Jump to content

[OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα δοκιμάσει με developer beta 5 και στην επανεκκίνηση κόλλησα σε bootloop :lol:

Δεν το συνιστώ καν.

Πάρτε backup rom αν πάει στραβά επαναφορά κάνετε.

 

 

 

Εγώ μόνο xXx χρησιμοποιουσα για αυτή τη δουλειά

Δοκιμασα ένα τρικ μπας και πιάσει γυρνώντας σε 9.5.11 μέσω restore,έβαλα xXx επιτυχώς και μετά αναβάθμιση σε open beta και πάλι bootloop.

 

Ξανά πάλι xXx Uninstaller να συνέλθει και μπουταρει κανονικά.

 

Μάλλον θα το γυρίσουμε σε πατροπαραδοτο τρόπο μέσω adb για απεγκατασταση σαβούρα :D

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Κάτι έβγαλες που δεν έπρεπε, δεν έφταιγε το system app remover..

Σκέψου ποιο apk έκανε τη ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι έβγαλες που δεν έπρεπε, δεν έφταιγε το system app remover..

Σκέψου ποιο apk έκανε τη ζημιά;

 

Έβγαλα system app το μόνο σίγουρο(από αυτά που μόνο με root μπορείς -τα είχα κάνει άπειρες φορές με Pie και δεν είχα θέμα)τώρα βέβαια πέρασε μια εβδομάδα από τότε,αλλά δεν τολμώ να αφαιρέσω κάτι με system app remover.

 

Δεν είναι η εφαρμογή βελτιστοποιημενη με 10 όπως και titanium εξίσου πρέπει να τις αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους.

 

Έως τότε adb η xXx όταν καταφέρω να το δουλέψω μιας και όσα να δοκίμασα τζίφος.

 

Και άλλοι έχουν θέμα σε XDA με xXx όσο να ισχυρίζεται developer ότι δουλεύει στον ίδιο.

 

Πάντως σήμερα μου έκανε θέματακια με Bluetooth και ακουστικά με αρκετές διακοπές σε ακρόαση μουσικής που μόνο με επανεκκίνηση συσκευής ξανά έστρωσε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με την νέα αναβάθμισμενη έκδοση twrp 3.3.1.65 πλέον είναι full compatible με Android 10 και εφικτή η καθαρη εγκατάσταση open beta μέσω twrp χωρίς οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Πλέον θα την δουλέψω την open beta με καθαρή εγκατάσταση διότι είναι προτιμότερο έτσι και όχι πάνω από Pie.

 

Backup and restore εξίσου δουλεύει άψογα πλέον όπως και εναλλαγή rom ακόμα και με διαφορετικό μήνα security patches.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με την νέα αναβάθμισμενη έκδοση twrp 3.3.1.65 πλέον είναι full compatible με Android 10 και εφικτή η καθαρη εγκατάσταση open beta μέσω twrp χωρίς οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Πλέον θα την δουλέψω την open beta με καθαρή εγκατάσταση διότι είναι προτιμότερο έτσι και όχι πάνω από Pie.

 

Backup and restore εξίσου δουλεύει άψογα πλέον όπως και εναλλαγή rom ακόμα και με διαφορετικό μήνα security patches.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ωραία. Καλό αυτό. Θα προσπαθήσω να περάσω και twrp.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Καλό αυτό. Θα προσπαθήσω να περάσω και twrp.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα ούτε πριν είχε θέμα η twrp. Εγώ πέρασα την open beta με twrp 3.3.52.

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε πριν είχε θέμα η twrp. Εγώ πέρασα την open beta με twrp 3.3.52.

 

Αρκετοί όμως είχαν σε XDA όπως και εγώ είχα θέμα.

Άρα επιβαλλοταν να αναβαθμιστεί twrp να μην έχει ουδείς θέμα.

 

Αλλιώς δεν είχε νόημα ο developer να προβεί σε αναβάθμιση θα παρέμεινε σε 52 και τέλος.

 

Δεν είναι η 52 full compatible με Android 10.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι rooted (κυριως για Titanium Backup και Viper4Android) και ψαχνω καποιο mod για τα on/off buttons στη status bar.

Κυριως με ενδιαφερει να μπορω να προσθεσω κουμπια που δεν υπαρχουν (οπως vibrate, silent, κτλ) και ιδανικα να μπορω να παραμετροποιησω τον αριθμο των κουμπιων σε καθε γραμμη.

Τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι rooted (κυριως για Titanium Backup και Viper4Android) και ψαχνω καποιο mod για τα on/off buttons στη status bar.

Κυριως με ενδιαφερει να μπορω να προσθεσω κουμπια που δεν υπαρχουν (οπως vibrate, silent, κτλ) και ιδανικα να μπορω να παραμετροποιησω τον αριθμο των κουμπιων σε καθε γραμμη.

Τι προτεινετε;

Βασικα τι εννοεις on/off button σε status bar?

Εννοεις να αλλαξεις διαταξη τους η το σχημα του η και να προσθεσεις χρωμα η κατι αλλο?

Αν εννοεις αυτο που ανεφερα το Renovate Ice παρεχει τετοια επιλογη.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/renovate-ice-oxygenos-tweaks-stables-svn-t3934356

Τωρα οσων αφορα να αλλαξεις τον αριθμο κουμπιων σε καθε σειρα σε quick setting panel με την παρακατω εφαρμογη.

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.jroot3d.joneplustools&hl=en

 

Οσον αφορα προσθηκες σε quick setting panel με extra tiles μπορεις να το κανεις με τις παρακατω 2 εφαρμογες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rascarlo.quick.settings.tiles&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.simonesestito.ntiles&hl=en

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι εννοεις on/off button σε status bar?

Εννοεις να αλλαξεις διαταξη τους η το σχημα του η και να προσθεσεις χρωμα η κατι αλλο?

Αν εννοεις αυτο που ανεφερα το Renovate Ice παρεχει τετοια επιλογη.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/renovate-ice-oxygenos-tweaks-stables-svn-t3934356

Τωρα οσων αφορα να αλλαξεις τον αριθμο κουμπιων σε καθε σειρα σε quick setting panel με την παρακατω εφαρμογη.

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.jroot3d.joneplustools&hl=en

 

Οσον αφορα προσθηκες σε quick setting panel με extra tiles μπορεις να το κανεις με τις παρακατω 2 εφαρμογες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rascarlo.quick.settings.tiles&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.simonesestito.ntiles&hl=en

Προφανώς εννοεί να προσθέσει κουμπιά ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της συσκευής, όπως έχουν στα Galaxy note 10, εάν κατάλαβα σωστά.

 

Μια άκυρη ερώτηση. Το titanium backup, στο συρτάρι εφαρμογών, μου έχει προσθέσει το εικονίδιο και της pro έκδοσης αλλά και ένα επιπλέον add-on, τα οποία όμως παλιότερα τα απέκρυπτε ο launcher από μόνος του. Τώρα είναι ανάγκη να τα έχουμε εκεί και τα δύο;

 

9af4856e2550f2d2f640dbb3d4984461.jpg

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί να προσθέσει κουμπιά ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της συσκευής, όπως έχουν στα Galaxy note 10, εάν κατάλαβα σωστά.

 

Μια άκυρη ερώτηση. Το titanium backup, στο συρτάρι εφαρμογών, μου έχει προσθέσει το εικονίδιο και της pro έκδοσης αλλά και ένα επιπλέον add-on, τα οποία όμως παλιότερα τα απέκρυπτε ο launcher από μόνος του. Τώρα είναι ανάγκη να τα έχουμε εκεί και τα δύο;

 

Ετσι ειναι με open beta 10:p

Το αφησα ως εχει αφου δεν με ενοχλει:lol:

 

Καταφερα και εβαλα xXx και ολα καλα πλεον.

debloat+tweaks με μια εγκατασταση και τελος.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι με open beta 10:p

 

Το αφησα ως εχει αφου δεν με ενοχλει:lol:

 

 

 

Καταφερα και εβαλα xXx και ολα καλα πλεον.

 

debloat+tweaks με μια εγκατασταση και τελος.

Αυτή τι είναι ακριβώς; Κάτι αντίστοιχο της renovate ice;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τι είναι ακριβώς; Κάτι αντίστοιχο της renovate ice;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ολα σε ενα νοικοκυρεμένα Magisk rom:lol:

Αντιστοιχο με renovate ναι, αλλα επικεντρωνεται σε memory,kernel tweaks/optimization.debloat stock εφαρμογων συστηματος και προσθηκη καποιων αλλων που επιθυμεις.

