Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, δίκιο έχεις βλακεία μου που σε ρώτησα. Αφού το είπες από πριν ότι χρησιμοποιείς card reader. Εχεις το καλώδιο να έκανες μια δοκιμή με τον myphone explorer να δεις αν στα δείχνει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

KAΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ R1BC002 .

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΗ.ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΟΛΑΕΙ Η ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ 1.5G ΥΛΙΚΟ ΜΕΣΑ.ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ?

 

kane kamia anabathmisi giati h neoteri ekdosi einai h R2B001 MPOREI KATI NA GINI...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Αγόρασα πρόσφατα το κ750 και είδα οτι δεν κάνει ζουμ στη μέγιστη ανάλυση φωτογραφίας.Γνωρίζω οτι τα παλαιότερα δεν είχαν αυτό το πρόβλημα.Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση; Θεωρώ αυτη τη λειτουργία αρκετά σημαντική. Το firmware που έχει είναι το R1CAO21. Υπάρχει κάποιο νεώτερο που να διορθώνει το πρόβλημα; Το R2B001 είναι νεώτερο; Διορθώνει κάτι; Γενικά αξίζει να κάνω update; Πως εξηγείται οτι στις καινούργιες συσκευές αφαίρεσαν μια λειτουργία που είχαν οι παλαιότερες;
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Αγόρασα πρόσφατα το κ750 και είδα οτι δεν κάνει ζουμ στη μέγιστη ανάλυση φωτογραφίας.Γνωρίζω οτι τα παλαιότερα δεν είχαν αυτό το πρόβλημα.Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση; Θεωρώ αυτη τη λειτουργία αρκετά σημαντική. Το firmware που έχει είναι το R1CAO21. Υπάρχει κάποιο νεώτερο που να διορθώνει το πρόβλημα; Το R2B001 είναι νεώτερο; Διορθώνει κάτι; Γενικά αξίζει να κάνω update; Πως εξηγείται οτι στις καινούργιες συσκευές αφαίρεσαν μια λειτουργία που είχαν οι παλαιότερες;

 

Μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά γιατί και εγώ αυτή την έκδοση είχα και το zoom λειτουργούσε κανονικά. Έβλεπα την φωτογραφία οριζόντια και με τα κουμπιά +- έκανε το zoom...

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Αγόρασα πρόσφατα το κ750 και είδα οτι δεν κάνει ζουμ στη μέγιστη ανάλυση φωτογραφίας.Γνωρίζω οτι τα παλαιότερα δεν είχαν αυτό το πρόβλημα.Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση; Θεωρώ αυτη τη λειτουργία αρκετά σημαντική. Το firmware που έχει είναι το R1CAO21. Υπάρχει κάποιο νεώτερο που να διορθώνει το πρόβλημα; Το R2B001 είναι νεώτερο; Διορθώνει κάτι; Γενικά αξίζει να κάνω update; Πως εξηγείται οτι στις καινούργιες συσκευές αφαίρεσαν μια λειτουργία που είχαν οι παλαιότερες;

 

Δυστυχώς δε λύνεται ούτε με αναβάθμιση ούτε με υποβάθμιση firmware. Είναι χαρακτηριστικό του hardware των νεώτερων συσκευών (όπως σαφώς μας ενημέρωσε και η SE), και φαίνεται πως δεν επιδέχεται επέμβασης!

Πάντως κατά την άποψή μου δεν αποτελεί και σοβαρό πρόβλημα. Το zoom, όταν το χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ υποβαθμίζει αναλογικά την ανάλυση την φωτογραφίας μας, πράγμα που πολλές φορές δεν είναι και επιθυμητό.

Αν παρόλα αυτά κάποιος επιθυμεί την απομόνωση τμήματος της φωτογραφίας, μπορεί να το κάνει εκ των υστέρων, και μέσω του τηλεφώνου ή του PC του. (crop και resize)!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε λύνεται ούτε με αναβάθμιση ούτε με υποβάθμιση firmware. Είναι χαρακτηριστικό του hardware των νεώτερων συσκευών (όπως σαφώς μας ενημέρωσε και η SE), και φαίνεται πως δεν επιδέχεται επέμβασης!

Πάντως κατά την άποψή μου δεν αποτελεί και σοβαρό πρόβλημα. Το zoom, όταν το χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ υποβαθμίζει αναλογικά την ανάλυση την φωτογραφίας μας, πράγμα που πολλές φορές δεν είναι και επιθυμητό.

