Jump to content

Αν όχι Redmi note 7, τότε τι;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν έπεσε η τιμη του poco F1 εφτασα πολύ κοντα να το παρω αλλά το μεγαλο chin με αποθάρρυνε. Έτσι εδώ και μήνες περίμενα τα νέα κινητά της xiaomi για να αναβαθμίσω το redmi note 4 που έχω..

Το redmi note 7 pro που θα χε και 6/128 δεν το βγάλε global αλλιως θα χα παει εκεί καρφί.

Τα κ20/κ20 pro ( mi9t / mi9t pro ) με την απουσία επεκτάσιμης μνήμης κάνει την επιλογη της έκδοσης 8/256 μονόδρομο για μενα ( δυστυχως έρχεται μονο στο pro μοντέλο που global λενε για τέλος καλοκαιριού και μέχρι να πεσει και λίγο η τιμή άστα να πάνε). οπότε:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Δεν θα ξεπερνούσα τα 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο ( δε θα πήγαινα μόνο σε μεγέθη mi max )

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αδιάφορο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? χωρίς να ειναι dealbreaker θα προτιμούσα radio fm και nfc.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Πλέον δεν παίζει ρόλο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ο καλύτερος ήχος με ακουστικά θα εκτιμηθεί, η οθόνη όχι τόσο.

8) αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, βαρύ gaming ( μονο mobile friendly games για το μετρό )

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. redmi note 4

 

Με νοιάζουν μοντέλα που δεν έχουν χρονίσει ( αντικατασταθεί από διάδοχο μοντελο ) και όπως καταλάβατε απο την εισαγωγή δεν διαπραγματεϋομαι την απουσία sd εκτός αν μιλαμε για εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 256.

Στην ουσία ο μόνος λόγος που κρατιέμαι και δεν πάω απλώς για redmi note 7 που και με την gcam κάνει παπάδες για την τιμή του είναι πως δεν αναβαθμίζω τη ram μου και πως είχα πει στον εαυτό μου να δώσω κάνα 100αρι+ παράπανω και να ανέβω λίγο σε επιδόσεις.

 

Το A70 τα χει όλα αλλά στην κάμερα μας τα χαλάει, νομίζω !!!

Edited by elektronaut
Link to comment
Share on other sites

Όταν έπεσε η τιμη του poco F1 εφτασα πολύ κοντα να το παρω αλλά το μεγαλο chin με αποθάρρυνε. Έτσι εδώ και μήνες περίμενα τα νέα κινητά της xiaomi για να αναβαθμίσω το redmi note 4 που έχω..

Το redmi note 7 pro που θα χε και 6/128 δεν το βγάλε global αλλιως θα χα παει εκεί καρφί.

Τα κ20/κ20 pro ( mi9t / mi9t pro ) με την απουσία επεκτάσιμης μνήμης κάνει την επιλογη της έκδοσης 8/256 μονόδρομο για μενα ( δυστυχως έρχεται μονο στο pro μοντέλο που global λενε για τέλος καλοκαιριού και μέχρι να πεσει και λίγο η τιμή άστα να πάνε). οπότε:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Δεν θα ξεπερνούσα τα 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Αδιάφορο ( δε θα πήγαινα μόνο σε μεγέθη mi max )

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αδιάφορο.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? χωρίς να ειναι dealbreaker θα προτιμούσα radio fm και nfc.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Πλέον δεν παίζει ρόλο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Ο καλύτερος ήχος με ακουστικά θα εκτιμηθεί, η οθόνη όχι τόσο.

8) αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, βαρύ gaming ( μονο mobile friendly games για το μετρό )

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. redmi note 4

 

Με νοιάζουν μοντέλα που δεν έχουν χρονίσει ( αντικατασταθεί από διάδοχο μοντελο ) και όπως καταλάβατε απο την εισαγωγή δεν διαπραγματεϋομαι την απουσία sd εκτός αν μιλαμε για εσωτερικό χώρο αποθήκευσης 256.

Στην ουσία ο μόνος λόγος που κρατιέμαι και δεν πάω απλώς για redmi note 7 που και με την gcam κάνει παπάδες για την τιμή του είναι πως δεν αναβαθμίζω τη ram μου και πως είχα πει στον εαυτό μου να δώσω κάνα 100αρι+ παράπανω και να ανέβω λίγο σε επιδόσεις.

 

Το A70 τα χει όλα αλλά στην κάμερα μας τα χαλάει, νομίζω !!!

