Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μία πρόχειρη ματιά συνειδητοποίησα τα κατωτέρω. Το κινητό με την 11 αργεί να νιώσει κατά την εκκίνηση ενώ πριν ήταν πιο σβέλτο. Πολύ πιο smooth αίσθηση στην οθόνη και γενικότερα στην ανταπόκριση. Πολύ ωραίο ui. Κάπως μου κακοφάνηκαν τα μεγαλύτερα εικονίδια αλλά τα συνήθισα. Κατά τα άλλα η μπαταρία το ίδιο χάλια, ακόμα αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα ακουστικά καθώς ο ήχος αλλοιώνεται. Το δακτυλικό αποτύπωμα στα ίδια. Περιμένουμε την 10η έκδοση του android για κάτι καλύτερο. Ευχάριστες αλλαγές, οτιδήποτε άλλο δεν ανέφερα δεν με εντυπωσίασε. Κρατάω το smoothness το οποίο έδωσε άλλη αίσθηση στο κινητό και επίσης το βελτιωμένο μενού ελπίζω σε καλύτερη υλοποίηση και απλοποίηση στο emui 11.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα , έχει κανείς δοκιμάσει μετά το υpdate το wifi call γιατί όπως ξανά έγραψα σε εμένα δεν παίζει. Ενημερώστε με παρακαλώ για να αποφύγω το factory defaults...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη δικια μου που ειναι custom το εικονιδιο εμφανιζεται.

Το αν δουλευει,αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει μόνο το volte ενώ το wifi call δεν εμφανίζεται μετά το update...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει μόνο το volte ενώ το wifi call δεν εμφανίζεται μετά το update...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εσύ δεν εισαι που δουλεύει μόνο το volte ενώ το wifi call δεν εμφανίζεται μετά το update;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Περασα 9.11.7 καθως ειπα να δοκιμασω μια DEV και μια AOSP και εαν δε λυνοταν το θεμα της μπαταριας,απλα θα επαιρνα αλλο κινητο τωρα black friday.

Το drain το βραδυ εφυγε,καθως απο 10% που εφευγε οσο κοιμομουν ,εφυγε 3%.

Θα συνεχισω να παρακολουθω ,αλλα ισως με το android 10 να το λυσανε το θεμα.

Θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ είναι απαράδεκτοι. Διάβασα πως με costum roms όπως το pixel experience δεν υπάρχει δείγμα drain. Δλδ οι developers - nodders που κάνουν την πλάκα τους βαλαν τα γυαλιά σε μια εταιρεία που βγάζει κέρδος από αυτό. ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

H pixel δεν εχει drain οχι γιατι κανανε κατι οι devs της αλλα γιατι ειναι πορτ και δεν εχει το bug.

Το κακο ειναι οτι σταματησε η υποστηριξη της.

Οπως και να χει επιβεβαιωνω οτι στο standby το drain εφυγε,3 βραδια τωρα εχανε 3%.

Θα το δουλεψω κανονικα τωρα να δω σε ρεαλιστικη χρηση τι αντικτυπο εχει και ποσο παραπανω θα αντεξει.

Link to comment
Share on other sites

H pixel δεν εχει drain οχι γιατι κανανε κατι οι devs της αλλα γιατι ειναι πορτ και δεν εχει το bug.

Το κακο ειναι οτι σταματησε η υποστηριξη της.

Οπως και να χει επιβεβαιωνω οτι στο standby το drain εφυγε,3 βραδια τωρα εχανε 3%.

Θα το δουλεψω κανονικα τωρα να δω σε ρεαλιστικη χρηση τι αντικτυπο εχει και ποσο παραπανω θα αντεξει.

 

μήπως και το 3% είναι αρκετό; νομίζω με παλιότερες συσκευες δεν είχαν καθόλου. αλλα δεν ειμαι και σίγουρος. Ξεζούμισε το λιγο. Βγάζει μέρα;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αρκετο δεν ειναι,αντε να ηταν κανα 2% στα προηγουμενα κινητα μου οπου ομως ειχαν και μεγαλυτερη μπαταρια.

Πιστευω πλεον θα τη βγαζει τη μερα,το φορτισα χθες απογευμα και εχει 49% ακομα,με 1,5 ωρα βεβαια μονο οθονη.

Γενικα δε το πολυχρησιμοποιω αλλα ηταν εκνευριστικο να φευγει μπαταρια αερα χωρις να το πιανω στο χερι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αρκετο δεν ειναι,αντε να ηταν κανα 2% στα προηγουμενα κινητα μου οπου ομως ειχαν και μεγαλυτερη μπαταρια.

Πιστευω πλεον θα τη βγαζει τη μερα,το φορτισα χθες απογευμα και εχει 49% ακομα,με 1,5 ωρα βεβαια μονο οθονη.

Γενικα δε το πολυχρησιμοποιω αλλα ηταν εκνευριστικο να φευγει μπαταρια αερα χωρις να το πιανω στο χερι μου.

 

αν το κινητό είχαι OIS και καλυτερη διαχείρηση μπαταρίας θα ήταν απαιχτο. Αλλα ειδικά η μπαταρια με ξενερώνει. σκεφτομαι για mi 10 se αν ειναι κάτι παρόμοιο χωρίς τα - του 9

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κανει να πιστευεις οτι το 10 SE θα ειναι καλυτερο σε αυτους τους τομεις?

Θα εχει εναν 730G , καμια μικροδιαφορα στο σχεδιασμο,4 καμερες και αυτο.

Υποθεσεις αυτα,αλλα το ξερουμε το ποιημα.

Ελεγα να παιρνα κανα Μι9Τ αλλα και εκει διαβαζω προβληματα.

