Αρκετα εως πολυ γρηγοροτερο

-Πολυ καλυτερη καμερα

-Λιγο καλυτερη οθονη αλλα αρκετα πιο σκοτεινη.

-Το λογισμικο σε αντιθεση με τους περισσοτερους το βλεπω καλυτερο απο της samsung.

-Μετρια μπαταρια αλλα φορτιζει πληρως σε 1 ωρα. Σε μιση ωρα παει σχεδον 70%.

 

Το α70

-Αρκετα εως πολυ καλυτερη μπαταρια

-Μεγαλυτερη οθονη. Απολαυστικη για διαβασμα και βιντεο.

-Στις χαμηλες ρυθμισεις ειναι αρκετα πιο φωτεινη οθονη.

-Καμερα ισως κατω του μετριου

-Αρκετα χειροτερος αισθητηρας δαχτυλικου

 

Αν θελει κυριως καμερα, ξεχναει το α70. Το οποιο ειναι φοβερο για multimedia χρηση.

Το mi9 ειναι απο καλο εως αριστο στα παντα. Η μπαταρια βγαζει 5-6 ωρες οθονη. Και το γνωστο θεμα των ειδοποιησεων στα xiaomi που μετα απο λιγα δευτερα φευγουν απο τη μπαρα και πρεπει να συρεις κατω την κουρτινα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω παραλληλα mi9 και a70.

Το mi9

-Αρκετα εως πολυ γρηγοροτερο

-Πολυ καλυτερη καμερα

-Λιγο καλυτερη οθονη αλλα αρκετα πιο σκοτεινη.

-Το λογισμικο σε αντιθεση με τους περισσοτερους το βλεπω καλυτερο απο της samsung.

-Μετρια μπαταρια αλλα φορτιζει πληρως σε 1 ωρα. Σε μιση ωρα παει σχεδον 70%.

 

Το α70

-Αρκετα εως πολυ καλυτερη μπαταρια

-Μεγαλυτερη οθονη. Απολαυστικη για διαβασμα και βιντεο.

-Στις χαμηλες ρυθμισεις ειναι αρκετα πιο φωτεινη οθονη.

-Καμερα ισως κατω του μετριου

-Αρκετα χειροτερος αισθητηρας δαχτυλικου

 

Αν θελει κυριως καμερα, ξεχναει το α70. Το οποιο ειναι φοβερο για multimedia χρηση.

Το mi9 ειναι απο καλο εως αριστο στα παντα. Η μπαταρια βγαζει 5-6 ωρες οθονη. Και το γνωστο θεμα των ειδοποιησεων στα xiaomi που μετα απο λιγα δευτερα φευγουν απο τη μπαρα και πρεπει να συρεις κατω την κουρτινα.

 

Για το mi9t ρωτάει. Όχι το mi9. Οπότε τουλάχιστον στην αυτονομία, ταχύτητα και ειδοποιήσεις θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το mi9t ρωτάει. Όχι το mi9. Οπότε τουλάχιστον στην αυτονομία, ταχύτητα και ειδοποιήσεις θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Μεσα στο θεμα αναφερει οτι σκεφτεται και το mi9 απο Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αλλάξουν ριζικά τα δεδομένα στο επόμενο δεκαπενθήμερο καταλήξαμε στο μπλε Mi9T από Κίνα στα 260€. Όσο καλύτερη κάμερα να έχουν τα Mi, η πολύ χαμηλότερη μπαταρία είναι σοβαρό πρόβλημα ειδικά για μια φοιτήτρια που θέλει να περνάει πολύ χρόνο εκτός σπιτιού. Και τα power banks δεν είναι και η βολικότερη λύση...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αλλάξουν ριζικά τα δεδομένα στο επόμενο δεκαπενθήμερο καταλήξαμε στο μπλε Mi9T από Κίνα στα 260€. Όσο καλύτερη κάμερα να έχουν τα Mi, η πολύ χαμηλότερη μπαταρία είναι σοβαρό πρόβλημα ειδικά για μια φοιτήτρια που θέλει να περνάει πολύ χρόνο εκτός σπιτιού. Και τα power banks δεν είναι και η βολικότερη λύση...

 

Αν εννοεις το Mi9 (σκετο) δεν εχει καλυτερη κάμερα από Mi9t. Τουλάχιστον όχι φωτογραφικά. Ισως στο βιντεο προσφέρει 4k 60fps επιπλέον λογω του imx586 και imx582 σε mi9 και mi9t αντίστοιχα. Αν πάλι αναφέρεσαι στους άλλους φακούς, ο Ultra wide ειναι εξίσου μέτριος και στα δυο (ανεξαρτήτως Mpixel). Για το τηλεφακό δεν εχω άποψη.

 

Βασικα Mi9 πας για το soc. Όχι για τη κάμερα. Εκει ειναι παρόμοια (αν οχι ίδια στο βασικο)

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει στην κοπέλα μου το Mi9T και το έχω "παίξει" και εγώ.

 

Από μπαταρία με δυνατή χρήση βγάζει άνετα τη μέρα και η δικιά μου είναι βαριά χρήστρια με πολλά social και games. Σαν ταχύτητα πετάει, δεν μπορείς να δεις διαφορά από πολύ ακριβότερα κινητά και η κύρια και μπροστινή κάμερα ειδικά το πρωί είναι άψογες. Η wide δεν είναι η καλύτερη αλλά και πάλι αξίζει η χρήση της σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερο vfm κινητό για κάποιον που δεν είναι τρελά πορωμένος με φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...