Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστηχως αυτο το προβλημα υπαρχει και θα υπαρχει παντα.ακομα και αδειουχος να ειναι εχει να κανει με το αν ειναι σωστος επαγγελματιας.

Και δεν μιλαω μονο σε αυτο το επαγγελμα αλλα σε ολα τα επαγγελματα ισχυει αυτο.

 

Κατι τετοιες τακτικες θα οδηγησουν ολους τους ελ.επαγγελματιες να παραδωσουν βιβλια και να εργαζονται σε μια εταιρια 8:00-20:00 και να παιρνουν 20€.και τα υπολοιπα 150 η εταιρεία.

 

Ήμουνα κάποτε σε ένα σεμινάριο που αφορούσε την ενεργειακή αποδοτικοτητα κτιρίων . Μας λεγαν γενικά έξυπνες λύσεις και βιώσιμες επενδυτικά . Σε κάποια φάση πετάχτηκε ένας μηχανολόγος και ρωτάει τον ομιλητή . "Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ απόλυτα αλλά όταν υπάρχουν άτομα στο επαγγελμα που αντί να κάνουν αυτό που συμφέρει τον πελάτη κοιτάζουν να κάνουν την πιο φθηνή δουλειά για να μην τους φύγει απο πελάτης εμείς δηλαδή τι να κάνουμε; Να λέμε στο πελάτη το σωστό επενδυτικά για την τσέπη του και να φεύγει για αυτόν που θα του πει φθηνή τιμή ο οποίος δεν θα κάνει καλή δουλειά και ο πελάτης παίζει να μην το καταλάβει κιόλας ή να κάνουμε ότι κάνουν και οι άλλοι γιατί στην τελική θα σου την κλείσουν την επιχείρηση . "

 

Είναι ενα τεράστιο δίλημμα αυτό. Που πολύ είναι αναγκασμένοι να μπουν σε αυτή την λογική εξαιτίας 2 παραγόντων . Των συναδέλφων που δεν σέβονται τα λεφτά του πελάτη και των πελατών με την νοοτροπία ότι ο πιο φθηνός παίρνει την δουλειά και δεν με νοιάζει τι θα κάνει πως θα το κάνει .

 

Ο κόσμος γενικά τα πάντα τα υπολογίζει σε ευρώ . Πολλοί δεν σκέφτονται επενδυτικά (ενας απο τους παράγοντες που έπαιξε τον ρόλο του για την κρίση που βιώνουμε) . Κοιτάζουν μόνο το ποσό που θα δώσουν . Καθόλου δεν σκέφτονται αν αυτά τα λεφτά θα τα πάρουν πίσω σε βάθος χρόνου και αν θα βγούνε και πιο κερδισμένοι .

 

Κλασσικό παράδειγμα να θεωρούν πεταμένα τα λεφτά για μελέτη απωλειών και διαστασιολογίσεις κεντρικής θέρμανσης . Παρακάμπτουν τον μηχανολόγο λόγο κόστους και πάνε κατευθείαν στον υδραυλικό όπου εμπειρικά θα τους κάνει μια εγκατάσταση θέρμανσης δίχως μελέτη.

Στο τέλος αυτά τα 300 ευρώ που θα πάρει ο μηχανολόγος θα τα έχουν δώσει χωρίς λόγο για παραπάνω λίτρα πετρέλαιο ακόμα και μέσα σε ένα χειμώνα χρήσης του λέβητα και η όλη εγκατάσταση θα καίει παραπάνω λίτρα ακόμα και εκατοντάδες λίτρα κάθε χειμώνα χωρίς λόγο .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα κάποτε σε ένα σεμινάριο που αφορούσε την ενεργειακή αποδοτικοτητα κτιρίων . Μας λεγαν γενικά έξυπνες λύσεις και βιώσιμες επενδυτικά . Σε κάποια φάση πετάχτηκε ένας μηχανολόγος και ρωτάει τον ομιλητή . "Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ απόλυτα αλλά όταν υπάρχουν άτομα στο επαγγελμα που αντί να κάνουν αυτό που συμφέρει τον πελάτη κοιτάζουν να κάνουν την πιο φθηνή δουλειά για να μην τους φύγει απο πελάτης εμείς δηλαδή τι να κάνουμε; Να λέμε στο πελάτη το σωστό επενδυτικά για την τσέπη του και να φεύγει για αυτόν που θα του πει φθηνή τιμή ο οποίος δεν θα κάνει καλή δουλειά και ο πελάτης παίζει να μην το καταλάβει κιόλας ή να κάνουμε ότι κάνουν και οι άλλοι γιατί στην τελική θα σου την κλείσουν την επιχείρηση . "