Αν παρόλα αυτά κάποιος επιθυμεί την απομόνωση τμήματος της φωτογραφίας, μπορεί να το κάνει εκ των υστέρων, και μέσω του τηλεφώνου ή του PC του. (crop και resize)!!!

 

me thn ekdosi ton neon k750i pou "forane" to cid49 sthn megisti analisi den kanei zoom to kinito. kai na sas po kati? kalitera pou den kanei zoom giati bgainan apesies h fotografies me zoom....

Link to comment
Share on other sites

exw to k750i kai exw ena problimataki me kati ioys xerei kaneis kanena antivirus gia to kinito????

 

Ιός για το K750i ΔΕΝ υπάρχει. :grin:

Κυκλοφορεί που και που καμιά γριπούλα, καναδυό ιωσούλες με συνάχι και βήχα , αλλά ευτυχώς το K750i δεν το "πιάνει" τίποτε!!! :lol:

Σοβαρά τώρα κοίταξε το τηλέφωνό σου και ανέφερε τι "προβληματάκι" έχεις γιατί μπορεί τελικά η "διάγνωση" να βγάλει πως μια απλή αναβαθμισούλα είναι αρκετή.!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν λάβεις, τυχαία, από Bluetooth, ιούς κινητών S60 (.sis αρχεία) στο Κ750i είναι τελείως ακίνδυνα...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Το ακούσατε το άλλο ωραίο που είπε ο Ευαγγελάτος:

"Με το που παίρνετε μια νέα συσκευή, της κάνετε format!

Κι αν δεν ξέρετε να το κάνετε εσείς, την πάτε στο Γερμανό και σας το κάνουν!"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειμαι καινουριος εδω μεσα.Εχω προβλημα με μια καινουρια stick που εχω παρει και σκεφτομαι να δοκιμασω να κανω ανανεωση στο καινουργιο λογισμικο..εχω την εκδοσα r1n035..πιστευετε οτι επηρεαζει αυτο?Πηγα στην ιστοσελιδα της sony-ericsson αλλα δεν βρηκα τιποτα.Μπορειτε να μου δωσετε ενα λινκ να το κανω upgrade firmware και πως γινεται αυτο αληθεια?Πρεπει να κρατησω τις επαφες μου κλπ απο το κινητο ετσι ? Κατι τελευταιο..υπαρχει προγραμμα να μεταφερω τις επαφες στο pc να μην καθομαι και της σημειωνω μια προς μια ? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παίδες,

είναι αλήθεια ότι η SE είναι τρίτη σε πωλήσεις μετά την NOKIA και την Motorola;

Το Κ750 πάντως πρέπει να είναι αρκετά δημοφιλές, έτσι δεν είναι;

Εξου και οι 400 σελίδες αυτού του topic...

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό Μήνυμα από xamurabi

Δυστυχώς δε λύνεται ούτε με αναβάθμιση ούτε με υποβάθμιση firmware. Είναι χαρακτηριστικό του hardware των νεώτερων συσκευών (όπως σαφώς μας ενημέρωσε και η SE), και φαίνεται πως δεν επιδέχεται επέμβασης!

Πάντως κατά την άποψή μου δεν αποτελεί και σοβαρό πρόβλημα. Το zoom, όταν το χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ υποβαθμίζει αναλογικά την ανάλυση την φωτογραφίας μας, πράγμα που πολλές φορές δεν είναι και επιθυμητό.

Αν παρόλα αυτά κάποιος επιθυμεί την απομόνωση τμήματος της φωτογραφίας, μπορεί να το κάνει εκ των υστέρων, και μέσω του τηλεφώνου ή του PC του. (crop και resize)!!!

 

me thn ekdosi ton neon k750i pou "forane" to cid49 sthn megisti analisi den kanei zoom to kinito. kai na sas po kati? kalitera pou den kanei zoom giati bgainan apesies h fotografies me zoom....