Εγώ θα έπαιρνα το poco. Το chin του σε σχέση με του redmi note 7 είναι σχεδόν το ίδιο. Δε θα σε προβληματισει.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το poco. Το chin του σε σχέση με του redmi note 7 είναι σχεδόν το ίδιο. Δε θα σε προβληματισει.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Poco πέρα από ταχύτητα και μπαταρία δεν έχει να προσφέρει κάτι.. Χίλιες φορές λίγο να περιμένει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα το poco. Το chin του σε σχέση με του redmi note 7 είναι σχεδόν το ίδιο. Δε θα σε προβληματισει.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

ε το νοτε 7 εχει drop notch και το ποκο δε χωράει τις ειδοποιήσεις στη μπάρα!

 

Poco πέρα από ταχύτητα και μπαταρία δεν έχει να προσφέρει κάτι.. Χίλιες φορές λίγο να περιμένει

 

πόσο θα περίμενες με δεδομένες τις εξελίξεις και τις ανενόμενες κυκλοφορίες;

Link to comment
Share on other sites

To poco έχει ταχύτητα μπαταρίαρα. Σούπερ κάμερα με την gcam και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Οκ χάνει στην οθόνη κ πολύ εύκολα μάλιστα αλλά κατά τ αλλά είναι άριστο vfm
Link to comment
Share on other sites

Poco πέρα από ταχύτητα και μπαταρία δεν έχει να προσφέρει κάτι.. Χίλιες φορές λίγο να περιμένει
Μ αρέσει που το λες τόσο απαξιωτικά. Για μένα αυτά τα 2 είναι σημαντικότερα σε μια συσκευή. Κ μετα η κάμερα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μ αρέσει που το λες τόσο απαξιωτικά. Για μένα αυτά τα 2 είναι σημαντικότερα σε μια συσκευή. Κ μετα η κάμερα

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

για κάποιον είναι ταχύτητα μπαταρία για κάποιον είναι το πακέτο(το οποίο ειναι και το ζητούμενο) και ας χάνει από όλα λίγο κάποιος δεν κάνει συμβιβασμούς και πάει σε ναυαρχίδα οσο και αν κάνει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ε το νοτε 7 εχει drop notch και το ποκο δε χωράει τις ειδοποιήσεις στη μπάρα!

 

 

 

πόσο θα περίμενες με δεδομένες τις εξελίξεις και τις ανενόμενες κυκλοφορίες;

 

σύντομα το mi 9 εκει θα ειναι (στα λεφτά που λες) αν δεν είναι ήδη εκεί

 

μετά έχουμε και το mi 8 έχουμε το mix 2/2s

εχουμε και το a9 2018

 

huawei/honor δεν προτείνω καθος δεν ξερουμε τι θα γινει με την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

To poco έχει ταχύτητα μπαταρίαρα. Σούπερ κάμερα με την gcam και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Οκ χάνει στην οθόνη κ πολύ εύκολα μάλιστα αλλά κατά τ αλλά είναι άριστο vfm

 

αν μου χε δημιουργηθει η ανάγκη πριν μήνες για νεα συσκευή θα χα πάει εκεί σίγουρα!!!! τωρα σκέφτομαι πως πάει να κλήσει χρόνο και θα ερθει και ο αντικαταστάτης - δυστυχώς πιο ακριβώς μάλλον!

 

Δεν ξέρω έχω λίγο πελαγώσει απλώς η συσκευή μου είναι για αλλαγμα - αντέχει αλλά πόσο ακόμα ;

 

για κάποιον είναι ταχύτητα μπαταρία για κάποιον είναι το πακέτο(το οποίο ειναι και το ζητούμενο) και ας χάνει από όλα λίγο κάποιος δεν κάνει συμβιβασμούς και πάει σε ναυαρχίδα οσο και αν κάνει :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

σύντομα το mi 9 εκει θα ειναι (στα λεφτά που λες) αν δεν είναι ήδη εκεί

 

μετά έχουμε και το mi 8 έχουμε το mix 2/2s

εχουμε και το a9 2018

 

huawei/honor δεν προτείνω καθος δεν ξερουμε τι θα γινει με την κατασταση

 

συμφωνώ με Huawei και Honor ( αν και μόνο το p20 είναι οριακά εκεί που θέλω )

 

τα μι8 και μι9 γιατί δεν εχουν επεκτάσιμη μνήμη και το μι8 προ με 256 αρκετά ακριβό και το ίδιο ισχύει και για τα mi mix 2/2s ( ασε που δεν εχουν και audio jack - που οκ λύνεται αλλά είναι κομματάκι @@ )

 

όσον για το a9 αν ειναι να κοιτάω περσινά midrangers γιατί να μην πάω σε V30 που ειναι και τηλεφωνάρα;

Link to comment
Share on other sites

όσον για το a9 αν ειναι να κοιτάω περσινά midrangers γιατί να μην πάω σε V30 που ειναι και τηλεφωνάρα;

 

με αξιοπιστία της lg κατευθείαν απο τα ταρταρα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τα δα από κοντά! Κυρίως το Α70 τα άλλα είναι γνωστά!

