Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρατήρησα χθες ότι το κινητό όταν έχει την φωτεινότητα λίγο κάτω από την μέση ανοίγει λίγο τα χρώματα παραπάνω (τα ασπρίζει). Το παρατήρησα όταν έκανα εναλλαγές μεταξύ μια λευκής Web σελίδας και του κεντρικού μενού που είναι με σκούρα χρώματα. Αυτό δεν συμβαίνει σε κανένα άλλο level φωτεινότητας το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος γιατί με εκνευρίζει που δεν κρατάει τα χρώματα vivid και μου τα ανοίγει λίγο.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο αν το καταλαβα σωστα. Το εχω γυρισει σε φυσικα χρωματα ομως για να ρυθμισω την gcam.

 

2 σετακια φωτογραφιων στοκ νυχτερινο τοπιο vs νυχτερινη οραση Gcam_6.1.021 με sam_special_3.xml αλλα ανεβασα λιγο (κακως) το χρωμα στο σεταρισμα.

Αυτες με το logo ειναι οι στοκ.Δεν υπαρχει καμια απολυτως επεξεργασια.

Οι 2 πρωτες ειναι απο φωτεινο δρομο συν φεγγαρι οπου η στοκ μ αρεσε πιο πολυ χρωματικα και η gam ή κουνηθηκε ή δεν εστιασε καλα:

 

48561619557_fa4f0a58b9_c.jpgIMG_20190817_235033 by Dim Tsak, on Flickr

 

48561473051_c092f7a13a_c.jpgIMG_20190817_235017 by Dim Tsak, on Flickr

 

Και οι αλλες 2 ειναι απο παραλια με απολυτο σκοταδι,με διαφορα λιγης ωρας οπου το φεγγαρι ανεβηκε πιο ψηλα και δυναμωσε.

Εδω δεν τιθεται συγκριση και ειναι η πρωτη φορα που μπορεσα με κινητο να βγαλω ετσι ενα τοσο δυσκολο τοπιο κι ας υπερφωτιστηκε:

 

48561607247_ba9731bb4e_c.jpgIMG_20190817_220453 by Dim Tsak, on Flickr

 

48561605192_5140c87b57_c.jpgIMG_20190817_223748 by Dim Tsak, on Flickr

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

με το mode για ultra wide video τι έγινε θα το βάλουν ή το ξεχάσανε;:X
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεις οτι για την Q Beta βγαλανε νεα εκδοση καμερας με επιπλεον λειτουργιες,πιστευω οτι εκει επικεντρωνονται τωρα για συνολικη αναβαθμιση της.

Ειχαν ανοιξει ενα topic με επιθυμιες-παρατηρησεις χρηστων σχετικα με την φωτογραφικη μηχανη αλλα μετα το θεμα ξεφυγε

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα χθες ότι το κινητό όταν έχει την φωτεινότητα λίγο κάτω από την μέση ανοίγει λίγο τα χρώματα παραπάνω (τα ασπρίζει). Το παρατήρησα όταν έκανα εναλλαγές μεταξύ μια λευκής Web σελίδας και του κεντρικού μενού που είναι με σκούρα χρώματα. Αυτό δεν συμβαίνει σε κανένα άλλο level φωτεινότητας το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος γιατί με εκνευρίζει που δεν κρατάει τα χρώματα vivid και μου τα ανοίγει λίγο.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Τελικά βρήκα τι έφταιγε... Για όποιον ενδιαφέρεται...

 

https://www.phonearena.com/news/Is-the-OnePlus-7-Pro-display-hurting-your-eyes-Youre-not-the-only-one-but-there-is-a-fix_id116899

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Edited by OrionV13
Link to comment
Share on other sites

Τι ακούτε ρε παιδία aod θα δούμε με την q;

 

Δεν το κόβω να προστεθεί AOD αφού έως τώρα σε 4 developer beta εκδόσεις Oxygen Android Q δεν έχει μπει καν.

 

Μία πισινη κρατάμε αλλά δεν το βλέπω.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο λόγος που δεν προσθέτουν την aod; πραγματικά τραγικοί εκεί στην 1+ εκτός και αν το αποτέλεσμα στην μπαταρία θα είναι τραγικό.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εξαφανιστηκε η επιλογη για ξεκλειδωμα με δαχτυλικο αποτυπωμα που ειχα. γενικα δεν ξεκλειδωνει πια με δαχτυλικο! δεν υπαρχει καν η επιλογη τι συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εξαφανιστηκε η επιλογη για ξεκλειδωμα με δαχτυλικο αποτυπωμα που ειχα. γενικα δεν ξεκλειδωνει πια με δαχτυλικο! δεν υπαρχει καν η επιλογη τι συμβαινει?
Τι εννοείς; Πώς γίνεται αυτο,;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο.

