Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα περισσότερα έχουμε ήδη αναφερθει σε προηγούμενα.Μidea,Carrier και Panasonic είναι κατασκευαστές ,τα υπολοιπα είναι μηχανήματα παραγγελίας κυρίως από Gree,Midea,με κριτήριο το κόστος, και όπως σου βγουν.Τα Carrier από Κίνα είναι σε συνεργασία με Midea για φτωχές αγορές,αλλά συνήθως με Toshiba συμπιεστή .Οι εισαγωγείς των Μidea και Inventor δίνουν με όρους 10 ετή εγγύηση .Το panasonic είναι τρέχων βασικο μοντέλο της εταιρίας http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/153574-panasonic-ue9rke ,υποστήριξη όπως σε όλα ,ότι αναφέρεται στην απόδειξη ή συσκευασία.Κάποια και απο την Αlpha Grissin.

 

Δηλαδη εσυ πιο μου πρωτυνεις φιλε μου??Το panasonic?Σκεφτομαι στην καταναλωση που εχει Α ενω αλλα εχουν και Α+++ λες να εχει οντως διαφορα μεγαλη και να καιει πολυ ρευμα?Επειδη εχω αλλο ενα 24αρι στο σαλονι με ενδιαφερει μη ξεφυγει η δεη στα υψη.

Link to comment
Share on other sites

Οτι αρέσει σε σένα και κρίνεις . Το Panasonic σαν ποιότητα κατασκευής και απο θέμα φίλτρων είναι το καλυτερο.Στα φθηνά μοντέλα των τοπ εταιριών στον κλάδο,πληρώνεις πρώτα το όνομα και μετά ευκολίες .Στην κατανάλωση με βάση ότι διαφημίζουν,θεωρητικά θα καίει 20% παραπάνω σε ιδανικές συνθήκες .Στην πράξη μετράς με μετρητή ρεύματος τι ισχύει ,αν το μηχανημα είναι καταλληλο για τον χώρο σου .Σε οτιδήποτε απορίες ρωτάς σε κατάστημα κλιματισμου που γνωρίζει ενα μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι ,και αν μπορούν να σου δείξουν και σε εγκατάσταση τους ακόμα καλύτερα.

σε χωρο 50 περιπου τετραγωνικων εχω ενα 24αρι κλιματιστικο.περιλαμβανεται σαλονι -κουζινα-τραπεζαρια και στο τελος υπαρχει διαδρομος. ολο τον χειμωνα η εξωτερικη θερμοκρασια κυμαινεται απο +5εως +15c.ειμαι στο νοτιο αιγαιο.αν και το κλιματιστικο λειτουργει 10-15 ωρες την ημερα η θερμοκρασια με δυσκολια παει απο 17-19 βαθμους.σπανιως 20.με αποτελεσμα να ψευτοκρυωνουμε.τι να κανω για να ανεβει κι αλλο η θερμοκρασια? το σπιτι δεν εχει καμια μονωση.ειναι χτισμενο με τσιμεντοπετρα και στην ταρατσα εχει περαστει μονο μια μπογια για την υγρασια.δεν υπαρχει αλλο ειδος θερμανσης.εχω δοκιμασει ολες τις ταχυτητες και ολες τις θερμοκρασιες του κλιματιστικου αλλα το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.εχω το midea 24hrdn.φταιει αυτο?η ανυπαρκτη μονωση?αν βαλω ακομη ενα 18αρι η 12αρι στο τελος του διαδρομου θα βοηθαει?

