Jump to content

Αποποινικοποίηση ναρκωτικών ουσιών;


PMNEDM
 Κοινοποίηση

Είστε υπέρ ή κατά της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών;  

216 members have voted

  1. 1. Είστε υπέρ ή κατά της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών;

    • Υπέρ της αποποινικοποίησης όλων.
      27
    • Υπέρ της αποποινικοποίησης,μόνο των "μαλακών".
      84
    • Κατά. Προτιμώ το υπάρχον σύστημα.
      88
    • Δεν είμαι βέβαιος...
      17


Recommended Posts

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9c/Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_(mean_physical_harm_and_mean_dependence).svg/500px-Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_(mean_physical_harm_and_mean_dependence).svg.png

Δείτε το και εδώ... http://en.wikipedia.org/wiki/Drug_addiction

 

Το διάγραμμα είναι απο το The Lancet οπότε μην αμφισβητήσετε την εγκυρότητά του.

 

Το βάζω απλά για να δείξω πως ο καπνός και το αλκοόλ είναι πολύ πιο επικίνδυνα και όμως διανέμονται παντού και νόμιμα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τι βλακείες και κοινοτοπίες ακούγονται σε αυτό το θέμα

δεν λέγεται.

Τα πιο πολλά ουσιαστικά λένε "εμένα η μαμά μου και η δασκάλα μου μου είπαν ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν,εγώ είμαι καλό παιδί και σωστός άνθρωπος άρα δεν κάνω και δεν θέλω να κάνουν και οι άλλοι".

 

Άσχετα άτομα μιλάνε για πράγματα που δε γνωρίζουν.

"Τα μαλακά οδηγούν πάντα σε σκληρά"

"Το χασίς εθίζει και κάνει κακό στον οργανισμό"

"Δεν θέλω να βλέπω τους καθηγητές του γιου μου

να κάνουν τσιγαριλίκια στο διάλλειμα"

"Θα κάνουν όλοι ενέσεις στα πάρκα,α πα πα!!!"

 

Κολλημένα μυαλά που νομίζουν πως παίζουν σε διαφήμιση κατά των ναρκωτικών.

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το αν θα αποποινικοποιήσουν το χασίς ή όχι.

Αλλά τουλάχιστον πριν πετάξετε τις κοτσάνες σας,φροντίστε να ξεστραβωθείτε λίγο πρώτα και όχι να παπαγαλίζετε πράγματα που ακούτε από άλλα συντηρητικά μυαλά.

 

Υπάρχουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πως το χασίς εθίζει λιγότερο από το τσιγάρο και κάνει και πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό. ΤΕΛΟΣ.

Τώρα αν εσύ μικρέ συντηρητικέ κολλημένε το έχεις βάλει στο μυαλό σου σαν ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ και φοβάσαι και την ίδια την λέξη, όσες αποδείξεις και να σου φέρει κάποιος,δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη και θα μιλάς για πρεζάκια,για δρόμο προς την ηρωίνη και άλλα αστεία.

Σενάρια τρόμου, άκου "θα μαστουρώνουν στη μέση του δρόμου".

Λες και τώρα δεν βλέπεις πρεζάκια στα πάρκα ή σύριγγες παρατημένες.

Τώρα είναι μια χαρά η ζωή μας και αν αποποινικοποιήσουμε το χασίς θα καταστραφεί ο κοινωνικός ιστός.

Για κάποιον Α,Β λόγο ΚΑΠΟΙΟΙ αποφάσισαν να εντάξουν το χασίς στα ναρκωτικά.Θα μου πεις δεν είναι; Είναι.Αλλά είναι πιο μαλακό ναρκωτικό από το τσιγάρο ή το αλκοόλ. Ναρκωτικό δεν σημαίνει απαραίτητα και η εικόνα που έχουμε από το πρεζάκι που παραπατάει στην Ομόνοια.

Ναρκωτικό είναι και WOW που λιώνουν τα 16χρονα με τα 20ωρα στα νετ-καφέ.

Οι μισές γριές που λέει και ο Λαζόπουλος είναι εθισμένες στα παυσίπονα με τις κωδείνες.

Ναρκωτικό είναι και η καφείνη.

Το θέμα είναι ΠΟΣΟ σε εθίζει και ΠΟΣΟ κακό σου κάνει.

Ε,και είτε το θέλετε είτε όχι,το χασίς δεν κάνει κακό

και δεν θα καταστραφεί η Ελλάδα αν αύριο γινόταν νόμιμο.

Χαμπάρι δεν θα παίρναμε και να γινόταν, είναι ήδη απίστευτα διαδεδομένο,τίποτα δεν θα άλλαζε.

Link to comment
Share on other sites

Το τι βλακείες και κοινοτοπίες ακούγονται σε αυτό το θέμα

δεν λέγεται.

Τα πιο πολλά ουσιαστικά λένε "εμένα η μαμά μου και η δασκάλα μου μου είπαν ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν,εγώ είμαι καλό παιδί και σωστός άνθρωπος άρα δεν κάνω και δεν θέλω να κάνουν και οι άλλοι".

 

Άσχετα άτομα μιλάνε για πράγματα που δε γνωρίζουν.

"Τα μαλακά οδηγούν πάντα σε σκληρά"

"Το χασίς εθίζει και κάνει κακό στον οργανισμό"

"Δεν θέλω να βλέπω τους καθηγητές του γιου μου

να κάνουν τσιγαριλίκια στο διάλλειμα"

"Θα κάνουν όλοι ενέσεις στα πάρκα,α πα πα!!!"

 

Κολλημένα μυαλά που νομίζουν πως παίζουν σε διαφήμιση κατά των ναρκωτικών.

 

Αν και ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο thread, και αρα δεν θιγομαι προσωπικα, θα σε συμβουλευα να μην εισαι τοσο απαξιωτικος για τις αποψεις των αλλων. Στις σελιδες που διαβασα βρηκα ενδιαφερουσες πληροφοριες και απο τις 2 πλευρες.

 

Υπάρχουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πως το χασίς εθίζει λιγότερο από το τσιγάρο και κάνει και πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό. ΤΕΛΟΣ.

Δηλαδη, αν το παιδι σου ερθει και σου πει "θα πιω ενα ποτηρι κρασι το βραδυ" εσυ θα του πεις "οχι, κανε καλυτερα ενα τσιγαριλικι, ΤΕΛΟΣ"??

 

Το θέμα είναι ΠΟΣΟ σε εθίζει και ΠΟΣΟ κακό σου κάνει.

Ε,και είτε το θέλετε είτε όχι,το χασίς δεν κάνει κακό

 

Ειτε το θελεις, ειτε οχι οι ερευνες δειχνουν οτι το χασις προκαλει αρκετες δυσαρεστες παρενεργειες στον οργανισμο σε αρκετες περιπτωσεις, πολλες μαλιστα χρονιες, καθως και αυξανει τις πιθανοτητες για διαφορες παθησεις. Εχουν δωθει λινκς πιο πισω.Αλλα αν εχεις προσβαση σε databases μπορεις να το ψαξεις και σε επιστημονικα περιοδικα.

 

Το διάγραμμα είναι απο το The Lancet οπότε μην αμφισβητήσετε την εγκυρότητά του.

 

Χωρις να αμβιβαλω για την εγκυροτητα του αρθρου, πιστευω οτι το διαγραμμα περιλαμβανει τα αποτελεσματα μιας μονο μελετης, και σε καμμια περιπτωση δεν αντιπροσωπευει μια γενικα αποδεκτη κλιμακα απο την επιστημονικη κοινωτητα. Επισης, πιστευω οτι ο αξονας χ, περιλαμβανει μονο τις παθολογικες παρενεργειες στον χρηστη σε πρωτο βαθμο, χωρις να περιλαμβανει ομως τη ζημια που μπορει να παθει ο χρηστης σε δευτερο βαθμο, πχ. καποιος κανει χρηση χασις, νομιζει οτι ειναι ο Superman, και πηδαει απο το μπαλκονι...τετοιου ειδους περενεργειες ομως ειναι και οι σημαντικοτερες στην περιπτωση ναρκωτικων ουσιων!

 

Χαμπάρι δεν θα παίρναμε και να γινόταν, είναι ήδη απίστευτα διαδεδομένο,τίποτα δεν θα άλλαζε.

δεν καταλαβαινω αν θελεις να πεις αυτο ακριβως, αλλα αποψη οτι κατι που ειναι συνηθισμενο, δεν ειχει σημασια αν νομιμοποιηθει η οχι με βρισκει εντελως αντιθετο. Με την ιδια ακριβως λογικη τοσοι παιδεραστες υπαρχουν, αρα δεν εχει καμμια σημασια οτι ειναι παρανομο...

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Το τι βλακείες και κοινοτοπίες ακούγονται σε αυτό το θέμα

δεν λέγεται.

Τα πιο πολλά ουσιαστικά λένε "εμένα η μαμά μου και η δασκάλα μου μου είπαν ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν,εγώ είμαι καλό παιδί και σωστός άνθρωπος άρα δεν κάνω και δεν θέλω να κάνουν και οι άλλοι".

 

Άσχετα άτομα μιλάνε για πράγματα που δε γνωρίζουν.

"Τα μαλακά οδηγούν πάντα σε σκληρά"

"Το χασίς εθίζει και κάνει κακό στον οργανισμό"

"Δεν θέλω να βλέπω τους καθηγητές του γιου μου

να κάνουν τσιγαριλίκια στο διάλλειμα"

"Θα κάνουν όλοι ενέσεις στα πάρκα,α πα πα!!!"

 

Κολλημένα μυαλά που νομίζουν πως παίζουν σε διαφήμιση κατά των ναρκωτικών..

