Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Αυτό θα κάνω. Απλά μου έκανε εντύπωση το πόσο θετικές κριτικές είχε.

 

Σε σένα δηλαδή απαντάς κανονικά την κλήση από το bluetooth και όχι από το κινητό?

 

Ναι πατώντας το κεντρικό κουμπί του bluetooth.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οκ ευχαριστώ. Το πακετάρισα ήδη. Ελπίζω να μην μου αρχίσουν καμιά ιστορία για σερβις κτλ και να μου το αλλάξουν άμεσα Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το sony sbh20. Tο σύνδεσα με κινητό (Nokia 701 μέσω nfc και bluetooth) και στο laptop ( winxp ) μέσω bluetooth. Όλα καλά από άποψη ακουστικής και συνδεσιμότητας , αλλά δεν λειτουργούν καθόλου τα πλήκτρα που έχει πάνω για μπρος/πίσω/στοπ. Ξέρει κανείς τι κάνω λάθος?

 

Κάποιος κάτοχος του sbh20 υπάρχει? Είδα ότι λέγαν καλά λόγια στο φόρουμ. Εκτός από το θέμα των πλήκτρων που δεν ανταποκρίνονται ούτε καν για απάντηση/απόρριψη κλήσης ,τώρα παρατηρώ κάτι ακόμα. Όταν το έχω πχ. δεξιά στο στήθος και το κινητό είναι στην αριστερή τσέπη του παντελονιού χάνει την επαφή. Γενικά αν δεν έχει οπτική επαφή το bluetooth με το τηλέφωνο δεν έχει καλή σύνδεση.

Είναι φυσιολογική συμπεριφορά για αυτό το μοντέλο ? Αύριο θα το επιστρέψω για αλλαγή πάντως σαν ελαττωματικό.

 

Χρησιμοποιω 2 μαλιστα απο τον Μαιο και ολα αψογα σε καθημερινη βαση.

Γυρισε το πισω και απαιτησε αντικατασταση με καινουργιο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός νόμος του Μέρφυ. Μόλις το δοκίμασα στο κατάστημα δούλεψαν όλα ρολόι.

Ενώ χτες τα πλήκτρα δεν πατιούνταν καθόλου , τώρα δουλεύουν κανονικά. Αλλά μέσα στο κουτί κουδουνίζει κάτι. Μάλλον είχε σφηνώσει κάπου κάτι και δεν επέτρεπε στα πλήκτρα να δουλέψουν.

Πάντως μουσική δε μπορείς να ακούσεις παρά μόνο αν έχεις το κινητό στο χέρι. Με το τηλέφωνο στην τσέπη και το sbh20 στο στήθος ( από την ίδια μεριά πάντα ) ο ήχος έρχεται μόνο όταν το πόδι φεύγει μπροστά περπατώντας και έρχονται σε οπτική επαφή τα δυο τους. Απορώ πως το άφησε η σονυ να κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ΒΤ ακουστικά πάρα πολλά χρόνια.

Στην αρχή προσπαθούσα να αγοράζω τα φτηνά που όμως η κατάληξή τους ήταν πάντα σε ένα συρτάρι λόγω αποσυνδέσεων η το να μην με ακούνε καθαρά κλπ. κλπ.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι ποτέ δεν το αγοράζουμε αν η τιμή του είναι κάτω από 50-60€ εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Καλύτερα με τα καλώδια.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα το sony Hbh-pv705. 15 ευρώ το είχα πάρει σε προσφορά και ήμουν ευχαριστημένος. Αν δεν έσπαζε στο σημείο που κρατάει το γάντζο του αυτιού ακόμα θα το χρησιμοποιούσα. Θεώρησα ότι και στα επόμενα μοντέλα η sony θα ήταν προσεκτική αλλά μάλλον την πάτησα.
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός νόμος του Μέρφυ. Μόλις το δοκίμασα στο κατάστημα δούλεψαν όλα ρολόι.

Ενώ χτες τα πλήκτρα δεν πατιούνταν καθόλου , τώρα δουλεύουν κανονικά. Αλλά μέσα στο κουτί κουδουνίζει κάτι. Μάλλον είχε σφηνώσει κάπου κάτι και δεν επέτρεπε στα πλήκτρα να δουλέψουν.

