Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια χελπ, το κ750 μου τα εφτυσε και ειναι για 10 μερες εκτος εγγυησης γμτο.Λοιπον παω να το ανοιξω και αναβοσβηνει μια ασπρη οθονη. Καμια ιδεα τι μπορω να κανω; εχω και αλλη συσκευη να κανω τη δουλεια μ αλλα δεν μπορω να περασω τις επαφες που εχω στο outlook...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ακυρο....του ξαναπερασα το τελευταιο λογισμικο και αναστηθηκε!!!
Link to comment
Share on other sites

οταν κανετε διαμορφωση στην ms τοτε διαγραφονται ολα απο μεσα χωρις να μπορείτε να τα επαναφερετε.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω το cid του βοντα κ750i μου. Έχω το νταβίντσι φλασερ 13.7, έχω εγκατεστημένο το pc suite, και έχω βάλει όλους τους usb drivers. πατάω το κουμπάκι "read cid/test cable", κρατώ πατημένο το c, χώνω το γιουεςμπι, και αν κρατήσω πατημένο το c, μου λέει να εγκαταστήσω τους drivers για μια usb flash συσκευή, αλλά τέτοιοι drivers δεν υπάρχουν στο πακέτο που δίνει η SE στο site της. Αν αφήσω το c αφού βάλω το καλώδιο, το κινητό ανοίγει και ζητάει ΡΙΝ, ενώ ο υπολογιστής το αναγνρίζει. Το νταβίντσι παράλληλα δεν έχει βγάλει τίποτα καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταση τους flash drivers με βάση τον παρακάτω οδηγό.Επίσης αν 8ες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το xs++
http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, έπρεπε να το είχα βρει μόνος μου το θρεντ...το xs++ κάνει και αυτό flashing και debranding? απαιτεί και αυτό 10 ευρώ σαν το νταβίντσι για το finalisation? υπάρχει κάπου κάποιο guide, γιατί όσα έχω βρει είναι με το νταβίντσι
Link to comment
Share on other sites

Όχι το xs++ είναι ελεύθερο πρόγραμμα και δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα.Απλά θα χρειαστεί να έχεις εσύ τα αρχεία για την όλη διαδικασία.Πάνω κάτω η διαδικασία είναι η ίδια για όλα τα κινητά,το μόνο που αλλάζουν είναι τα αρχεία για το φλασάρισμα,κοίτα λίγο τον οδηγό για το W810i: Flashing και Customization (xs++).

 

Εσύ τι θέλεις να κάνεις στο κινητό σου ?

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ευχαριστώ που βοηθάς/βοήθησες. Κυρίως αυτό που θέλω οπωσδήποτε είναι να κάνω debrand και να σβήσω όλες τις βλακείες που δε με αφήνει να σβήσω. Για να το κάνω αυτό έχω καταλάβει ότι πρέπει να κάνω flash και το main firmware και το file system. Έτσι λέω αφού θα το κάνω που θα το κάνω αυτό, να βάλω και το τελευταίο firmware, και ίσως να το αναβάθμιζα σε w800(εσωτερικά όχι εξωτερικά), αν και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κερδίζω από αυτό. Το κινητό μου είναι cid49 red R1CA021. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια συγκεκριμένα firmware/fs ώστε το κινητό μου να μη χάσει τη δυνατότητα και να γράφει και να διαβάζει ελληνικά στα μηνύματα (το μενού δε με νοιάζει) και αν μπορείς να μου πεις που μπορώ να τα βρω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα

ειμαι νεος χρηστης στο forum οπως βλεπετε

δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο thread

εχω κ750 με cid 36

 

1 εκανα την αλαγη απο κ750 σε w800 μεσω FAR ολα οκ

το μονο προβλημα που εχω δει ειναι οτι ενω τραβας φωτο με ζουμ η φωτο βγενει χωρις ζουμ

 

2 εκανα backup πριν την αλαγη και το εχω κρατισει μπορω να περασω το backup αν σε περιπτωση δεν μου αρεσει σαν w800?