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το αν θα αποποινικοποιήσουν το χασίς ή όχι.

Αλλά τουλάχιστον πριν πετάξετε τις κοτσάνες σας,φροντίστε να ξεστραβωθείτε λίγο πρώτα και όχι να παπαγαλίζετε πράγματα που ακούτε από άλλα συντηρητικά μυαλά.

 

Υπάρχουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πως το χασίς εθίζει λιγότερο από το τσιγάρο και κάνει και πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό. ΤΕΛΟΣ.

Τώρα αν εσύ μικρέ συντηρητικέ κολλημένε το έχεις βάλει στο μυαλό σου σαν ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ και φοβάσαι και την ίδια την λέξη, όσες αποδείξεις και να σου φέρει κάποιος,δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη και θα μιλάς για πρεζάκια,για δρόμο προς την ηρωίνη και άλλα αστεία.

Σενάρια τρόμου, άκου "θα μαστουρώνουν στη μέση του δρόμου".

Λες και τώρα δεν βλέπεις πρεζάκια στα πάρκα ή σύριγγες παρατημένες.

Τώρα είναι μια χαρά η ζωή μας και αν αποποινικοποιήσουμε το χασίς θα καταστραφεί ο κοινωνικός ιστός.

Για κάποιον Α,Β λόγο ΚΑΠΟΙΟΙ αποφάσισαν να εντάξουν το χασίς στα ναρκωτικά.Θα μου πεις δεν είναι; Είναι.Αλλά είναι πιο μαλακό ναρκωτικό από το τσιγάρο ή το αλκοόλ. Ναρκωτικό δεν σημαίνει απαραίτητα και η εικόνα που έχουμε από το πρεζάκι που παραπατάει στην Ομόνοια.

Ναρκωτικό είναι και WOW που λιώνουν τα 16χρονα με τα 20ωρα στα νετ-καφέ.

Οι μισές γριές που λέει και ο Λαζόπουλος είναι εθισμένες στα παυσίπονα με τις κωδείνες.

Ναρκωτικό είναι και η καφείνη.

Το θέμα είναι ΠΟΣΟ σε εθίζει και ΠΟΣΟ κακό σου κάνει.

Ε,και είτε το θέλετε είτε όχι,το χασίς δεν κάνει κακό

και δεν θα καταστραφεί η Ελλάδα αν αύριο γινόταν νόμιμο.

Χαμπάρι δεν θα παίρναμε και να γινόταν, είναι ήδη απίστευτα διαδεδομένο,τίποτα δεν θα άλλαζε.

 

Καλα περα του οτι εισαι προσβλητικος , κανεις ακριβως αυτο που βριζεις , εδω πολλοι εχουμε παραθεσει αρθρα που αποδεικνυουν αν ειναι "καλο" ή "κακο" η χρηση μαλακων ναρκωτικων, ενω εσυ μιλας γενικα για ερευνες....

 

Στο κατω κατω , σε καποιον μπορει η ηθικη του και η ιδεολογια του να του απογορευει να κανει χρηση ψυχοτροπων ουσιων ειτε αυτο ειναι τσιγαρο, ειτε ειναι χασισι, δεν σημαινει ομως οτι αυτος ειναι μαμοθρεφτο ή φοβαται τους ναρκωμανεις. Θα συμφωνησω οτι ανθρωποι που μπορει να εχουν κανει τσιγαριλικι δεν πρεπει να αντιμετοπιζονται σαν πρεζακια , αλλα αυτο που δεν καταλαβαινεις και εσυ και ολοι μας ειναι οτι κρινουμε εναν χρηστη οχι απο το αμα παρνει μαλακα ή σκληρα αλλα απο το αμα εχει οικονομικη δυνατοτητα για να αγορασει. Δεν αντιμετοπιζεται το ιδιο ενας ζητιανος που θελει να κανει τη δοση του, με εναν τραγουδιστη που θα ξοδεψει χιλιαδες ευρω για "πρωτο πραμμα".

 

Και κατι τελευταιο τα ναρκωτικα μπορουν να τα ερευνησουν πολυ καλυτερα νευρολογοι παρα ψυχολογοι, οι ψυχολογοι δεν ξερουν την επιδραση των ναρκωτικων( τσιγαρων, αλκοολ, οτιδηποτε), στους νευρουποδοχεις του εγκεφαλου. Ενας ανθρωπος μπορει να εθιστει που λεει ο λογος στο γουορκραφτ μονο ψυχολογικα , οχι σωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω και γω ο αδαής, ο 'εθισμός' είναι το μόνο σημαντικό; Αν πίνω/καπνίζω κάτι που μου καίει τα εγκεφαλικά κύτταρα (εξ ου και το "καμμένος" ;)) αλλά δεν είναι εθιστικό προφανώς δεν πειράζει ε;
Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθες, δινω μερικα αποσπασματα απο επιστημονικα αρθρα για τις παρενεργειες που ¨εγραψα προηγουμενως:

1)No one doubts that marijuana use may aggravate existing psychoses or other severe emotional disorders...The endocrine effects of the drug might be expected to delay puberty in prepubertal boys, but actual instances have been rare. As with any material that is smoked, chronic smoking of marijuana will produce bronchitis;(απο Pharmacol Rev. 1986)

2)As joints smoked per week increased, performance decreased on tests measuring memory, executive functioning, psychomotor speed, and manual dexterity. When dividing the group into light, middle, and heavy user groups, the heavy group performed significantly below the light group on 5 of 35 measures and the size of the effect ranged from 3.00 to 4.20 SD units. Duration of use had little effect on neurocognitive performance.(απο Neurology, 2002)

3) There are three primary findings related to age of first use of marijuana. Subjects who starting using marijuana before age 17, compared to those who started later, had smaller whole brain and percent cortical gray matter and larger percent white matter volumes. Functionally, males who started using marijuana before 17 had significantly high CBF than other males. Both males and females who started younger were physically smaller in height and weight, with the effects being greater in males.(απο journal of addictive diseases)

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Το τι βλακείες και κοινοτοπίες ακούγονται σε αυτό το θέμα

δεν λέγεται.

Τα πιο πολλά ουσιαστικά λένε "εμένα η μαμά μου και η δασκάλα μου μου είπαν ότι τα ναρκωτικά σκοτώνουν,εγώ είμαι καλό παιδί και σωστός άνθρωπος άρα δεν κάνω και δεν θέλω να κάνουν και οι άλλοι".

 

Άσχετα άτομα μιλάνε για πράγματα που δε γνωρίζουν.

"Τα μαλακά οδηγούν πάντα σε σκληρά"

"Το χασίς εθίζει και κάνει κακό στον οργανισμό"

"Δεν θέλω να βλέπω τους καθηγητές του γιου μου

να κάνουν τσιγαριλίκια στο διάλλειμα"

"Θα κάνουν όλοι ενέσεις στα πάρκα,α πα πα!!!"

 

Κολλημένα μυαλά που νομίζουν πως παίζουν σε διαφήμιση κατά των ναρκωτικών.

 

Συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, καλό είναι να μην είσαι τόσο απαξιωτικός και προσβλητικός με τους υπόλοιπους. Επίσης, δεν είδα κανέναν να είναι τόσο γραφικός όσο λες.

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το αν θα αποποινικοποιήσουν το χασίς ή όχι.

Αλλά τουλάχιστον πριν πετάξετε τις κοτσάνες σας,φροντίστε να ξεστραβωθείτε λίγο πρώτα και όχι να παπαγαλίζετε πράγματα που ακούτε από άλλα συντηρητικά μυαλά.

 

Υπάρχουν ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ πως το χασίς εθίζει λιγότερο από το τσιγάρο και κάνει και πολύ λιγότερο κακό στον οργανισμό. ΤΕΛΟΣ.

Τώρα αν εσύ μικρέ συντηρητικέ κολλημένε το έχεις βάλει στο μυαλό σου σαν ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ και φοβάσαι και την ίδια την λέξη, όσες αποδείξεις και να σου φέρει κάποιος,δεν πρόκειται να αλλάξεις γνώμη και θα μιλάς για πρεζάκια,για δρόμο προς την ηρωίνη και άλλα αστεία.

Σενάρια τρόμου, άκου "θα μαστουρώνουν στη μέση του δρόμου".

Λες και τώρα δεν βλέπεις πρεζάκια στα πάρκα ή σύριγγες παρατημένες.

Τώρα είναι μια χαρά η ζωή μας και αν αποποινικοποιήσουμε το χασίς θα καταστραφεί ο κοινωνικός ιστός.

Για κάποιον Α,Β λόγο ΚΑΠΟΙΟΙ αποφάσισαν να εντάξουν το χασίς στα ναρκωτικά.Θα μου πεις δεν είναι; Είναι.Αλλά είναι πιο μαλακό ναρκωτικό από το τσιγάρο ή το αλκοόλ. Ναρκωτικό δεν σημαίνει απαραίτητα και η εικόνα που έχουμε από το πρεζάκι που παραπατάει στην Ομόνοια.

Ναρκωτικό είναι και WOW που λιώνουν τα 16χρονα με τα 20ωρα στα νετ-καφέ.

Οι μισές γριές που λέει και ο Λαζόπουλος είναι εθισμένες στα παυσίπονα με τις κωδείνες.

Ναρκωτικό είναι και η καφείνη.

Το θέμα είναι ΠΟΣΟ σε εθίζει και ΠΟΣΟ κακό σου κάνει.

Ε,και είτε το θέλετε είτε όχι,το χασίς δεν κάνει κακό

και δεν θα καταστραφεί η Ελλάδα αν αύριο γινόταν νόμιμο.

