Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Σε Καταλαβαινω φιλε μου ξερω πως ειναι να χαλαει το κινητο απο χαζομαρες αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση με καποιο reset απ οσο ξερω. Τωρα αν γνωριζει και καποιος αλλος κατι ας μας πει. Παντως δικη μου γνωμη ειναι οτι ολη η ζημια σου εγινε επειδη κοπηκε το update στη μεση και εμεινε η eprom του κινητου με μισογραμενο firmware. Οποτε θελει παλι να περαστει το firmware ολοκληρο. Τωρα αν εσυ δεν θες να το πας στη ericsson μπορεις να κανεις update παλι μεσο internet με το davinci flasher αλλα θελει να αγορασεις εκει 1 gredit me 10 euro μεσω πιστοτικης για να γινει το update σωστα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγω αυτο θα σου προτεινα. Ασε το νετ μην το κανεις και χειροτερο και πανε στην ericsson να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο. Εμενα σε 1 μερα μου το ειχαν ετοιμο και εντως εγγυησης για θεσσαλονικη που μενω. Τωρα εσυ αν μενεις αλλου δεν ξερω ποσο θα κανουν. Παντως αν θελει μονο firmware και δεν εχει χαλασει και κατι αλλο απο το κινητο σου το πολυ μονο 2 μερες να σου κανουν πιστευω. Καλη τυχη και καλο ξεμπερδεμα να εχεις.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εντος εγγυησης επομενως δεν πιστευω να πληρωσω και κατι εφοσον δεν εχω σπασει κατι!αθηνα μενω οποτε πιστευω να μην αργησω να εξυπηρετηθω!!!!ευχαριστω πολυ!:)
manaros
Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εντος εγγυησης επομενως δεν πιστευω να πληρωσω και κατι εφοσον δεν εχω σπασει κατι!αθηνα μενω οποτε πιστευω να μην αργησω να εξυπηρετηθω!!!!ευχαριστω πολυ!:)

Λίγες σελίδες πριν είπα πως η αναβάθμιση μέσω ίντερνετ είναι Μ Ο Υ Φ Α. Έχει πιθανότητες να πετύχει, αλλά έχει και πιθανότητες να αποτύχει παταγωδώς. Έτσι έγινε και σε μένα και γίνεται αντικατάσταση του κινητού από το σέρβις αφού είμαι στην αναμονή για ένα μήνα. Μεθαύριο το παραλαμβάνω.

 

Χαριτολογώντας θα έλεγα πως η αναβάθμιση μέσω ίντερνετ συστήνεται μόνο σε αυτούς που γουστάρουν αντικατάσταση της συσκευής τους και είναι εντός εγγύησης... Αλλιώς ρισκάρουν κορώνα-γράμματα. Το είπα και το ξαναλέω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το πηγα σημερα το κινητο!η κοπελα,με το που της περιεγραψα τι εγινε,εδειξε να μην σοκαρεται....κοινως μαλλον την εχει παθει πολυς κοσμος!αυριο μου ειπαν να παω να το παρω.ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην μεινω απο κινητο μεσα στο καλοκαιρι...:X
manaros
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το πηγα σημερα το κινητο!η κοπελα,με το που της περιεγραψα τι εγινε,εδειξε να μην σοκαρεται....κοινως μαλλον την εχει παθει πολυς κοσμος!αυριο μου ειπαν να παω να το παρω.ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην μεινω απο κινητο μεσα στο καλοκαιρι...:X

Σε ποιο σέρβις το πήγες; http://www.techlifegr.com/forum/images/smilies_files/good/Standard/hmmm.gif

Link to comment
Share on other sites

καβαλας και αθηνων λαμιας.εκει που ειναι για siemens,nokia,sony ericsson

Πρέπει να είναι «ανωτέρου επιπέδου» σέρβις αυτό. ΟΜΝΙΤΕΚ είναι; Εκεί πρέπει να τα πηγαίνουμε και όχι στα απλού επιπέδου σέρβις, γιατί εκεί καθυστερούν περισσότερο. Πού μπορούμε να βρούμε μια λίστα με τα σέρβις πόιντς της SE; Με μια πρώτη ματιά δεν βρίσκω στο σάιτ της.