 

Είναι ενα τεράστιο δίλημμα αυτό. Που πολύ είναι αναγκασμένοι να μπουν σε αυτή την λογική εξαιτίας 2 παραγόντων . Των συναδέλφων που δεν σέβονται τα λεφτά του πελάτη και των πελατών με την νοοτροπία ότι ο πιο φθηνός παίρνει την δουλειά και δεν με νοιάζει τι θα κάνει πως θα το κάνει .

 

Ο κόσμος γενικά τα πάντα τα υπολογίζει σε ευρώ . Πολλοί δεν σκέφτονται επενδυτικά (ενας απο τους παράγοντες που έπαιξε τον ρόλο του για την κρίση που βιώνουμε) . Κοιτάζουν μόνο το ποσό που θα δώσουν . Καθόλου δεν σκέφτονται αν αυτά τα λεφτά θα τα πάρουν πίσω σε βάθος χρόνου και αν θα βγούνε και πιο κερδισμένοι .

 

Κλασσικό παράδειγμα να θεωρούν πεταμένα τα λεφτά για μελέτη απωλειών και διαστασιολογίσεις κεντρικής θέρμανσης . Παρακάμπτουν τον μηχανολόγο λόγο κόστους και πάνε κατευθείαν στον υδραυλικό όπου εμπειρικά θα τους κάνει μια εγκατάσταση θέρμανσης δίχως μελέτη.

Στο τέλος αυτά τα 300 ευρώ που θα πάρει ο μηχανολόγος θα τα έχουν δώσει χωρίς λόγο για παραπάνω λίτρα πετρέλαιο ακόμα και μέσα σε ένα χειμώνα χρήσης του λέβητα και η όλη εγκατάσταση θα καίει παραπάνω λίτρα ακόμα και εκατοντάδες λίτρα κάθε χειμώνα χωρίς λόγο .

 

Πολλά like!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αυτο το προβλημα υπαρχει και θα υπαρχει παντα.ακομα και αδειουχος να ειναι εχει να κανει με το αν ειναι σωστος επαγγελματιας.

Και δεν μιλαω μονο σε αυτο το επαγγελμα αλλα σε ολα τα επαγγελματα ισχυει αυτο.

 

Κατι τετοιες τακτικες θα οδηγησουν ολους τους ελ.επαγγελματιες να παραδωσουν βιβλια και να εργαζονται σε μια εταιρια 8:00-20:00 και να παιρνουν 20€.και τα υπολοιπα 150 η εταιρεία.

 

συμφωνώ απολύτως!

 

Η σωστή εγκατάσταση και συντήρηση του κλιματιστικού αξίζει περισσότερο από 10 ή 20 ευρώ. Μια σωστή εγκατάσταση εξασφαλίζει την σωστή λειτουργία και την μακροζωϊα του κλιματιστικού σου.

 

Μια λάθος εγκατάσταση δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσει το κλιματιστικό σου σε μια εβδομάδα. Μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα ότι αντί το κλιματιστικό σου να κρατήσει 10 ή και παραπάνω χρόνια, θα πάρεις τον συμπιεστή στο χέρι σε 5 ή 7 χρόνια, κυρίως όταν δεν γίνονται κενά πριν την πλήρωση του κλιματιστικού.

 

Η σωστή συντήρηση θα εξασφαλίσει την υγεία την δική σου και της οικογένειας σου:

http://www.aenaos-sa.gr/ygeia-kai-klimatistika

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόσος_των_Λεγεωνάριων

http://www.iatronet.gr/ygeia/loimwdeis-nosoi/article/14858/nosos-twn-legewnariwn.html

 

 

 

Στη χώρα του "ότι δηλώσεις είσαι", όλα γίνονται.