Χαμπάρι δεν θα παίρναμε και να γινόταν, είναι ήδη απίστευτα διαδεδομένο,τίποτα δεν θα άλλαζε.

 

Το χασίς καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα, δεν είναι τόσο αθώο όσο περιγράφεις. Το χασίς επηρεάζει την λειτουργία του εγκεφάλου και μπλοκάρει την διαύγεια του νου. Μπορεί να δημιουργήσει ψύχωση και παράλληλα είναι αποδεδειγμένο ότι αδυνατίζει την μνήμη. Το χασίς ανάλογα με τον χρήστη μπορεί να είναι εθιστικό.

 

Παρόλαυτά, θα συμφωνήσω σε ένα σημείο μαζί σου, λέγοντας ότι όχι, ένας άνθρωπος που κάνει χασίς δεν είναι πρεζάκιας. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι το χασίς άλλα και άλλα μαλακά ναρκωτικά ενδέχεται να οδηγήσουν και στα σκληρά όχι απαραίτητα επειδή θα το ζητήσει το σώμα του χρήστη, αλλά γιατί μπορεί πολύ εύκολα να υποτιμήσει τον κίνδυνο από τα σκληρά.

 

Ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου στο θέμα της νομιμότητας. Τι να γίνει, να τα επιτρέψουμε όλα; Να μπορεί ο καθένας να παίρνει ότι του κατέβει στο κεφάλι χωρίς κανένα, έστω και νομικό, εμπόδιο;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το αλκοολ ειναι πολυ πιο επικινδυνο και εθιστικο και βλαβερο και χυσ'τα μεσα απ'ο,τι το χασις.

 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να αποποινικοποιηθουν ολα εκτος απο τα πολυ επικινδυνα που ειναι η ηρωινη,η κοκα και το lsd.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εισαι τελειως λαθος και οι πληροφορειες που εχεις ειναι σαν να διαβαζεις κομιξ για να μαθεις πυρινικη φυσικη, η κανναβη δεν εχει καμια εθιστικη ιδιοτητα και βγαινει αγνη απο τη φυση χωρις να χρειαζεται απολυτως καμια χημικη επεξεργασια για να την καταναλωσει καποιος σε αντιθεση με τον καπνο και το αλκοολ λυπαμαι που στο λεω αλλα ανθρωποι σαν και εσενα οπου δεν εχουν απολυτως καμια εμπειρια πανω στο θεμα και δεν εχουν παει εξω απο τα συννορα της ελλαδος να δουν τη αντιμετοπηση υπαρχει στης αλλες χωρες εχουν κανει αυτη τη χωρα ενα πανηγυρη παραπληροφορησης και στην τελικη αφου εσυ και ολοι οπου πιστευουν οτι τους πλασαρουν και να αποποινοικοποιθει δεν θα το δοκιμασουν ποτε ανναρωτιεμαι γιατι ασχολειστε? Υ.Γ:ζουσα στο amsterdam για χρονια και σε πληροφορω οτι η αντιμετοπηση τους σε αυτο το θεμα εχει τοσο επιτυχια οπου οχι θανατος δεν εχει σημειωθει αλλα και ολλοι η χωρα βρισκεται σε πληρη κοινωνικοοικονομικοπολιτικη ευημερια και αν δεν πιστευεις εμενα εναν αγνωστο που μπορει να ειμαι και χαζος βαλε τη λιτη λογικη σου και κοιτα το ποιοτηκο επιπεδο ζωης της ολλανδιας και απο την αλλη κανε μια βολτα στην "ομορφη" Αθηνα σου να δεις την καταντια μας σαν εθνος συγγνωμη αν εγινα κακος αλλα πρεπει πια να παψουμε σαν εθνος να πιστευουμε οτιδηποτε μας λεει καποιος χωρις να κανουμε χρηση της κρισης μας και τελος σε προκαλω να βρεις 1 μονο θανατο που προηλθε αποκλειστικα απο χρηση κανναβης και οχι θανατους που εχουν σαν λογο χιλιες δυο αλλες αιτιες απλα απο διπλα λενε οτι αυτο το ατομο εκανε και χρηση κανναβης και αμεσως ο προτωγονος ελληνικος εγκεφαλος βρισκει την αιτια και λεει αυτο φταιει,και αν βρεις ενα τετοιο θανατο παγκοσμια εγω θα ξεκινησω μαζι σου εκστρατεια για την καταστροφη και του τελευταιου σπορου κανναβης πανω στη γη αν ομως δεν βρεις αναρωτησου αν ηρθε η ωρα να δοκημασεις και εσυ αυτο το φυτο που χρησιμοποιηται απο την αρχαιοτητα και να δεις μονος σου γιατη εξακολουθει και υπαρχει ακομα μεσα στους αιωνες

 

οταν ενας πιτσιρικας τρεχει με ενα αμαξι για μαγκια και σκωτονει κοσμο δεν ειναι παρανομο? αλλα οταν εωας μεγαλος οδηγαει το ιδιο αυτοκινητο ειναι σηνετος δεν ειναι νομιμο? αυτο συμβαινει και με τα ναρκωτικα δεν σε παει το μαλακο ναρκωτικο στο σκληρο αλλα η πασης φυσεως μα@@@@α στο κεφαλι σε παει η μηπως πιστευεις οτι για να παρει ηρωινη καποιος πρεπει πρωτα να κανει χρηση χασις αλλιως αν δεν κανει θα πει οχι? δεν μπορεις να κατηγορεις μια ουσια για τη χρηση μιας αλλης ανοιξτε λιγο το μυαλο σας και μην κατηγορητε οτι δεν μπορειτε να κατανοησετε.Υ.Γ συγγνωμη για το πρηγουμενο μηνημα ειναι μισο γιατι κολλησε το Pc

 

Συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, καλό είναι να μην είσαι τόσο απαξιωτικός και προσβλητικός με τους υπόλοιπους. Επίσης, δεν είδα κανέναν να είναι τόσο γραφικός όσο λες.

 

 

 

Το χασίς καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα, δεν είναι τόσο αθώο όσο περιγράφεις. Το χασίς επηρεάζει την λειτουργία του εγκεφάλου και μπλοκάρει την διαύγεια του νου. Μπορεί να δημιουργήσει ψύχωση και παράλληλα είναι αποδεδειγμένο ότι αδυνατίζει την μνήμη. Το χασίς ανάλογα με τον χρήστη μπορεί να είναι εθιστικό.

 

Παρόλαυτά, θα συμφωνήσω σε ένα σημείο μαζί σου, λέγοντας ότι όχι, ένας άνθρωπος που κάνει χασίς δεν είναι πρεζάκιας. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι το χασίς άλλα και άλλα μαλακά ναρκωτικά ενδέχεται να οδηγήσουν και στα σκληρά όχι απαραίτητα επειδή θα το ζητήσει το σώμα του χρήστη, αλλά γιατί μπορεί πολύ εύκολα να υποτιμήσει τον κίνδυνο από τα σκληρά.

 

Ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου στο θέμα της νομιμότητας. Τι να γίνει, να τα επιτρέψουμε όλα; Να μπορεί ο καθένας να παίρνει ότι του κατέβει στο κεφάλι χωρίς κανένα, έστω και νομικό, εμπόδιο;

Εδω τρωως και αναπνεεις οτι σαβουρα σου δωσουνε και πινεις κιλα αλκοολ το χρονο που σου καταστεφουν καθε ζωτικο οργανο που εχεις ο καρκινος εχει αρχισει και θεριζει παιδια απο τα 20 τους,Εξακολουθεις να ψηφιζεις τους ιδιους που τοσα χρονια σου ταζουν καλητερη ζωη και μολις βγουνε σε αφηνουν να ψωμολυσσας και τους βριζεις ολη μερα αλλα οτι και να σου κανουν το ξεχνας και μετα απο 4 χρονια τους ξαναψυφιζεις και δεν κανεις χρηση κανναβης πες μου λοιπον ποια ειναι η αιτια οπου εσυ εχεις χειροτερη μνημη απο εναν χρηστη κανναβης η πες μου γιατι μια χωρα σαν την ολλανδια οπου ειναι νομιμη η χρηση και αρα ολοι αυτη κατε'σε δεν θυμουνται το ονομα τους σε πουλανε και σε αγοραζουν σαν κρατος οποτε θελουν και εχουν τριπλασιους μισθους και πληρωνουν την τομματα 2 φορες λιγοτερο απο εμας κατι δεν κολλαει εδω ε? μια παρακλιση απλη βαλτε το μυαλο σας να δουλευει με τα δεδομενα του 2008 και οχι του 1930 σκεφτειτε τα πραγματα ποιο καθαρα σας μαθανε να λετε οχι στα ναρκωτικα και λετε οχι σε οτι βαφτηζουν ετσι δηλαδη αν πουνε και το ψωμι ναρκωτικο θα πεθανεται στην πεινα? δεν ειναι θεμα τη ονομαζουμε εμεις ναρκωτικο ειναι θεμα τη μας σκωτονει και τη οχι.Και αν καταφερει κανεις απο εσας να δει λιγο περα απο οτι του πλασαρουν και ακολουθει σαν προβατο ας αναρωτηθει τη με σκοτωνει κατι που περνω απο τη φυση και το χρισιμοποιω που θα μπορουσα να το εχω και στον κηπο μου η σε μια γλαστρα στο διαμερισμα μου η το οτιδιποτε ψωνιζω για να φαω οπως το ορυκτελαιο αυτοκινητου απο την ουκρανια οπου το πληρωνω 40 ευρο τα 5 λιτρα για αγνο ελληνικο λαδι? η μηπως το αγνο ποτιρακι αλκοολ που θα πιω το βραδυ για να χαλαρωσω μετα τη δουλεια ειναι τοσο αθωο που και αθωο τελειως να ειναι τη χημικη του επεξεργασια την εχει γιατι ακομα και εσεις καταλαβενεται οτι οτιδιποτε δεν βγαινει απο τη φυση οπως ειναι δεχεται χυμικη επεξεργασια πχ η φυση δεν βγαζει κρασι αλλα σταφυλλια και το κανουμε κρασι η φυση ομως βγαζει φουντα και τη φουντα την περνεις οπως ειναι και την καπνιζεις δεν την περνας απο εργοστασιο την κοβεις και την καταναλωνεις οπως το βασιλικο οπου εννιωτε εχουμε στα σπιτια μας μια γλαστουλα κοβεις ενα φυλαρακι και νοστημιζει το φαγητο σου.Υ.γ Συγγνωμη για την πολυλογια μου απλα για να ξυπνησει πολλες φορες το μυαλλο του ελληνα θελει τα απλα να του τα κανεις απλουστερα το μονο που σας ζηταω ειναι να ερθετε στην ελλαδα του 2008 και να φυγεται απο την ελλαδα του μεσοπολεμου ειναι για το καλο ολων μας

