Jump to content

Redmi note 7 vs Xiaomi Mi A3


Gx2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύετε ότι έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω το mi A3 από το note 7 η δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα; Προέρχομαι από HTC10 το οποίο μας άφησε χρόνους μετά από πτώση. Ήμουν έτοιμος να πάρω το note 7, αλλά νομίζω ότι το pure Android του Mi A3 θα με βολέψει καλύτερα. Ποια είναι η άποψη σας;
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύετε ότι έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω το mi A3 από το note 7 η δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα; Προέρχομαι από HTC10 το οποίο μας άφησε χρόνους μετά από πτώση. Ήμουν έτοιμος να πάρω το note 7, αλλά νομίζω ότι το pure Android του Mi A3 θα με βολέψει καλύτερα. Ποια είναι η άποψη σας;
Το miA3 έχει amoled, θεωρητικά λίγο καλύτερο επεξεργαστή και μικρότερη οθόνη.

Επίσης έχει δακτυλικο αποτύπωμα μέσα στην οθόνη

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχει μικρότερη ανάλυση οθόνης. Αν δε σε ενοχλεί αυτό, χτυπά το

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις ξέρω τις διαφορές στα χαρακτηριστικά. Το ερώτημα μου αφορά περισσότερο αυτά που δε φαίνονται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Π.χ. ξέρω ότι η κάμερα του note 7 με gcam απογειώνεται. Ισχύει το ίδιο και με το Mi A3; Η οθόνη του MiA3 είναι μεν amoled αλλά έχει μικρότερη ανάλυση. Αυτό στη πράξη δημιουργεί θέμα η όχι; Το θέμα μου είναι πως προτιμώ το pure android και είμαι διατεθειμένος να δώσω 45€ παραπάνω για το MiA3, αλλά δε θέλω να πάρω λιγότερα με περισσότερα.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το Νοτε 7, να το ρουταρεις και να περάσεις κάποια aosp?

Τι λες?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αποφεύγω το root στις συσκευές μου για λόγους ασφαλείας. Χρησιμοποιώ πολύ e-banking λόγω δουλειάς, και μάλιστα όχι σε δικούς μου λογαριασμούς. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που προτιμώ pure Android. Ξέρω βέβαια ότι υπάρχουν τρόποι να περάσεις τις τραπεζικές εφαρμογές και σε ρουταρισμένες συσκευές, αλλά μια ανησυχία την έχω...
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Σε ρουταρισμενη(redmi note 4x) έχω εθνικής και Πειραιώς χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα, λειτουργούν άψογα.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το Νοτε 7, να το ρουταρεις και να περάσεις κάποια aosp?

Τι λες?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από οτι διαβαζα στο xda, δεν δουλευει τοσο καλα η gcam με aosp based λογισμικο. Προφανως δεν δουλευει το pixel binning

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το miA3 έχει amoled, θεωρητικά λίγο καλύτερο επεξεργαστή και μικρότερη οθόνη.

Επίσης έχει δακτυλικο αποτύπωμα μέσα στην οθόνη

 

Νεωτερη εκδοση soc ναι... καλυτερη δεν νομιζω. Παρομοιοι πρεπει να ειναι.

 

Για μένα μεγάλο fail η χαμηλη ανάλυση. Πόσο μάλλον όταν σε αυτό τον τύπο οθόνης φαίνεται ακόμα πιο έντονα η χαμηλότερη ανάλυση. Βέβαια αυτή η χαμηλότερη ανάλυση λογικά θα εξασφαλίζει μεγαλύτερη αυτονομία (αν αντεχεις να βλέπεις πιξελιασμένα κείμενα)

 

Κατα τα άλλα, στα συν του είναι ότι έχει ultra wide κάμερα. Βεβαια αν ειναι παρόμοιος με του mi9 που ειχα, τότε δεν λέει και πολλα αυτη η κάμερα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με την χαμηλότερη ανάλυση βέβαια καις και λιγότερη μπαταρία καθώς λειτουργείς λιγότερο τα γραφικά για να εχεις οπτικό αποτέλεσμα.