Η ερώτηση είναι: ρώτησες τον "μάστορα" αν είναι ψυκτικός;

Ρώτησες αν έχει μαγαζί ή γραφείο ή ζήτησες να δεις την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος;

Απόδειξη πήρες για τις εργασίες που έκανε;

 

Αν δεν έκανες τίποτε από όλα αυτά, δεν δικαιούσαι να κατηγορείς τους μάστορες, γιατί αυτός που πλήρωσες δεν είναι μάστορας, αλλά κάστορας.

 

δεν ξερω, εμενα και κενό έκανε και τα πάντα ότι συμφωνήσαμε, και δεν μου πήρε πολλά..τεσπά..δεν θέλω να το συζητήσω άλλο, ο καθένας θα μείνει με τη γνώμη του έτσι κι'αλλιώς..

α, δάβασα τελικά το manual χθες, μόνο στα αγγλικά διάβασα, και δεν ξέρω μήπως δεν κατάλαβα καλά, αλλά λέει δεν χρειάζται αντλία αν είναι οι σωλήνες μικρότεροι απο 5μ; και οι σωλήνες πρέπει να είναι τουλάχιστον πάνω απο 30εκατοστά; οεο;:blink:

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, εμενα και κενό έκανε και τα πάντα ότι συμφωνήσαμε, και δεν μου πήρε πολλά..τεσπά..δεν θέλω να το συζητήσω άλλο, ο καθένας θα μείνει με τη γνώμη του έτσι κι'αλλιώς..

α, δάβασα τελικά το manual χθες, μόνο στα αγγλικά διάβασα, και δεν ξέρω μήπως δεν κατάλαβα καλά, αλλά λέει δεν χρειάζται αντλία αν είναι οι σωλήνες μικρότεροι απο 5μ; και οι σωλήνες πρέπει να είναι τουλάχιστον πάνω απο 30εκατοστά; οεο;:blink:

 

Μεταφέρω από το manual:

1. Therefore, the indoor units and the pipes between indoor and outdoor units must be leak

tested and evacuated to remove gas and moisture from the system.

Το κενό επιβάλλεται!

2.Make evacuation for 30 minutes and check whether the compound meter indicates -0.1Mpa. If the meter does not indicate

-0.1Mpa after pumping 30 minutes, it should be pumped 20 minutes more. If the pressure can't achieve -0.1Mpa after

pumping 50 minutes, please check if there are some leakage points.

Άρα η επίτευξη κενού μπορεί να διαρκέσει και 50 λεπτά.

3.Επίσης γράφει

Standard length 5m

Maximum length 25m

Maximum height 10m.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από το manual:

1. Therefore, the indoor units and the pipes between indoor and outdoor units must be leak

tested and evacuated to remove gas and moisture from the system.

Το κενό επιβάλλεται!

2.Make evacuation for 30 minutes and check whether the compound meter indicates -0.1Mpa. If the meter does not indicate

-0.1Mpa after pumping 30 minutes, it should be pumped 20 minutes more. If the pressure can't achieve -0.1Mpa after

pumping 50 minutes, please check if there are some leakage points.

Άρα η επίτευξη κενού μπορεί να διαρκέσει και 50 λεπτά.

3.Επίσης γράφει

Standard length 5m

Maximum length 25m

Maximum height 10m.

 

από πού είναι αυτό; εμένα άλλα γράφει!

Link to comment
Share on other sites

το άλλο πού είναι; εγώ διάβαζα το άλλο που είναι μικρό, 14σελίδες: INSTALLATION MANUAL

Το ανεβαζεις σε παρακαλω κι εσυ να δουμε που λεει οτι δεν χρειαζεται;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Το ανεβαζεις σε παρακαλω κι εσυ να δουμε που λεει οτι δεν χρειαζεται;;

 

εγώ το έχω σε βιβλιαράκι, οποτε είναι μπελάς να το βγαζω φωτο, να το ανεβάζω. . όταν θα εχω χρόνο μπορεί..