Πάντως μουσική δε μπορείς να ακούσεις παρά μόνο αν έχεις το κινητό στο χέρι. Με το τηλέφωνο στην τσέπη και το sbh20 στο στήθος ( από την ίδια μεριά πάντα ) ο ήχος έρχεται μόνο όταν το πόδι φεύγει μπροστά περπατώντας και έρχονται σε οπτική επαφή τα δυο τους. Απορώ πως το άφησε η σονυ να κυκλοφορήσει.

Επεσες σε ελλατωματικη παρτίδα.

Εχω αλλάξει καμία 5-6 BT της Sony και ολα μα ολα ήταν άψογα( απο το mw600 και το mw1 εώς τα 2 sbh20 που χρησιμοποιω εδώ και αρκετούς μήνες.)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικός νόμος του Μέρφυ. Μόλις το δοκίμασα στο κατάστημα δούλεψαν όλα ρολόι.

Ενώ χτες τα πλήκτρα δεν πατιούνταν καθόλου , τώρα δουλεύουν κανονικά. Αλλά μέσα στο κουτί κουδουνίζει κάτι. Μάλλον είχε σφηνώσει κάπου κάτι και δεν επέτρεπε στα πλήκτρα να δουλέψουν.

Πάντως μουσική δε μπορείς να ακούσεις παρά μόνο αν έχεις το κινητό στο χέρι. Με το τηλέφωνο στην τσέπη και το sbh20 στο στήθος ( από την ίδια μεριά πάντα ) ο ήχος έρχεται μόνο όταν το πόδι φεύγει μπροστά περπατώντας και έρχονται σε οπτική επαφή τα δυο τους. Απορώ πως το άφησε η σονυ να κυκλοφορήσει.

 

Στο άλλαξαν τελικά;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επεσες σε ελλατωματικη παρτίδα.

Εχω αλλάξει καμία 5-6 BT της Sony και ολα μα ολα ήταν άψογα( απο το mw600 και το mw1 εώς τα 2 sbh20 που χρησιμοποιω εδώ και αρκετούς μήνες.)

 

Όχι δε ζήτησα να μου το αλλάξουν από τη στιγμή που δούλευε.

 

alextrela μπορείς να δοκιμάσεις το εξής τεστ : βάλε να ακούσεις μουσική με το sbh20 στο στήθος σου και τοποθέτησε το κινητό σου στην πλάτη σου. Αν σε σένα παίζει κανονικά η μουσική τότε ναι το δικό μου είναι ελλατωματικό γιατί μόλις το κάνω αυτό σταματάει η μουσική και πρέπει να φέρω το κινητό σε οπτική επαφή με το bluetooth για να συνεχίσει.

 

Με το παλιό μου sony πάντως και μέσα από 2 τοίχους είχε αποδεκτή ποιότητα στην κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vega2003 αυτό που περιγράφεις είναι μη αποδεκτό, πρόκειται για ελαττωματικό Bluetooth, δεν το έχω δει σε κανένα μοντέλο κανενός κατασκευαστή. Να ζητήσεις αντικατάσταση! Και αν αρνηθούν να κάνεις τηλεφωνική καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (είναι αποτελεσματικοί) ;-)

...εκτός αν είσαι ο ironman και έχεις μεταλλικό θώρακα :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...περιμένω να απαντήσει και ο alextrela που έχει το ίδιο μοντέλο. Αν δεν έχει και σε αυτόν την ίδια συμπεριφορά τότε είναι ελαττωματικό το δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ΒΤ ακουστικά πάρα πολλά χρόνια.

Στην αρχή προσπαθούσα να αγοράζω τα φτηνά που όμως η κατάληξή τους ήταν πάντα σε ένα συρτάρι λόγω αποσυνδέσεων η το να μην με ακούνε καθαρά κλπ. κλπ.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι ποτέ δεν το αγοράζουμε αν η τιμή του είναι κάτω από 50-60€ εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Καλύτερα με τα καλώδια.

 

δε συμφωνώ μαζί σου..:wacko:

κ εγώ χρησιμοποιώ bluetooth από πολύ παληά..

το μόνο π είχε πρόβλημα κ τελικά μ χάλασε πριν το εξάμηνο κ η αντιπροσωπεία θεωρώ πως είναι για τα μπάζα ήταν ένα plantronics π είχα πάρει μέσω groupon..(διότι είχα χαλάσει το καλό μ PV740 σε πτώση με το ποδήλατο, κ μετά έχασα το PV720)

τα μοτορόλα ήταν οκ τα δύο π είχα είχαν την περισσότερη εμβέλεια π έχω δει σε bluetooth..