 

Κατάλαβα! Θα προσπαθήσω να το αντέξω αν και είναι λίγο απογοητευτικό. Αναρωτιέμαι με ποια λογική το αποφάσισαν,τη στιγμή μάλιστα που σου παρέχουν άφθονο ζουμ στις χαμηλότερες αναλύσεις. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι λόγοι προστασίας του πολίτη απο αυθαίρετες φωτογραφίσεις. Τότε όμως θα το είχαν κάνει και στα υπόλοιπα νεότερα μοντέλα. Γρίφος! To cid49 τι είναι και τι υποτίθεται οτι βελτίωσε; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Θα προσπαθήσω να το αντέξω αν και είναι λίγο απογοητευτικό. Αναρωτιέμαι με ποια λογική το αποφάσισαν,τη στιγμή μάλιστα που σου παρέχουν άφθονο ζουμ στις χαμηλότερες αναλύσεις. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι λόγοι προστασίας του πολίτη απο αυθαίρετες φωτογραφίσεις. Τότε όμως θα το είχαν κάνει και στα υπόλοιπα νεότερα μοντέλα. Γρίφος! To cid49 τι είναι και τι υποτίθεται οτι βελτίωσε; Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Το τι οδήγησε την SE στο να απαγορεύσει το zoom στην μέγιστη ανάλυση είναι ομιχλώδες. Τα μόνα λογικά που μπορώ να φανταστώ είναι κάποια εξοικονόμιση κόστους παραγωγής (σιγά το πράγμα δηλαδή) και την πιθανότητα να δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να μην μειώνουν (κατά λάθος) την ποιότητα των φωτογραφιών στη μέγιστη ανάλυση, αλλά και αυτό τραβηγμένο δείχνει!!!

Εδώ πρέπει να σημειωθεί πως το Z550i, που τυγχάνει να έχει η γυναίκα μου που είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο (3 μηνών) έχει τον ΙΔΙΟ περιορισμό στην μέγιστη ανάλυση (1 Mpixel). Δεν ξέρω τι συμβαίνει με άλλα νέα μοντέλα και καλύτερα να το επιβεβαιώσουν φίλοι που τα έχουν προκειμένου να φανεί ή όχι μια προσπάθεια της SE προς αυτή την πολιτική περιορισμού του zoom.

Τo CID (κατά κάποιους ακρώνυμο του Customer Identification, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά) δίνει ουσιαστικά τον τρόπο κωδικοποίησης του firmware των τηλεφώνων. Δεν προσφέρει δηλαδή ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ στο τηλέφωνο. Το μόνο που δίνει είναι περίπλοκη κώδικοποίηση στο firmware.

Τα παλιότερα CID29 και CID36, απλούστερα στην κωδικοποίηση, μοιραία "έσπ@σ@ν" και τώρα τα "σωθικά" των τηλεφώνων μας (των τυχερών με CID29/36 εννοείται) είναι εκτεθειμένα στις ακόλαστες ορέξεις μας :lol:

Η τύχη των CID49 πάντως και αυτή δείχνει προδιαγεγραμμένη. Περίπλοκη - ξεπερίπλοκη την σπ@σ@νε και αυτή. Το μόνο που απομένει είναι να πραγματοποιηθεί αναβάθμιση και πείραγμα, μέσω ελεύθερων και δωρεάν flasher (προγράμματα αναβάθμισης) γιατί μέχρι τώρα μόνο με αγορασμένο SEtool ή το πολυ-πολύ "δαγκωμένο", γίνεται. Το DCU-60 καλώδιο προς το παρόν ξεχάστε το. Μόνο με Service cable (Αγοραστό εννοείται) κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα σας πω εγώ. Κατα την ταπεινή μου άποψη.

Η μεγένθυση που κάνουν τα κινητά είναι ψηφιακή.

Η ψηφιακή μεγένθυση όσο ποιο μεγάλει είναι τοσο ποιο πολυ χαλάει.

Τον κοινό χρήστη δεν τον νοιάζει, αλλά υπάρχουν χρήστες, Έλληνες και ξένοι, όπως κι εγώ όπου αποφεύγουμε το ψηφιακό ζουμ επειδή δημιουργεί τετραγωνάκια στην εικόνα και κάνει την φωτογραφία ανεπίδευτη επεξεργασίας.

Αυτός μπορεί να είναι ο μοναδικός λόγος, που σκέφτομαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως πουλάνε τα τηλέφωνα της Motorola! Είναι απαίσια!