 

Σίγουρα μετρά η μόνωση για τις απώλειες. Αν τηρείς ότι γράφουν οι οδηγίες χρήσης ,θα πρέπει να το κοιτάξει τεχνικός στον χώρο σου για τυχόν βλάβη,και αν αφορά θέμα συνδιασμού θέρμανσης με άλλη συσκευή.Σε αμφιβολίες ρωτάς και άλλον επιτόπου μην ξοδεύεσαι άσκοπα.Tα υπόλοιπα είναι υποθέσεις .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition

Τώρα παρατήρησα στο ενεργειακό ταμπελακι αναφέρει την μέση ζώνη και όχι την θερμή που είναι η χώρα μας.Αραγε που μπορώ να βρω για την θερμή ζώνη γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

H Ελλαδα ανηκει στην θερμη ζώνη,αλλα συνηθως υπάρχει σημείωση ότι εξαρτάται απο τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή πέρα της standard μέσης ζώνης.Μετά αφορά και παρτίδα που συμφέρει καθε εισαγωγέα.Ειδικά σε αγορά με οικονομική κρίση,τι ισχύει σε ότι διαφημίζουν είναι πολύ σχετικό .Ρώτα στο κατάστημα. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, ( δεν εχω το μοντελο σημειωμενο να σας πω , δεν ειναι inverter ).

εχω την παραπανω μοναδα , βρισκεται σε εξοχικο, δηλ. δουλευει μονο καλοκαιρια, εχω τα εξης δυο θεματα.

Βάζοντάς το στην θερμανση τωρα τον χειμωνα, ( βαζω θερμοκρασια στο remote 30 βαθμοι ) , δουλευει ζεσταινει περιπου 3 λεπτα , μετα κοβει για περιπου 5-7 λεπτα και αυτο γινεται συνεχεια. ( σαν να θεμοστατει αλλα βεβαια δεν προλαβαινει να ζεσταθει καν ο χωρος ). Ακομα και στο turbo mode το ιδιο συμβαινει. Στην ψυξη το καλοκαιρι λειτουργει οπως πρεπει , θερμοστατει οταν χρειαζεται. Τις επομενες μερες μπορει να μην σταζει απολυτως τιποτα.

Το καλοκαιρι , σπανια αλλα συμβαινει ομως , σταζει σταγονες η εσωτερικη μοναδα απο την χαραμαδα του καπακιου περιπου 1 σταγονα ανα 10 δευτερολεπτα ( η αποχετευση ειναι ελευθερη ,ειναι καθαρισμενη λειτουργει κανονικοτατα , οπως αναμενεται βγαζει σταγονες καθε φορα που λειτουργει).

Ξερει κανεις να με ενημερωσει αν δεχεται επισκευη και τι μπορει να φταιει ιδιως στην περιπτωση της θερμανσης ? Καποια αντικατασταση εξαρτηματος ?

Μπορω να αντικαταστησω μονο την μεσα μοναδα ? Αν ναι , πρεπει να ειναι ιδιο μοντελο και μαρκα ή μπορει και διαφορετικο ?

σας ευχαριστω

Τακης

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε τι γράφουν οι οδηγίες χρήσης ,για ρυθμίσεις και προβλήματα.Φαίνεται οτι ζορίζεται το μηχανημα για κάποιους λόγους στις μεγιστες ρυθμίσεις.Οταν σταζει η εσωτερική μονάδα ,είναι συνήθως κάτι βουλωμένο ή άλλη βλάβη .Θα πρέπει να λυθει το εσωτερικο.Ρώτησε τεχνικό της Samsung και κρίνεις αν αξίζει επισκευή.Αντικατάσταση εσωτερικού με ίδιο μοντέλο, αν υπάρχει διαθέσιμο λόγω παλαιότητας ,συνήθως δεν συμφέρει,καλύτερα νέο κλιματιστικό. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ,αν δουλέψει καλύτερα στα προτεινόμενα από τις οδηγίες,μην ξεχάσεις να κοιτάξεις και με τεχνικό ότι ανάφερες,θα χειροτερεύσει κάποια στιγμή. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

]Κοιταξε τι γράφουν οι οδηγίες χρήσης ,

σ' ευχαριστω για την βοηθεια

lol!!!!!!!!!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Oταν δεν γράφουν σωστά οι οδηγίες ,τα παράπονα στην κάθε εταιρία τι διαφημίζει και τι ισχύει .Ολα τα μηχανήματα χαλάνε κάποτε. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

μαλλον θα κοιταξω για αντικατασταση κλιματιστικου. Υπαρχουν εδω ατομα που θα μπορουσαν να μου βρουν κατι ?