Το renovate αντιθετα επικεντρωνεται σε customization σε UI(status bar,quick setting panel,ambient display,high brigthness mode σε μενου ηχου μετατροπες κ.α)

Επιλεγεις επιπεδο debloat +tweaks/προσθηκες σε stock rom και με ενα φλασαρισμα απο Magisk κανεις αυτο που θες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι εννοεις on/off button σε status bar?

Εννοεις να αλλαξεις διαταξη τους η το σχημα του η και να προσθεσεις χρωμα η κατι αλλο?

Αν εννοεις αυτο που ανεφερα το Renovate Ice παρεχει τετοια επιλογη.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/development/renovate-ice-oxygenos-tweaks-stables-svn-t3934356

Τωρα οσων αφορα να αλλαξεις τον αριθμο κουμπιων σε καθε σειρα σε quick setting panel με την παρακατω εφαρμογη.

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.jroot3d.joneplustools&hl=en

 

Οσον αφορα προσθηκες σε quick setting panel με extra tiles μπορεις να το κανεις με τις παρακατω 2 εφαρμογες.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rascarlo.quick.settings.tiles&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=it.simonesestito.ntiles&hl=en

 

Οταν κανεις swipe down το notofication bar αρχικα διχνει 1 γραμμη με 6 toggles.

Κανοντας ακομη ενα swipe down για να ανοιξει ολοκληρο, δειχνει 4 toggles ανα γραμμη.

Κατεβασα το JOnePlus Tools που λες, εβαλα 5 toggles αλλα δουλευει μονο στο 1ο swipe down (δειχνει 5 τωρα αντι για 6). Στο 2ο swipe down οταν ανοιγει ολο το συρταρι δειχνει παλι 4 toggles ανα γραμμη και οχι 5.

 

Οσον αφορα το Quick Settings που προτεινες, δεν βρηκα καπου πως μπορω να προσθαφαιρεσω toggles.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις swipe down το notofication bar αρχικα διχνει 1 γραμμη με 6 toggles.

Κανοντας ακομη ενα swipe down για να ανοιξει ολοκληρο, δειχνει 4 toggles ανα γραμμη.

Κατεβασα το JOnePlus Tools που λες, εβαλα 5 toggles αλλα δουλευει μονο στο 1ο swipe down (δειχνει 5 τωρα αντι για 6). Στο 2ο swipe down οταν ανοιγει ολο το συρταρι δειχνει παλι 4 toggles ανα γραμμη και οχι 5.

 

Οσον αφορα το Quick Settings που προτεινες, δεν βρηκα καπου πως μπορω να προσθαφαιρεσω toggles.

Μονο το revovate ice μπορει να κανει σε ολες τις γραμμες το ιδιο με το πρωτο swipe.

Στα του δευτερου πατα το μολυβακι και προσθεσε τα αυτα που επελεξες στην εφαρμογη.

 

94ea7380cb9f99cfdee65213aab50467.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μονο το revovate ice μπορει να κανει σε ολες τις γραμμες το ιδιο με το πρωτο swipe.

Στα του δευτερου πατα το μολυβακι και προσθεσε τα αυτα που επελεξες στην εφαρμογη.

 

94ea7380cb9f99cfdee65213aab50467.jpg

 

OK καταλαβα πως δουλευει το Quick Settings. Μπερδευτηκα στην αρχη παρολο που ειναι τοσο απλο.

Θα δοκιμασω και το renovate ice συντομα.

Ευχαριστω Alex

Link to comment
Share on other sites

OK καταλαβα πως δουλευει το Quick Settings. Μπερδευτηκα στην αρχη παρολο που ειναι τοσο απλο.

 

Θα δοκιμασω και το renovate ice συντομα.

 

Ευχαριστω Alex

Το renovate είναι εξαιρετικό παρέχει πολλά πράγματα που έπρεπε stock να τα παρέχει η oneplus.

 

Βέβαια λίγο τσιμπημένη η τιμή του αν θες αγοράσεις life time premium member αλλά εντάξει το αξίζει.

 

Σε oxygen τα πρώτα πράγματα που βάζω είναι αυτό όπως και το xXx και μετά στήσιμο/σεταρισμα συσκευής :p

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το renovate είναι εξαιρετικό παρέχει πολλά πράγματα που έπρεπε stock να τα παρέχει η oneplus.

 

Βέβαια λίγο τσιμπημένη η τιμή του αν θες αγοράσεις life time premium member αλλά εντάξει το αξίζει.