Link to comment
Share on other sites

Καθολου μπελας δεν ειναι , βγαλε φωτο μονο τη σελιδα που το λεει και ανεβασε την. Οσο για το χρονο που λες 1' κανεις , οχι παραπανω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας "βλάκας" μάστορας που χρησιμοποιεί αντλία κενού (στο 5' 55'')

 

κι άλλος (στο 6' 32'') :

Edited by sefosmaria
Link to comment
Share on other sites

Το κενό στις ψυκτικές σωληνώσεις δημιουργείται για να αφαιρεθεί η υγρασία από αυτές πριν τις γεμίσουμε με ψυκτικό υγρό.

 

Αυτό γίνεται γιατί το κλιματιστικό λειτουργεί σε υψηλές πιέσεις, και αν υπάρχει εγκλωβισμένη έστω και μια σταγόνα υγρασίας, όταν αυτή θα πρεσσαριστεί μαζί με το ψυκτικό στην υψηλή πίεση, πιέζεται και συμπεριφέρεται σαν στερεό (σαν να έχουμε μια πέτρα μέσα στο ψυκτικό κύκλωμα).

 

Η σταγόνα αυτή θα κάνει βόλτα για πάντα μέσα στο κλιματιστικό μας και κάθε φορά που θα περνάει από τον συμπιεστή θα αφήνει πάνω του τα σημάδια της. Μετά από μερικά (όχι πολλά) χρόνια θα πάρουμε τον συμπιεστή στο χέρι και θα βρίζουμε τον κατασκευαστή, τον μάστορα, την ατυχία μας και ****.

 

Το αν χρειάζεται να γίνουν κενά ή όχι δεν αποτελεί αντικείμενο συζήτησης. Αν δε, κάποιος έχει στα χέρια του εγχειρίδιο εγκατάστασης κλιματιστικού που γράφει ότι δεν απαιτείται δημιουργία κενού, παρακαλούμε να το ανεβάσει εδώ για να γίνει το φόρουμ και τα μέλη του διάσημα για τα καινοτόμα προϊόντα που ανακαλύπτουν.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από το manual:

1. Therefore, the indoor units and the pipes between indoor and outdoor units must be leak

tested and evacuated to remove gas and moisture from the system.

Το κενό επιβάλλεται!

2.Make evacuation for 30 minutes and check whether the compound meter indicates -0.1Mpa. If the meter does not indicate

-0.1Mpa after pumping 30 minutes, it should be pumped 20 minutes more. If the pressure can't achieve -0.1Mpa after

pumping 50 minutes, please check if there are some leakage points.

Άρα η επίτευξη κενού μπορεί να διαρκέσει και 50 λεπτά.

3.Επίσης γράφει

Standard length 5m

Maximum length 25m

Maximum height 10m.

 

Θεε μου κατι manual.καταρχην η υποπιεση που θα γινει εξαρτάται απο :

Το μεγεθος της αντλιας.αλλο χρονο θελει μια μικρη αλλο μια μεγαλη.

Το μεγεθος του υπο κενου χορου.αλλο κενο θέλουν δυο μετρα σωληνες αλλο 30.

Φαντασου κατι σωληνες 1'-2' καμια εκατοστή μετρα σε εταιρίες.τρια χρονια κενο θα ζηταει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σας έχω πει σε άλλο ποστ έβαλα ένα Passion 24 της invedor,είμαι πολύ απογοητευμένος, έχει μπει σε ένα δωμάτιο 45 τμ από τα οποία τα 35 είναι ένας ψιλοταβανος χώρος 3,70,υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με δίπλα τζαμιά και οι τοίχοι είναι πετρόχτιστα 50 πόντοι ,ή ταράτσα είναι αμονωτη.Το βάζω στου 30 βαθμούς και το πιο πολύ που μου βγάζει είναι 19 με εξωτερική θερμοκρασία 10.Ή θερμοκρασία από τις περσίδες που βγαίνει είναι 40-42 βαθμού.Είχα μιλήσει παντός με μηχανικό και μου είχε πει ότι θα ήταν οκ και θα καλύπτει σε μεγάλο βαθμό.Με τον τεχνικό που μιλησα μου είπε να το βάζω τόσο ψηλά επειδή ο χώρος είναι έτσι ψιλοταβανος .Θα ήθελα την άποψη σας