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα της αποποινικοποιησης για τον εξης λογο (που ειπες και μονος σου pebe)

..οτι εχουμε μλκια στο κεφαλι μας οι Ελληνες και δεν μπορεις να μας συγκρινεις με τους Ολλανδους και να λες 'εκει δουλευει το συστημα' γιατι δεν ειμαστε ιδιοι με τους Ολλανδους...εδω ενας πιτσιρικας θα παρει το αμαξι και θα κανει κοντρες, εκει θα το παρει για να μετακινηθει (μη σου πω θα παρει ΜΜΜ).Ειναι θεμα παιδειας την οποια δεν εχουμε...ειναι τοσο απλο να το καταλαβουμε...αν παρουσιασεις σε ολους τους Ελληνες το στοιχειο οτι το αλκοολ και το τσιγαρο ειναι χειροτερα απο την κανναβι, θα το δεχτουν προς στιγμη και την επομενη μερα θα συνεχισουν τα ιδια..

φυσικα δεν ειμαστε ολοι οι Ελληνες ετσι αλλα η πλειοψηφια ετσι σκεφτεται..εχω αδικο μηπως? αλλα πρεπει να αλλαξουν πρωτα..η παιδεια πρωτα απ'ολα

Link to comment
Share on other sites

η φυση ομως βγαζει φουντα και τη φουντα την περνεις οπως ειναι και την καπνιζεις δεν την περνας απο εργοστασιο την κοβεις και την καταναλωνεις οπως το βασιλικο οπου εννιωτε εχουμε στα σπιτια μας μια γλαστουλα κοβεις ενα φυλαρακι και νοστημιζει το φαγητο σου.

 

Katse re file, ki epeidh th vgazei h fush afto shmainei oti einai kai akindunh?

 

Toses erevnes uparxoun oti katastrefei egefalika kuttara.

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να καταλάβουμε αυτό που είπε και ο pebe:

Να πάψουμε να λειτουργούμε σαν πρόβατα και να αφήνουμε άλλους

να σκέφτονται για μας. Βαφτίσανε κάποιοι συγκεκριμένες ουσίες ως ναρκωτικά, σου πιπιλίζουν και το μυαλό από τη μέρα που γεννήθηκες πως τα ναρκωτικά σκοτώνουν και τέλος. Αποκτήσανε όλοι άποψη για τα πάντα χωρίς να γνωρίζουν απολύτως τίποτα. Φυσικά και το χασίς δεν είναι το πιο αθώο πράγμα στον κόσμο.Διαφωνώ και με τη λογική του "φυτρώνει στην φύση, αθώο χορταράκι είναι,έλα μωρέ τώρα,κάτσε να λιώσουμε".

Παρενέργειες μέχρι και το νερό έχει αν πιεις πολύ, αθώο τίποτα δεν είναι.

 

Απλά προσωπικά, με εκνευρίζει περισσότερο να πετάγεται ένας άσχετος και να καταστροφολογεί και να υπερβάλλει κατά του χασίς από έναν καμμένο που γουστάρει να καπνίζει χασίς όλη μέρα και δεν ενοχλεί κανέναν στο φινάλε.

 

Συμφωνώ και με αυτούς που λένε πως οι Έλληνες ειδικά είμαστε πολύ πίσω σε πολλά θέματα και φυσικά δεν έχουμε την παιδεία που έχουν οι Ολλανδοί π.χ.

Σίγουρα έτσι είναι και φυσικά η λύση είναι στην παιδεία,να ξυπνήσει ο κόσμος από τη μικρή του ηλικία και φυσικά όχι μόνο για το θέμα των ναρκωτικών.

 

Εγώ πιστεύω πως για το χασίς και μόνο, η αποποινικοποίηση δεν θα δημιουργούσε προβλήματα. Αν ο άλλος είναι βλάκας και μαστουρώσει και πάει και στουκάρει με το αυτοκίνητο, μπορεί να το κάνει άνετα και τώρα με το αλκοόλ. Και φυσικά μην ξεχνάμε το ότι αν ο άλλος θέλει να κάνει χρήση χασίς είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο, δεν θα τον δυσκολέψει και πολύ το γεγονός ότι είναι παράνομο.

Πέρα από αυτά όμως, πιο σημαντικό εγώ θεωρώ το να ενημερωνόμαστε για κάτι πριν αρχίσουμε να τρομάζουμε τον κόσμο και να παραληρούμε σχετικά "α αυτό σκοτώνει, α το άλλο οδηγεί εκεί".

Ο pebe ανέφερε πολλά καλά παραδείγματα. Δείτε το τι συμβαίνει γύρω σας και όχι το τι σας λένε ότι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαξτε και βρειτε να δειτε την εκμπομπη ραδιοαρβυλα που εγινε στις 15 του μηνος εκει εχει πολλες καλες απαντησεις στα ερωτηματα σας
Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαξτε και βρειτε να δειτε την εκμπομπη ραδιοαρβυλα που εγινε στις 15 του μηνος εκει εχει πολλες καλες απαντησεις στα ερωτηματα σας

Ναι, μία ιδιαίτερα αντικειμενική εκπομπή, αν λάβεις υπόψη ότι ο μόνος ειδικός επί του θέματος που κλήθηκε ήταν ο Κλεάνθης Γρίβας, οποίος είναι δηλωμένα υπέρ της αποποινικοποίησης των λεγόμενων "μαλακών" ναρκωτικών. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εδω τρωως και αναπνεεις οτι σαβουρα σου δωσουνε και πινεις κιλα αλκοολ το χρονο που σου καταστεφουν καθε ζωτικο οργανο που εχεις ο καρκινος εχει αρχισει και θεριζει παιδια απο τα 20 τους,Εξακολουθεις να ψηφιζεις τους ιδιους που τοσα χρονια σου ταζουν καλητερη ζωη και μολις βγουνε σε αφηνουν να ψωμολυσσας και τους βριζεις ολη μερα αλλα οτι και να σου κανουν το ξεχνας και μετα απο 4 χρονια τους ξαναψυφιζεις και δεν κανεις χρηση κανναβης πες μου λοιπον ποια ειναι η αιτια οπου εσυ εχεις χειροτερη μνημη απο εναν χρηστη κανναβης η πες μου γιατι μια χωρα σαν την ολλανδια οπου ειναι νομιμη η χρηση και αρα ολοι αυτη κατε'σε δεν θυμουνται το ονομα τους σε πουλανε και σε αγοραζουν σαν κρατος οποτε θελουν και εχουν τριπλασιους μισθους και πληρωνουν την τομματα 2 φορες λιγοτερο απο εμας κατι δεν κολλαει εδω ε? μια παρακλιση απλη βαλτε το μυαλο σας να δουλευει με τα δεδομενα του 2008 και οχι του 1930 σκεφτειτε τα πραγματα ποιο καθαρα σας μαθανε να λετε οχι στα ναρκωτικα και λετε οχι σε οτι βαφτηζουν ετσι δηλαδη αν πουνε και το ψωμι ναρκωτικο θα πεθανεται στην πεινα? δεν ειναι θεμα τη ονομαζουμε εμεις ναρκωτικο ειναι θεμα τη μας σκωτονει και τη οχι.Και αν καταφερει κανεις απο εσας να δει λιγο περα απο οτι του πλασαρουν και ακολουθει σαν προβατο ας αναρωτηθει τη με σκοτωνει κατι που περνω απο τη φυση και το χρισιμοποιω που θα μπορουσα να το εχω και στον κηπο μου η σε μια γλαστρα στο διαμερισμα μου η το οτιδιποτε ψωνιζω για να φαω οπως το ορυκτελαιο αυτοκινητου απο την ουκρανια οπου το πληρωνω 40 ευρο τα 5 λιτρα για αγνο ελληνικο λαδι? η μηπως το αγνο ποτιρακι αλκοολ που θα πιω το βραδυ για να χαλαρωσω μετα τη δουλεια ειναι τοσο αθωο που και αθωο τελειως να ειναι τη χημικη του επεξεργασια την εχει γιατι ακομα και εσεις καταλαβενεται οτι οτιδιποτε δεν βγαινει απο τη φυση οπως ειναι δεχεται χυμικη επεξεργασια πχ η φυση δεν βγαζει κρασι αλλα σταφυλλια και το κανουμε κρασι η φυση ομως βγαζει φουντα και τη φουντα την περνεις οπως ειναι και την καπνιζεις δεν την περνας απο εργοστασιο την κοβεις και την καταναλωνεις οπως το βασιλικο οπου εννιωτε εχουμε στα σπιτια μας μια γλαστουλα κοβεις ενα φυλαρακι και νοστημιζει το φαγητο σου.Υ.γ Συγγνωμη για την πολυλογια μου απλα για να ξυπνησει πολλες φορες το μυαλλο του ελληνα θελει τα απλα να του τα κανεις απλουστερα το μονο που σας ζηταω ειναι να ερθετε στην ελλαδα του 2008 και να φυγεται απο την ελλαδα του μεσοπολεμου ειναι για το καλο ολων μας

 

OK να σκεφτούμε με όρους του 2008, και να πούμε ότι εφόσον όλα είναι σκ@τά, να τα κάνουμε περισσότερο σκ@τά, να «στρώσουμε». Τι λογική είναι αυτή; Και δεν κατάλαβα, ότι βγάζει η φύση είναι και αθώο, αυτό λες; Άντε στο δάσος, κόψε ότι μανιτάρι βρεις και φάτο.