 

Σε oxygen τα πρώτα πράγματα που βάζω είναι αυτό όπως και το xXx και μετά στήσιμο/σεταρισμα συσκευής :p

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Το JOnePlus Tools μου αφαιρεσε το brighness slider απο το notification bar. Το απεγκατεστησα αλλα τιποτα. Υπαρχει τροπος να επαναφερω το brighness slider χωρις factory reset;

 

Λεω να δοκιμασω το renovate ice αλλα μετα απο αυτο που επαθα με το brighness slider λεω ας παρω ενα nandroid backup πρωτα μη γινει καμια στραβη. Διαλεγω boot/system/data και εκανε fail 2 φορες οπως φαινεται στο παρακατω link. Καμια ιδεα γιατι μου κανει fail;

 

https://drive.google.com/file/d/1I8LvtR-ncGji7iMbPB_iPM_FbdGz7tXa/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Το JOnePlus Tools μου αφαιρεσε το brighness slider απο το notification bar. Το απεγκατεστησα αλλα τιποτα. Υπαρχει τροπος να επαναφερω το brighness slider χωρις factory reset;

 

Λεω να δοκιμασω το renovate ice αλλα μετα απο αυτο που επαθα με το brighness slider λεω ας παρω ενα nandroid backup πρωτα μη γινει καμια στραβη. Διαλεγω boot/system/data και εκανε fail 2 φορες οπως φαινεται στο παρακατω link. Καμια ιδεα γιατι μου κανει fail;

 

https://drive.google.com/file/d/1I8LvtR-ncGji7iMbPB_iPM_FbdGz7tXa/view?usp=sharing

 

Έχω καιρό να το βάλω το joneplus tool και δεν ξέρω τι παίζει.

Μία επανεκκίνηση δεν βοήθησε να επανέλθει το slider αφού το αφαίρεσες?

Αν δεν τότε φλασαρε τη rom από πάνω η βάζεις Renovate ice και το επαναφερεις.

 

Για backup τικαρουμε όλα τα πεδία πάντα.

 

ad03e868d6f45fb8c3746865d5fc3c03.jpg

 

Ποια έκδοση twrp έχεις?

 

Σε backup and restore δεν είχα ουδέποτε θέμα ένα δίμηνο με τη συσκευή και έχω κάνει δεκάδες και με custom rom και Oxygen.

 

Αποτύπωμα,pin,password τα αφαιρεσες πριν πάρεις το backup?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να το βάλω το joneplus tool και δεν ξέρω τι παίζει.

Μία επανεκκίνηση δεν βοήθησε να επανέλθει το slider αφού το αφαίρεσες?

Αν δεν τότε φλασαρε τη rom από πάνω η βάζεις Renovate ice και το επαναφερεις.

 

Για backup τικαρουμε όλα τα πεδία πάντα.

 

ad03e868d6f45fb8c3746865d5fc3c03.jpg

 

Ποια έκδοση twrp έχεις?

 

Σε backup and restore δεν είχα ουδέποτε θέμα ένα δίμηνο με τη συσκευή και έχω κάνει δεκάδες και με custom rom και Oxygen.

 

Αποτύπωμα,pin,password τα αφαιρεσες πριν πάρεις το backup?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Εχω το τελευταιο 3.3.1.4. Μολις εβγαλα Pin/Fingerprint δουλεψε ok.

 

BTW, γιατι σε εμανα εχει περισσοτερες επιλογες στο backup του TWRP απο αυτες που βλεπω στο screenshot σου;

https://drive.google.com/file/d/1FOHVUeeu8I3gbmHgM0B5T4bUrWfu2Pxm/view?usp=sharing

 

Και κατι αλλο ρε παιδια. Πως βαζω εικονα να φαινεται απ ευθειας και οχι με link. Παταω στο icon με τη φωτο, βαζω link, ποσταρω και δεν το δειχνει.

 

Σε ευχαριστω Alex.

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

Εχω το τελευταιο 3.3.1.4. Μολις εβγαλα Pin/Fingerprint δουλεψε ok.

 

 

 

BTW, γιατι σε εμανα εχει περισσοτερες επιλογες στο backup του TWRP απο αυτες που βλεπω στο screenshot σου;

 

https://drive.google.com/file/d/1FOHVUeeu8I3gbmHgM0B5T4bUrWfu2Pxm/view?usp=sharing

 

 

 

Σε ευχαριστω Alex.

 

System και vendor σκέτο σε εσένα μην βάζεις,μόνο όλα τα υπόλοιπα.

