Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Εγώ πιστεύω ότι δέχετε παιδιά στην ουσία το 855 είναι ένα 815 με τη προσθήκη ενός ακόμη ακουστικού. Το 815 δέχετε 2 κινητά πάνω του. Ας το τσεκάρει κάποιος από αυτούς που το έχει και ας μας πει σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ πιστεύω ότι δέχετε παιδιά στην ουσία το 855 είναι ένα 815 με τη προσθήκη ενός ακόμη ακουστικού. Το 815 δέχετε 2 κινητά πάνω του. Ας το τσεκάρει κάποιος από αυτούς που το έχει και ας μας πει σίγουρα.

 

Για το 665 ρωτάει το παιδί. Αυτο σίγουρα δεν είναι multipoint.

To 855 νομιζω οτι είναι Multipoint

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα b/t. Είχα ένα itech (1st gen) το όποιο χάλασε 2 φορές και ο παράνομος Γερμ@ν0ς δίνει μόνο 1 χρόνο για το παλιό itech. Δεν έχω όρεξη να πάω να τσακωθώ γι αυτό θα πάω να πάρω ένα άλλο...

 

Θέλω να είναι ενιαίο και όχι ακουστικό-μικρόφωνο.

Σημαντικότερο το να χει σίγουρη εφαρμογή στο αυτί.

Έπειτα να έχει όσο το δυνατόν καλη ποιότητα ήχου κ να ακούγομαι

και τέλος αν είναι δυνατόν να δέχεται 2 σύσκευες καλό είναι.

 

Το budget είναι μέχρι 50κάτι ευρά.... Τι προτείνετε?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

2 εβδομάδες σχεδόν με το παραπάνω bt, επανέρχομαι να σας πω τις εντυπώσεις μου όπως άλλωστε υποσχέθηκα :rolleyes:

 

Για να μην αραδιάζω μεγάλα κείμενα και κουράσω, θα σας πω ότι το Planktronics 665 είναι άριστο ποιοτικά και ακουστικά. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στην λήψη από την δική μου μεριά όπως επίσης όσες φορές και αν ρώτησα αν με ακούν καλά, έλαβα θετική απάντηση. Ποιοτικά είναι άριστο και θα έλεγα ότι είναι η ημέρα με την νύχτα με το wep200 που είχα πριν. Η θήκη που φορτίζει στο αυτοκίνητο ή στο γραφείο με usb ή στο σπίτι με μετ/στη 220 V είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Η θήκη αυτή όταν είναι μέσα το ακουστικό δονείται αλλά εγώ προσωπικά δεν το έχω βρει χρήσιμο. Άλλοι ίσως να το βρουν χρήσιμο, πχ. εργασία σε περιβάλλον με πολύ θόρυβο. Η μπαταρία δεν ξέρω πόσο κρατάει γιατί έχω το usb στο γραφείο κάθε μέρα και το βάζω για φόρτιση όση ώρα είμαι εκεί. Δεν το κάνω αυτό γιατί φοβάμαι μην αδειάσει αλλά γιατί όταν είναι μέσα στην θήκη του και δέχεσαι κλήση, δεν χρειάζεται να πατήσει το κουμπί που έχει, απλά το βγάζεις από την θήκη και αμέσως απαντάς.... είναι σαν να πατά το yes, και με βολεύει αυτό :O

 

Το χρησιμοποιώ με το HTC Kaiser, και δεν έχω κανένα πρόβλημα συμβατότητας. Για την ακρίβεια με το wep200 είχα καναδύο απότομα disconnects, με το Planktronics 665 δεν μου έχει τύχει και μάλιστα συχνά επειδή φεύγω πάνω από δέκα μέτρα από το τηλέφωνο με το Planktronics 665, πάντα συνδέεται αυτόματα μετά χωρίς να κάνω τπτ. Με το samsung έπρεπε να πατήσω το κουμπί του για να κάνει connect.