Link to comment
Share on other sites

teleservice λεγεται η εταιρια.το σιγουρο ειναι οτι τα μαγαζια κινητης(γερμανος κλπ.)στελνουν απ οτι ξερω εκει τα κινητα για επισκευη η αντικατασταση
manaros
Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ειπαν μια μερα τοτε μην ανχωνεσαι ειναι θεμα firmware οποτε θα στο ξαναπερασουν και ολα καλα πιστευω. Και σε μενα ετσι εγινε.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι «ανωτέρου επιπέδου» σέρβις αυτό. ΟΜΝΙΤΕΚ είναι; Εκεί πρέπει να τα πηγαίνουμε και όχι στα απλού επιπέδου σέρβις, γιατί εκεί καθυστερούν περισσότερο. Πού μπορούμε να βρούμε μια λίστα με τα σέρβις πόιντς της SE; Με μια πρώτη ματιά δεν βρίσκω στο σάιτ της.

Κατέβασε τη λίστα με όλα τα service points της SE στην Ελλάδα από το briefcase μου.

http://briefcase.pathfinder.gr/file/geofil/25868/519461

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τη λίστα με όλα τα service points της SE στην Ελλάδα από το briefcase μου.

http://briefcase.pathfinder.gr/file/geofil/25868/519461

Σε ευχαριστώ πολύ. :) Να υποθέσω ότι της Τζωρτζ θεωρείται ανωτάτου επιπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,σας παρακαλώ πάρα πολύ αν μπορείτε(και υπάρχει τρόπος βέβαια) βοηθήστε...!!

Έχω ένα k750i με R1C004 σε vodafone live! και έχω τρομερό πρόβλημα με την ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια των κλήσεων σε εξωτερικούς κυρίως χώρους.Είναι εξωφρενικά χαμηλή η ένταση.

Το θέμα είναι το εξής:

Δε θέλω να του πειράξω τίποτα από το λογισμικό επειδή (όντας vodafone live) φοβάμαι μην χάσω την εγγύηση.Όπως έχω δει όμως από το service menu,η ένταση του ακουστικού έχει πολλά περιθώρια να ανέβει.Μήπως ξέρει κανείς οποιοδήποτε τρόπο(κάποιο προγραμματάκι,κάποιο αρχειάκι ή κάποια ρύθμιση-κωδικό ή ο,τιδήποτε άλλο) που να μπορώ να αυξήσω απλώς την ένταση του ακουστικού χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκριση/βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι δεν ανεβαίνει η μπάρα προόδου όταν πας να αυξήσεις την ένταση του ήχου;

Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχει πρόγραμμα που μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο η ένταση ανεβαίνει από τα πλαινά κουμπάκια (+ και - ) της συσκευής. Αυτό το λέω σε περίπτωση που απλά δεν το έχεις προσέξει. Διαφορετικά, σύγκρινέ το με ένα άλλο Κ750 και αν έχει όντως διαφορά πήγαινέ το στο σέρβις.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε,την μπάρα αύξησης του ήχου κατά τη διάρκεια μιας κλήσης την έχω βάλει στο full(με τα κουμπάκια + - που λέτε),αλλά αν πάτε εκτός κλήσης στο μενού του service (>*<<*<*) ,τότε θα δείτε ότι η ένταση του ακουστικού είναι πολύ πιο δυνατή από αυτή που μπορείς να βάλεις ως max στις κλήσεις σου!

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον(κι αν κάποιος έχει υπόψη του κάτι,επιμένω:Ας βοηθήσει! :) )

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε,την μπάρα αύξησης του ήχου κατά τη διάρκεια μιας κλήσης την έχω βάλει στο full(με τα κουμπάκια + - που λέτε),αλλά αν πάτε εκτός κλήσης στο μενού του service (>*<<*<*) ,τότε θα δείτε ότι η ένταση του ακουστικού είναι πολύ πιο δυνατή από αυτή που μπορείς να βάλεις ως max στις κλήσεις σου!

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον(κι αν κάποιος έχει υπόψη του κάτι,επιμένω:Ας βοηθήσει! :) )

Αν είναι όπως και τα υπόλοιπα Κ750, θα έλεγα ότι ο ήχος κλήσης είναι πάααρα πολύ δυνατός. Πόσο πιο δυνατά τον θες; εγώ δεν την έχω στο φουλ πάντως την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχω γίνει ξεκάθαρος...

Δεν εννοώ τον ήχο κλήσης.Εννοώ το πόσο δυνατά ακούς το άλλο άτομο που σου μιλάει κατά τη διάρκεια μιας τηλεφωνικής κλήσης,τον συνομιλητή σου!Σ' ένα θορυβώδη χώρο(και σε σύγκριση π.χ. μ' ένα Nokia),δεν ακούς τίποτα,πρέπει να μαντεύεις τι σου λέει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,σας παρακαλώ πάρα πολύ αν μπορείτε(και υπάρχει τρόπος βέβαια) βοηθήστε...!!