Μου φαινεται θα περιμενω να βγει το S11 να παρω το S10e φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή το Mi9 se είναι μέσα στις επιλογές μου για αγορά κινητού, αλλά δεν υπήρχε σε κανενα κατάστημα από αυτά που τσέκαρα για να το δω από κοντά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω στη Θεσσαλονίκη;

Αν είναι οφ τοπικ πείτε μου να το κατεβάσω!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια βδομαδα με τη dev οι εντυπωσεις απο τη μπαταρια.

Το drain το βραδυ εφυγε για τα καλα.

Πλεον 3% στο 8ωρο περιπου.

Βγαζει τη μερα τωρα,εκτος και εαν φυσικα το χρησιμοποιησεις υπερβολικα.

Απο οθονη ενα 3ωρο μεχρι και 5ωρο.

Οχι κατι τρελο αλλα σιγουρα βελτιωση απο πριν που μου τελειωνε η μπαταρια σε 1 μερα και ημουν με 1,5 ωρα οθονη.

Υποψη ειμαι με wifi σχεδον μονιμα,bluetooth,aod on.

Τουλαχιστον πλεον παλευεται.Αν και η αληθεια ειναι πως αν σκοπευεις να φυγεις απο το σπιτι για ωρα,με κατω απο 40% μπαταρια,δε θα το προτεινα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το πρόβλημα με τα notifications που δεν φαίνονται στο πάνω μέρος της οθόνης υπάρχει ακόμα;
Samsung Galaxy S10e
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μάλλον δεν πρόκειται τόσο για πρόβλημα όσο για απουσία από την Miui.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Τακτικη της χιαομι ειναι οχι προβλημα.

Εχουν πει οτι ετσι θελουν να εμφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πότε θα πάρουμε android 10;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και port για 7.2 gcam αλλά έχει buffering. Ελπίζω με το android 10 να λειτουργεί. Με την dev πως πάει το κινητό τώρα που έφυγε το drain? Βγάζει μέρα αν το ξεζουμισεις;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαζει μερα.Ενταξει αν το εχεις ολη μερα στο χερι ισως να ξεμεινει,αλλα σιγουρα καλυτερα απο πριν

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστευω πως με τη stable android 10 θα ειναι ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η dev έχει καιρό έξω, τουλάχιστον 2 μήνες. Πιστεύω μέσα στην Δεκέμβριο θα πάρουμε την stable. Για να δούμε.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και είμαι επίδοξος αγοραστής του εν λόγω τηλεφώνου και έχοντας διαβάσει τα περισσότερια σχόλια της συζήτησης θέλω να επισημάνω όσα έχω ξεχωρίσει και όποιος έχει την ευγένεια ας με διορθώσει αν κάπου πάνω λάθος.

1)Η μπαταρία έχει drain το οποίο όμως αναμένεται να εξαλειφθεί σύντομα στη stable.

2)Η κάμερα είναι καταπληκτική τη μέρα, μέτρια τη νύχτα και με gcam βελτιώνεται

3)Αποτύπωμα 1 κλικ πιο αργό ως insceen αλλά συνηθίζεται

4)Οι ειδοποιήσεις μετά από λίγο εξαφανίζονται λόγω miui

 

Υπάρχει κάποιο άλλο bug ή κάτι που θα έπρεπε να ξέρω και δε φαίνεται στα specs αλλά μόνο στην εμπειρία χρήσης (πχ καθυστέρηση στο κλείδωμα gps κτλ);

Εγώ το κινητό το θέλω για επαγγελματική χρήση, όχι παιχνίδια. Και το κύριο μέλημά μου είναι οι διαστάσεις.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και είμαι επίδοξος αγοραστής του εν λόγω τηλεφώνου και έχοντας διαβάσει τα περισσότερια σχόλια της συζήτησης θέλω να επισημάνω όσα έχω ξεχωρίσει και όποιος έχει την ευγένεια ας με διορθώσει αν κάπου πάνω λάθος.

1)Η μπαταρία έχει drain το οποίο όμως αναμένεται να εξαλειφθεί σύντομα στη stable.

2)Η κάμερα είναι καταπληκτική τη μέρα, μέτρια τη νύχτα και με gcam βελτιώνεται

3)Αποτύπωμα 1 κλικ πιο αργό ως insceen αλλά συνηθίζεται

4)Οι ειδοποιήσεις μετά από λίγο εξαφανίζονται λόγω miui

 

Υπάρχει κάποιο άλλο bug ή κάτι που θα έπρεπε να ξέρω και δε φαίνεται στα specs αλλά μόνο στην εμπειρία χρήσης (πχ καθυστέρηση στο κλείδωμα gps κτλ);

Εγώ το κινητό το θέλω για επαγγελματική χρήση, όχι παιχνίδια. Και το κύριο μέλημά μου είναι οι διαστάσεις.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Το έχει η γυναίκα μου. Με την μπαταρία δεν έχει κάποιο θέμα drain. Βγάζει 1.5 μέρα με μέτρια χρήση (δεν το κλείνει το βράδυ). Κάμερα όπως τα είπες. Μια χαρα είναι για τα λεφτά της. Ειδικά τη μέρα βγάζει σούπερ. GCAM δεν έχουμε βάλει γιατί από ψάξιμο διάβάσαμε ότι σε κάποιες συνθήκες είναι καλύτερη σε κάποιες άλλες το ίδιο ή χειρότερη. Δηλαδή δεν αξίζει τον κόπο όπως σε άλλα κινητά της Xiaomi.

Για τα άλλα δύο δε μου έχει πει κάποιο παράπονο αλλά επειδή δεν το χρησιμοποιώ εγώ δεν μπορώ να σου πω σίγουρα. Το κινητό το πήραμε λόγω του βολικού μεγέθους και του vfm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...