Επίσης με μια αναζητηση που εχω κανει, το Α3 δεχεται κανονικα GCAM μιας και εχει το camera2api ενεργό.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Σε ρουταρισμενη(redmi note 4x) έχω εθνικής και Πειραιώς χρόνια τώρα.

Κανένα πρόβλημα, λειτουργούν άψογα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι το ξέρω ότι δουλεύουν. Το θέμα ασφάλειας με απασχολεί.

 

Με την χαμηλότερη ανάλυση βέβαια καις και λιγότερη μπαταρία καθώς λειτουργείς λιγότερο τα γραφικά για να εχεις οπτικό αποτέλεσμα.

Επίσης με μια αναζητηση που εχω κανει, το Α3 δεχεται κανονικα GCAM μιας και εχει το camera2api ενεργό.

 

Ναι παίρνει κανονικά Gcam

 

Από οτι διαβαζα στο xda, δεν δουλευει τοσο καλα η gcam με aosp based λογισμικο. Προφανως δεν δουλευει το pixel binning

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Νεωτερη εκδοση soc ναι... καλυτερη δεν νομιζω. Παρομοιοι πρεπει να ειναι.

 

Για μένα μεγάλο fail η χαμηλη ανάλυση. Πόσο μάλλον όταν σε αυτό τον τύπο οθόνης φαίνεται ακόμα πιο έντονα η χαμηλότερη ανάλυση. Βέβαια αυτή η χαμηλότερη ανάλυση λογικά θα εξασφαλίζει μεγαλύτερη αυτονομία (αν αντεχεις να βλέπεις πιξελιασμένα κείμενα)

 

Κατα τα άλλα, στα συν του είναι ότι έχει ultra wide κάμερα. Βεβαια αν ειναι παρόμοιος με του mi9 που ειχα, τότε δεν λέει και πολλα αυτη η κάμερα.

 

Όλως περιέργως η οθόνη του είναι μια χαρά, τουλάχιστον για τα δεδομένα τα δικά μου. Το θέμα είναι, πως κάθεται η Gcam και αν πλησιάζει το note 7 σε αποτέλεσμα

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι έχει την κάμερα του mi9. Αν θες σου βάζω ένα έμμεσο συγκριτικό (ίδιο κάδρο αλλά όχι την ίδια στιγμή).

 

Γενικά το mi9 (gcam) ήταν αισθητά κατώτερο από το rn7 (gcam) χωρίς να σημαίνει ότι δεν είχε ικανοποιητική κάμερα. Τώρα γιατί το mi a3 δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι παρόμοια θα τα πηγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια η οθόνη του α3???

Αλήθεια πιξελιαζουν τα γράμματα???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια η οθόνη του α3???

Αλήθεια πιξελιαζουν τα γράμματα???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτυχε και είδα χθες το απόγευμα ένα και δεν εντόπισα κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα μια χαρά μου φάνηκε η οθόνη. Ίσως λίγο υπερτονισμένα τα χρώματα, αλλά κατά τα λοιπά δε καταλάβαινες ότι έχει ανάλυση HD+. Βέβαια το κράτησα στα χέρια μου λιγότερο από λεπτό, οπότε μεταφέρω την πρώτη εντύπωση.

 

Αν δεν απατωμαι έχει την κάμερα του mi9. Αν θες σου βάζω ένα έμμεσο συγκριτικό (ίδιο κάδρο αλλά όχι την ίδια στιγμή).

 

Γενικά το mi9 (gcam) ήταν αισθητά κατώτερο από το rn7 (gcam) χωρίς να σημαίνει ότι δεν είχε ικανοποιητική κάμερα. Τώρα γιατί το mi a3 δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι παρόμοια θα τα πηγαίνει.