Ευχαριστω

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με διαβεβαίωσε ότι έχει βάλει αντλία κενου, για 15 λεπτά το κάθε κλιματιστικό, εγώ πάντως έχω τις αμφιβολίες μου, γιατί εγώ δεν το είδα με τα μάτια μου.. μου είπε ότι έιναί με μπαταρίες, γι'αυτό δεν την άκουσα.. πάντως τα κλιματιστικά δουλεύουν πολύ καλά, σήμερα που διάβαζα το μάνουαλ είδα ότι δεν έχει βάλει το μικρό φιλτράκι καθαρισμού αέρα, αυτό πρέπει να είναι με βιταμίνη C, τα βάλαμε μόνοι μας, δεν είμαι σίγουρη ότι τα βάλαμε σωστά, αλλά μου μύρισε αμέσως καθαρός αέρας με πολύ πολύ απαλό άρωμα εσπεροειδη, μ'άερέσει πολύ, η θερμοκρασία και ο αέρας μέσα στο σπίτι είναι τέλεια! είμαι πολύ χαρούμενη!

 

όσο για το μάνουαλ είναι λίγο μπελάς για μένα να ανεβάσω φώτο, πάντως δεν υποστηρίζω ότι δεν χρειάζεται αντλία, γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά, αλλά δίπλα εκεί που λέει αντλία για σωλήνες μέχρι 5μέτρα έχεουν βάλει παύλα, ενώ αν είναι πάνω από 5μέτρα εχουν βάλει κάποιες προδιαγραφές, κάποια νούμερα, γι'αυτό κόλλησα..

ενώ για τους σωλήνες πάλι παντού γράφου ν το μέγιστο επιτρεπτό όριο, και πουθενά το μικρότερο επτρεπτό όριο, και εκεί που έχει ένα σχεδιάγραμμα με τις επιτρεπτές απόστάσεις, λέει ας πούμε απόσταση εσ.μοναδας μετ ο ταβάνη το λιγότερο 15εκατοστά, στα πλαινά απο το τοίχο τουλάχιστον 12εκατοστα, σωνήνας που συνδέει εσωτερική και εξωτερική μονάδα 30 εκατοστά τουλάχιστον και καλώδια που τα συνδέουν τουλάχιστον 1 μετρο..

το βράδυ αν μπορέσω θα ανεβάσω φώτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ όπως σας έχω πει σε άλλο ποστ έβαλα ένα Passion 24 της invedor,είμαι πολύ απογοητευμένος, έχει μπει σε ένα δωμάτιο 45 τμ από τα οποία τα 35 είναι ένας ψιλοταβανος χώρος 3,70,υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με δίπλα τζαμιά και οι τοίχοι είναι πετρόχτιστα 50 πόντοι ,ή ταράτσα είναι αμονωτη.Το βάζω στου 30 βαθμούς και το πιο πολύ που μου βγάζει είναι 19 με εξωτερική θερμοκρασία 10.Ή θερμοκρασία από τις περσίδες που βγαίνει είναι 40-42 βαθμού.Είχα μιλήσει παντός με μηχανικό και μου είχε πει ότι θα ήταν οκ και θα καλύπτει σε μεγάλο βαθμό.Με τον τεχνικό που μιλησα μου είπε να το βάζω τόσο ψηλά επειδή ο χώρος είναι έτσι ψιλοταβανος .Θα ήθελα την άποψη σας