 

Το αρνητικό του είναι η εργονομία του :X το σιλικονούχο αυτάκι που έχει (3 μεγέθη) μπορεί να κινηθεί πάνω, κάτω και στην μέση. Όταν είναι στην μέση τότε μπορείς να το βγάλεις και να βάλεις κάποιο άλλο στην θέση του, πχ. το μικρότερο ή το μεγαλύτερο μέγεθος. Στην πάνω και στην κάτω θέση το βάζεις αναλόγως από ποιο αυτί σε βολεύει να μιλάς, το αριστερό ή το δεξί. Αυτό λοιπόν το πάνω κάτω μετά από μια ημέρα εμένα χαλάρωσε, με αποτέλεσμα να κινήται σαν τρελό και να πέφτει από το αυτί μου. Το έλυσα βάζοντας ένα μικροσκοπικό λαστιχάκι στο σημείο που ενώνεται η σιλικόνη με το ακουστικό, ΑΛΛΑ με 90+ ευρώ αυτό δεν θα έπρεπε σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να συμβαίνει. Άλλωστε είναι το μόνο μελανό του σημείο και χαλάει την άριστη κατά τα άλλα εικόνα του.

 

Αυτά τα ολίγα... ελπίζω να βοήθησα... τυχών απορίες δεκτές ;)

 

Εχω κι εγω το ιδιο ακουστικο και συμφωνω μα τα παραπανω.

Μονο που δεν εχω προσεξει καποια χαλαροτητα στο σιλικονουχο.Βεβαια εχω παρει και μια τριπλετα ανταλακτικα να υπαρχουν.

Το δουλευω με το HTC crouse και αυτο που εχω προσεξει ειναι οτι οταν απανταω με το κουμπι του ακουστικου δεν εχει αμεση απαντηση αλλα μετα απο 2 με 3 δευτερα.

Επισεις σχεδον καθε μερα απενεργοποιηται το bt απο το τηλεφωνο και χανεται η συνδεση μεταξυ τους.

Δεν ξερω για αυτο αν φταιει το κινητο η το ακουστικο.

Κατα τα αλλα το ακουστικο ειναι super μετα απο ενα μηνα λειτουργιας.

Το μελλον θα δειξει...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα b/t. Είχα ένα itech (1st gen) το όποιο χάλασε 2 φορές και ο παράνομος Γερμ@ν0ς δίνει μόνο 1 χρόνο για το παλιό itech. Δεν έχω όρεξη να πάω να τσακωθώ γι αυτό θα πάω να πάρω ένα άλλο...

 

Θέλω να είναι ενιαίο και όχι ακουστικό-μικρόφωνο.

Σημαντικότερο το να χει σίγουρη εφαρμογή στο αυτί.

Έπειτα να έχει όσο το δυνατόν καλη ποιότητα ήχου κ να ακούγομαι

και τέλος αν είναι δυνατόν να δέχεται 2 σύσκευες καλό είναι.

 

Το budget είναι μέχρι 50κάτι ευρά.... Τι προτείνετε?

plantronics 650 στα 49 ευρώ από Γερμανό

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα εφαρμογής πως τα πάει?

 

Θέλω να το νιώθω "σίγουρο" στο αυτί (να μη νομίζω ότι θα πέσει αν κουνήσω το κεφάλι μου) και να μη με ενοχλεί, γιατί στα ταξίδια (2-3 ώρες) το έχω συνεχώς στο αυτί...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα εφαρμογής πως τα πάει?

 

Θέλω να το νιώθω "σίγουρο" στο αυτί (να μη νομίζω ότι θα πέσει αν κουνήσω το κεφάλι μου) και να μη με ενοχλεί, γιατί στα ταξίδια (2-3 ώρες) το έχω συνεχώς στο αυτί...

 

To plantronics έχει την καλύτερη εφαρμογή απ΄τα ακουστικά που έχω δοκιμάσει,και δεν είναι λίγα.

Είχα πάει τις προάλλες γήπεδο και επειδή περίμενα κάποιο τηλ δεν το έβγαλα απ'το αυτί μου..

Ακόμα και όταν πανηγύριζα έντονα τα γκόλ της ομάδας μου το ακουστικό δεν κουνήθηκε:D

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

χμμ.... nice feedback... :)

Ελπίζω να κάτσει το ίδιο καλα και στο δικό μου αυτί :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλημερα! εχω νευριασει στεναχωρηθει πολυ που δεν μπορω να ακουσω μουσικη μεσω του bluetooth.εχω κινητο se ενω ενας φιλος μου που εχει νοκια και ιδιο ακουστικο ακουει κανονικα.