 

Όσες μεταφορές και να χρησιμοποιήσεις, αυτά που είπα περί χασίς είναι συγκεκριμένα και ισχύουν. Από κει και πέρα όποιος θέλει να τα αγνοήσει μαγκιά του. Free will, free will.

Link to comment
Share on other sites

OK να σκεφτούμε με όρους του 2008, και να πούμε ότι εφόσον όλα είναι σκ@τά, να τα κάνουμε περισσότερο σκ@τά, να «στρώσουμε». Τι λογική είναι αυτή; Και δεν κατάλαβα, ότι βγάζει η φύση είναι και αθώο, αυτό λες; Άντε στο δάσος, κόψε ότι μανιτάρι βρεις και φάτο.

 

Όσες μεταφορές και να χρησιμοποιήσεις, αυτά που είπα περί χασίς είναι συγκεκριμένα και ισχύουν. Από κει και πέρα όποιος θέλει να τα αγνοήσει μαγκιά του. Free will, free will.

παραλιγο να ειναι ευστοχο το παραδειγμα σου μονο που το χασις δεν εχει και δηλητηριωδεις ποικιλιες το θεμα ειναι οτι οπως δεν σε πειραζει καποιος που πινει μια μπυρα σε ενα τραπεζι καφενειου στο πεζοδρομιο γιατι απο τοτε που γεννηθηκες το βλεπεις σαν ενα απλο προιον το ιδιο θα ενιωθες εαν ηταν και το χασις νομιμο συν οτι τα παντα σε υπερβολικη δοση κανουν κακο ακομα και ο υπνος αρα το προβλημα μας ειναι οτι αν γινει νομιμο ολοι σε αυτη τη χωρα θα πινουμε υπερβολικες ποσοτητες καθε μερα ? τοτε και με το αλκοολ θα επρεπε ολοι να εχουν παθει κυρωση του υπατος

Link to comment
Share on other sites

τοτε και με το αλκοολ θα επρεπε ολοι να εχουν παθει κυρωση του υπατος

Θέλεις να πεις ότι οι χρόνια αλοολικοί δεν παθαίνουν κίρρωση του ήπατος?

Οι μανιώδεις καπνιστές δεν πεθαίνουν από καρκίνο τον πνευμόνων???

 

Μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα της σύγχρονης Ιατρικής και δεν το πληροφορήθηκα????... :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Katse re file, ki epeidh th vgazei h fush afto shmainei oti einai kai akindunh?

 

Toses erevnes uparxoun oti katastrefei egefalika kuttara.

εαν θες ενα τελαρο φουντα μονο για να πιεις τον καφε σου ισως αλλα οσο για τις ερευνες που λες οτι εχουν γινει δεν μας δινεις και κανενα στοιχειο που τις βρηκες και ποιος της εγραψε ουτε πιστευω οτι μπηκες στον κοπο να δεις αλλες τοσες ερευνες οπου λενε οτι δεν κανει κακο απλα ετσι ειδες ετσι λες. Εγω θελω να σε ρωτησω κατι εχεις πχ παιξει ποτε ενα παιχνιδι τζογου ετσι για πλακα ? ας πουμε πως ναι, οταν το εκανες δεν ειχες ηδη ακουσει ολο τον κοσμο να λει μακρια απο τον τζογο γιατι ειναι εθιστικος καταστρεφει κοσμο κλπ? και σιγουρα ειχες ακουσει 1-2 ιστοριες ανθροπων που καταστραφηκαν απο αυτο μεχρι και θεραπευτικες κοινωτητες υπαρχουν γι αυτο το λογο, αλλα παρ' ολα αυτα επαιξες και μπορει και παραπανω απο μια φορα βαλε και κανα 21 την προτωχρονια για το καλο κλπ και μετα γυρναγες στην καθημερινη ζωη σου χωρις να κολας στον τζογο καθε μερα, πες μου λοιπον ενιωσες εσυ να καταστρεφεσαι η να εθιζεσαι στον τζογο επιδει το λεει μια ερευνα η επιδει καποιοι το εκαναν σπορ καθημερινο ? δεν νωμιζω περασες απλα καλα ενα βραδυ και γυρισες στην ζωη σου ετσι ειναι και η φουντα εαν θες περνας καλα μια φορα και γυριζεις στη ζωη σου η εαν θες καπνιζεις 10 δεντρα την ημερα και δεν ξερεις που βρισκεσαι αυτο λεγεται επιλογη και καθε επιλογη στη ζωη εχει και κοστος οπως εσυ δεν τραβας χειροφρενο στα 160 καποιος το κανει αλλος το καταφερνει και αλλος τον ξεκολλανε απο τις κολλωνες στο θεμα των επιλογων δεν παιζει θεμα ποινικοποιησης η οχι ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη ομως, καποιος σκοτωνει μια φορα ενω καποιος αλλος κατα συρροη..

 

δεν ειναι λογικο επιχειρημα το "μια φορα στο τοσο δεν κανει κακο"

 

 

 

Πόσο επικίνδυνο είναι το χασίς;

 

Η ινδική κάνναβις (χασίς) προκαλεί πολύ σοβαρή ψυχολογική εξάρτηση. Επηρεάζει τη άμεση μνήμη, την ικανότητα για μάθηση, είναι επικίνδυνη όταν οδηγεί κάποιος υπό την επήρειά της. Μετά από μακροχρόνια χρήση μπορεί να προκαλέσει σοβαρές βλάβες όπως έντονο άγχος, φοβίες, σύγχυση και παραισθήσεις.Οι νέοι που πειραματίζονται με τη χρήση ουσιών, ακολουθούν μια κλιμακωτή πορεία. Έρευνες έχουν δείξει ότι σχεδόν κανένας δεν έγινε χρήστης ηρωίνης χωρίς να είχε κάνει πριν χρήση χασίς. Σχεδόν κανένας δεν κάπνισε χασίς χωρίς να έχει προηγηθεί χρήση κάποιου νόμιμου ναρκωτικού (χάπια, αλκοόλ, τσιγάρο - είναι ουσίες που μπορεί ο νέος να βρει εύκολα, πολλές φορές και σπίτι του).Το πιο σημαντικό είναι η εξάρτηση από τις ουσίες που μπορεί να είναι ένα σημάδι ψυχικής διαταραχής. Είναι λάθος η στάση μας στο πρόβλημα των ναρκωτικών να καθορίζεται από το βαθμό επικινδυνότητας της ουσίας. Η αλήθεια είναι ότι τη λύση στα προβλήματα δεν τη δίνουν οι ουσίες αλλά η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και τους ανθρώπους.

(συνεχεια)

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=148

 

 

επισης

Η κάνναβη είναι γενικός όρος που αναφέρεται στο χασίς και τη μαριχουάνα. Το χασίς γίνεται από τη ρητίνη του ανθού του φυτού της κάνναβης, ενώ η μαριχουάνα είναι ένα μείγμα από κονιορτοποιημένα φύλλα, άνθη και μίσχους του φυτού.

 

Η κάνναβη περιέχει τετραϋδροκανναβινόλη (ΤΗC). Η ουσία αυτή επηρεάζει τις ψυχικές μας λειτουργίες (είναι ψυχοδραστική), δηλαδή επιδρά στις σκέψεις μας και στα συναισθήματά μας. Το αν η εμπειρία αυτή θα είναι ευχάριστη ή δυσάρεστη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (βλέπε πιθανές επιπτώσεις).

 

Η ΤΗC απορροφάται από το βλεννογόνο των πνευμόνων, αν την καπνίσουμε, ή από το βλεννογόνο του εντέρου, αν την φάμε ή την πιούμε. Μέσω της κυκλοφορίας του αίματος φτάνει σε όλα τα όργανα του σώματος, ενώ ίχνη της ανιχνεύονται στα ούρα ακόμη και εβδομάδες μετά τη χρήση.

 

Όταν η ΤΗC φτάσει στον εγκέφαλο, επιδρά στις περιοχές εκείνες που ρυθμίζουν την απομνημόνευση νέων πληροφοριών και την αυτόματη εκτέλεση συγκεκριμένων κινήσεων. Αυτό εξηγεί γιατί όσοι είναι υπό την επήρεια της κάνναβης δεν μπορούν γενικά να θυμηθούν καινούρια πράγματα, έχουν εσφαλμένη αντίληψη του χρόνου και δύσκολα ελέγχουν τις κινήσεις τους. Η επίδραση στη μνήμη τους εξακολουθεί να υφίσταται για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Πιθανές επιπτώσεις

 

Το πώς θα νιώσει κανείς μετά από χρήση κάνναβης διαφέρει από άτομο σε άτομο. Η επίδραση εξαρτάται από την ποσότητα που καταναλώνεται, από τις εμπειρίες του ατόμου, από τις εξωτερικές συνθήκες και, σε πολύ μεγάλο βαθμό, από το πώς περιμένει ο ίδιος ότι θα νιώσει. Μπορεί, δηλαδή, ή να μην αισθανθεί τίποτε το ιδιαίτερο τις πρώτες φορές ή να του έρθει τάση για εμετό ή πανικός με την πρώτη φορά.