Για σενα,εγω μεταπηδησα μετα`απο 8 χρονια σε motorola `και βρηκα χαρακτηριστικα τα οποια στα κινητα της SE δεν φανταζομουν,οπως κλειδωμα με κωδικο πληκτρολογιου και φακελου :blink: ;)

Αλλωστε μοτορολα startac(πριν χρονια) & v3 ειναι ακαταμαχητα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για σενα,εγω μεταπηδησα μετα`απο 8 χρονια σε motorola `και βρηκα χαρακτηριστικα τα οποια στα κινητα της SE δεν φανταζομουν,οπως κλειδωμα με κωδικο πληκτρολογιου και φακελου :blink: ;)

Αλλωστε μοτορολα startac(πριν χρονια) & v3 ειναι ακαταμαχητα.:)

 

Βέβαια με την motorola θα πρέπει να ξεχάσεις μερικά χαρακτηριστικά που υπάρχουν στα άλλα κινητά εδώ και πολλά χρόνια. Όπως την μόνιμη αναφορά των μηνυμάτων.:)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια με την motorola θα πρέπει να ξεχάσεις μερικά χαρακτηριστικά που υπάρχουν στα άλλα κινητά εδώ και πολλά χρόνια. Όπως την μόνιμη αναφορά των μηνυμάτων.:)

Σωστο και αυτο αλλα δεν νομιζω να ειναι σε τοση προτεραιοτητα η αναφορα απ'οτι να κλειδωνεις μενου και φακελους.ενας λογος που μεταπηδησα στο v3 ηταν διακαης ποθος μου,πολυ ομορφο κινητο και πολυ σταθερο.βεβαια η μεγαλη μου αγαπη δεν ξεχνιεται και γι'αυτο την υποστηριζω και με το παραπανω.οσο για την μοτορολα μονο την σειρα razr διακρινω και ολα τα αλλα ειναι για :fool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τύχη των CID49 πάντως και αυτή δείχνει προδιαγεγραμμένη. Περίπλοκη - ξεπερίπλοκη την σπ@σ@νε και αυτή. Το μόνο που απομένει είναι να πραγματοποιηθεί αναβάθμιση και πείραγμα, μέσω ελεύθερων και δωρεάν flasher (προγράμματα αναβάθμισης) γιατί μέχρι τώρα μόνο με αγορασμένο SEtool ή το πολυ-πολύ "δαγκωμένο", γίνεται. Το DCU-60 καλώδιο προς το παρόν ξεχάστε το. Μόνο με Service cable (Αγοραστό εννοείται) κάνεις τη δουλειά σου.

 

Spasane thn CID49???????? pote?????????? exoune bgalei sefp (gia to farmanager) gia cid49????

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kyrioi.

Exw to K750 edw kai kana mhna kai xrhsimopoiw to hands free pou eixe mesa h syskeuasia dhladh to diplo stereofwniko.Dystyxws omws ex8es ta eftyse kai den akougete apo to ena akoustiko,ayto pou douleua pio poli dhladh.

Epsaxa sthn agora kai de mporw na vrw to idio.Einai to HPM-61.

Dokimasa ena alla apo ta nea ths ericsson kai den akougotan katholou opws to palio.

Twra exw kanei paragelia mesw 9volto,kai perimenw.

Poia einai h gnwmh sas?Egw 8elw na einai to idio dioti eixe poli kalh apodosh.

Se epikoinwnia me sony ericsson mou eipan pws to HPM 61 den pouliete sto emporio alla einai mono mesa sthn syskeuasia toy neou kinhtou pou agorazeis.Ma ti logiki einai ayth?

Ti lete kai eseis?

thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kyrioi.

Exw to K750 edw kai kana mhna kai xrhsimopoiw to hands free pou eixe mesa h syskeuasia dhladh to diplo stereofwniko.Dystyxws omws ex8es ta eftyse kai den akougete apo to ena akoustiko,ayto pou douleua pio poli dhladh.

Epsaxa sthn agora kai de mporw na vrw to idio.Einai to HPM-61.

Dokimasa ena alla apo ta nea ths ericsson kai den akougotan katholou opws to palio.

Twra exw kanei paragelia mesw 9volto,kai perimenw.

Poia einai h gnwmh sas?Egw 8elw na einai to idio dioti eixe poli kalh apodosh.

Se epikoinwnia me sony ericsson mou eipan pws to HPM 61 den pouliete sto emporio alla einai mono mesa sthn syskeuasia toy neou kinhtou pou agorazeis.Ma ti logiki einai ayth?

Ti lete kai eseis?

thanks:)

 

 

kai afou den polite sto emporio giati ayto to magazi to exei???? http://mobile-parts.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...