 

Επειδή με ενδιαφέρει η καλή κάμερα το έψαξα λίγο και βρήκα πως το mi9 είχε 48MP (Sony IMX586 Exmor) + 8MP + 13MP ενώ το MiA3 έχει 48MP (Sony IMX582 Exmor) + 8MP + 2MP. Τώρα τι σημαίνει αυτό στη πράξη δε γνωρίζω και πολύ θα ήθελα να μάθω.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ο 582 με τον 586 διαφέρουν στην ουσία στο βίντεο όπου ο δεύτερος τραβάει και 4k 60 fps. Κατά τα άλλα είναι ίδιοι. Για αυτό στο συνέκρινα με το mi9.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια η οθόνη του α3???

Αλήθεια πιξελιαζουν τα γράμματα???

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a3-review-1964p3.php

The 720p resolution is TOO LOW for PenTile AMOLED of that size.

Missing sunlight brightness boost in Auto Brightness Mode.

 

1. Πιξέλιασμα.

2. Η μέγιστη φωτεινότητα είναι μόνο 363nits. Κάτω από δυνατό ήλιο θα δυσκολεύεσαι (μια καλή OLED χτυπάει 600άρια).

3. Η ελάχιστη φωτεινότητα είναι 14.9nits. Το βράδυ δηλαδή θα έχεις ένα προβολέα να χτυπάει στα μάτια σου (τα υπόλοιπα κινητά πέφτουν κάτω από 4nits).

Η χειρότερη οθόνη του 2019 μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_a3-review-1964p3.php

The 720p resolution is TOO LOW for PenTile AMOLED of that size.

Missing sunlight brightness boost in Auto Brightness Mode.

 

1. Πιξέλιασμα.

2. Η μέγιστη φωτεινότητα είναι μόνο 363nits. Κάτω από δυνατό ήλιο θα δυσκολεύεσαι (μια καλή OLED χτυπάει 600άρια).

3. Η ελάχιστη φωτεινότητα είναι 14.9nits. Το βράδυ δηλαδή θα έχεις ένα προβολέα να χτυπάει στα μάτια σου (τα υπόλοιπα κινητά πέφτουν κάτω από 4nits).

Η χειρότερη οθόνη του 2019 μέχρι τώρα.

 

ειχα παραλείψει να διαβάσω την συγκεκριμένη κριτική και παλι καλά που την εκανες παράθεση καθώς σκεφτόμουν την αλλαγη του Α2 λαιτ με το α3. Συνεπώς μένουμε αλλο ενα ετος τουλάχιστον με το α2λαιτ και οσο βγάλει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Φρίκη. Ολοκαίνουργια συσκευή και να έχει τόσο τραγική οθόνη.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειχα παραλείψει να διαβάσω την συγκεκριμένη κριτική και παλι καλά που την εκανες παράθεση καθώς σκεφτόμουν την αλλαγη του Α2 λαιτ με το α3. Συνεπώς μένουμε αλλο ενα ετος τουλάχιστον με το α2λαιτ και οσο βγάλει.

 

Αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός σε μπαταρία μπορείς να πας στο κανονικό a2 που το βρίσκεις κάπου 140

 

Σε soc είναι αρκετά παρόμοιο με το α3 αλλά χωρίς την χάλια οθόνη του. Επιπλέον σε κάμερα μπορεί να μην φτάνει το α3 αλλά είναι πολύ καλύτερο από το α2 lite.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φρίκη. Ολοκαίνουργια συσκευή και να έχει τόσο τραγική οθόνη.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ήταν υπερβολικά καλο vfm για να το αφήσει έτσι η xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το pure android ρίξε μια ματια κ στο Motorola one vision πιστευω ειναι το πιο τίμιο κινητο στην κατηγορία εχει πραγματικά τα παντα . Πολυ καλές καμερς με OIS , nfc , jack , micro SD κτμ
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το pure android ρίξε μια ματια κ στο Motorola one vision πιστευω ειναι το πιο τίμιο κινητο στην κατηγορία εχει πραγματικά τα παντα . Πολυ καλές καμερς με OIS , nfc , jack , micro SD κτμ

 

Απο updates ομως δεν ξερω τι θα λεει με mediatek.