 

3 καλο θα ηταν να γινοταν καινουρια ποστς με οδηγους ανανεωμενους ξεχωριστα για cid 36 και cid 49 και να κλειδωθουν για να μην γινετε χαμος απο ερωτησεις και διαφορα τετια οσο αφορα την αλαγη απο κ750 σε w800 και αντιστροφα

 

 

οσο αφορα το προβλημα με την καμερα περιμενο καπια απαντηση

 

 

φιλικα Κωστας :D

το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν κατέβασε το xs++,δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείς το far γι' αυτό το κινητό :)

 

1) Τι driver κάμερας έχεις ;;;

 

2) Για να το επαναφέρεις σε κ750 θα το φλασάρεις με αρχεία του k750.

http://i252.photobucket.com/albums/hh40/than0s/mobile/walkman.gif
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι βρηκα πολους drivers ομως κανενας δεν επανεφερε το προβλημμα του ζουμ...

αν ειναι ευκολο να μου στειλεις κατι θα με σωσεις ενω γουσταρω σαν w800 το οτι δεν κανει ζουμ με ξενερωνει...

αν δεν υπαρχει κατι θα σε παρακαλουσα να μου στειλεις το flash για να το ξανακανω Κ750

sorry αν σε βαζω σε κοπο αλα ειναι η πρωτη φορα π ασχολουμε με τετια και δεν ξερω που να ψαξω..

το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκτος απο το floats mobile agent που μου βγαζει λαθος οταν παω να συγχρονισω το κινητο μου υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα για να κανω extract to phonebook σε μορφη .vcf????
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια, αν ξερει κανεις να μου απαντησει αν εχετε δοκιμασει ιμητασιον προσοψη για W800 ?

Γιατι χαλασε τις κορης μου και πηγα στο σερβις τις sonyericson στην Θεσ/νικη και μου ζητησαν 50 ευρω με τα περαστικα και οταν της ζητησα να μου πουλησει μονον τα ανταλακτικα καπακια + το πληκτρολογιο μου ειπε οτι δεν πουλανε τα ανταλακτικα και οτι πρεπει να τα περασουν οι ιδιοι!!!!!!!!!!!!

Και λεω οχι ρε παιδια τετοια κοροιδια για ενα τηλ. που ειναι και σχεδον 3 χρονων!!!

Αν ξερει και κανεις καμια διευθηνση καταστηματος απο κανα e-bay που εχει αγορασει και εμεινε ικανοποιημενος απο την ποιοτητα τις προσοψης θα ημουν ευγνωμον!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια, αν ξερει κανεις να μου απαντησει αν εχετε δοκιμασει ιμητασιον προσοψη για W800 ?

Γιατι χαλασε τις κορης μου και πηγα στο σερβις τις sonyericson στην Θεσ/νικη και μου ζητησαν 50 ευρω με τα περαστικα και οταν της ζητησα να μου πουλησει μονον τα ανταλακτικα καπακια + το πληκτρολογιο μου ειπε οτι δεν πουλανε τα ανταλακτικα και οτι πρεπει να τα περασουν οι ιδιοι!!!!!!!!!!!!

Και λεω οχι ρε παιδια τετοια κοροιδια για ενα τηλ. που ειναι και σχεδον 3 χρονων!!!

Αν ξερει και κανεις καμια διευθηνση καταστηματος απο κανα e-bay που εχει αγορασει και εμεινε ικανοποιημενος απο την ποιοτητα τις προσοψης θα ημουν ευγνωμον!

Τοσο κοστιζει.εγω για w810i που αγορασα κομπλε πληρωσα 42 ευρο!

Δές και εδώ :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το floats mobile agent που μου βγαζει λαθος οταν παω να συγχρονισω το κινητο μου υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα για να κανω extract to phonebook σε μορφη .vcf????

 

στις επιλογες επαφων καπου λεει "Αντιγραφο ασφαλειας ms" η κατι τετοιο. Αν το πατησεις θα σου αντιγραψει στο root folder του ms τον καταλογο σου με καταληξη vcf.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες επαφων καπου λεει "Αντιγραφο ασφαλειας ms" η κατι τετοιο. Αν το πατησεις θα σου αντιγραψει στο root folder του ms τον καταλογο σου με καταληξη vcf.