 

Η κάνναβη λειτουργεί ψυχοδραστικά. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζει τα συναισθήματα, τις σκέψεις, την αντίληψη και την εκτίμηση του όποιου κινδύνου. Συνήθως ο χρήστης αισθάνεται κεφάτος και χαλαρός μετά τη χρήση, γελά περισσότερο και ακούει τη μουσική πιο έντονα. Αντιλαμβάνεται το χρόνο και το χώρο γύρω του διαφορετικά. Αυτό αρέσει σε κάποιους, ενώ άλλοι γίνονται αδίστακτοι και άλλοι βιώνουν πανικό ή ψευδαισθήσεις. Όταν κάποιος βρίσκεται υπό την επήρεια της κάνναβης δεν μπορεί να συγκεντρωθεί στις εξωτερικές περιστάσεις ούτε να θυμηθεί νέες πληροφορίες. Αυτό διαρκεί γενικά μία με δύο ώρες και φεύγει σιγά-σιγά. Στη συνέχεια, το άτομο αισθάνεται υπνηλία και αδυναμία.

 

Η κάνναβη κάνει τα μάτια να κοκκινίζουν, ανεβάζει τους καρδιακούς παλμούς και προκαλεί ξηροστομία. Τα πόδια και τα χέρια βαραίνουν και ο συντονισμός των κινήσεων δυσκολεύει. Η κατάσταση αυτή γίνεται πολύ πιο έντονη με την ταυτόχρονη κατανάλωση αλκοόλ. Πολύ συχνά εμφανίζεται και ένα έντονο αίσθημα πείνας (κυρίως για γλυκά).

 

Πρόσφατα αποδείχτηκε ότι η κάνναβη έχει αρνητικές επιπτώσεις στη νοημοσύνη. Ειδικά εκείνοι που δεν έχουν και τις καλύτερες νοητικές επιδόσεις και κάνουν τακτικά χρήση κάνναβης αντιμετωπίζουν σημαντικές δυσκολίες με τις γνωστικές τους λειτουργίες (π.χ. ικανότητα απομνημόνευσης ή αντίδρασης), οι οποίες μπορεί να εξακολουθήσουν έως και ένα μήνα μετά τη διακοπή της χρήσης.

 

Κίνδυνοι που πρέπει να γνωρίζουμε

 

Αφού τα αποτελέσματα της χρήσης μπορεί να διαφέρουν τόσο πολύ, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος μιας πολύ κακής εμπειρίας μετά τη χρήση. Ειδικά όσοι αισθάνονται θλίψη και άγχος και όσοι έχουν ψυχικά προβλήματα δεν πρέπει να κάνουν χρήση κάνναβης. Η κάνναβη επιδεινώνει τα συναισθήματα αυτά και η εμπειρία μπορεί τελικά να είναι εξαιρετικά δυσάρεστη.

 

Η χρήση κάνναβης μπορεί να οδηγήσει σε ψυχολογική εξάρτηση. Μπορεί, δηλαδή, το άτομο να αισθάνεται ότι πρέπει να πάρει κάνναβη για να μπορέσει να ηρεμήσει, να διασκεδάσει, να νιώσει χαρούμενο, να ζήσει έντονες συγκινήσεις, να αισθανθεί άνετα.

 

Μεγάλες δόσεις μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος (ζάλη ή και λιποθυμία).

 

Ο άνθρωπος υπό την επήρεια της κάνναβης είναι πιο επιρρεπής σε ατυχήματα, γιατί παύει να αντιλαμβάνεται και να εκτιμά σωστά τον κίνδυνο.

 

Η ΤΗC επηρεάζει την προσοχή, τη μνήμη και τη συγκέντρωση. Η καθημερινή χρήση μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στις σχολικές επιδόσεις, να περιορίσει τις δραστηριότητες του χρήστη και να τον κάνει να χάσει το ενδιαφέρον του για πράγματα που του άρεσαν στο παρελθόν.

 

Η κάνναβη κάνει τον χρήστη να επικεντρώνεται περισσότερο στις εσωτερικές διεργασίες, δηλαδή στις προσωπικές του σκέψεις και στα προσωπικά του συναισθήματα. Ορισμένοι αποκόβονται εντελώς από τους άλλους όταν κάνουν χρήση κάνναβης. Υπό αυτή την έννοια, παίρνοντας κάνναβη δεν μπορεί να είσαι η «ψυχή της παρέας» ούτε να έχεις ικανοποιητικές επαφές με τους άλλους.

 

Καπνίζοντας κάνναβη, αυξάνεται ο κίνδυνος για αναπνευστικά προβλήματα (βρογχίτιδα, λοιμώξεις της τραχείας και των πνευμόνων).

 

Όπως συμβαίνει και με το τσιγάρο, η φυσική κατάσταση και οι επιδόσεις στον αθλητισμό χειροτερεύουν.

 

Επειδή ο χρήστης εισπνέει πιο βαθιά τον καπνό και τον κρατά περισσότερο στους πνεύμονές του, ένα τσιγαριλίκι κάνει τη ζημιά που κάνουν τρία με πέντε τσιγάρα (αν μιλήσουμε για το μονοξείδιο του άνθρακα και την πίσσα).

 

Αν κάποιος φάει ή πιει κάνναβη, η επίδραση είναι ισχυρότερη αλλά επέρχεται αργότερα (σε μία ώρα περίπου). Η λήψη από το στόμα προκαλεί συχνότερα ψευδαισθήσεις.

 

Η χρήση χασίς ή μαριχουάνας είναι παράνομη στις πιο πολλές χώρες και κοινωνικά μη αποδεκτή. Αν κάποιος συλληφθεί να κάνει χρήση κάνναβης μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα.

 

Σήμερα τα προϊόντα της κάνναβης είναι πιο δραστικά (δηλαδή περιέχουν πολύ περισσότερη THC) από ό,τι πριν από μερικά χρόνια. Αυτό συνεπάγεται και περισσότερα προβλήματα και μεγαλύτερους κινδύνους. Πολλοί νέοι άνθρωποι εισάγονται σε ψυχιατρικές κλινικές λόγω του προβλήματος που έχουν με την κάνναβη. Ιδιαίτερα θα πρέπει να προσέξουν όσοι κάνουν χρήση κάνναβης για να τους περάσει η νευρικότητα και η ένταση που αισθάνονται.(συνεχεια)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι οι χρόνια αλοολικοί δεν παθαίνουν κίρρωση του ήπατος?

Οι μανιώδεις καπνιστές δεν πεθαίνουν από καρκίνο τον πνευμόνων???

 

Μήπως έχουν αλλάξει τα δεδομένα της σύγχρονης Ιατρικής και δεν το πληροφορήθηκα????... :X

δεν διαβασες καλα τι ειπα φιλε μου ολοι παθενουν κατι και οι χρονιοι καπνιστες και οι αλκοολικοι αλλα κατ εσενα μονο οι καπνιστες παθαινουν καρκινο και μονο οι αλκοολικοι κιρρωση? αν ναι τοτε ζεις σε ενα ωραιο παραμυθι αλλα λυπαμαι που στο λεω δεν υπαρχει αη βασιλης

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβασες καλα τι ειπα φιλε μου ολοι παθενουν κατι και οι χρονιοι καπνιστες και οι αλκοολικοι αλλα κατ εσενα μονο οι καπνιστες παθαινουν καρκινο και μονο οι αλκοολικοι κιρρωση? αν ναι τοτε ζεις σε ενα ωραιο παραμυθι αλλα λυπαμαι που στο λεω δεν υπαρχει αη βασιλης

Μάλλον το ίδιο λέμε φίλε μου. Ναι, δεν παθαίνουν μόνο οι αλκοολικοί κίρρωση του ήπατος, όπως επίσης δεν πεθαίνουν από καρκίνο μόνο οι μανιακοί καπνιστές. Αυτό δε σημαίνει ότι επειδή πεθαίνουμε από ένα σωρό αιτίες, θα κάνουμε τα σκ@τ@ απόσκ@τ@, επειδή σε ορισμένους αρέσει να "φτιάχνονται" χωρίς να κρύβονται. ;)

 

Και όσο για το άλλο που λες, για να ευθυμήσουμε λίγο, ο Άγιος Βασίλης υπάρχει, ο Santa Clauss δεν υπάρχει. :lol::lol::lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατα της αποποινικοποιησης για τον εξης λογο (που ειπες και μονος σου pebe)

..οτι εχουμε μλκια στο κεφαλι μας οι Ελληνες και δεν μπορεις να μας συγκρινεις με τους Ολλανδους και να λες 'εκει δουλευει το συστημα' γιατι δεν ειμαστε ιδιοι με τους Ολλανδους...εδω ενας πιτσιρικας θα παρει το αμαξι και θα κανει κοντρες, εκει θα το παρει για να μετακινηθει (μη σου πω θα παρει ΜΜΜ).Ειναι θεμα παιδειας την οποια δεν εχουμε...ειναι τοσο απλο να το καταλαβουμε...αν παρουσιασεις σε ολους τους Ελληνες το στοιχειο οτι το αλκοολ και το τσιγαρο ειναι χειροτερα απο την κανναβι, θα το δεχτουν προς στιγμη και την επομενη μερα θα συνεχισουν τα ιδια..