Πρωτη φορά το ακούω..

Στοκ είσαι χωρίς ροοτ?

 

The Power of Oneplus 7 Pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εξαφανιστηκε η επιλογη για ξεκλειδωμα με δαχτυλικο αποτυπωμα που ειχα. γενικα δεν ξεκλειδωνει πια με δαχτυλικο! δεν υπαρχει καν η επιλογη τι συμβαινει?

 

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε. Δουλεύει κανονικά..και παίζει αψογα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κάτοχος του νοτε 9 υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει αντικειμενικά για τα συν και τα πλην σε σύγκριση με το νοτε;

Αξίζει η μετάβαση;

Απο μπαταρία πως πάει ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κάτοχος του νοτε 9 υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει αντικειμενικά για τα συν και τα πλην σε σύγκριση με το νοτε;

Αξίζει η μετάβαση;

Απο μπαταρία πως πάει ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρώην κάτοχος Νοτε 9 το μόνο που θα σου λείψει είναι η ασύρματη φόρτιση και το S Pen. Επίσης το Oxygen Os ίσως στην αρχή σου φανεί κάπως αλλά είναι θέμα συνήθειας...

Σε όλα τα άλλα το τηλέφωνο είναι ανώτερο ( οθονη / CPU / Memory / Cameres) .... με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κάτοχος του νοτε 9 υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει αντικειμενικά για τα συν και τα πλην σε σύγκριση με το νοτε;

Αξίζει η μετάβαση;

Απο μπαταρία πως πάει ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μπαταρία είναι πολύ καλή ακόμα και στα 90hz μόνιμα και 2k ανάλυση.

Δεν θα σε προβληματίζει.

 

Τωρα στα + σε OnePlus ο αναγνώστης δαχτυλικων αποτυπωμάτων η πιο γρήγορη φόρτιση, ufs 3.0 nand storage και σε κάμερα η wide angle φακός που σου δίνει κάτι διαφορετικό και παραπάνω σε κάποιες συνθήκες φωτογραφιών

 

Και φυσικά αν σου αρέσει το Oxygen που είναι πιο αερατο, πιο άμεσες ενημερώσεις.

 

Βέβαια πιο φτωχό σε κάποια features πχ AOD το πιο βασικό αλλά έχει και άλλα που δεν έχει one UI πχ πολύ ανώτερα gesture navigation, on screen off screen gesture, unlimited accent color customization.

 

Αν θες ασύρματες φόρτισης, Micro SD, θύρα ακουστικών δεν έχει σε OnePlus.

 

Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος Νοτε 9 το μόνο που θα σου λείψει είναι η ασύρματη φόρτιση και το S Pen. Επίσης το Oxygen Os ίσως στην αρχή σου φανεί κάπως αλλά είναι θέμα συνήθειας...

Σε όλα τα άλλα το τηλέφωνο είναι ανώτερο ( οθονη / CPU / Memory / Cameres) .... με διαφορά.

Πολύ σωστά αλλά τις cameres τι τις ανέφερες;

Αλεξ aod δεν υπάρχει περίπτωση να μπει έστω με κάποιον άλλο τρόπο; το βρίσκω με τιμολόγιο στα 500 κάτι αλλά η aod και η ασύρματη φόρτιση με κρατάνε πίσω.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με custom rom που όλες έχουν AOD (4-5 που δοκίμασα και δουλεύω ως daily driver εδώ και 1 μήνα) και δουλεύει άψογα.

Όπως εδώ.

 

2d0736529c11fee4e99a316aa493dc08.jpg

 

558c18b2ba9386365ab2adfc15f50e70.jpg

 

Υπάρχει θεωρητικά λύση και με stock rom αλλά μόνο root μέσω Magisk module αλλά όταν επιχείρησα να το βάλω έφαγα ένα ωραιότητο βαρβάτο bootlloop και έπρεπε επαναφέρω κινητό με msm recovery tool. :lol:

Από τότε το παράτησα σε Oxygen :D

 

Εδώ όποιος θέλει δοκιμάσει την τύχη του :p

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/themes/exposed-pixel-display-oneplus-6t-t3947995

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κάτοχος του νοτε 9 υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει αντικειμενικά για τα συν και τα πλην σε σύγκριση με το νοτε;

Αξίζει η μετάβαση;

Απο μπαταρία πως πάει ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ πάντως που επέστρεψα 2 Almond στο Amazon και έχω το Oneplus 6,θα σου πω ότι αν θες να το χρησιμοποιείς σαν smartphone,δλδ μόνιμα ανοιχτα,data,gps,bluetooth,wifi,η μπαταρία με το ζόρι μου έβγαζε 12-13 ώρες.