Ζηταω 18000-24000 btu max ,αριστη κατασταση, και θαθελα απο τις πολυ καξιοπιστες μαρκες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε ως τώρα καλή απόδοση το κλιματιστικό σου και κατανάλωση,ίσως συμφέρει πρώτα να ρωτήσεις αν αξίζει επισκευή.Αν δεις σε χώρους που κυκλοφορείς ,πολλά παλιά μηχανήματα με σωστή συντήριση λειτουργούν ακόμα πολύ καλά .Είναι και αναλογα την χρήση .Πάντα θα υπάρχουν νέα ή καλύτερα μηχανήματα για αγορά .Κάνε έναν κόπο να διαβάσεις προηγούμενα ,έχουν αναφερθεί σχεδόν όλες τις επιλογές της αγοράς.Εκτός τα χρήματα που διαθέτει κάποιος,είναι και τι βρίσκει καλύτερα στην περιοχή του,και τι ταιριάζει στον χώρο του.Μπορείς να ρωτήσεις και τον τεχνικό για μια γνώμη επίσης. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι ανασμεσα σε αυτα τα δυο 18αρια κλιματιστικα mitsubishi

https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html

https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html?from=recommendations

αποψεις για το ποιο να προτιμησω?

Επισης γνωριζει καποιος γιατι δεν εχουν ιονιστη τα mitsubishi?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ειμαι ανασμεσα σε αυτα τα δυο 18αρια κλιματιστικα mitsubishi https://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html?from=recommendations αποψεις για το ποιο να προτιμησω?Επισης γνωριζει καποιος γιατι δεν εχουν ιονιστη τα mitsubishi? Ευχαριστω!

 

Για τον ιονιστή είναι εμπορική πολιτική της εταιρίας ,να πουλάνε άλλες ξεχωριστές συσκευές, όπως η Daikin.Το πρώτο μηχάνημα έχει καλύτερη κατασκευή απευθύνεται σε επαγγελματικούς χώρους ,έχει καλύτερα φίλτρα και καθαρισμό αέρα,και ανεμιστήρα.Ακριβότερο μοντέλο της εταιρίας πάντως έχει μια πατέντα σταθερού ιονιστή.Ανάλογα την παρτίδα,μερικά έχουν και αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών για ρύθμιση των εσωτερικών.To δεύτερο είναι πιο δυνατότερο,καλύτερη κατανάλωση ,μεγάλη εξωτερική μονάδα οπότε πιθανό πρόβλημα τοποθέτισης ,δημοφιλές και γενικά από τα καλύτερα μηχανήματα της αγοράς ,αλλα αρκετά απλό μηχάνημα..Αυτα που κυκλοφορουν τελευταία σαν παρτίδα ,έχουν υποδοχη αν θελεις να του βαλεις επιπλέον φίλτρα από ακριβότερα μοντέλα .Υπόψη τα Mitsubishi ειναι premium εταιρία στον κλάδο,δεν χαλάνε εύκολα ,έχουν ακριβά ανταλλακτικά.Γι'αυτο θα πρεπει να ρωτήσεις κάθε πόσο πρεπει να αλλάζεις τα φιλτρα και πόσο κοστίζουν.Σε κάθε περίπτωση κοίταξε να τα δείς κάπου αν σου αρέσουν ,και αν γίνεται και σε λειτουργία.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Το θελω για επαγγελματικη χρηση..οταν πηγα να τα δω και ο πολιτης μου ειπε οτι το πρωτο ειναι καλυτερο μηχανημα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι η διαφορα στη καταναλωση. Το δευτερο μου βγαινει 200 ευρω πιο ακριβο αξιζει να τα δωσω για τη καταναλωση και μονο?