τα έρικσον είναι σούπερ

τα samsung έχω τώρα το MH1700 είναι απλώς καλά..

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ ΒΤ ακουστικά πάρα πολλά χρόνια.

Στην αρχή προσπαθούσα να αγοράζω τα φτηνά που όμως η κατάληξή τους ήταν πάντα σε ένα συρτάρι λόγω αποσυνδέσεων η το να μην με ακούνε καθαρά κλπ. κλπ.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι ποτέ δεν το αγοράζουμε αν η τιμή του είναι κάτω από 50-60€ εκτός ελαχίστων περιπτώσεων. Καλύτερα με τα καλώδια.

 

δε συμφωνώ μαζί σου..:wacko:

κ εγώ χρησιμοποιώ bluetooth από πολύ παληά..

το μόνο π είχε πρόβλημα κ τελικά μ χάλασε πριν το εξάμηνο κ η αντιπροσωπεία θεωρώ πως είναι για τα μπάζα ήταν ένα plantronics π είχα πάρει μέσω groupon..(διότι είχα χαλάσει το καλό μ PV740 σε πτώση με το ποδήλατο, κ μετά έχασα το PV720)

τα μοτορόλα ήταν οκ τα δύο π είχα είχαν την περισσότερη εμβέλεια π έχω δει σε bluetooth..

τα έρικσον είναι σούπερ

τα samsung έχω τώρα το MH1700 είναι απλώς καλά..

Tην γνώμη μου είπα και δεν είναι το θέμα αν κάποιος συμφωνεί η διαφωνεί.

Για ποιότητα στις κλήσεις χρειάζονται οπωσδήποτε 2 η 3 μικρόφωνα για την ακύρωση θορύβου(noise cancellation)

Οδηγείς με ανοιχτά παράθυρα και ο συνομιλητής σου νομίζει ότι είσαι σε χώρο με απόλυτη ησυχία.

Αυτό λοιπόν δεν υπάρχει σε φτηνό Βluetooth ακουστικό.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Tην γνώμη μου είπα και δεν είναι το θέμα αν κάποιος συμφωνεί η διαφωνεί.

Για ποιότητα στις κλήσεις χρειάζονται οπωσδήποτε 2 η 3 μικρόφωνα για την ακύρωση θορύβου(noise cancellation)

Οδηγείς με ανοιχτά παράθυρα και ο συνομιλητής σου νομίζει ότι είσαι σε χώρο με απόλυτη ησυχία.

Αυτό λοιπόν δεν υπάρχει σε φτηνό Βluetooth ακουστικό.

 

Ποιο κατα την γνωμη σας εχει τον καλυτερο ηχο?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στο μάτι μου το HM-7100 της Samsung (προσοχή: 7100 και όχι 1700), αυτό εδώ. Έχει κανείς γνώμη; Αξίζει;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στο μάτι μου το HM-7100 της Samsung (προσοχή: 7100 και όχι 1700), αυτό εδώ. Έχει κανείς γνώμη; Αξίζει;

 

με 10 γιουρο λιγοτερα περνεις καλυτερο http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010702

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...περιμένω να απαντήσει και ο alextrela που έχει το ίδιο μοντέλο. Αν δεν έχει και σε αυτόν την ίδια συμπεριφορά τότε είναι ελαττωματικό το δικό μου.

 

Καλημέρα,

 

Το συγκεκριμένο το είχα αρκετό καιρό, πριν πάρω το sbh50.

 

Αυτό που περιγράφεις δεν το είχα ποτέ.

Συνήθως το ''έπιανα'' στην αριστερή τσέπη με το κινητό να είναι είτε στη δεξιά τσέπη, είτε πίσω στο σακίδιο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα αποσύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

με 10 γιουρο λιγοτερα περνεις καλυτερο http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.010702

 

Καλά, από Plantronics έχω το m1100 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον το Samsung. Έχει κάνεις γνώμη για το ΗΜ-7100;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο αφορα το Marque 2 M 165 δοκιμασα ν απαντησω με την φωνητικη εντολη answer αλλα δε πιανει, χρειαζετε καποια ρυθμιση? αν ειχε και δικο του ηχο η δονιση οταν σε καλουσαν , θα ηταν ισως το καλυτερο αλλα δεν............ γι αυτο εδω που ρωτω στο ποστ 2379 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343554&page=159 εχετε καποια λυση?? ευχαριστω!!:)
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...περιμένω να απαντήσει και ο alextrela που έχει το ίδιο μοντέλο. Αν δεν έχει και σε αυτόν την ίδια συμπεριφορά τότε είναι ελαττωματικό το δικό μου.