 

το Α70 αν και αρκετά ψηλό πολύ ωραίο στο χέρι και ελαφρύ. οθόνη όντως πολύ ωραία ( αλλά ποτέ δε με ενδιέφερε αυτό σαν χαρακτηριστικό ). UI μμμμ δεν τρελλαίνομαι. Όμως κάμερα μας τα χαλάει - ελάχιστη βελτίωση με gcam. και ελαφρώς βαρετές οι αποχρώσεις που κυκλοφορούν.

το 6/128 + expandable + αυτονομία + nfc είναι οι λόγοι να το προτιμήσω αλλά την κάμερα του poco δεν την πιάνει που είναι οικονομικότερο!

 

το Poco στο χέρι μοιάζει σαν ενα τηλέφωνο που θα θελα να χω. όμως αν δε βάλεις κάποio app ή αν δεν rootarεις και να κάνεις custom επιλογές ειδοποιήσεις δεν φαίνονται στην μπάρα ειδοποιήσεων - που να μεν δεν τρομέρο αλλα ρε ****το ένα απλό πράγμα είναι !!! είχε εκεί δίπλα το honor play με ίδιο notch και χώραγε ένα κάρο @@ιες στα αριστερά του Notch! αποτελεί το μόνο μείον με την όχι μείζονος σημασίας απουσία Nfc.

 

και το redmi note 7 είναι εντυπωσιακό εμφανισιακά αν επιλέξεις κάποια απόχρωση περα του μαύρου. το βασικό μείον η 4άρα RAM και αν εξαιρέσεις τις επιδόσεις που συγκριτικά με αυτές που έχω προφανώς είναι ανώτερο, δεν του λείπει τίποτα πέραν του nfc! η κάμερα για τα λεφτά του είναι πέραν προσδοκιών.

 

πρακτικά προσπαθώ να δω καταλήξω ποιο είναι το πιο value for money.

και αναρωτιέμαι μήπως πάω άμεσα σε νοτε 7 και αν βγει κάτι που να με καλύπτει περισσότερο κινηθώ προς τα εκεί αν και δεν το κάνω αυτό με τις συσκευές μου - τις κρατάω μέχρι να μη με καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και τα δα από κοντά! Κυρίως το Α70 τα άλλα είναι γνωστά!

 

το Α70 αν και αρκετά ψηλό πολύ ωραίο στο χέρι και ελαφρύ. οθόνη όντως πολύ ωραία ( αλλά ποτέ δε με ενδιέφερε αυτό σαν χαρακτηριστικό ). UI μμμμ δεν τρελλαίνομαι. Όμως κάμερα μας τα χαλάει - ελάχιστη βελτίωση με gcam. και ελαφρώς βαρετές οι αποχρώσεις που κυκλοφορούν.

το 6/128 + expandable + αυτονομία + nfc είναι οι λόγοι να το προτιμήσω αλλά την κάμερα του poco δεν την πιάνει που είναι οικονομικότερο!

 

το Poco στο χέρι μοιάζει σαν ενα τηλέφωνο που θα θελα να χω. όμως αν δε βάλεις κάποio app ή αν δεν rootarεις και να κάνεις custom επιλογές ειδοποιήσεις δεν φαίνονται στην μπάρα ειδοποιήσεων - που να μεν δεν τρομέρο αλλα ρε ****το ένα απλό πράγμα είναι !!! είχε εκεί δίπλα το honor play με ίδιο notch και χώραγε ένα κάρο @@ιες στα αριστερά του Notch! αποτελεί το μόνο μείον με την όχι μείζονος σημασίας απουσία Nfc.

 

και το redmi note 7 είναι εντυπωσιακό εμφανισιακά αν επιλέξεις κάποια απόχρωση περα του μαύρου. το βασικό μείον η 4άρα RAM και αν εξαιρέσεις τις επιδόσεις που συγκριτικά με αυτές που έχω προφανώς είναι ανώτερο, δεν του λείπει τίποτα πέραν του nfc! η κάμερα για τα λεφτά του είναι πέραν προσδοκιών.