Κοιταω τα συγκεκριμενα γιατι ειναι τα μονα 18αρια που μου κανουν λογω διαστασεων

Edited by thanohan
Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική χρήση ,το πρώτο έχει άλλη κατασκευή.Το δεύτερο έχει άλλα όρια θέρμανσης ,οπότε άλλες ρυθμίσεις.H κατανάλωση είναι σχετική με παραμέτρους,μετρά και η απόδοση .Εχουν αναφερθεί παραδείγματα σε προηγούμενα.Σε κάθε περίπτωση αφορά την χρήση αν θα κάνεις απόσβεση.Μπορείς να βάλεις μετρητή να ελέγχεις την κατανάλωση.Αν μπορείς να τα δείς σε εγκατάσταση από κατάστημα κλιματισμου ,θα κρίνεις γενικά καλύτερα. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Στα παραδείγματα ,η κατανάλωση είναι πολύ σχετική με ρυθμίσεις ,τις συνθήκες ,τον κάθε χώρο και πως υπολογίζει το μηχάνημα.Και τα δυο κλιματιστικα στην standard μέση ζώνη,αναφερονται σαν Α+ στην θερμανση.Οτι παραπάνω αφορά τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή σε κάποιες συνήθως ιδανικές συνθήκες.Κάποια διαφημιστικά γράφουν ετήσια κατανάλωση στο καθένα με τις μετρήσεις του κατασκευαστη.Μπορει να υπολογίσεις την διαφορα τους αναλογα τις χρεώσεις ΔΕΗ που έχεις .Στην πράξη μόνο με μετρητή ρεύματος θα δεις τι ισχύει,με ότι διαφημίζουν.Οσο καλύτερο μηχάνημα μειώνεις μεν το ρίσκο τι θα σου βγει,πάντα είναι όμως και θέμα παρτίδας για να κερδίσει ο εισαγωγέας από κάποιες διαφορές.Σε κατάστημα που γνωρίζουν τα μηχανήματα από εγκατάστασεις τους σήμερα,ξέρουν τι ισχύει. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να πάρω δύο νέα κλιματιστικά... ένα 9ρι για το υπνοδωμάτιο και ένα 12ρι για το σαλόνι.

Είμαι μεταξύ των Gree Cozy, Gree Change τα οποία έχουν το R410a και Inventor Aria με το νέο R32

Η αλήθεια είναι πως κλίνω προς τα Inventor αλλά είμαι λίγο άσχετος και θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

To Gree Change είναι παλαιότερο,αλλα αξιόπιστο δοκιμασμένο μηχάνημα ,ενω το Αria πρόσφατο και το έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα μαζι με άλλες επιλογές.

To Cozy ειναι το πιό δημοφιλές ,θα το δεις πολύ εύκολα σε λειτουργία σε χώρους που κυκλοφορείς ,καλη απόδοση σε θέρμανση,μέτριο εσωτερικό μέρος.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα πως το VE εχει Α++ στη θερμανση αλλα το εχουν λαθος στο σκρουτζ τελικα.

Στα 70 ευρω πλεον η διαφορα τους απο προσφορες που μου εδωσαν νομιζω θα ακολουθησω τη συμβουλη σου ομως να επιλεξω το πρωτο σαν καλυτερο μηχανημα αφου με τις καταναλωσεις δεν θα καταφερω να βγαλω ακρη

Edited by thanohan
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα, ( δεν εχω το μοντελο σημειωμενο να σας πω , δεν ειναι inverter ).

εχω την παραπανω μοναδα , βρισκεται σε εξοχικο, δηλ. δουλευει μονο καλοκαιρια, εχω τα εξης δυο θεματα.

Βάζοντάς το στην θερμανση τωρα τον χειμωνα, ( βαζω θερμοκρασια στο remote 30 βαθμοι ) , δουλευει ζεσταινει περιπου 3 λεπτα , μετα κοβει για περιπου 5-7 λεπτα και αυτο γινεται συνεχεια. ( σαν να θεμοστατει αλλα βεβαια δεν προλαβαινει να ζεσταθει καν ο χωρος ). Ακομα και στο turbo mode το ιδιο συμβαινει. Στην ψυξη το καλοκαιρι λειτουργει οπως πρεπει , θερμοστατει οταν χρειαζεται. Τις επομενες μερες μπορει να μην σταζει απολυτως τιποτα.