φυσικα δεν ειμαστε ολοι οι Ελληνες ετσι αλλα η πλειοψηφια ετσι σκεφτεται..εχω αδικο μηπως? αλλα πρεπει να αλλαξουν πρωτα..η παιδεια πρωτα απ'ολα

μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου και συμφωνω στα περισσοτερα πραγματα οπως το οτι ειναι ετσι ο ελληνας και για την παιδεια που αναφερεις απλα θελω να τονισω οτι καποια στιγμη πρεπει να σταματησουμε να λεμε το πως ειμαστε και να ερχισουμε να γινομαστε αυτο που θελουμε να γινουμε πχ η παιδεια που συμφωνω οτι λειπει πρεπει να ξεκιναει απο το σπιτι μας και οχι να λεμε οτι το κρατος δεν διαπεδαγωγει τα παιδια μας στο σχολειο (μιλαω γενικα για την παιδεια και οχι συγκεκριμενα για την κανναβη) Δεν μπορω με τιποτα να δεχτω οτι ερχεται το κρατος και σου λεει αυτο το απαγορευω γιατι σου κανει κακο και εσυ εισαι χαζος για να το γνωριζεις αλλα θα σε προστατευσω εγω που ξερω δηλαδη αν οταν αυτος που εκατσε πριν απο χρονια και εφτιαξε αυτο τον νομο για εμενα πχ που τοτε δεν ειμουν καν σπερματοζωαριο δεν ηταν αυτος ο ανιδεος πολιτικος της μεταπολεμικης ελλαδας και ηταν ο esqobar ας πουμε τωρα μετα απο τοσα χρονια θα ηταν αλλα τα ναρκωτικα στο super market σημερα η οχι ? εμεις απλα ειμαστε οντως δυστηχως χαζος λαος ειπε κατι καποιος και το δεχτηκαμε και αναρωτιεμαι σε αυτη τη χωρα υπαρχει εστω ενα πραγμα που να εχει ο απλος πολιτης το δικαιωμα της επιλογης ? το μονο που ξερω ειναι οτι αν δεν εισαι μαζι τους εισαι εναντιων τους αρα περιθωριακος αρα αποβρασμα και πρεπει να πας φυλακη

 

Συμφωνώντας με τους προλαλήσαντες, καλό είναι να μην είσαι τόσο απαξιωτικός και προσβλητικός με τους υπόλοιπους. Επίσης, δεν είδα κανέναν να είναι τόσο γραφικός όσο λες.

 

 

 

Το χασίς καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα, δεν είναι τόσο αθώο όσο περιγράφεις. Το χασίς επηρεάζει την λειτουργία του εγκεφάλου και μπλοκάρει την διαύγεια του νου. Μπορεί να δημιουργήσει ψύχωση και παράλληλα είναι αποδεδειγμένο ότι αδυνατίζει την μνήμη. Το χασίς ανάλογα με τον χρήστη μπορεί να είναι εθιστικό.

 

Παρόλαυτά, θα συμφωνήσω σε ένα σημείο μαζί σου, λέγοντας ότι όχι, ένας άνθρωπος που κάνει χασίς δεν είναι πρεζάκιας. Ωστόσο, είναι αλήθεια ότι το χασίς άλλα και άλλα μαλακά ναρκωτικά ενδέχεται να οδηγήσουν και στα σκληρά όχι απαραίτητα επειδή θα το ζητήσει το σώμα του χρήστη, αλλά γιατί μπορεί πολύ εύκολα να υποτιμήσει τον κίνδυνο από τα σκληρά.

 

Ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι την λογική σου στο θέμα της νομιμότητας. Τι να γίνει, να τα επιτρέψουμε όλα; Να μπορεί ο καθένας να παίρνει ότι του κατέβει στο κεφάλι χωρίς κανένα, έστω και νομικό, εμπόδιο;

 

Οχι ολα αλλα οπως δεν μπορεις να επιτρεψεις σε καποιον να παρει ενα ουζι και να μπει σε ενα σχολειο πχ και να το παιξει σβατζενεγκερ ετσι δεν μπορεις να τα βγαλεις ολα στη φορα αλλα και απο την αλλη δεν μπορεις να κλεισεις εναν ανθρωπο στη φυλακη για αποπειρα δολοφονιας επειδη πηγε να αυτοκτονησει τα παντα να ελενχονται απο κρατικους φορεις οπως πχ και το αλκοολ για τους εθισμενους θα μπορουσε να υπηρχε καποιος οργανισμος οπου να τους βοηθαει να απεξαρτητοποιηθουν και να τους υποστηριζει και φαρμακευτικα και ψυχικα μεχρι να τα καταφερουν τοτε ακομα και αυτοι που μας θελουν ακμεωτατους για να συνεχιζουμε να δουλευουμε για να πλουτιζουν θα ειχαν πολυ παραπανω εργατικα χερια οπως δεν πετας ενα αμαξι επειδη ξεμεινε απο μπαταρια ποσο μαλλον δεν πετας μια ανθρωπινη ζωη οπου εχει μπλεξει σε κατι τραγικο οπως ειναι η ηρωινη. Απο την αλλη αν δεν θελει να σωθει ε δεν θα τον παρακαλεσουμε κι ολας αλλα και ουτε θα τον πεταξουμε σαν αποβρασμα τα παντα ειναι θεμα επιλογης

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις ερευνες που λες οτι εχουν γινει δεν μας δινεις και κανενα στοιχειο που τις βρηκες και ποιος της εγραψε ουτε πιστευω οτι μπηκες στον κοπο να δεις αλλες τοσες ερευνες οπου λενε οτι δεν κανει κακο απλα ετσι ειδες ετσι λες.

 

Να διευκρινίσουμε κάτι. Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε ερευνητής και δεν μπορώ να έχω την τελική απάντηση στο ερώτημα: "κάνει κακό η φούντα η όχι".

 

ΑΛΛΑ το ότι υπάρχουν έρευνες και στοιχεια ότι η κάνναβη προκαλεί κακό είναι αδιαμφισβήτητο.

 

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article757211.ece

 

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/6606931.stm

 

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και έρευνες που δείχνουν το αντίθετο. Αλλα μη μου λες ότι η Κάνναβη είναι φυσική σαν το βασιλικό και το δυόσμο γιατί αυτό δεν είναι επιχείρημα.

 

πες μου λοιπον ενιωσες εσυ να καταστρεφεσαι η να εθιζεσαι στον τζογο επιδει το λεει μια ερευνα η επιδει καποιοι το εκαναν σπορ καθημερινο ?

 

Χρειάζεται να κάνουμε έναν διαχωρισμό. Το αν κάνει προκαλεί ΒΛʼΒΗ με το αν προκαλεί ΕΘΙΣΜΌ είναι κάτι το τελείως διαφορετικό. Το αν η κάνναβη είναι εθιστική η όχι δε μου λέει τίποτα για το αν είναι βλαβερή η όχι.

 

Μπορεί να πίνω μια ζωή και να μην εθιστώ ποτε και να μπορώ να το κόψω οποτε θέλω. Αυτό αποδεικνύει ότι είναι ακίνδυνη; Μην τρελαθούμε.

 

Τέλος, όπως θα πρόσεξες δεν έχω πάρει θέση υπέρ η κατά της αποποινικοποίησης. Ο λόγος που δεν έχω πάρει θέση είναι γιατί δεν έχω αποφασίσει. Αλλα επιχειρήματα του στυλ "είναι φυσική, άρα δεν είναι κακή" και "στην Ολλανδία έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από μας" είναι για το καφενείο. Και άλλες χώρες ΔΕΝ έχουν αποποινικοποίηση τα "ελαφρά ναρκωτικά" και έχουν υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από την NL. Αυτό τι σημαίνει δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη ομως, καποιος σκοτωνει μια φορα ενω καποιος αλλος κατα συρροη..

 

δεν ειναι λογικο επιχειρημα το "μια φορα στο τοσο δεν κανει κακο"

 

 

 

Πόσο επικίνδυνο είναι το χασίς;

 

Η ινδική κάνναβις (χασίς) προκαλεί πολύ σοβαρή ψυχολογική εξάρτηση. Επηρεάζει τη άμεση μνήμη, την ικανότητα για μάθηση, είναι επικίνδυνη όταν οδηγεί κάποιος υπό την επήρειά της. Μετά από μακροχρόνια χρήση μπορεί να προκαλέσει σοβαρές βλάβες όπως έντονο άγχος, φοβίες, σύγχυση και παραισθήσεις.Οι νέοι που πειραματίζονται με τη χρήση ουσιών, ακολουθούν μια κλιμακωτή πορεία. Έρευνες έχουν δείξει ότι σχεδόν κανένας δεν έγινε χρήστης ηρωίνης χωρίς να είχε κάνει πριν χρήση χασίς. Σχεδόν κανένας δεν κάπνισε χασίς χωρίς να έχει προηγηθεί χρήση κάποιου νόμιμου ναρκωτικού (χάπια, αλκοόλ, τσιγάρο - είναι ουσίες που μπορεί ο νέος να βρει εύκολα, πολλές φορές και σπίτι του).Το πιο σημαντικό είναι η εξάρτηση από τις ουσίες που μπορεί να είναι ένα σημάδι ψυχικής διαταραχής. Είναι λάθος η στάση μας στο πρόβλημα των ναρκωτικών να καθορίζεται από το βαθμό επικινδυνότητας της ουσίας. Η αλήθεια είναι ότι τη λύση στα προβλήματα δεν τη δίνουν οι ουσίες αλλά η εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και τους ανθρώπους.

(συνεχεια)

 

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=148

 

 

επισης

Η κάνναβη είναι γενικός όρος που αναφέρεται στο χασίς και τη μαριχουάνα. Το χασίς γίνεται από τη ρητίνη του ανθού του φυτού της κάνναβης, ενώ η μαριχουάνα είναι ένα μείγμα από κονιορτοποιημένα φύλλα, άνθη και μίσχους του φυτού.