Αν βάλεις την 3.3.1.65(και στην 50/52 εξίσου δεν τα ειχε)δεν θα σου βγάζει αυτά που δεν χρειάζονται καθόλου σε backup.

 

Εγώ ανεβάζω με tapatalk.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

System και vendor σκέτο σε εσένα μην βάζεις,μόνο όλα τα υπόλοιπα.

Αν βάλεις την 3.3.1.65(και στην 50/52 εξίσου δεν τα ειχε)δεν θα σου βγάζει αυτά που δεν χρειάζονται καθόλου σε backup.

 

Εγώ ανεβάζω με tapatalk.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Περασα και εγώ μέσω magisk εχθές το νέο twrp installer 3.3.1.65 και είμαι κομπλέ. Ελπίζω να συνεχίσει να δουλεύει και στις επόμενες open beta του Android 10.

 

Κι εγώ βλέπω πάντως πως με την 10αρα η αυτονομία δεν είναι τόσο καλή όσο με την σταθερή τουλάχιστον Pie. Λογικό βέβαια. Θα περιμένουμε βελτιώσεις κι εδώ.

 

Γενικά η 10αρα ρολαρει μια χαρά, δεν έχει κάποιο χτυπητό bug, δεν βλέπω lags που ανέφεραν δύο παιδιά στο επίσημο θέμα και κλασσικά οι open beta ROMs της OnePlus, άνετα μπορείς να τις δουλέψεις σαν daily driver.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγώ μέσω magisk εχθές το νέο twrp installer 3.3.1.65 και είμαι κομπλέ. Ελπίζω να συνεχίσει να δουλεύει και στις επόμενες open beta του Android 10.

 

Κι εγώ βλέπω πάντως πως με την 10αρα η αυτονομία δεν είναι τόσο καλή όσο με την σταθερή τουλάχιστον Pie. Λογικό βέβαια. Θα περιμένουμε βελτιώσεις κι εδώ.

 

Γενικά η 10αρα ρολαρει μια χαρά, δεν έχει κάποιο χτυπητό bug, δεν βλέπω lags που ανέφεραν δύο παιδιά στο επίσημο θέμα και κλασσικά οι open beta ROMs της OnePlus, άνετα μπορείς να τις δουλέψεις σαν daily driver.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και από developer beta 4 την δούλευες σχετικά άνετα και ως daily driver.

Δεν είχε κάποιο χτυπητο μείον, αλλά η μπαταρία δεν είναι το ίδιο άριστη, λογικό αυτό χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακη η μέτρια σε καμία περίπτωση.

 

Βέβαια εγώ συνάντησα κάποια θέματα πχ oxygen gesture navigation δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με pie, το vibration εξίσου έχει χάσει το δυναμικό χαρακτήρα του αν έχεις WiFi σου βγάζει ένα σπαστικό σε μενού ρυθμίσεων ότι η σύνδεση στο ίντερνετ γίνετε με WiFi και όχι data που δεν φεύγει με τίποτα παρά μόνο αν ανοίξεις data.

 

Αλλά το μεγαλύτερο θέμα ότι αρκετές εφαρμογές δεν είναι βελτιστοποιημενες με 10 ακόμα και γνωστές όπως nova, titanium, quick setting κ.α.

 

Αλλά μην ξεχνάμε ότι Από 9 σε 10 υπάρχουν στο πυρήνα του κώδικα του Android ριζικές αλλαγές και θέλει ένα πολύ σεβαστό διάστημα οι εφαρμογές προσαρμοστουν ιδιαίτερα στο κομμάτι security που 10 δίνει ιδιαίτερη βάρος η Google μιας και άλλαξε ριζικά το πως εφαρμογές έχουν δικαιώματα..

 

Εγώ το γύρισα σε pie oxygen πλέον,(αφού προηγούμενο 1.5 μήνα μόνο με custom rom ήμουν - αν και θα ξαναγυρίσω κάποια στιγμή :p) αλλά μπορώ ανά πάσα στιγμή γυρίσω σε 10 αφού κράτησα backup να τεστάρω με την επόμενη open beta οτιδήποτε φέρει.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και από developer beta 4 την δούλευες σχετικά άνετα και ως daily driver.

Δεν είχε κάποιο χτυπητο μείον, αλλά η μπαταρία δεν είναι το ίδιο άριστη, λογικό αυτό χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακη η μέτρια σε καμία περίπτωση.