 

Εψαξα ολα τα υπομενου αλλα το μονο που ειδα σχετικο ειναι το αποστολη ολων:

αλλα αυτο τα στελνει ολα με την μορφη .contact

Πως μπορω να την μετατρψω σε .vcf???

Link to comment
Share on other sites

εννοεί πως αν το συνδέσεις στον υπολογιστή,θα εμφανιστεί στο ms ένας φάκελος που θα λέγεται contacts και θα έχει τις επαφές σε .vcf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά χθες εκεί ποθ καθόμουν ξαφνηκά όταν πάω να δω το κινητό μου παρατηρώ οτι το μόνο ποθ φαίνεται στην οθόνη είναι ένα λευκό φόντο και ο φωτισμός... Μετά από ψάξιμο και ξέρωντας μεγάλο μέρος του κινητού απ έξω παρατήρησα οτι λειτουργεί 100% κανονικά αλλά δεν φαίνεται τίποτα...

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής... Πως θα αντιγράψω τις επαφές απο το κινητό στην κάρτα SIM? Η απάντηση βρίσκεται σε εσας... :) Όποιος έχει ακόμα k750i και δεν βαρίεται ας μου γράψει αναλυτικές οδηγίεςγια το πως θα το κάνω... και οταν λέω αναλυτικές φανταστείτε ότι θα γίνει τυφλά και χρειάζεται χειρουργική ακρίβεια... :)

 

Ουσιαστικά θέλα να ξέρω πόσες φορές πχ θα πάω κάτω το joystick και ούτο καθ εξής...

 

ευχαριστώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα το myphone explorer. Απλα συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή και θα κάνεις backup tis epafes sou ekei. Προσωπικά έχω το w800 οπότε δέν θα είναι όλα ίδια για να σε βοηθήσω βήμα βήμα.

 

Πριν το κάνεις αυτό... δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει ήδη να βγάλεις την μπαταρία κ να την ξαναβάλεις. Ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με έναν φίλο και λειτούργησε το κόλπο στα τυφλά με λίγο άγχος βέβαια γιατί εκεί κοντά ήταν και η διαγραφή όλων... :)

 

Πάντως φίλε Barret ευχαριστώ πάρα πολύ για την ιδέα σχετικα με την σύνδεση σε υπολογιστή δεν το είχα σκεφτεί... απλα το θέμα ήταν ότι δεν είχα το καλώδιο και ήταν και κλειστα τα μαγαζιά... Αλλίως θα το πήγαινα σε κανα sony ericsson κατάστημα και θα το κανόνιζαν...

 

Και το θέμα είναι οτι σήμερα βρήκα να έχω και γενέθλεια... γιαυτό βιαζόμουν... έστειλαν 10 άτομα και δεν ήξερα ποιος ήταν... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται ενώ έχω το κινητό μου στο σιωπηλό, όταν με καλεί ένας συγκεκριμένος αριθμός να χτυπάει κανονικά.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται ενώ έχω το κινητό μου στο σιωπηλό, όταν με καλεί ένας συγκεκριμένος αριθμός να χτυπάει κανονικά.Ευχαριστω εκ των προτέρων

Οχι δεν γινετε! το μονο που μπορεις να κανεις ειναι βαλεις αλλο ηχο κουδουνιου στην συγκεκριμενη επαφη! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το κ750ι υποστηρίζει βιντεο-κλήσεις. Αν όχι, σκέφτομαι να πάρω μια καινούρια συσκευή αλλά αναρωτιέμαι αν θα χρειαστεί να αλλάξω sim. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν το κ750ι υποστηρίζει βιντεο-κλήσεις. Αν όχι, σκέφτομαι να πάρω μια καινούρια συσκευή αλλά αναρωτιέμαι αν θα χρειαστεί να αλλάξω sim. Ευχαριστώ

 

το k750 δεν υποστηριζει 3g αρα και βιντεο-κλησεις. Για την sim δεν καταλαβαινω τι εννοεις αλλα αν θες για βιντεο-κλησεις 99.9% κανει και η παλια.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...