Ευχαριστω

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

η μάνα μου έχει περίπου τέτοιο σαλόνι, τις είπανε ότι πρέπει να βάλει δύο κλιματιστικά, ένα δεν θα φτάσει, ένα 24άρη και ένα 12άρη, ή τουλάχιστον 24άρι και ένα 9άρι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σας έχω πει σε άλλο ποστ έβαλα ένα Passion 24 της invedor,είμαι πολύ απογοητευμένος, έχει μπει σε ένα δωμάτιο 45 τμ από τα οποία τα 35 είναι ένας ψιλοταβανος χώρος 3,70,υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με δίπλα τζαμιά και οι τοίχοι είναι πετρόχτιστα 50 πόντοι ,ή ταράτσα είναι αμονωτη.Το βάζω στου 30 βαθμούς και το πιο πολύ που μου βγάζει είναι 19 με εξωτερική θερμοκρασία 10.Ή θερμοκρασία από τις περσίδες που βγαίνει είναι 40-42 βαθμού.Είχα μιλήσει παντός με μηχανικό και μου είχε πει ότι θα ήταν οκ και θα καλύπτει σε μεγάλο βαθμό.Με τον τεχνικό που μιλησα μου είπε να το βάζω τόσο ψηλά επειδή ο χώρος είναι έτσι ψιλοταβανος .Θα ήθελα την άποψη σας

Ευχαριστω

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

 

Δεν μου φαίνεται για πρόβλημα του κλιματιστικού .

Δεν γνωρίζω αν επαρκούν τα btu στον χώρο αυτό.

Το να το βάλεις ψηλά σε ψηλό ταβάνι και στην λειτουργία θέρμανσης αυτό που συμβαίνει είναι να μη διαβάζει σωστή θερμοκρασία δωματίου ο αισθητήρας.

 

Και εξηγώ :

Σίγουρα το δωμάτιο θα αργεί να ζεσταθεί όλο μιας και ο θερμός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο αισθητήρας του ac να βλέπει σωστή θεμροκρασία μεν αλλά θερμοκρασία αέρα ψηλά στο ταβάνι . Είναι γνωστό ότι με τα AC έχουμε ανομοιομορφία θερμοκρασιών απο κάτω προς τα πάνω.

 

Δοκίμασε μια λύση που λογικά θα σου λύσει το πρόβλημα (υποθέτοντας ότι τα btu για τον χώρο σου είναι τα σωστά).

 

1)Περσίδες να κοιτάζουν κάτω.

2)Ενεργοποίησε το ifeel του χειριστηρίου σου και φρόντισε το χειριστήριο να ναι σε σημείο όπου μπορεί να δώσει εντολή στην μονάδα .

 

Κάνε αυτά και πες μας τα αποτελέσματα.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

και δεν νομίζω ότι πρέπει να τα βάλεις τόσο ψιλά, γιατί δεν σε ενδιαφέρει να ζεσταθέι το ταβάνι, αλλά πιό πολύ εκεί που βρίσκεσαι εσύ..
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με διαβεβαίωσε ότι έχει βάλει αντλία κενου, για 15 λεπτά το κάθε κλιματιστικό, εγώ πάντως έχω τις αμφιβολίες μου, γιατί εγώ δεν το είδα με τα μάτια μου.. μου είπε ότι έιναί με μπαταρίες, γι'αυτό δεν την άκουσα.. πάντως τα κλιματιστικά δουλεύουν πολύ καλά, σήμερα που διάβαζα το μάνουαλ είδα ότι δεν έχει βάλει το μικρό φιλτράκι καθαρισμού αέρα, αυτό πρέπει να είναι με βιταμίνη C, τα βάλαμε μόνοι μας, δεν είμαι σίγουρη ότι τα βάλαμε σωστά, αλλά μου μύρισε αμέσως καθαρός αέρας με πολύ πολύ απαλό άρωμα εσπεροειδη, μ'άερέσει πολύ, η θερμοκρασία και ο αέρας μέσα στο σπίτι είναι τέλεια! είμαι πολύ χαρούμενη!

 

όσο για το μάνουαλ είναι λίγο μπελάς για μένα να ανεβάσω φώτο, πάντως δεν υποστηρίζω ότι δεν χρειάζεται αντλία, γιατί τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά, αλλά δίπλα εκεί που λέει αντλία για σωλήνες μέχρι 5μέτρα έχεουν βάλει παύλα, ενώ αν είναι πάνω από 5μέτρα εχουν βάλει κάποιες προδιαγραφές, κάποια νούμερα, γι'αυτό κόλλησα..