ξερετε μηπως καποιο προγραμμα με το οποιο θα μπορουσα να τα καταφερω?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επηδει ρωτησατε τια γο 855 και το multipoint αν συνδεεται με 2 συσκευες.

 

Αυτο που κανει (εκτως αν δεν κανω κατι σωστα) ειναι οτι συνδεεται με 2 συσκευες κανονικα ταυτοχρονα (δηλαδη ειναι συνδεδεμενα και στα 2 κινητα) αλλα στο ενα οταν παιρνω δεν λειτουργει λειτουργει στο αλλο, αν ομως ακουω μουσικη απο το αλλο και παρει στο αλλο λειτουργει κανονικα.

 

Οποτε δεν ξερω αν εγω κανω λαθος μιας και η δυνατοτητα να ακους μουσικη και να παρεις απο το αλλο τηλεφωνο ειναι εφικτη αλλα κανονικα τι επρεπε να κανει ? Να παιρνει κανονικα τηλεφωνω και απο τα 2 και να μιλαει κανονικα οποιο και να χτυπηση οταν ειναι συνδεδεμενα ταυτοχρονα ?

Link to comment
Share on other sites

Επηδει ρωτησατε τια γο 855 και το multipoint αν συνδεεται με 2 συσκευες.

 

Αυτο που κανει (εκτως αν δεν κανω κατι σωστα) ειναι οτι συνδεεται με 2 συσκευες κανονικα ταυτοχρονα (δηλαδη ειναι συνδεδεμενα και στα 2 κινητα) αλλα στο ενα οταν παιρνω δεν λειτουργει λειτουργει στο αλλο, αν ομως ακουω μουσικη απο το αλλο και παρει στο αλλο λειτουργει κανονικα.

 

Οποτε δεν ξερω αν εγω κανω λαθος μιας και η δυνατοτητα να ακους μουσικη και να παρεις απο το αλλο τηλεφωνο ειναι εφικτη αλλα κανονικα τι επρεπε να κανει ? Να παιρνει κανονικα τηλεφωνω και απο τα 2 και να μιλαει κανονικα οποιο και να χτυπηση οταν ειναι συνδεδεμενα ταυτοχρονα ?

 

Το 855 φίλε μου δεν υποστηρίζει την τεχνολογία multipoint,δηλαδή δεν μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα με δύο κινητά και να πραγματοποιεί κλήσεις..αυτό το κάνει μόνο το 815:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 855 συνδέεται με δυο κινητά ταυτόχρονα; Υποθέτω ότι ο φίλος GreekMu το έχει δοκιμάσει αλλά ο φίλος dimitriossara λέει ότι δεν το κάνει.

Τι ισχύει τελικά; Ρωτάω γιατί θέλω να το αγοράσω και γι' αυτό το λόγο (LG Viewty και SE K750i).

Ευχαριστώ. :)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. μηπως κανεις σας ξερει αν μπορει να συγχρονιστει νοκια ν81 και σαμσουνγκ wep200? εχω κανει το σαμσουνγκ αξιοπιστη συσκευη στο νοκια αλλα το τελευταιο δεν μπορει να συνδεθει.μηπως τιθεται θεμα ασυμβατοτητας?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 855 συνδέεται με δυο κινητά ταυτόχρονα; Υποθέτω ότι ο φίλος GreekMu το έχει δοκιμάσει αλλά ο φίλος dimitriossara λέει ότι δεν το κάνει.

Τι ισχύει τελικά; Ρωτάω γιατί θέλω να το αγοράσω και γι' αυτό το λόγο (LG Viewty και SE K750i).

Ευχαριστώ. :)

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως υποστηρίζει και το 855 το οποίο είναι το 815 + ένα ακόμη ακουστικό... Καλό βέβαια θα είναι να μας το επιβεβαιώσει και κάποιος που το έχει το 855 για να είμαστε σίγουροι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρήγγειλα κι εγώ ένα 815 από τον δικό σου!

Άντε να έρθει να δούμε τι πουλιά πιάνει! :D

παρελήφθει!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε βοηθήσει αυτό εδώ

 

μπράβο κάτι τέτοιο έλεγα!!