Έχω ένα k750i με R1C004 σε vodafone live! και έχω τρομερό πρόβλημα με την ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια των κλήσεων σε εξωτερικούς κυρίως χώρους.Είναι εξωφρενικά χαμηλή η ένταση.

Το θέμα είναι το εξής:

Δε θέλω να του πειράξω τίποτα από το λογισμικό επειδή (όντας vodafone live) φοβάμαι μην χάσω την εγγύηση.Όπως έχω δει όμως από το service menu,η ένταση του ακουστικού έχει πολλά περιθώρια να ανέβει.Μήπως ξέρει κανείς οποιοδήποτε τρόπο(κάποιο προγραμματάκι,κάποιο αρχειάκι ή κάποια ρύθμιση-κωδικό ή ο,τιδήποτε άλλο) που να μπορώ να αυξήσω απλώς την ένταση του ακουστικού χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκριση/βοήθεια!

Επειδή κι εγώ αντιμετώποζα το ίδιο πρόβλημα, η μόνη λύση είναι να βάλεις την τελευταία αναβάθμιση απ το σάιτ της Ερικσον και θα εκπλαγείς απ τη διαφορά έντασης!!! Και μή φοβάσαι τίποτα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ αντιμετώποζα το ίδιο πρόβλημα, η μόνη λύση είναι να βάλεις την τελευταία αναβάθμιση απ το σάιτ της Ερικσον και θα εκπλαγείς απ τη διαφορά έντασης!!! Και μή φοβάσαι τίποτα. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Τι να μη φοβηθεί.... Εγώ με αποτυχημένη αναβάθμιση περιμένω 1 μήνα το κινητό μου (μάλλον σήμερα το παίρνω - αντικαταστάθηκε με καινούριο)... :down: ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ. Πάντο σε σέρβις πόιντ να αναλάβουν αυτοί την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Το 'χω ξανακούσει ότι με αναβάθμιση λύνεται το πρόβλημα,απλά την φοβάμαι γιατί είναι vodafone live(είναι συμβατό με την online αναβάθμιση που κάνει η SE?) το κινητό και είναι το δεύτερό μου,γιατί το πρώτο,που πήγα να το αναβαθμίσω την 1η μέρα που το πήρα τα 'παιξε εντελώς και μου το αντικατέστησαν ευτυχώς...! :wacko:

Μάλλον θα το πάω τελικά σε service να το κάνουν...Το κοντινότερό μου είναι το Omnitech στο Μαρούσι.Ξέρει κανείς πόση ώρα θέλουν ή κάποιο που να το κάνει επί τόπου,γιατί δε θέλω να τους αφησω το κινητό,το χρειάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα σημερα απο την teleservice...ημουν ατυχος γιατι την στιγμη που πηγα ειχε διακοπη ρευματος και θα επρεπε να περιμενω καμμια ωρα για να μαθω ακριβως τι συμβαινει...μες τις ακρες στο κινητο εγινε προσπαθεια αναβαθμισης η οποια πιθανοτατα απετυχε...μαλλον παμε για αντικατασταση:wacko: το καλο ειναι οτι το καινουριο κινητο θα μου το διναν ακομα και σημερα αν περιμενα.αυριο θα παω να μπαστακωθω απο το πρωι μαλλον για να ξεμπερδεψω.το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι ενα φιλαρακι με κ750 με εφαγε να προσπαθησω να του αναβαθμισω και το δικο του.σκεφτομενοι και οι 2 οτι ποσο πιθανο ειναι να αποτυχει και αυτη η αναβαθμιση,επιχειρησαμε να την κανουμε!!!!2ο κινητο πεθαμενο μεσα σε 2 μερες!!!!αυτο ειναι εκτος εγγυησης!!!!ετσι λοιπον το σκεφτομαστε να κινηθουμε νομικα γιατι ειναι κοροιδια να ταλαιπωρεις ετσι αδικα τον κοσμο!!!!!!αν δεν μπορεις να υσποστηριξεις κατι,τοτε μην το κανεις καθολου!on line αναβαθμισεις και βλακειες...μακαρι να συνεβησαν μονο σε μενα αλλα μαλλον θα αναγκαστω να αποτρεψω τον οποιοδηποτε να επιχειρησει την αναβαθμιση μεσω νετ...
manaros
Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα σημερα απο την teleservice...ημουν ατυχος γιατι την στιγμη που πηγα ειχε διακοπη ρευματος και θα επρεπε να περιμενω καμμια ωρα για να μαθω ακριβως τι συμβαινει...μες τις ακρες στο κινητο εγινε προσπαθεια αναβαθμισης η οποια πιθανοτατα απετυχε...μαλλον παμε για αντικατασταση:wacko: το καλο ειναι οτι το καινουριο κινητο θα μου το διναν ακομα και σημερα αν περιμενα.αυριο θα παω να μπαστακωθω απο το πρωι μαλλον για να ξεμπερδεψω.το κακο της ολης υποθεσης ειναι οτι ενα φιλαρακι με κ750 με εφαγε να προσπαθησω να του αναβαθμισω και το δικο του.σκεφτομενοι και οι 2 οτι ποσο πιθανο ειναι να αποτυχει και αυτη η αναβαθμιση,επιχειρησαμε να την κανουμε!!!!2ο κινητο πεθαμενο μεσα σε 2 μερες!!!!αυτο ειναι εκτος εγγυησης!!!!ετσι λοιπον το σκεφτομαστε να κινηθουμε νομικα γιατι ειναι κοροιδια να ταλαιπωρεις ετσι αδικα τον κοσμο!!!!!!αν δεν μπορεις να υσποστηριξεις κατι,τοτε μην το κανεις καθολου!on line αναβαθμισεις και βλακειες...μακαρι να συνεβησαν μονο σε μενα αλλα μαλλον θα αναγκαστω να αποτρεψω τον οποιοδηποτε να επιχειρησει την αναβαθμιση μεσω νετ...

