Jump to content

Αν δεν απερνεγοποιησω το λαπτοπ


mikroulaki2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα λαπτοπ με Windows 10 επειδή κάνει ενημερώσεις από το ίντερνετ μου πετάει κάποια προγράμματα και πρέπει να παίρνω τον τεχνικό συνέχεια για να μου τα φτιάχνει αν το αφήσω ανοιχτό και το βράδυ κλείνω μόνο την οθόνη θα έχω κάποιο πρόβλημα μελλοντικά;
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόγραμμα έχεις και σου χαλάνε μετά από ενημερώσεις,

Όσο για το άλλο που λες τα καλά laptop επαγγελματικής κατηγορίας δεν έχουν θέμα να δουλεύουν και 10 χρόνια σερί, τώρα τα κλασσικά φτινουτσικα ειδικά.... Αλλού παπά το εβαγγελιο

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόγραμμα για σβήσιμο βλαβών αυτοκινήτων δεν είναι φτηνό το λαπτοπ το πήρα για επαγγελματική χρήση

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193415-hp-15-da0102nv-i5-7200u/8gb/1tb%26128gb/mx110-2gb. Αυτό το λαπτοπ έχω

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο που σου αλλαζει στα προγραμματα και γιατι δεν τον ρωτας πως μπορεις να το διορθωσεις;

Συνηθως αν δεν ειναι αυθεντικα τα προγραμματα τα βαζουν μεσα σε virtual machines ωστε να εχεις και backup να ξανασηκωσεις το μηχανημα στις αρχικες ρυθμισεις, σε τετοιες περιπτωσεις και να μην χρειαζεται καθε φορα να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόγραμμα για σβήσιμο βλαβών αυτοκινήτων δεν είναι φτηνό το λαπτοπ το πήρα για επαγγελματική χρήση

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/193415-hp-15-da0102nv-i5-7200u/8gb/1tb%26128gb/mx110-2gb. Αυτό το λαπτοπ έχω

 

απλό λαπτοπακη είναι επαγγλεματικης χρίση εινει thikpad κλπ (πολύ ποιο ακριβά )

κατά 99% είναι σπασμένο το πρόγραμμα και σου βαράνε services που τα σβήνει μετά το update (unsigned)

 

Τι ειναι αυτο που σου αλλαζει στα προγραμματα και γιατι δεν τον ρωτας πως μπορεις να το διορθωσεις;

Συνηθως αν δεν ειναι αυθεντικα τα προγραμματα τα βαζουν μεσα σε virtual machines ωστε να εχεις και backup να ξανασηκωσεις το μηχανημα στις αρχικες ρυθμισεις, σε τετοιες περιπτωσεις και να μην χρειαζεται καθε φορα να μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια.

 

αν έχει σχεση με usb (που εχει) σπάνια δουλεύει σωστά με virtual (με καποιες εξαιρέσεις προφανώς)

 

η γνωμη μου η λυση ειναι μια πρεπει να σου περασουν Windows 10 Enterprise LTSC 2019 να τα σεταρουν κατάλληλα και θα εχεις το κεφαλή σου ήσυχο για πολύ καιρό (δεν κάνουν οτι τους καπνίσει στο κεφάλι οπος τα κλασσικα 10)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που πουλάει αυτά τα προγράμματα μου το είχε πει ότι αν ο υπολογιστής περνει ενημερώσεις από το ίντερνετ θα θέλει κάποια στιγμή να το ξαναφτιάξει γιατί το πετάει. Για να το αποφύγω αυτό η καλύτερη λύση δεν θα ήταν να τον βάζω σε αναμονή και να μην κάνω τερματισμό ποτέ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που πουλάει αυτά τα προγράμματα μου το είχε πει ότι αν ο υπολογιστής περνει ενημερώσεις από το ίντερνετ θα θέλει κάποια στιγμή να το ξαναφτιάξει γιατί το πετάει. Για να το αποφύγω αυτό η καλύτερη λύση δεν θα ήταν να τον βάζω σε αναμονή και να μην κάνω τερματισμό ποτέ;

 

updates είναι αυτόματα στα 10 και αναμονή να τον βάζεις θα κάνει τα Updates κάποια στιγμή μόνο του

 

να φανταστώ "πουλάει" προγράμματα και όχι πουλάει γιατί αν θα ήταν επίσημο αυτού του είδους προγράμματα κάνουν όσο ένα αυτοκίνητο θα είχε σκίσει τον **** η εταιρεία θα σου εδεινε και λαπτοπ μαζί αν δεν έβγαζαν άκρη

 

απο την στιγμή που είναι σπασμένα δυστιχος αυτά θα τραβάς

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με αναβάθμιση των 10 έχω χάσει και εγώ προγράμματα που δεν ήταν σπασμένα. Πχ είχα χάσει τα προγράμματα της κάρτας γραφικών.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε από ότι καταλαβαίνω λύση δεν υπάρχει

 

υπάρχει πως δεν υπάρχει αλλά πρέπει κάποιος να σου στίσει το μηχάνημα με γνώμονα ότι θα τρέχεις το συγκεκριμένο σπασμένο πρόγραμμα

 

προφανώς δεν μπορείς εσύ να το κάνεις και θέλει άτομο να κάτσει να φάει μπόλικες ώρες να σου το στίσει να σου το ρυθμίσει

Link to comment
Share on other sites

αν έχει σχεση με usb (που εχει) σπάνια δουλεύει σωστά με virtual (με καποιες εξαιρέσεις προφανώς)

 

η γνωμη μου η λυση ειναι μια πρεπει να σου περασουν Windows 10 Enterprise LTSC 2019 να τα σεταρουν κατάλληλα και θα εχεις το κεφαλή σου ήσυχο για πολύ καιρό (δεν κάνουν οτι τους καπνίσει στο κεφάλι οπος τα κλασσικα 10)

 

Απροβληματιστα δουλευουν με VMs (hyper-v, vmware, oracle κλπ κλπ) και τα usb και τα serial και τα paraller μεχρι και ibm as400 :p

 

Και μιας και το αναφερουμε τα περισσοτερα διαγνωστικα που "παιζουν" στα μη εξουσιοδοτημενα συνεργεια ειναι στημενα με vmware και συνηθως κουμπωνουν serial to usb ανταπτορες και παιζουν αψογα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απροβληματιστα δουλευουν με VMs (hyper-v, vmware, oracle κλπ κλπ) και τα usb και τα serial και τα paraller μεχρι και ibm as400 :p

 

Και μιας και το αναφερουμε τα περισσοτερα διαγνωστικα που "παιζουν" στα μη εξουσιοδοτημενα συνεργεια ειναι στημενα με vmware και συνηθως κουμπωνουν serial to usb ανταπτορες και παιζουν αψογα.

 

το ξερω (για την ακρίβεια τα δίνουν οπος είναι σαν image πολλοί) ζόρι είναι μετά με τα 10 κάποιος φόρες δεν κάνει καλή διασύνδεση (συχνά fail κλπ αλλά αυτό είναι καθαρά θέμα μηχανήματος συνήθως (κακή ηλοπηηση vm)

 

όπως και να έχει λύσεις υπάρχουν (και όχι μια) αλλα πρέπει να βρει άτομο να του στίσουν ολα αυτά και όχι ένας λιγο από εκει ο αλλος λιγο απο εδω

Link to comment
Share on other sites

κλείσε το windows update μέσω των services και βάλε κάποιο antivirus (avast, bitdefender). Αν δεν το χρησιμοποιείς στο δίκτυο ή αν δεν μπαίνεις σε περίεργα sites μην βάζεις και τίποτα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...