πιστεύω όμως ότι θα το βρω κι εδώ πουθενά..

 

Κι όμως ρε φίλε!!

δε το βρίσκω πουθενά Ελλάδα!!

έχει κανείς καμιά ιδέα που θα μπορούσα να το βρω εδώ?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ρε φίλε!!

δε το βρίσκω πουθενά Ελλάδα!!

έχει κανείς καμιά ιδέα που θα μπορούσα να το βρω εδώ?

Γιατί δε το παραγγέλνεις από ebay?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 855 συνδέεται με δυο κινητά ταυτόχρονα; Υποθέτω ότι ο φίλος GreekMu το έχει δοκιμάσει αλλά ο φίλος dimitriossara λέει ότι δεν το κάνει.

Τι ισχύει τελικά; Ρωτάω γιατί θέλω να το αγοράσω και γι' αυτό το λόγο (LG Viewty και SE K750i).

Ευχαριστώ. :)

 

Δεν ασχοληθηκα πολυ με αυτο, μια φορα στα γρηγορα που το δοκιμασα (χωρις ψαξιμο) και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ειπα πανω.

 

Παντως ενω ηταν συνδεμενο στο ενα κινητο και επερνε κλησης, απο το αλλο δεν ακουγα ηχο οταν επερνα κληση, αλλα αν εβαζα μουσικη την επεζε κανονικα ταυτοχρονα που ηταν συνδενδεμενο με το αλλο κινητο.

 

Θα το ξαναδοκιμασω, αλλα τωρα δεν εχω και το αλλο κινητο νοκια που ειχα (ειναι για service). Αλλα μαλλον δεν πρεπει να το εχει για να μην ακουγοταν ηχος απο το 2ο κινητο παρα μονο μουσικη.

 

Παντως συνδεδεμενο και στα 2 κινητα ηταν κανονικα χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

http://www.plantronics.com/north_america/en_US/products/cat1150057/cat5420035/prod5880001

(Seamlessly switch between calls and music listening)

 

http://www.plantronics.com/north_america/en_US/products/cat1150057/cat5420035/prod5880002

(Switch seamlessly between two Bluetooth devices with multipoint technology)

 

Ελπίζω να σας λύθηκαν οι απορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε το παραγγέλνεις από ebay?

τα έξοδα αποστολής πιο πολλά θα βγουν από το κόστος του καλωδίου! :p :p

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

τα έξοδα αποστολής πιο πολλά θα βγουν από το κόστος του καλωδίου! :p :p

5.5€ είναι όλα μαζί και μεταφορικά και κόστος το παραγγέλνεις από εδώ...

Link to comment
Share on other sites

5.5€ είναι όλα μαζί και μεταφορικά και κόστος το παραγγέλνεις από εδώ...

8 λίρες βγαίνει αυτό μαζί με αποστολή δηλαδή περίπου 10.5 ευρώ

 

θα το είχα ήδη παραγγείλει από αυτόν αλλά δεν έχω κάνει ακόμα verify το paypal μου κι αυτός γράφει ότι δεν δέχεται unverified

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έθεσα το ερώτημα στην ίδια την Plantronics. Να τι μου απάντησαν:

...

The Voyager 855 is compatible with any headset with bluetooth technology. If you want to use it just for calls, your mobile should have the Bluetooth profiles of Handsfree and Headset, and if you want to use for music your mobile should have as well the A2DP bluetooth profile.

 

This headset has multi point technology, so you can use it with 2 mobile phones at the same time as well.

 

Hope this is helpful and please feel free to contact us again if you need any further information or have a look on our website http://www.plantronics.com

 

Kind regards

Plantronics UK

 

Οπότε το 855 έχει σίγουρα τη δυνατότητα να συνδεθεί με 2 συσκευές.

 

Btw, τι τον χρειάζεστε τον μετατροπέα miniUSB σε microUSB?

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

προς τους κατόχους τον plantronics 655,μπορείτε να μου πείτε τι περιέχει η συσκευασία?

γιατί εγώ μέσα δεν βλέπω ούτε τα 3 gel παρά μόνο 1 και μοναδικό καθώς επίσης δεν βλέπω και το πιαστράκι για το αυτί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...