ενώ για τους σωλήνες πάλι παντού γράφου ν το μέγιστο επιτρεπτό όριο, και πουθενά το μικρότερο επτρεπτό όριο, και εκεί που έχει ένα σχεδιάγραμμα με τις επιτρεπτές απόστάσεις, λέει ας πούμε απόσταση εσ.μοναδας μετ ο ταβάνη το λιγότερο 15εκατοστά, στα πλαινά απο το τοίχο τουλάχιστον 12εκατοστα, σωνήνας που συνδέει εσωτερική και εξωτερική μονάδα 30 εκατοστά τουλάχιστον και καλώδια που τα συνδέουν τουλάχιστον 1 μετρο..

το βράδυ αν μπορέσω θα ανεβάσω φώτο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η μάνα μου έχει περίπου τέτοιο σαλόνι, τις είπανε ότι πρέπει να βάλει δύο κλιματιστικά, ένα δεν θα φτάσει, ένα 24άρη και ένα 12άρη, ή τουλάχιστον 24άρι και ένα 9άρι..

Αντλία με μπαταρία πρώτη φορά ακούω και πολύ αμφιβάλλω αν υφίσταται..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την αμεσες απαντησεις σας teni και bananas,τις περσιδες τις βαζω οσο πιο χαμηλα παει απο τηλεκοντρολ,την λειτουργια ifeel την εχω δοκιμασει μια-δυο φορες και δεν εχω σαφη αποψη για αν υπαρχει βελτιωση ,οποτε θα το δοκιμασω.

 

Μιλησα πριν 4 μερες την αντιπροσοπια της invedor και το customer support τους εξηγησα και μ ειπαν και αυτοι οτι τα btu ειναι ικανοποιητηκα και το μονο που με ρωτησαν ειναι αν πιστευω οτι βγαινει απο τις περσιδες αερας γυρω 40-50 βαθμους και να μιλησω και με τον τεχνικο που μ το εβαλε(το αγορασα απο μεγαλη αλυσιδα και μου το τοποθετησαν)

 

Ο τεχνικος μ ειπε να βαζω τοσο ψηλα τν θερμοκρασια ωστε η μοναδα να δουλευει συνεχεια για να μπορει να ζεσταθει ο χωρος πιο γρηγορα και ευκολα

 

Σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως με διαβεβαίωσε ότι έχει βάλει αντλία κενου, για 15 λεπτά το κάθε κλιματιστικό, εγώ πάντως έχω τις αμφιβολίες μου, γιατί εγώ δεν το είδα με τα μάτια μου.. μου είπε ότι έιναί με μπαταρίες, γι'αυτό δεν την άκουσα.

 

Πόσα ζήτησε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σας έχω πει σε άλλο ποστ έβαλα ένα Passion 24 της invedor,είμαι πολύ απογοητευμένος, έχει μπει σε ένα δωμάτιο 45 τμ από τα οποία τα 35 είναι ένας ψιλοταβανος χώρος 3,70,υπάρχουν κουφώματα αλουμινίου με δίπλα τζαμιά και οι τοίχοι είναι πετρόχτιστα 50 πόντοι ,ή ταράτσα είναι αμονωτη.Το βάζω στου 30 βαθμούς και το πιο πολύ που μου βγάζει είναι 19 με εξωτερική θερμοκρασία 10.Ή θερμοκρασία από τις περσίδες που βγαίνει είναι 40-42 βαθμού.Είχα μιλήσει παντός με μηχανικό και μου είχε πει ότι θα ήταν οκ και θα καλύπτει σε μεγάλο βαθμό.Με τον τεχνικό που μιλησα μου είπε να το βάζω τόσο ψηλά επειδή ο χώρος είναι έτσι ψιλοταβανος .Θα ήθελα την άποψη σας

Ευχαριστω

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

 

και εμενα για μικρης ισχυος μου φαινεται.

 

Αντλία με μπαταρία πρώτη φορά ακούω και πολύ αμφιβάλλω αν υφίσταται..