Το δε δαχτυλικό αποτύπωμα,για κλάμματα.

1 στις 3 φορές έπιανε.

Κάτσε στ΄αυγά σου και καλύτερα περίμενε το 7Τ τον Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που επέστρεψα 2 Almond στο Amazon και έχω το Oneplus 6,θα σου πω ότι αν θες να το χρησιμοποιείς σαν smartphone,δλδ μόνιμα ανοιχτα,data,gps,bluetooth,wifi,η μπαταρία με το ζόρι μου έβγαζε 12-13 ώρες.

Το δε δαχτυλικό αποτύπωμα,για κλάμματα.

1 στις 3 φορές έπιανε.

Κάτσε στ΄αυγά σου και καλύτερα περίμενε το 7Τ τον Νοέμβριο.

Ότι να ναι...

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με custom rom που όλες έχουν AOD (4-5 που δοκίμασα και δουλεύω ως daily driver εδώ και 1 μήνα) και δουλεύει άψογα.

Όπως εδώ.

 

2d0736529c11fee4e99a316aa493dc08.jpg

 

558c18b2ba9386365ab2adfc15f50e70.jpg

 

Υπάρχει θεωρητικά λύση και με stock rom αλλά μόνο root μέσω Magisk module αλλά όταν επιχείρησα να το βάλω έφαγα ένα ωραιότητο βαρβάτο bootlloop και έπρεπε επαναφέρω κινητό με msm recovery tool. :lol:

Από τότε το παράτησα σε Oxygen :D

 

Εδώ όποιος θέλει δοκιμάσει την τύχη του :p

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/themes/exposed-pixel-display-oneplus-6t-t3947995

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Thanks Alex αλλά θα ήθελα το κινητό στοκ oxygen. Αν κάποιος τα καταφέρει ας γράψει τη διαδικασία

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι κάτοχος του νοτε 9 υπάρχει κάποιος να μου απαντήσει αντικειμενικά για τα συν και τα πλην σε σύγκριση με το νοτε;

Αξίζει η μετάβαση;

Απο μπαταρία πως πάει ;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πούλησα το Note9 πριν λίγους μήνες

Στο χέρι δεν θα καταλάβεις σχεδόν καμία διαφορά. Πάνω κάτω ίδιο μέγεθος και βάρος.

Οθόνη εξίσου ωραία αλλά μια ιδέα λιγότερο φωτεινή

Επιδόσεις αρκετά καλύτερες και το 90hz mode βοηθάει πολύ

Μπαταρία Τ Ρ Ο Μ Ε Ρ Η διαφορά. Έβγαζα 5.5 ώρες sot με το note9 και τωρα βγάζω 8-8.5

Κάμερα αρκετά κοντά του 7pro με του note(για την δικια μου απλη χρήση). Η selfie καμερα ειναι καλύτερη

Μου λείπει πολύ η θύρα ακουστικών και η αδιαβροχοποίηση αλλά όλα καλά

Φυσικά και προτείνω την αλλαγή

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι...

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για ρήτορα σε κόβω με τόσα επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Alex αλλά θα ήθελα το κινητό στοκ oxygen. Αν κάποιος τα καταφέρει ας γράψει τη διαδικασία

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

Stock μόνο ότι αποφασίσει η oneplus,βέβαια μην ξεγραφουμε με Android 10(αυτη η επίσημη ονομασία του τελικά και όχι Q όπως αποφάσισε σήμερα η Google)υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να βάλει κάποια στιγμή.

 

Είναι άλλωστε feature που είναι πολύ ψηλά στην λίστα από χρήστες που το θέλουν.

 

Δεν τρελενομαι βέβαια εγώ παρ όλο που το έχω,μιας με custom rom είμαι συνέχεια δεν το κάνω χρήση παρά ελάχιστες φορές.

 

Και σε Sammy επέλεγα το tap to show και 10 δευτερόλεπτα εμφάνιση του και οχι συνεχώς ανοιχτό.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

Σα να άργησε να δώσει update η op.

Πάει χάλασε και αυτή.. Χαχαχα

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!!

Σα να άργησε να δώσει update η op.

Πάει χάλασε και αυτή.. Χαχαχα

Ούτε μήνα δεν κλείσαμε με αυτήν. Από Οκτώβριο και μετά θα έχουμε καθυστερήσεις που θα κυκλοφορήσει το επόμενο μοντέλο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...