 

Η κάνναβη περιέχει τετραϋδροκανναβινόλη (ΤΗC). Η ουσία αυτή επηρεάζει τις ψυχικές μας λειτουργίες (είναι ψυχοδραστική), δηλαδή επιδρά στις σκέψεις μας και στα συναισθήματά μας. Το αν η εμπειρία αυτή θα είναι ευχάριστη ή δυσάρεστη εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (βλέπε πιθανές επιπτώσεις).

 

Η ΤΗC απορροφάται από το βλεννογόνο των πνευμόνων, αν την καπνίσουμε, ή από το βλεννογόνο του εντέρου, αν την φάμε ή την πιούμε. Μέσω της κυκλοφορίας του αίματος φτάνει σε όλα τα όργανα του σώματος, ενώ ίχνη της ανιχνεύονται στα ούρα ακόμη και εβδομάδες μετά τη χρήση.

 

Όταν η ΤΗC φτάσει στον εγκέφαλο, επιδρά στις περιοχές εκείνες που ρυθμίζουν την απομνημόνευση νέων πληροφοριών και την αυτόματη εκτέλεση συγκεκριμένων κινήσεων. Αυτό εξηγεί γιατί όσοι είναι υπό την επήρεια της κάνναβης δεν μπορούν γενικά να θυμηθούν καινούρια πράγματα, έχουν εσφαλμένη αντίληψη του χρόνου και δύσκολα ελέγχουν τις κινήσεις τους. Η επίδραση στη μνήμη τους εξακολουθεί να υφίσταται για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Πιθανές επιπτώσεις

 

Το πώς θα νιώσει κανείς μετά από χρήση κάνναβης διαφέρει από άτομο σε άτομο. Η επίδραση εξαρτάται από την ποσότητα που καταναλώνεται, από τις εμπειρίες του ατόμου, από τις εξωτερικές συνθήκες και, σε πολύ μεγάλο βαθμό, από το πώς περιμένει ο ίδιος ότι θα νιώσει. Μπορεί, δηλαδή, ή να μην αισθανθεί τίποτε το ιδιαίτερο τις πρώτες φορές ή να του έρθει τάση για εμετό ή πανικός με την πρώτη φορά.

 

Η κάνναβη λειτουργεί ψυχοδραστικά. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζει τα συναισθήματα, τις σκέψεις, την αντίληψη και την εκτίμηση του όποιου κινδύνου. Συνήθως ο χρήστης αισθάνεται κεφάτος και χαλαρός μετά τη χρήση, γελά περισσότερο και ακούει τη μουσική πιο έντονα. Αντιλαμβάνεται το χρόνο και το χώρο γύρω του διαφορετικά. Αυτό αρέσει σε κάποιους, ενώ άλλοι γίνονται αδίστακτοι και άλλοι βιώνουν πανικό ή ψευδαισθήσεις. Όταν κάποιος βρίσκεται υπό την επήρεια της κάνναβης δεν μπορεί να συγκεντρωθεί στις εξωτερικές περιστάσεις ούτε να θυμηθεί νέες πληροφορίες. Αυτό διαρκεί γενικά μία με δύο ώρες και φεύγει σιγά-σιγά. Στη συνέχεια, το άτομο αισθάνεται υπνηλία και αδυναμία.

 

Η κάνναβη κάνει τα μάτια να κοκκινίζουν, ανεβάζει τους καρδιακούς παλμούς και προκαλεί ξηροστομία. Τα πόδια και τα χέρια βαραίνουν και ο συντονισμός των κινήσεων δυσκολεύει. Η κατάσταση αυτή γίνεται πολύ πιο έντονη με την ταυτόχρονη κατανάλωση αλκοόλ. Πολύ συχνά εμφανίζεται και ένα έντονο αίσθημα πείνας (κυρίως για γλυκά).

 

Πρόσφατα αποδείχτηκε ότι η κάνναβη έχει αρνητικές επιπτώσεις στη νοημοσύνη. Ειδικά εκείνοι που δεν έχουν και τις καλύτερες νοητικές επιδόσεις και κάνουν τακτικά χρήση κάνναβης αντιμετωπίζουν σημαντικές δυσκολίες με τις γνωστικές τους λειτουργίες (π.χ. ικανότητα απομνημόνευσης ή αντίδρασης), οι οποίες μπορεί να εξακολουθήσουν έως και ένα μήνα μετά τη διακοπή της χρήσης.

 

Κίνδυνοι που πρέπει να γνωρίζουμε

 

Αφού τα αποτελέσματα της χρήσης μπορεί να διαφέρουν τόσο πολύ, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος μιας πολύ κακής εμπειρίας μετά τη χρήση. Ειδικά όσοι αισθάνονται θλίψη και άγχος και όσοι έχουν ψυχικά προβλήματα δεν πρέπει να κάνουν χρήση κάνναβης. Η κάνναβη επιδεινώνει τα συναισθήματα αυτά και η εμπειρία μπορεί τελικά να είναι εξαιρετικά δυσάρεστη.

 

Η χρήση κάνναβης μπορεί να οδηγήσει σε ψυχολογική εξάρτηση. Μπορεί, δηλαδή, το άτομο να αισθάνεται ότι πρέπει να πάρει κάνναβη για να μπορέσει να ηρεμήσει, να διασκεδάσει, να νιώσει χαρούμενο, να ζήσει έντονες συγκινήσεις, να αισθανθεί άνετα.

 

Μεγάλες δόσεις μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στην κυκλοφορία του αίματος (ζάλη ή και λιποθυμία).

 

Ο άνθρωπος υπό την επήρεια της κάνναβης είναι πιο επιρρεπής σε ατυχήματα, γιατί παύει να αντιλαμβάνεται και να εκτιμά σωστά τον κίνδυνο.

 

Η ΤΗC επηρεάζει την προσοχή, τη μνήμη και τη συγκέντρωση. Η καθημερινή χρήση μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στις σχολικές επιδόσεις, να περιορίσει τις δραστηριότητες του χρήστη και να τον κάνει να χάσει το ενδιαφέρον του για πράγματα που του άρεσαν στο παρελθόν.

 

Η κάνναβη κάνει τον χρήστη να επικεντρώνεται περισσότερο στις εσωτερικές διεργασίες, δηλαδή στις προσωπικές του σκέψεις και στα προσωπικά του συναισθήματα. Ορισμένοι αποκόβονται εντελώς από τους άλλους όταν κάνουν χρήση κάνναβης. Υπό αυτή την έννοια, παίρνοντας κάνναβη δεν μπορεί να είσαι η «ψυχή της παρέας» ούτε να έχεις ικανοποιητικές επαφές με τους άλλους.

 

Καπνίζοντας κάνναβη, αυξάνεται ο κίνδυνος για αναπνευστικά προβλήματα (βρογχίτιδα, λοιμώξεις της τραχείας και των πνευμόνων).

 

Όπως συμβαίνει και με το τσιγάρο, η φυσική κατάσταση και οι επιδόσεις στον αθλητισμό χειροτερεύουν.

 

Επειδή ο χρήστης εισπνέει πιο βαθιά τον καπνό και τον κρατά περισσότερο στους πνεύμονές του, ένα τσιγαριλίκι κάνει τη ζημιά που κάνουν τρία με πέντε τσιγάρα (αν μιλήσουμε για το μονοξείδιο του άνθρακα και την πίσσα).

 

Αν κάποιος φάει ή πιει κάνναβη, η επίδραση είναι ισχυρότερη αλλά επέρχεται αργότερα (σε μία ώρα περίπου). Η λήψη από το στόμα προκαλεί συχνότερα ψευδαισθήσεις.

 

Η χρήση χασίς ή μαριχουάνας είναι παράνομη στις πιο πολλές χώρες και κοινωνικά μη αποδεκτή. Αν κάποιος συλληφθεί να κάνει χρήση κάνναβης μπορεί να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα.

 

Σήμερα τα προϊόντα της κάνναβης είναι πιο δραστικά (δηλαδή περιέχουν πολύ περισσότερη THC) από ό,τι πριν από μερικά χρόνια. Αυτό συνεπάγεται και περισσότερα προβλήματα και μεγαλύτερους κινδύνους. Πολλοί νέοι άνθρωποι εισάγονται σε ψυχιατρικές κλινικές λόγω του προβλήματος που έχουν με την κάνναβη. Ιδιαίτερα θα πρέπει να προσέξουν όσοι κάνουν χρήση κάνναβης για να τους περάσει η νευρικότητα και η ένταση που αισθάνονται.(συνεχεια)

 

Σε πολλα εχεις δικιο αλλα οχι σε ολα πχ το μεγιστο οριο ανιχνευσης στα ουρα ειναι 4 μερες και οχι εβδομαδες αν και εισαι καλα πληροφορημενος η κανναβη ειναι αποδεδειγμενο οτι σε καταληγει απο μονη της στο δαφνη αλλιως η ολλανδια θα ηταν οι μισοι ναπολεοντες και οι αλλοι μισοι πχ χιτλερ τα παντα ειναι θεμα επιλογης αναρωτησου και κατι ακομα για να δεις ποσο λαθος ειναι αυτα τα στοιχεια οσο και κατα η υπερ να εισαι σιγουρα ξερουμε ολοι ανθρωπους που κανουν συστηματικη χρηση κανναβης ξερεις εσυ κανεναν να πηγε στο τρελλαδικο? η επιδει ειπε καποιος οτι εγω εκανα αυτη την ερευνα και κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα βρηκε και το μυστικο της κανναβης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...