 

Και φανταζομαι δεν θα ξανακουσεις ποτε...

Βεβαια και οι ρευματος δεν ειναι θορυβωδες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω μια βοηθεια.Εχω ενα Gree inverter το οποιο σταματαει να δουλευει για 3-4 λεπτα (και οι 2 μοναδες) και στην οθονη της εσωτερικης μοναδας βγαζει την ενδειξη ΗΙ.Μετα τα 3-4 αυτα λεπτα ξεκιναει παλι .Αυτο γινεται ανα μιση ωρα αλλα και οταν δουλευει η θερμοτητα του αερα δεν ειναι η κανονικη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω μια βοηθεια.Εχω ενα Gree inverter το οποιο σταματαει να δουλευει για 3-4 λεπτα (και οι 2 μοναδες) και στην οθονη της εσωτερικης μοναδας βγαζει την ενδειξη ΗΙ.Μετα τα 3-4 αυτα λεπτα ξεκιναει παλι .Αυτο γινεται ανα μιση ωρα αλλα και οταν δουλευει η θερμοτητα του αερα δεν ειναι η κανονικη.

Μάλλον κάνει απόψυξη..

 

Το δικό μου Panasonic etherea όταν λειτουργεί ο ανεμιστήρας κάνει ένα ελάχιστο θόρυβο. Προφανώς ο περιστρεφόμενος ανεμιστήρας ακουμπάει ελάχιστα κάπου. Αν πιέσω την εσωτερική μονάδα στο πάνω αριστερά μέρος σταματάει..

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να σταματήσω τον θόρυβο? Προσπάθησα να τραβήξω προς τα έξω το κάτω μέρος βάζοντας ένα χαρτόνι αλλά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω μια βοηθεια.Εχω ενα Gree inverter το οποιο σταματαει να δουλευει για 3-4 λεπτα (και οι 2 μοναδες) και στην οθονη της εσωτερικης μοναδας βγαζει την ενδειξη ΗΙ.Μετα τα 3-4 αυτα λεπτα ξεκιναει παλι .Αυτο γινεται ανα μιση ωρα αλλα και οταν δουλευει η θερμοτητα του αερα δεν ειναι η κανονικη.

 

 

Σου λέει "Γεια" . :lol:

 

 

Eννοείς Η1. Eίναι ο κωδικός για το defrosting . Είναι φυσιολογικό φαινόμενο .

 

Ποιό μοντέλο έχεις ;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται για πρόβλημα του κλιματιστικού .

Δεν γνωρίζω αν επαρκούν τα btu στον χώρο αυτό.

Το να το βάλεις ψηλά σε ψηλό ταβάνι και στην λειτουργία θέρμανσης αυτό που συμβαίνει είναι να μη διαβάζει σωστή θερμοκρασία δωματίου ο αισθητήρας.

 

Και εξηγώ :

Σίγουρα το δωμάτιο θα αργεί να ζεσταθεί όλο μιας και ο θερμός αέρας έχει την τάση να ανεβαίνει προς τα πάνω. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο αισθητήρας του ac να βλέπει σωστή θεμροκρασία μεν αλλά θερμοκρασία αέρα ψηλά στο ταβάνι . Είναι γνωστό ότι με τα AC έχουμε ανομοιομορφία θερμοκρασιών απο κάτω προς τα πάνω.

 

Δοκίμασε μια λύση που λογικά θα σου λύσει το πρόβλημα (υποθέτοντας ότι τα btu για τον χώρο σου είναι τα σωστά).

 

1)Περσίδες να κοιτάζουν κάτω.

2)Ενεργοποίησε το ifeel του χειριστηρίου σου και φρόντισε το χειριστήριο να ναι σε σημείο όπου μπορεί να δώσει εντολή στην μονάδα .

 

Κάνε αυτά και πες μας τα αποτελέσματα.

 

Με το ifeel ενεργοποιημενο και ρυθμισμενο το aicondition στους 27 βαθμους μεσα σε 5 ωρες μου εβγαλε την θερμοκρασια που εδειχνε το τηλεκοντρολ για το δωματιο στους 18 με εξωτερικη 7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...