 

Βέβαια εγώ συνάντησα κάποια θέματα πχ oxygen gesture navigation δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με pie, το vibration εξίσου έχει χάσει το δυναμικό χαρακτήρα του αν έχεις WiFi σου βγάζει ένα σπαστικό σε μενού ρυθμίσεων ότι η σύνδεση στο ίντερνετ γίνετε με WiFi και όχι data που δεν φεύγει με τίποτα παρά μόνο αν ανοίξεις data.

 

Αλλά το μεγαλύτερο θέμα ότι αρκετές εφαρμογές δεν είναι βελτιστοποιημενες με 10 ακόμα και γνωστές όπως nova, titanium, quick setting κ.α.

 

Αλλά μην ξεχνάμε ότι Από 9 σε 10 υπάρχουν στο πυρήνα του κώδικα του Android ριζικές αλλαγές και θέλει ένα πολύ σεβαστό διάστημα οι εφαρμογές προσαρμοστουν ιδιαίτερα στο κομμάτι security που 10 δίνει ιδιαίτερη βάρος η Google μιας και άλλαξε ριζικά το πως εφαρμογές έχουν δικαιώματα..

 

Εγώ το γύρισα σε pie oxygen πλέον,(αφού προηγούμενο 1.5 μήνα μόνο με custom rom ήμουν - αν και θα ξαναγυρίσω κάποια στιγμή :p) αλλά μπορώ ανά πάσα στιγμή γυρίσω σε 10 αφού κράτησα backup να τεστάρω με την επόμενη open beta οτιδήποτε φέρει.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Άλεξ, τα gestures του μου δουλεύουν μια χαρά. Τι εννοείς δεν είναι στο ίδιο επίπεδο; Δεν έχω δει κάποια διαφορά. Αντιθέτως τα gestures τύπου Xiaomi, του Android 10, δεν τα μπορούσα καθόλου. Είναι και θέμα συνήθειας βέβαια όλα αυτά. Αλλά αυτά του oxygen δουλεύουν άριστα.

 

Ναι αυτό το μήνυμα για τα δεδομένα στο μενού ρυθμίσεων, είναι σπαστικό. Παλιότερα με ένα swipe το εδιωχνες.

 

Ε ναι τώρα όλα είναι στα χέρια των developers των εκάστοτε εφαρμογών. Πρέπει να τις αναβαθμίσουν για να αποκτήσουν καλύτερη συμβατότητα με την 10αρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, τα gestures του μου δουλεύουν μια χαρά. Τι εννοείς δεν είναι στο ίδιο επίπεδο; Δεν έχω δει κάποια διαφορά. Αντιθέτως τα gestures τύπου Xiaomi, του Android 10, δεν τα μπορούσα καθόλου. Είναι και θέμα συνήθειας βέβαια όλα αυτά. Αλλά αυτά του oxygen δουλεύουν άριστα.

 

Ναι αυτό το μήνυμα για τα δεδομένα στο μενού ρυθμίσεων, είναι σπαστικό. Παλιότερα με ένα swipe το εδιωχνες.

 

Ε ναι τώρα όλα είναι στα χέρια των developers των εκάστοτε εφαρμογών. Πρέπει να τις αναβαθμίσουν για να αποκτήσουν καλύτερη συμβατότητα με την 10αρα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έτσι η ευθύνη για τη απόδοση, συμπεριφορά ανήκει στους developer πλέον των εφαρμογών που επιβάλλεται να τις αναβαθμίσουν.

 

Κοίτα εμένα δεν δούλευε το Last app swipe bottom gesture με 10 καθόλου, για το oxygen gesture μιλάω πάντα τα stock Android 10 αλλά xiaomi ούτε να τα βλέπω.

 

1b054e0aaedd513b32dfefc9217513a1.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι η ευθύνη για τη απόδοση, συμπεριφορά ανήκει στους developer πλέον των εφαρμογών που επιβάλλεται να τις αναβαθμίσουν.

 

Κοίτα εμένα δεν δούλευε το Last app swipe bottom gesture με 10 καθόλου, για το oxygen gesture μιλάω πάντα τα stock Android 10 αλλά xiaomi ούτε να τα βλέπω.

 

1b054e0aaedd513b32dfefc9217513a1.jpg

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Όχι δουλεύει άψογα σε μένα. Είχες κάνει clean install; Εγώ τελικά αποφάσισα να κάνω ένα προχθές για λόγους προληπτικούς πιο πολύ.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 7 Pro] Τροποποιήσεις - Βελτιώσεις - ROM-Mod-Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...