Λοιπόν η κατάσταση με αυτή την κ@λοεταιρεία που λέγεται Έριξον έχει φτάσει στο απροχώρητο. Είμαι φουλ δυσαρεστημένος και γράφω εν θερμώ. Το απόγευμα παρέλαβα λοιπόν μετά από 4 ακριβώς εβδομάδες το αντικατεστημένο κινητό μου Κ750. Ολοκαίνουριο. (ούτως ή άλλως βέβαια και το πρώτο μου ολοκαίνουριο μιας εβδομάδας ήταν). Μετά από λίγη λέω ας δοκιμάσω τη φωτογραφική του μηχανή. ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ. Ναι από ολοκαίνουριο κινητό. Φυσικά και το ξαναπήγα πίσω και θα περιμένω την αυριανή ημέρα.

 

Σας το είπα μόλις μία σελίδα πριν. Το επαναλαμβάνω:

Λίγες σελίδες πριν είπα πως η αναβάθμιση μέσω ίντερνετ είναι Μ Ο Υ Φ Α. Έχει πιθανότητες να πετύχει, αλλά έχει και πιθανότητες να αποτύχει παταγωδώς. Έτσι έγινε και σε μένα και γίνεται αντικατάσταση του κινητού από το σέρβις αφού είμαι στην αναμονή για ένα μήνα. Μεθαύριο το παραλαμβάνω.

 

Χαριτολογώντας θα έλεγα πως η αναβάθμιση μέσω ίντερνετ συστήνεται μόνο σε αυτούς που γουστάρουν αντικατάσταση της συσκευής τους και είναι εντός εγγύησης... Αλλιώς ρισκάρουν κορώνα-γράμματα. Το είπα και το ξαναλέω.

Link to comment
Share on other sites

Το 'χω ξανακούσει ότι με αναβάθμιση λύνεται το πρόβλημα,απλά την φοβάμαι γιατί είναι vodafone live(είναι συμβατό με την online αναβάθμιση που κάνει η SE?) το κινητό και είναι το δεύτερό μου,γιατί το πρώτο,που πήγα να το αναβαθμίσω την 1η μέρα που το πήρα τα 'παιξε εντελώς και μου το αντικατέστησαν ευτυχώς...! :wacko:

Μάλλον θα το πάω τελικά σε service να το κάνουν...Το κοντινότερό μου είναι το Omnitech στο Μαρούσι.Ξέρει κανείς πόση ώρα θέλουν ή κάποιο που να το κάνει επί τόπου,γιατί δε θέλω να τους αφησω το κινητό,το χρειάζομαι...

Φιλε ουτε να το σκεφτεις να κανεις update απο το site της ericsson. Ειδικα αν εχεις vodafone live θα ειναι 100% αποτυχημενη. Το αποτελεσμα μετα? Το λιγοτερο ποθ θα παθει το κινητο ειναι να χασει την ελληνικη γλωσσα. Το περισσοτερο να μην αναβει και να θελει η περασμα το firmware παλι η στη χειροτερη αντικατασταση η συσκευη. Σου τα λεω αυτα γιατι τα εχω παθει και εγω πριν μια βδομαδα οπως και αρκετοι ακομα απο το forum. Το ποιο σιγουρο και ασφαλες ειναι να το πας στην ericsson να το κανουν αυτοι update και αυτο κανε αν δε θες να μηνεις χωρις κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...