 

πρακτικά προσπαθώ να δω καταλήξω ποιο είναι το πιο value for money.

και αναρωτιέμαι μήπως πάω άμεσα σε νοτε 7 και αν βγει κάτι που να με καλύπτει περισσότερο κινηθώ προς τα εκεί αν και δεν το κάνω αυτό με τις συσκευές μου - τις κρατάω μέχρι να μη με καλύπτουν.

 

Έτσι όπως τα γράφεις έχουν τα πράγματα... Προσωπικά λόγω CPU θεωρώ πιο VFM το Poco...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις έχουν τα πράγματα... Προσωπικά λόγω CPU θεωρώ πιο VFM το Poco...
Συνολικά είναι καλύτερη επιλογή το poco. Κι αυτό με τις ειδοποιήσεις δεν είναι τόσο άσχημο όσο νομίζεις. Έτσι κι άλλιως όταν έχεις ανοιχτή οθόνη έρχεται banner ψηλά στην οθόνη με την ειδοποίηση

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ άλλων δείτε και το Ηonor 8x στα 200€.

 

Εγώ το έχω, είναι πληρες,

all around κινητο.

 

Και έχω πάρει και 3-4 updates ηδη

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ άλλων δείτε και το Ηonor 8x στα 200€.

 

Εγώ το έχω, είναι πληρες,

all around κινητο.

 

Και έχω πάρει και 3-4 updates ηδη

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα . Η κάμερα του σε σχέση με rn7 κ poco είμαι αρκετά υποδεέστερη. Κατα τ αλλά σε επιδόσεις ναι είναι αξιόλογη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ rn7 και Poco, ποιο έχει καλύτερη κάμερα ? Και πίσω κ μπροστά.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Stock εχει το poco τωρα με gcam και τα 2 περνανε σε αλλο επιπεδο καποιοι λενε οτι το rn7 βγαζει καλυτερα με gcam.Εγω παντως εχω ενθουσιαστει με poco και gcam:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ rn7 και Poco, ποιο έχει καλύτερη κάμερα ? Και πίσω κ μπροστά.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Με gcam το 7 είναι πιο καλό αγγίζει επίπεδα πολύ ακριβών ναυαρχιδων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα . Η κάμερα του σε σχέση με rn7 κ poco είμαι αρκετά υποδεέστερη. Κατα τ αλλά σε επιδόσεις ναι είναι αξιόλογη συσκευή
Γιατί το έδωσες;

 

Με.την τελευταία αναβάθμιση η κάμερα του 8Χ είναι εξαιρετική

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το έδωσες;

 

Με.την τελευταία αναβάθμιση η κάμερα του 8Χ είναι εξαιρετική

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρχικά δεν μπορούσα να συνηθίσω το emui και κατά δεύτερον πήγα σε mi 8

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν μπορούσα να συνηθίσω το emui και κατά δεύτερον πήγα σε mi 8
Ενταξει

Άλλη κατηγορία

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Honor play

...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00MD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το είχα για ένα μικρό χρονικό διάστημα . Η κάμερα του σε σχέση με rn7 κ poco είμαι αρκετά υποδεέστερη. Κατα τ αλλά σε επιδόσεις ναι είναι αξιόλογη συσκευή

 

Τόσο χειρότερη ρε φίλε; Πάντως και το Honor 10 έχει πέσει στα 200 πλέον. Παλιο μεν αλλά νομίζω πολύ δυνατή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Με gcam το 7 είναι πιο καλό αγγίζει επίπεδα πολύ ακριβών ναυαρχιδων

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εκεί είναι που σκαλώνω ρε ****το ! και λες έχω κάτι τρομερό με 160 ευρώ, αξίζει να ανέβω 90 ευρώ για ένα τις επιδόσεις μόνο ;

 

Πάντως και το Honor 10 έχει πέσει στα 200 πλέον. Παλιο μεν αλλά νομίζω πολύ δυνατή επιλογή!

 

εντυπωσιακό! δεν το χα δει και το 128άρι στα 250 το honor 8 και 9 διατήρησαν τα προηγούμενα χρόνια πολύ καλύτερα την τιμή τους! αν είχε expandable storage ίσως το σκεφτόμουν σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δείτε και το

REALME 3 pro

Κορυφή στην κάμερα

 

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...