Το καλοκαιρι , σπανια αλλα συμβαινει ομως , σταζει σταγονες η εσωτερικη μοναδα απο την χαραμαδα του καπακιου περιπου 1 σταγονα ανα 10 δευτερολεπτα ( η αποχετευση ειναι ελευθερη ,ειναι καθαρισμενη λειτουργει κανονικοτατα , οπως αναμενεται βγαζει σταγονες καθε φορα που λειτουργει).

Ξερει κανεις να με ενημερωσει αν δεχεται επισκευη και τι μπορει να φταιει ιδιως στην περιπτωση της θερμανσης ? Καποια αντικατασταση εξαρτηματος ?

Μπορω να αντικαταστησω μονο την μεσα μοναδα ? Αν ναι , πρεπει να ειναι ιδιο μοντελο και μαρκα ή μπορει και διαφορετικο ?

σας ευχαριστω

Τακης

 

Εμένα συμπεριφέρεται έτσι ενα inventor, τελευταίο μοντέλο. Επειδή έχω το wifi module, βλέπω ότι πράγματι ο αισθητήρας εσωτερικής θερμοκρασίας αισθάνεται ότι έχει φτάσει, και κόβει. Έχω καταλήξει ότι φταίει η θέση του θερμομέτρου, γιατί πράγματι όταν λειτουργεί, οι γρίλιες οι εσωτερικές (του εναλλάκτη) εκπέμπουν μία ζεστασιά, την οποία πιάνει ο αισθητήρας και αλλοιώνεται η μέτρηση. Ίσως φταίει και ότι το κλιματιστικό είναι τοποθετημένο σε γωνία και ίσως δεν κυκλοφορεί καλά ο αέρας.

 

Όταν ενεργοποιηθεί το follow me, οπότε η μέτρηση παίρνεται από το τηλεκοντρόλ στη θέση που βρίσκεται, όλα δουλεύουν τρένο.

 

Λέτε να υπάρχει καμία πατέντα κάπως ώστε ο εσωτερικός αισθητήρας να διαβάζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τη θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα χωρίς να επηρεάζεται από τη ζέστη του εσωτερικού στοιχείου;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που είναι εκ κατασκευής του μηχανήματος εσωτερικά δεν διορθωνεται , αν δεν αφορά βλάβη.

Νομιζα πως το VE εχει Α++ στη θερμανση αλλα το εχουν λαθος στο σκρουτζ τελικα.Στα 70 ευρω πλεον η διαφορα τους απο προσφορες που μου εδωσαν νομιζω θα ακολουθησω τη συμβουλη σου ομως να επιλεξω το πρωτο σαν καλυτερο μηχανημα αφου με τις καταναλωσεις δεν θα καταφερω να βγαλω ακρη

Aν έχεις αμφιβολίες ,οπως στο πρότεινε επίσης αρχικά σχετικά και εκει που ρώτησες ,μπορείς να ρωτήσεις και σε άλλο κατάστημα που ξέρει απο Mitsubishi

Link to comment
Share on other sites

To Gree Change είναι παλαιότερο,αλλα αξιόπιστο δοκιμασμένο μηχάνημα ,ενω το Αria πρόσφατο και το έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα μαζι με άλλες επιλογές.

To Cozy ειναι το πιό δημοφιλές ,θα το δεις πολύ εύκολα σε λειτουργία σε χώρους που κυκλοφορείς ,καλη απόδοση σε θέρμανση,μέτριο εσωτερικό μέρος.

 

Ευχαριστώ... εσύ πιο θα πρότεινες ; Με ενδιαφέρει περισσότερο η χαμηλή κατανάλωση...

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που θέλω να πάρω νέα κλιματιστικά....

Από πλευράς χαρακτηριστικών, κλίνω προς τα Αρια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...