 

Υποθετω οτι εχεις κανει ρεσετ τοσο στη συσκευη οσο και στο ακουστικο πριν μπεις σε ολη αυτη την ταλαιπωρια ........

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο αφορα το Marque 2 M 165 δοκιμασα ν απαντησω με την φωνητικη εντολη answer αλλα δε πιανει, χρειαζετε καποια ρυθμιση? αν ειχε και δικο του ηχο η δονιση οταν σε καλουσαν , θα ηταν ισως το καλυτερο αλλα δεν............ γι αυτο εδω που ρωτω στο ποστ 2379 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343554&page=159 εχετε καποια λυση?? ευχαριστω!!:)

 

Θα πρέπει να πεις "answer" πριν αρχίσει να σου μιλάει ή μετά. Πάνω από την ομιλία του bluetooth, δεν πιάνει.

Όταν λέω μιλάει, εννοώ "phone one connected...you can say answer or ignore...battery time 7h36min..."

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πεις "answer" πριν αρχίσει να σου μιλάει ή μετά. Πάνω από την ομιλία του bluetooth, δεν πιάνει.

Όταν λέω μιλάει, εννοώ "phone one connected...you can say answer or ignore...battery time 7h36min..."

 

οκ φιλε σ ευχαριστω!! καποιο αλλο κολπο εχει?? αυτο που δεν ακουω στο iphone οταν ερχονται μηνυματα η email πως θα το κανουμε? γραφει στο link πιο πανω ο φιλος αλλα δεν εβγαλα ακρη

 

edit για το αυτοκινητο εχω φορτιστη 2000 Α , αυτο που εχει στο κουτι λεει 100Α, τοση διαφορα? που να φορτησει το iphone με αυτο, αν χρησιμοποιησω το υπαρχον 2000Α θα εχω προβλημα?

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς το Nokia BH-118? Ψάχνει φίλος ΒΤ με μονό ακουστικό και το μόνο που μου άρεσε είναι αυτό. Έχετε γνώμη? Η διάρκεια μπαταρίας και η ποιότητα συνομιλίας με ενδιαφέρει κυρίως.

 

ΥΓ: Το SBH-50 άρχισε να μου κάνει νερά με τις αποσυνδέσεις. Χάνει τη σύνδεση στα καλά καθούμενα και χωρίς να έχω απομακρυνθεί και θέλει on/off να δουλέψει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς το Nokia BH-118? Ψάχνει φίλος ΒΤ με μονό ακουστικό και το μόνο που μου άρεσε είναι αυτό. Έχετε γνώμη? Η διάρκεια μπαταρίας και η ποιότητα συνομιλίας με ενδιαφέρει κυρίως.

 

ΥΓ: Το SBH-50 άρχισε να μου κάνει νερά με τις αποσυνδέσεις. Χάνει τη σύνδεση στα καλά καθούμενα και χωρίς να έχω απομακρυνθεί και θέλει on/off να δουλέψει.

 

Το έχω εγώ. Κάνει άψογα την δουλειά του. Το είχα συνδεδεμένο με δύο συσκευές και διαρκούσε τρεις μέρες το λιγότερο με αρκετή χρήση.

Το μαγνητικό πιάσιμο λειτουργεί άψογα και αυτό και είναι πολύ πρακτικό. Η ακουστική του είναι πολύ καλή.

Γενικά το θεωρώ πολύ τίμιο hands-free και μου έχει βολέψει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι εχεις κανει ρεσετ τοσο στη συσκευη οσο και στο ακουστικο πριν μπεις σε ολη αυτη την ταλαιπωρια ........

 

Σύμφωνα με τη sony

To reset the headset

 

Turn off the headset, then turn on the headset again to perform a restart.

Οπότε κάθε φορά που το έκλεινα υποτίθεται ότι έκανε reset.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...