 

Κατα τα αλλα, στα χαρτια τουλαχιστον, φαινεται καλο συνολο. Αλλα χωρις να παίζει gcam ειναι λιγο ρισκο το αν θα σου βγει καλη η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο updates ομως δεν ξερω τι θα λεει με mediatek.

 

Κατα τα αλλα, στα χαρτια τουλαχιστον, φαινεται καλο συνολο. Αλλα χωρις να παίζει gcam ειναι λιγο ρισκο το αν θα σου βγει καλη η κάμερα.

Της γυναίκας μου πάντως ένα αλκατελακι 1x με mediatek έχει πάρει σε διάστημα 8 μηνών τρεις καλές αναβαθμίσεις.οποτε μια.εταιρεια σαν την μοτορολα λογικά.θα δώσει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα Public και το περιεργάστηκα αρκετά. Η ανάλυση της οθόνης δεν είναι σε καμία περίπτωση αποτρεπτική ( μιλάω για μένα φυσικά, και τα δικά μου δεδομένα). Μπορείς να καταλάβεις τη χαμηλότερη ανάλυση μόνο σε άμεση σύγκριση με άλλη οθόνη FHD. Δεν είχα θέμα ούτε σε κείμενα ούτε σε βίντεο. Αυτό που με κρατάει κάπως είναι η φωτεινότητα της οθόνης που μου φάνηκε κάπως χαμηλή. Σίγουρα κάτω από τον ήλιο θα υπάρχει θέμα. Από την άλλη δε θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα με το νυχτερινό διάβασμα (κάπου διάβασα ότι δε χαμηλώνει η ένταση αρκετά).

Το Motorola το αποκλείω λόγω mediatek. Αν μπορούσα θα περίμενα να δω και το Nokia 7.2 αλλά μέχρι την Πέμπτη που επιστρέφω από διακοπές και πρέπει να έχω αποφασίσει καθώς έχω κατασχέσει το τηλέφωνο του μικρού και δε με παίρνει άλλο.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Exynos έχει παιδιά κ παίρνει κ gcam την οποία έτσι κ αλλιώς δεν την χρειάζεται γιατί από μαμά βγάζει μια χαρά φωτογραφίες κ ειδικά βράδυ λόγω OIS κ night shot Edited by billstamaniac
Link to comment
Share on other sites

Της γυναίκας μου πάντως ένα αλκατελακι 1x με mediatek έχει πάρει σε διάστημα 8 μηνών τρεις καλές αναβαθμίσεις.οποτε μια.εταιρεια σαν την μοτορολα λογικά.θα δώσει.

 

Έκδοση Android λες; Δηλαδή πήγε ας πούμε από android 7 σε 8 και μετά 9?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Exynos εχει παιδια κ παιρνεικ gcam την οποια ετσι κ αλλιως δεν την χρειαζεται γιατί απο μαμα βγάζει μια χαρα φωτογραφίες κ εισια βραδυ λόγω OIS κ night shot

 

My bad. Νόμιζα ότι ήταν mtk.

 

Καλά σε exynos δεν παίζει τόσο καλά η gcam (εξαρτάται και τους dev). Και μην παίρνεις όρκο ότι δεν χρειάζεται gcam. Στο ποστ του φίλου ανησυχεί ότι το mi a3 δεν θα φτάνει το rn7.

 

Σίγουρα δεν θα είναι κακή κάμερα. Απλά λέω ότι το ψάχνει στο πόντο... Στα επιπλέον αρνητικά θα έβαζα την αυτονομία.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...